Sala de Evenimente Lordinu a fost inaugurata - VIDEO

In weekend-ul 11 - 12 Mai 2013, Sala de Evenimente Lordinu a fost inaugurata oficial, devenind astfel prima sala din zona Dornelor dedicata exclusiv evenimentelor. Sala a fost amenajata pe perioada ultimelor 7 luni in cladirea fostului Cinema din Vatra Dornei si forma acesteia, de tip amfiteatru, este cu adevarat deosebita si o face sa devina unica in zona din acest punct de vedere.

Inaugurarea s-a desfasurat pe parcursul a doua zile. Sambata, 11 Mai, a avut loc deschiderea oficiala in prezenta Primarului Municipiului Vatra Dornei, Ilie Bonches, a numerosilor invitati din mediul de afaceri dornean si a viitorilor miri care au ales sa-si petreaca evenimentul special din viata lor in aceasta locatie, iar Duminica, 12 Mai, a fost asa numita Zi a Portilor Deschise cand toti cei interesati au putut vizita sala.

Evenimentul de lansare a inceput cu taierea panglicii de inaugurare de catre Primarul Bonches si conducerea Lordinu, apoi a continuat cu o slujba de sfintire efectuata de catre un sobor de preoti, iar in cele din urma toti invitatii au fost tratati cu un bufet suedez pe un fond muzical asigurat de organizatori.

Odata cu aceasta deschidere oficiala Sala de Evenimente Lordinu si-a prezentat si firmele colaboratoare alaturi de care va oferi viitorilor clienti un pachet complet de servicii. Astfel au fost prezenti reprezentantii firmei de aranjamente si decoratiuni Bogadi Mariage Vatra Dornei care au asigurat si decorul salii cu ocazia inaugurarii, reprezentantii Flaviu Pop Photography care ofera servicii foto-video pentru orice tip de eveniment si reprezentantii Cofetariei Bristena.

Astfel, odata ce viitorii miri aleg Sala Lordinu pentru petrecerea evenimentului lor, acestora le sunt recomandate si firmele colaboratoare mai sus mentionate astfel incat toti clientii pot beneficia de pachete de servicii de cea mai buna calitate si la preturi avantajoase.


In filmuletul urmator puteti viziona imagini oferite de Orion TV de la evenimentul de lansare plus interviuri cu conducerea Salii Lordinu si cu administratorii Bogadi Mariage Vatra Dornei si Flaviu Pop Photography. Vizionare Placuta !


Pentru mai multe detalii despre Sala de Evenimente Lordinu si colaboratorii sai, accesati link-urile de mai jos:




Sute de pompieri se luptă cu incendiile de pădure la Dornişoara și Gura Haitii - VIDEO

Peste 120 de pompieri militari și 130 de angajați ai ocolului silvic Suceva, se luptă de două zile să stingă incendiile de pădure izbucnite în localităţile Dornişoara, respectiv Gura Haitii.


Forţele de intervenţie ale Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă al Judeţului Suceava acţionează pentru stingerea incendiului de fond forestier izbucnit în localitatea Dornişoara, în zona denumită Piciorul Zgârciului.

Având în vedere complexitatea misiunii, la locul de manifestare al incendiului, celor 70 de pompieri militari suceveni li s-au alăturat efective ale inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă ale judeţelor Bistriţa, Neamţ şi Iaşi, cu un total de 72 de militari, precum şi 30 de lucrători de la ocoalele silvice Tihuţa-Colibiţa şi Dorna Cândrenilor.

Şi în comuna Şaru Dornei, satul Gura Haitii, continuă intervenţia pentru localizarea şi lichidarea incendiului de fond forestier, produs în după-amiaza zilei de vineri, 9 mai şi care a cuprins o suprafaţă de aproximativ 15 hectare.

Pe parcursul zilei de ieri, s-au realizat două dispozitive de intervenţie cu ajutorul motopompelor (unul dintre acestea pe o lungime de aproximativ 3 km, pe o pantă cu o înclinaţie de circa 40 de grade), precum şi o fâşie de demarcaţie cu o lăţime de 4 metri, pentru limitarea incendiului.

La acţiunea de stingere a incendiului, celor 55 de pompieri militari suceveni le-au venit în sprijin 100 de angajaţi ai ocoalelor silvice Crucea, Breaza, Broşteni, Pojorâta şi Vatra Dornei, precum şi 10 pompieri civili ai Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă al comunei Şaru Dornei.





Străzile municipiului turistic Vatra Dornei, invadate de gropi

Străzile din municipiul Vatra Dornei, calea de acces a şoferilor care se deplasează pe DN 17, spre Ardeal, dar şi cartea de vizită a oraşului pentru numeroşii turişti care ajung în zonă în mai toate perioadele anului, au ajuns într-o stare deplorabilă. Nu răzleţ, ci aproape de la un capăt la altul, degradarea şoselei, care nu este de ieri de azi, accentuându-se în perioada de iarnă grea recent încheiată. Aşa se face că dacă pe DN 17 calitatea şoselei este încă, în general, bună, traversarea municipiului staţiune se transformă într-un coşmar.


Primarul municipiului Vatra Dornei, Ilie Boncheş, se declară conştient de situaţia foarte delicată. El a precizat din start că administraţia locală din Vatra Dornei se află într-o situaţie financiară foarte grea, însă se fac eforturi pentru ca toate gropile să fie plombate. De altfel, de câteva zile s-a început deja decaparea zonelor ciuruite de gropi.

„Suntem conştienţi că nu putem să ne primim turiştii cu drumurile pline de gropi, şi de aceea am demarat această campanie de refacere a drumului, în limita unui buget minim, cu bani puţini şi multă înţelegere din partea unor firme. Deja am început plombarea gropilor şi se lucrează şi în aceste zile dinainte de sărbători”, a declarat primarul.

El a precizat că strada Mihai Eminescu, cea care trece prin faţa primăriei, a fost deja plombată şi se circulă în condiţii acceptabile. La rând urmează celelalte artere importante, a dat asigurări Ilie Boncheş.

Din păcate, având în vedere situaţia actuală a administraţiei locale, pentru porţiunea de drum din municipiu nu există şi perspectivele unei ample lucrări de modernizare a drumului.

Cert este că, în ultimii ani, în municipiul Vatra Dornei s-au făcut foarte puţine investiţii, cu atât mai mult cu cât oraşul staţiune este cea mai importată atracţie turistică din judeţ. Un mare dezavantaj a fost legat de faptul că în ultimii ani primarii s-au aflat tot timpul în opoziţie. Până la alegerile locale de anul trecut, primarul Ioan Moraru a reprezentat PNL, în timp ce acum, în perioada guvernării USL, noul primar Ilie Boncheş este din partea PDL.




Rezultate Cupa Golden Brau la minifotbal, desfasurata la Vatra Dornei

Baza sportivă Yanis Stadium din Vatra Dornei a găzduit în week-end-ul trecut Cupa Golden Brau la minifotbal, o competiţie organizată de firma Maxi Sport din localitate. Turneul a fost unul de cel mai înalt nivel, de aceea întrecerea a fost aleasă să fie urmărită pe viu de însuşi Răzvan Burleanu, conducătorul forului european şi preşedintele Federaţiei Române de Minifotbal, de vicepreşedinţii Paul Costaş, Ioan Onicaş şi Gabi Bădescu, dar şi de Tiberiu Lajos, selecţionerul echipei naţionale a României la minifotbal.


Organizatorul turneului, Ionel Spânache, a reuşit să convingă să participe la competiţia de la Vatra Dornei câteva dintre cele mai bune formaţii de minifotbal din ţara noastră, în frunte cu multipla campioană naţională Magic Iaşi, Fenix Piatra Neamţ, Design Construct Braşov, Ductil Buzău, Oxford Iaşi, Abcoz Galaţi sau Salamandra Zalău. Judeţul Suceava a fost reprezentat în concurs de titrata Railex, dar şi de de două grupări dornene aflate la început de drum, precum Maxi Sport şi Aqua Carpatica.

În urma luptei acerbe din faza grupelor, formaţiile Magic Iaşi, Design Construct Braşov, Fenix Piatra Neamţ şi Railex Suceava au obţinut calificarea în careul de aşi. În semifinale, Fenix Piatra Neamţ a trecut cu scorul de 5-2 de Design Construct Braşov, în vreme ce Railex Suceava a dispus cu 3-0 de multipla campioană naţională Magic Iaşi, după o evoluţie încântătoare. Formaţia patronată de Ilie Lahman şi-a menţinut nivelul ridicat al jocului şi în marea finală, pe care a avut ghinionul să o piardă în urma executării loviturilor de departajare, 3-4 cu Fenix Piatra Neamţ. Cei de la Railex s-au consolat însă cu faptul că doi dintre echipierii lor, Ionel Nemeş şi Andrei Irimia au fost desemnaţi drept cel mai bun jucător al turneului, respectiv golgeterul competiţiei.

„Cu întreceri de acest gen încercăm popularizarea acestui frumos sport la Vatra Dornei. Competiţia a fost de un înalt nivel, meciurile au fost spectaculoase, ceea ce a făcut ca fiecare partidă să fie urmărită în mod constant de 400-500 de spectatori. Cum era şi normal, de cea mai mare susţinere s-au bucurat echipele dornene Maxi Sport şi Aqua Carpatica, care au lăsat o impresie frumoasă”, a declarat managerul turneului, Ionel Spânache. Aşa cum îi stă bine unei competiţii de o asemenea anvergură şi distincţiile puse la bătaie de organizatori au fost pe măsură, pe lângă tradiţionalele cupe, diplome şi medalii, echipele laureate şi cei mai buni jucători ai turneului fiind premiaţi cu echipament sportiv de firmă şi multe alte produse din partea sponsorilor.




Boicot al cluburilor din Suceava, Fălticeni şi Vatra Dornei la turneul de şah de la Câmpulung Moldovenesc

Zeci de copii din mai multe localităţi ale judeţului Suceava au participat la cea mai importantă competiţie de şah din judeţ. Cupa Primăverii a avut loc la Hotelul Zimbru din Câmpulung Moldovenesc, în duminica Floriilor, dar reuşita întrecerii a fost umbrită de absenţa mai multor cluburi, respectiv cele din Vatra Dornei, Fălticeni şi Suceava. Maestrul sportului Mihai Burduja, organizatorul acestui concurs, speră ca această sincopă să nu se mai repete şi în viitor, deşi în privinţa Palatului Copiilor din Suceava are mari rezerve.


„Deşi invitat, nici de data aceasta Palatul Copiilor din Suceava, care are antrenor plătit cu normă întreagă, nu a participat la concurs. Cum motivează conducerea Palatului neparticiparea copiilor la nici unul din concursurile organizate, câte patru pe an, de peste zece ani, la Câmpulung Moldovenesc?”, s-a întrebat maestrul Burduja.

Cupa Primăverii a revenit jucătorilor de la CSM „Rarăul” Câmpulung Moldovenesc, antrenaţi de maestrul Mihai Burduja, care au cucerit cinci locuri întâi, cinci locuri doi şi şase locuri trei. Locul al doilea a fost ocupat de şahiştii de la Clubul copiilor şi elevilor din Gura Humorului, antrenor inginer Maricel Tiron, care au obţinut un loc întâi, trei locuri doi şi un loc trei.

O remarcă specială pentru cei 14 copii, antrenaţi de profesorul Dumitru Negură, de la Şcoala Gimnazială din Argel, care au cucerit trei locuri întâi, şi două locuri doi, dar şi pentru cei 12 copii din Costişa, antrenor Gheorghe Nicolaescu, care au plecat acasă cu două locuri trei.

Chiar dacă Palatul Copiilor din Suceava a lipsit de la competiţie, totuşi Suceava a fost reprezentată de doi jucători antrenaţi de profesorul Victor Teodoriu. Dintre aceştia, Luca Creţu, la doar patru ani şi jumătate, a impresionat pe toată lumea după ce a obţinut locul I la categoria sub opt ani şi diploma de cel mai tânăr participant.

Sponsorii concursului au fost „Assist” Suceava, care a făcut posibilă premierea generoasă a jucătorilor clasaţi pe locurile I, II, III şi a premiilor fair-play (fete şi băieţi) şi restaurantul „Bucovina” din Câmpulung Moldovenesc, care a asigurat delicioase plăcinte moldoveneşti şi sucuri. Diplomele, medaliile şi cupele (locurile I, II, III) au fost asigurate de Direcţia judeţeană pentru Sport şi Tineret Suceava, o contribuţie importantă la bunul mers al acţiunii având şi Mihăiţă Negură, primarul din Câmpulung Moldovenesc.




VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei