Cazinoul din Vatra Dornei in paragina - Reportaj TVR - VIDEO

Ceea ce ar fi trebuit să fie perla staţiunii Vatra Dornei a ajuns astăzi doar o ruină.

Un edificiu monument istoric este acum un şantier abandonat. Ruina, situată fix în centrul oraşului, a avut ghinionul să fie prinsă de Revoluţia din 1989 în plin proces de renovare. De atunci, nimeni nu a mai mişcat un deget pentru finalizarea lucrărilor.

Un reportaj de Nicoleta şi Gheorghe Cherecheşiu.


Biserica ii tine lumanarea cazinoului Vatra Dornei

„Aceasta cladire va ramane multi ani si pana in veci asa cum este. Si cred ca solutia va fi finala, daca nu se va interveni, daramarea ei fara discutie!” – asa zice preotul Mihai Valică, reprezentantul Arhiepiscopiei Sucevei si Radautilor, despre Cazinoul din Vatra Dornei, intrat in 2004 in proprietatea bisericii si lasat de atunci sa se degradeze. Motivul: biserica santajeaza astfel statul sa-i retrocedeze toate padurile si proprietatile confiscate.

  

Celebru in secolul 19 – cand era vizitat de imparatul Franz Iosef sau de arhiducele Ferdinand – construit dupa modelul din Baden Baden - Germania, Cazinoul din Vatra Dornei isi traieste ultimele zile, vegheat de Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor, care in loc sa-l ingrijeasca ii tine lumanarea. Biserica a primit cladirea monument in 2004 si refuza s-o reabiliteze pana cand statul nu-i va retroceda TOATE proprietatile pe care i le-au confiscat comunistii. Un santaj popesc demn de Biserica Ortodoxa Romana, subliniat in repotajul difuzat de TVR.

SURSE: TVR.ro  

Boc a inaugurat în Pasul Tihuţa finalizarea modernizării E 576, Suceava - Cluj Napoca

Premierul Emil Boc, ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, şi preşedinţii Consiliilor judeţene Cluj, Bistriţa-Năsăud şi Suceava au inaugurat, sâmbătă, în Pasul Tihuţa, la limita dintre judeţele Suceava şi Bistriţa Năsăud, finalizarea lucrărilor de modernizare a e 576 Suceava-Cluj Napoca.

Boc a inaugurat în Pasul Tihuţa finalizarea modernizării E 576, Suceava - Cluj Napoca. Cu aceeaşi ocazie, a fost lansat şi un proiect comun al judeţelor Suceava, Bistriţa-Năsăud şi Cluj de punere în valoare a potenţialului economic şi turistic din zonele riverane ale DN 17, ce a fost supranumită "Şoseaua Nordului".

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a declarat că este bucuroasă că modernizarea acestui drum a fost finalizată, dar că în calitate de ministru nu poate fi mândră pentru că proiectul a durat zece ani.

Ea a arătat că modernizarea drumului european E 576, Suceava-Cluj Napoca, realizat printr-un proiect de finanţare al BEI, a costat 385 de milioane de euro, fiind modernizaţi 315 kilometri de drum naţional.

Preşedintele CJ Suceava, Gheorghe Flutur, a arătat, la rândul său, că acest drum este "coloana vertebrală" a nordului ţării, ce face legătura între Bucovina şi Ardeal şi străbate 37 de unităţi administrativ-teritoriale. El a subliniat că acest drum este cel mai spectaculos şi a exemplificat numai cu priveliştea din Pasul Tihuţei, de unde se văd Munţii Suhard, Munţii Rodnei şi Munţii Călimani.

Flutur a prezentat premierului proiectul de colaborare convenit de preşedinţii Consiliilor judeţene din Suceava, Cluj şi Bistriţa-Năsăud, pentru punerea în valoare a potenţialului turistic şi economic al zonei adiacente acestui drum modernizat.

El a arătat că cele trei judeţe au elemente comune şi pot prezenta pachete turistice complementare astfel încât turiştii să viziteze obiective din cele trei zone.

"Am venit azi să inaugurăm acest drum, dar noi am decis să facem şi următorul pas, să stabilim cum putem pune în valoare această investiţie", a spus Flutur.

El a anunţat că anul viitor acest drum va face parte din proiectul Pelerin în Bucovina, pe traseul Viena-Suceava, finanţat printr-un program european, şi că prin modernizarea acestei căi de transport din Suceava poate deveni un punct important pentru relaţiile cu Ucraina şi Republica Moldova.

La rândul său, premierul Emil Boc a spus că este de apreciat colaborarea anunţată de cele trei Consilii judeţene şi consideră că acesta poate fi un model pentru promovarea interesului comun.

"Este un model ce poate fi urmat în ţară", a spus Boc.

El a mai declarat că în această toamnă Guvernul lansează programul 10.000 de kilometri de drumuri judeţene şi locale în valoare de un miliard de euro.

Boc a explicat că acest program este multianual, finanţat de la bugetul de stat cu credit furnizor prin care se va face conectarea drumurilor judeţene şi locale la drumurile naţionale sau la autostrăzi.


Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, vine la inaugurarea lucrărilor de pe DN 17

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, este invitată să participe la sfârşitul acestei săptămâni la inaugurarea lucrărilor de modernizare a Drumului Naţional 17. Preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, a spus că în cursul zilei de sâmbătă va avea loc o întâlnire în Pasul Tihuţa, la limita judeţelor Suceava şi Bistriţa-Năsăud, la care vor participa şefii de administraţii din cele două judeţe şi din Cluj, precum şi reprezentanţi ai autorităţilor locale.

„Sâmbătă, în pasul Tihuţa, la limita dintre judeţul Suceava şi Bistriţa-Năsăud vom avea o întâlnire prilejuită de finalizarea DN 17. Deşi mai sunt o serie de observaţii în procesul verbal de recepţie, finalizăm DN 17 după aproape zece ani de când s-a gândit cineva la acest drum”, a spus Flutur.

El a adăugat că pe lângă preşedinţii de Consilii Judeţene din Suceava, Bistriţa-Năsăud şi Cluj, la întâlnirea din Pasul Tihuţa vor fi prezenţi şi primarii localităţilor din cele trei judeţe prin care trece DN 17. Gheorghe Flutur a spus că în cadrul întâlnirii vor fi dezbătute mai multe teme, printre care strategia de deszăpezire şi stabilirea unui sistem de comunicare între autorităţile din localităţile de pe DN 17. „Întâlnirea se va numi . Şi pe lângă cele două teme de discuţie, primarii vor prezenta potenţialul turistic al fiecărei localităţi de pe DN 17. Drum pe care anul viitor vom demara proiectul . Va fi un drum al pelerinilor şi din acest motiv vrem să discutăm cu toţii primarii pentru a şti exact care este potenţialul fiecărei localităţi”, a mai declarat Flutur.


Asociaţia Proprietarilor din Neagra Şarului a schimbat faţa localităţii

Între reuşitele la care a lucrat RECL din comuna suceveană Şarul Dornei se află şi înfiinţarea Asociaţiei de Proprietari Neagra Şarului, care se ocupă de administrarea cvartalului de şase blocuri construite în anii 60. Asociaţia din satul Neagra Şarului este printre foarte puţinele, dacă nu chiar unica asociaţie de proprietari din ţară care funcţionează într-o localitate din mediul rural.

Înfiinţarea asociaţiei a înlesnit Primăriei Şaru Dornei posibilitatea de a obţine de la Ministerul Dezvoltării Regionale alocarea a o parte din fondurile necesare pentru realizarea Proiectul „Reabilitare termică a blocurilor de locuinţe din satul Neagra Şarului”.

Realizarea acestui proiect a îmbunătăţit confortul celor câteva sute de familii, dar în acelaşi timp a schimbat peisajul urbanistic al cvartalului de blocuri. „Zona noastră este o zonă frumoasă, cu peisaj deosebit iar acum, prin reabilitarea blocurilor s-a făcut şi mai frumoasă”, ne-a declarat Ana Mihaela Aaniţei, administratorul IT la Şaru Dornei.


O comună din Bistriţa-Năsăud a obţinut peste 400 de hectare de pădure în Şaru Dornei

O comună din judeţul Bistriţa-Năsăud a obţinut peste 400 de hectare de teren cu vegetaţie forestieră pe raza localităţii sucevene Şaru Dornei. Decizia a fost luată în ultima şedinţă a Comisiei Judeţene de Fond Funciar Suceava, în care comunei Mărişelu i-a fost reconstituit dreptul de proprietate pentru o suprafaţă de teren de 417,9 hectare de teren pe suprafaţa comunei Şaru Dornei.

Potrivit unui comunicat al Prefecturii Suceava, în şedinţa Comisiei Judeţene de Fond Funciar au fost validate, în vederea reconstituirii dreptului de proprietate, 1.103 hectare de terenuri, din care 1066 hectare de terenuri forestiere şi 37 hectare de terenuri agricole. Potrivit Prefecturii, comunei Stulpicani i-a fost validată cererea pentru o suprafaţă de teren cu vegetaţie forestieră, doar cu amplasament, pe suprafaţa comunei Pojorâta.

Comisia Judeţeană de Fond Funciar a mai adoptat o hotărâre prin care un moştenitor al unui veteran de război a primit în oraşul Siret o suprafaţă de 75 de ari de teren agricol extravilan. Potrivit comunicatului Prefecturii, în şedinţa comisiei au fost invalidate 19 cereri de restituire a terenurilor.


Ansamblul „Dorna Dorului” a impresionat China

La invitaţia Ministerului Afacerilor Externe, Ansamblul „Dorna Dorului” a participat recent la Expoziţia Mondială de la Shanghai, China, eveniment important pentru promovarea pe diverse planuri a imaginii României în lume.

În cadrul Pavilionului României, Ansamblul „Dorna Dorului” a susţinut în această perioadă peste 300 de spectacole, a câte 15-20 minute, dornenii fiind de fiecare dată aplaudaţi de sutele de spectatori încântaţi de frumuseţea costumelor, a dansurilor şi cântecelor bucovinene.

Spectacole susţinute la „Farfuria zburătoare” şi în „Oraşul parc al mătăsii”

Ansamblul “Dorna Dorului” a susţinut un spectacol în afara pavilionului, la Centrul Cultural (sau „Farfuria Zburătoare”, cum este numită de chinezi) din cadrul „Expo 2010” din Shanghai, spectacol de o oră, la care au participat peste 400 de spectatori, turişti din toate colţurile lumii.

Un alt eveniment important la care au fost invitaţi să susţină un spectacol membrii „Dorna Dorului” a fost „Festivalul Lunii”, organizat de Guvernul local al municipalităţii Hangzhou, oraş supranumit „Oraşul parc al mătăsii”, capitală a provinciei Zheijiang, situată în partea de Est a Republicii Populare Chineze, cu o populaţie de peste şapte milioane de locuitori.

Artiştii români au fost invitaţi de Guvernul local al municipalităţii Hangzhou să prezinte dansuri, cântece și tradiții românești, în cadrul unui spectacol susținut pe scena amplasată în parcul orașului. Reprezentația ansamblului a fost urmărită de peste 1.000 de spectatori.

Chinezii au fost impresionaţi de evoluţia dornenilor

„Atât publicul numeros care a asistat la spectacolul nostru din Hangzhou, cât şi spectatorii de pe scena Greenopolis sunt foarte plăcut impresionaţi de cântecele şi jocurile noastre populare. Suntem mândri că reprezentăm România la evenimente de o asemenea anvergură şi că putem arăta publicului chinez câteva aspecte ale culturii noastre bogate. Cea mai atractivă parte a programului a fost hora de la final, când spectatorii ni s-au alăturat cu mare bucurie”, a declarat Dumitru Candrea, preşedintele Fundaţiei Cultural Artistice „Dorna Dorului”.

Pavilionul României a organizat în data de 31 octombrie 2010 festivitatea care a marcat încheierea prezenţei la Expoziţia Mondială de la Shanghai. Ultimul spectacol pe scena Pavilionului a fost susţinut împreună de cele două ansambluri folclorice, „Dorna Dorului” şi Ansamblul Secuiesc din Harghita. Participarea la Expo Shanghai a presupus aducerea în prim plan a tot ceea ce este reprezentativ pentru România: cultură, tradiţii, obiceiuri şi potenţialul turistic.

Dumitru Candrea ne-a declarat că a fost o experienţă unică, pe care membrii Ansamblului „Dorna Dorului” şi-ar dori să o mai repete. Totodată, el a ţinut să mulţumească Consiliului Local Vatra Dornei şi primarului Ioan Moraru pentru sprijinul oferit ansamblului pentru participarea la acest eveniment internaţional.


Un teren din Neagra Şarului in topul terenurilor pretabile pentru o investiţie turistică

Preţurile terenurilor au scăzut cu până la 66% la în primele 10 luni din 2010, cele mai afectate fiind terenurile intravilane care se află în localităţile din apropierea marilor oraşe.

Conform unui top al terenurilor pretabile pentru o investiţie turistică, pensiune sau chiar un complex, amplasate în zone cunoscute pentru potenţialul lor, alcătuit de imobiliare.ro, pe locul întâi se află un teren de 1.500 metri pătraţi, lângă Vatra Dornei, la Neagra Şarului, care poate fi achiziţionat cu 6.450 euro, preţul pe metru pătrat fiind de 4,3 euro. Pentru fiecare zonă a fost calificată o singură ofertă.

Pe locul 2 este o proprietate din Râşnov, unde proprietarul unui teren de 828 metri pătraţi, cu un front stradal de 20 de metri, solicită 8.000 de euro pentru proprietatea sa, adică mai puţin de 10 euro/mp. De asemenea, cu 19.000 de euro, 10 euro/mp, poate fi achiziţionat un teren de 1.900 de metri pătraţi la Gura Râului, pe drumul ce leagă Municipiul Sibiu de staţiunea Păltiniş. pe locul patru este situat un teren de 1.390 metri pătraţi din Cisnădioara, judeţul Sibiu, care poate fi achiziţionat cu 18.000 de euro, 13 euro/mp.

La polul opus se află terenurile din Breaza, judeţul Prahova, care au o cotă mai bună pe piaţă. Astfel, cu aproape 40.000 de euro, 30 euro/mp, poate fi achiziţionată o parcelă de teren din zona centrală a localităţii Breaza, cu o suprafaţă de 1.333 metri pătraţi.

De asemenea, în localitatea braşoveană Moeciu de Sus, este scoasă la vânzare o parcelă de teren cu o suprafaţă de 3.500 metri pătraţi, cu un front stradal de 50 metri, la un preţ de 25 euro/mp. În Mărginimea Sibiului, la doar câţiva kilometri de Sibiu, cei care doresc să-şi construiască o casă de vacanţă sau o pensiune, pot investi într-un teren de 6.000 metri pătraţi, cu toate utilităţile incluse. Preţul solicitat pentru acest teren este de 23 euro/mp.


S-a răsturnat cu tirul în şanţ şi a lovit un biciclist beat

Din cauza vitezei, într-o curbă un tir a ajuns pe contrasens şi s-a răsturnat lovind un biciclist aflat în stare avansată de ebrietate.

Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava, pe DJ 174 D, în comuna Dorna Candrenilor, Ionel C., în vârstă de 42 ani, din Suceava, în timp ce conducea un autotractor cu semiremorcă, din cauza vitezei într-o curbă deosebit de periculoasă, a pătruns pe contrasens.

Aici s-a răsturnat, accidentându-l pe Vasile I., în vârstă de 42 ani, din localitate, care mergea bicicleta. Şi şoferul a fost rănit. Biciclistul avea 1,26 mg/l alcool pur în aerul expirat.


Drumul lemnului, în colimatorul organelor de anchetă

În perioada 4.11-5.11.2010, poliţişti şi specialişti din cadrul I.T.R.S.V. Suceava, precum şi ai D.S. Suceava au organizat şi desfăşurat o acţiune pe linia prevenirii transportului, prelucrării şi comercializării ilegale a materialului lemnos, efectuând 30 de controale la gatere, 47 în fondul forestier şi 186 pe drumurile publice.

Au fost constatate 4 infracţiuni, aplicându-se, totodată, 11 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1680 de lei. Material lemnos confiscat: 21,05 mc. Lemn de lucru supus aceleiaşi măsuri: 19,5 mc.

A fost depistat Viorel H., din comuna Panaci, care a tăiat fără drept un număr de 19 arbori, specia molid, de pe proprietatea sa, cu un volum de 31,90 mc şi o valoare a prejudiciului de 4.237 lei. Totodată, sus-numitul a mai tăiat fără drept şi 2 arbori, specia molid, din fondul forestier de stat, administrat de OS Broşteni.

Bărbatul este cercetat penal pentru încălcări ale Codului silvic, urmând ca dosarul să fie trimis cu propuneri procedurale către Parchetul de pe lângă Judecătoria Vatra Dornei.

SURSA: CraiNou.ro

Strada cu numele poetului Adrian Paunescu, la Vatra Dornei

Poetul Adrian Paunescu a cumparat în anul 1998 un apartament pe strada Parcului din Vatra Dornei, pentru a petrece în orasul-statiune scurte vacante.

Strada din Vatra Dornei unde se afla apartamentul poetului Adrian Paunescu va purta numele acestuia. Primarul orasului, Ioan Moraru a declarat ieri ca va initia un proiect de hotarare în acest sens, care va fi supus aprobarii Consiliului Local. “Pe aceastra strada, situata în apropierea parcului locuiesc aproximativ 60 de familii. Eu am purtat discutii cu cativa locuitori si am facut aceasta propunere care a fost agreata. Cert este ca odata schimbat numele aleei, din partea localnicilor apar niste costuri, trebuie schimbate cartile de indentitate, modificari în ce priveste evidenta la biroul Spatiului Locativ din cadrul Primariei, carte funciara etc. Dar cred ca daca este rabdare si întelegere acestea vor fi operate si nu vor fi discutii contradictorii ”, a spus edilul orasului.

Trebuie precizat ca poetul Adrian Paunescu a cumparat în anul 1998 un apartament pe strada Parcului din Vatra Dornei pentru a petrece în orasul-statiune scurte mini-vacante. Edilul localitatii considera ca toti cei care formeaza deliberativul local, indiferent de culoarea politca, vor fi de acord cu aceasta initiativa. Primarul Ioan Moraru a mai spus ca tot în memoria celui care a fost Adrian Paunescu în parc, pe Aleea Scriitorilor, alaturi de alte chipuri ale unor ilustrii oameni de cultura si de arta, va fi montat un bust al marelui poet plecat la ceruri saptamana trecuta.

Adrian Paunescu detine pe strada Parcului la parterul unei case naţionalizate un apartament cu 3 camere. Vecinii au arborat un drapel negru la intrarea în locuinta imediat dupa ce a fost anuntat decesul marelui poet. Ei ne-au povestit ca Adrian Paunescu venea rar în zona, cel mai mult prefera sa vina vara, iar Carmen si Ana Maria, sotia si fiica poetului, preferau sa vina la munte iarna. „Apartamentul este unul cât se poate de simplu, doar pentru vacante. Nu l-am vazut de vreo 3-4 ani. Cel mai mult venea vara, mai facea un gratar si se plimba prin parc. Statea maxim 2-3 zile ”, ne-a spus Viorel Bliontu, fochist la o vila apropiata apartamentului lui Adrian Paunescu.


VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei