O femeie de 60 de ani a furat banii bărbatului cu care a mers la hotel

Joi, la ora 18.18, Poliția municipiului Vatra Dornei a fost sesizată de Mihai R., de 64 de ani, din comuna Mălini, despre faptul că i s-a furat o sumă de bani din camera hotelului unde se afla cazat. Din cercetări, polițiștii au stabilit faptul că joi, apelantul s-a cazat la un hotel din municipiul Vatra Dornei, iar în jurul orei 15.00, la un bar din zona pieței s-a întâlnit cu o femeie, cu care s-a deplasat la camera de hotel, unde a lăsat pe pat vesta în care se aflau 600 lei și 160 euro.


În momentul în care acesta s-a deplasat în balcon și ulterior a revenit în cameră a observat faptul că femeia a plecat, iar după ce a verificat buzunarul vestei a constatat că lipsesc banii. În urma investigațiilor efectuate, polițiștii au identificat autoarea ca fiind Valorica Ț., de 60 de ani, din localitate, ocazie cu care asupra ei s-a găsit o parte din suma sustrasă, respectiv 237 lei.

„În cauză s-a întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunii de furt calificat”, se precizează în comunicatul poliţiei.




Ameninţa că se aruncă în gol de la 100 de metri înălţime, pentru a-şi aduce soţia şi copilul înapoi acasă

Un tânăr în vârstă de 33 de ani s-a urcat marţi seară pe turnul de evacuare a fumului de la centrala de cogenerare a municipiului Vatra Dornei, la o înălţime de aproximativ 100 de metri, şi ameninţa că se aruncă în gol. Tentativ de suicid a fost anunţată la 112, după ora 18.00, la faţa locului fiind trimise efective de la Detaşamentul de pompieri Vatra Dornei, precum şi poliţişti şi un echipaj de ambulanţă.


Tânărul de pe turn a fost identificat în persoana unui localnic, Ovidiu G., care ameninţa că se sinucide dacă autorităţile nu îi aduc înapoi acasă soţia şi copilul. Din verificările făcute de oamenii legii, soţia lui Ovidiu G. a plecat de la domiciliu din data de 5 octombrie, luând cu ea şi copilul minor pe care îl au împreună, în urma scandalurilor repetate cu soţul ei.

„După negocierile cu autorităţile prezente la faţa locului, la aproximativ 30 de minute de la sosirea pompierilor, tânărul a coborât singur, fără intervenţie forţată”, a transmis purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, plutonierul major Alin Găleată.

Tânărul a fost urcat într-o ambulanţă şi internat la Spitalul de Psihiatrie din Câmpulung Moldovenesc, fiind cunoscut cu afecţiuni psihice. El escaladează stâlpi de înaltă tensiune sau turnuri şi ameninţă cu sinuciderea, de fiecare dată pe fondul consumului de băuturi alcoolice.




Ansamblul “Plaiurile Dornelor” din Vatra Dornei a deschis Zilele orașului Chișinău

Tineri dorneni, membri ai Ansamblului folcloric “Plaiurile Dornelor” de la Clubul Copiilor și Elevilor (CCE), au participat în perioada 1-6 octombrie, la Chișinău, la cea de-a XV-a ediție a Festivalului internațional de dans popular pentru formațiile artistice de copii.

Festivalul de folclor pentru copii, a deschis, practic, calendarul de manifestări al Sărbătorii orașului Chișinău, fiind, după cum spuneau organizatorii, “un bun prilej pentru tinerii din Chişinău de a cunoaște tradițiile și costumele altor popoare”. Evenimentul a fost organizat de către Direcția generală educație, tineret și sport a Consiliului Municipal din capitala Moldovei, CCE Vatra Dornei fiind invitat pentru a doua oară, după ediția din 2004.


Cei 27 de tineri și şapte adulți, care au alcătuit delegația dorneană, au fost primiți, cu multă ospitalitate în familiile elevilor Liceului Teoretic “Mihai Viteazul”, unul dintre cele mai bine cotate ale Chișinăului, la care învață peste 1.400 de moldoveni. Ghizi le-au fost, pe toată durata șederii, pe lângă familiile-gazdă, și inimoșii profesori Svetlana Negru (director adjunct) și Mihai Chiriac, maestru coregraf al Ansamblului “Busuiocul”, ansamblu format din elevi ai liceului.

Programul prezentat de dorneni a fost unul variat, suitelor de dansuri și cântece din Bucovina și Moldova alăturându-li-se în program dansurile din Muntenia și Banat. Soliștii instrumentiști Voicu Olaru (saxofon, fluier) și Vasilică Boancheș (trompetă), precum și solistele vocale Loredana Costea și Camelia Lucescu au făcut ca de fiecare dată evoluția dornenilor să fie apreciată la superlativ de spectatorii moldoveni.

Unul dintre punctele importante din programul celor șase zile petrecute în Moldova a fost repetiția comună a celor două ansambluri, “Plaiurile Dornelor” și “Busuiocul”, dansatorii învățând pași și mișcări de la cei „de peste Prut”. Spectacolele au avut loc în sălile de festivități ale kiceelor “Mihai Viteazul” și “Onisifor Ghibu”, dar și la Filarmonica Națională “Serghei Lunchevici” și Teatrul Național “Mihai Eminescu”.

Dornenilor li s-au alăturat în programul spectacolelor și alte ansambluri din Chișinău dar și invitați din străinătate: ansamblurile “Svoiațî” din Rajcov – Polonia, “Păstrătorii tradiției” din Covășânț - Arad și “Țvetî paporotnica” din Kiev-Ucraina. Pe lângă spectacolele susținute, tinerii de la Vatra Dornei au vizitat orașul, Piața Marii Adunări Naționale, Arcul de Triumf, statuia lui Ștefan cel Mare sau Aleea clasicilor aflându-se pe lista de obiective bifate în program.

„Am găsit un Chișinău mult schimbat în bine”

“A fost o experiență interesantă pentru toți copiii, pentru că e prima dată când avem un turneu în est cu această generație. Am găsit un Chișinău mult schimbat în bine, niște oameni care te copleșesc cu ospitalitatea și îmi doresc din tot sufletul să putem continua prietenia care s-a legat între cele două grupuri, între cele două instituții” ne-a declarat profesorul Vasile Moroșan, directorul CCE Vatra Dornei.

De altfel, delegația română a fost primită și la Primăria Chișinău, împreună cu reprezentanții celorlalte ansambluri prezente în festival, dar și de directoarea Liceului “Mihai Viteazul”, Nelly Berezovschi, cea care și-a manifestat intenția de a întoarce vizita, chiar în această iarnă, împreună cu un grup format din elevii care au i-au cazat pe dorneni, la Chișinău.

În același timp delegației de la CCE i-a fost prezentat „Ordinul de onoare”, acordat Liceului de către Președintele Republicii. Directorul Moroșan i-a invitat pe membrii Ansamblului „Busuiocul” la ediția din 2014 a Festivalului “Dorna, plai de joc și cântec”, iar coregraful Mihai Chiriac a fost invitat să facă parte din juriul ediției de anul viitor.


Despărțirea s-a făcut printre lacrimi, tinerii români (dorneni și chișinăueni) promițându-și reîntâlnire în cel mai scurt timp posibil, prietenia legată între ei în cele câteva zile fiind una foarte puternică. Svetlana Negru le-a oferit conducătorilor grupului și un buchet de flori, pe ale căror semințe i-a rugat să le planteze, urmând ca la proxima revedere gestul să fie întors de români din roadele acestor semințe.

Deplasarea în Moldova a fost posibilă cu sprijinul Ministerului Educaţiei Naționale, al Inspectoratului Școlar Județean Suceava, al Primăriei Vatra Dornei și al Asociației de Tineret “Plaiurile Dornelor”.



Dorneanul Andrei Leancă a câștigat pentru a doua oară, Cupa Mondială la juniori

Atletismul din Vatra Dornei, județul Suceava și implicit cel din România a reușit din nou să se evidențieze la nivel internațional prin cel mai bun sportiv al clubului CSM Dorna, Andrei Leancă. Dorneanul, pregătit de antrenorul Cristian Prâsneac și-a apărat cu succes medalia de aur la Cupa Mondială de alergare montană, ba mai mult a stabilit și cel mai bun timp al etapei finale de la Ljubljana.


După un loc șase și un loc doi la două dintre cele cinci etape de grand prix ale Cupei Mondiale, Andrei Leancă a reușit să câștige etapa finală la juniori a acestei competiții și mai mult să-și adjudece medalia de aur și în clasamentul general. Dorneanul a făcut o cursă foarte bună și a terminat cei 10 kilometri de traseu dificil după 47 de minute și 15 secunde, timp cu care a doborât recordul cursei din Slovenia, ajunsă la a 35-a ediție. Cu acest timp, Andrei a terminat pe locul 15 la seniori, trecând linia de sosire cu șase minute și jumătate înaintea câștigătoarei de la senioare.

„A fost o cursă foarte grea la etapa finală, dar Andrei s-a autodepășit și a reușit să-și apere primul loc la juniori, după cel câștigat anul trecut. Vreau să mulțumesc Consiliului Județean Suceava și Primăriei municipiului Vatra Dornei, instituții fără ajutorul cărora nu am fi putut ajunge să apărăm titlul de anul trecut de la Cupa Mondială”, a declarat antrenorul dornean, Cristian Prâsneac.

În vârstă de 17 ani, atletul Andrei Leancă este junior și anul viitor, când are mari șanse să-și apere din nou medalia la Cupa Mondială și în același timp să-și îmbunătățească performanțele de la europene, unde a luat bronzul și de la mondiale, unde a terminat pe locul șase.




A spart patru maşini pe care a încercat să le pornească într-o noapte

Un tânăr în vârstă de 21 de ani, din municipiul Vatra Dornei, dar care a locuit efectiv în ultima perioadă la Frasin, a ajuns în arestul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava după ce, rezultă din ancheta poliţiei, a pătruns în patru maşini din municipiul staţiune, pe care a încercat să le pornească.


Tânărul, Vasile Capră, a reuşit să o pornească doar pe una dintre ele, în timp ce conducea maşina furată acesta avariind alte două autoturisme. Mai mult, a acesta a furat şi o serie de bunuri din maşinile sparte.

Duminică dimineaţă, în jurul orei 7.30, un echipaj de la Poliţia municipiului Vatra Dornei, aflat în serviciul de patrulare pe strada Chiliei din localitate, a identificat pe carosabil un autoturism Mitsubishi Pajero, înmatriculat în Franţa, care avea portierele deschise şi cheile în contact. Din verificările dispuse imediat s-a constatat că maşina fusese sustrasă de la un localnic în vârstă de 30 de ani.

Cercetat pentru trei infracţiuni în lanţ, dar liber după 24 de ore de arest

Mobilizaţi imediat, judiciariştii de la Poliţia municipiului Vatra Dornei aveau să identifice alte trei maşini sparte în localitate. S-a stabilit ulterior că autorul spargerilor în serie este un anume Andrei Capră, tânărul de 21 de ani.

Acesta venise sâmbătă seară la un botez, în Vatra Dornei, şi a recunoscut că a spart şi a pornit prima maşină, avariind alte două în timp ce a efectuat o manevră de întoarcere, după care a abandonat-o şi a încercat să pornească alte trei autovehicule, fără a reuşi.

Din maşini acesta a furat mai multe bunuri, printre care o trusă de scule în valoare de 2.000 de lei. Tânărul, care nu are permis de conducere, şi-a justificat faptele prin consumul exagerat de alcool.

Suspectul a fost pus sub acuzare pentru comiterea infracţiunilor de ”furt calificat”, ”conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu poseda permis de conducere” şi „părăsirea locului accidentului, ca urmare a săvârşirii unei infracţiuni, fără încuviinţarea poliţiei” şi a fost reţinut în baza ordonanţei pentru 24 de ore.

Ieri, suspectul a fost înaintat Judecătoriei Vatra Dornei, cu propunere de arestare preventivă. Magistraţii au apreciat însă că nu se impune ca acesta să rămână în arest. Suspectul a fost lăsat în libertate, cu interdicţie de a părăsi localitatea de domiciliu.




VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei