Poliţistul şpăgar de la Dorna Arini, condamnat cu suspendare

Procesul în care este judecat fostul şef de post al comunei Dorna Arini, agentul-şef principal Mircea Cîrneală, în vârstă de 41 de ani, şi-a consumat primul act. Tribunalul Suceava a decis că poliţistul nu trebuie să stea după gratii şi l-a condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare pentru infracţiunea de luare de mită.

Arestat în vara anului trecut, Cîrneală a stat după gratii mai puţin de o lună, iar la eliberarea din arest a avut o răbufnire de fericire, arătând semnul victoriei.

În august 2010, agentul-şef principal Mircea Cîrneală se declara nevinovat şi afirma că toate acuzaţiile care i se aduc sunt nefondate. Nu de aceeaşi părere au fost şi judecătorii de la Tribunalul Suceava, numai că soluţia de ieri nu este definitivă şi mai poate fi atacată la instanţele superioare.

Potrivit rechizitoriului întocmit de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava, agentul Mircea Cîrneală i-a cerut suma de 1.500 de lei unei femei din comună care era cercetată pentru săvârşirea unei infracţiuni de fals. Şpaga a fost dată pentru ca poliţistul să dea o soluţie favorabilă în dosar.

Iniţial, prin intermediul unei persoane de încredere, femeia a dat suma de 700 de lei. Ulterior, însă, susţin anchetatorii, şeful de post de la Dorna Arini i-a cerut încă 800 de lei, moment în care femeia l-a denunţat pe Mircea Cîrneală. Tranşa a doua de bani, de 800 de lei, a fost înmânată poliţistului chiar în casa denunţătoarei, fiind găsită de procurori şi poliţişti la scurt timp asupra sa.

În momentul în care şi-a dat seama că a dat cu piciorul unei cariere de 20 de ani în poliţie, agentul Cîrneală, tată a doi copii minori, a început pur şi simplu să plângă, susţinând că a fost atras într-o capcană şi că nu este nimic adevărat.




Pârtiile de schi din judeţ, nefuncţionale din cauza temperaturilor ridicate

Sucevenii care vor să schieze, dar şi turiştii care vin în zonă pentru a practica acest sport mai au de aşteptat până vor putea folosi pârtiile din judeţul Suceava. Din cauza temperaturilor ridicate pentru această perioadă a anului, dar şi a lipsei precipitaţiilor sub formă de ninsoare, majoritatea pârtiilor din judeţ sunt nefuncţionale. Singura pârtie pe care se poate schia pe o porţiune mai mare este cea din Gura Humorului.

Potrivit primarului acestui oraş, Marius Ursaciuc, pârtia Şoimul este deschisă pentru schi pe o porţiune de 700 de metri, adică jumătate din lungimea totală a pârtiei. Ursaciuc a spus că pe cei 700 de metri de la baza pârtiei stratul de zăpadă are aproximativ 35 de centimetri. „Am pornit tunurile de zăpadă şi am reuşit ca pe 24 decembrie să deschidem pentru schi doar o porţiune de pârtie. Dacă ne ajută şi vremea, vrem ca pe 29 sau 30 decembrie să deschidem pârtia în totalitate”, a spus Marius Ursaciuc. El a mai adăugat că turiştii care vin în Gura Humorului mai au la dispoziţie şi pârtia pentru săniuş.

Situaţia este asemănătoare şi în Vatra Dornei, acolo unde autorităţile locale au fost nevoite de pornească tunurile pentru a reuşi, cât de cât, să acopere cu zăpadă o porţiune din pârtia Parc. Chiar şi aşa, ieri se putea schia doar pe o porţiune de 100 de metri din această pârtie. Primarul din Vatra Dornei, Ioan Moraru, a spus că în primele două zile de Crăciun s-a putut schia pe pârtiile Parc şi Veveriţa.

Nu acelaşi lucru se poate spune şi despre cea mai mare pârtie din judeţul Suceava, Dealu Negru, de 3.400 de metri, stratul de zăpadă existent fiind prea subţire pentru a se putea schia. „Turiştii au început să vină şi sperăm că va ninge, astfel încât toate pârtiile pe care le avem să poată fi folosite pentru schi. Oricum, dacă temperaturile vor scădea în perioada următoare, suntem pregătiţi şi cu tunurile de zăpadă”, a spus Ioan Moraru. De precizat că pârtia Parc din Vatra Dornei are o lungime de 1.200 de metri, în timp ce pârtie Veveriţa are lungimea de 900 de metri, ambele cu o diferenţă de nivel de circa 200 de metri.

Nu în ultimul rând, trebuie spus că alte două pârtii existente în judeţul Suceava, din Mălini şi Cârlibaba, sunt impracticabile în momentul de faţă, stratul de zăpadă fiind prea subţire pentru a se putea schia. Pârtia din Cârlibaba are două tronsoane cu o lungime totală de 1.700 de metri, stratul de zăpadă fiind de 7-8 centimetri. Potrivit primarului din Mălini, Petru Nistor, „stratul de zăpadă este de aproximativ 20 de centimetri. Teoretic, pârtia este deschisă, dar zăpada este apoasă şi nu se poate schia. Aşteptăm să ningă sau să avem cel puţin două nopţi cu temperaturi scăzute, în aşa fel încât să putem porni tunurile de zăpadă”.




Cristian Prâsneac şi Andrei Leancă aleargă şi în ultima zi a anului

Atletul dornean Cristian Prâsneac şi elevul său Andrei Leancă vor petrece ultima zi din anul 2011 în Austria, acolo unde vor participa la un puternic concurs internaţional de alergare pe şosea.

Dorneanul Cristian Prâsneac este la a treia participare consecutivă la această competiţie din localitatea Linz, acolo unde va alerga pe distanţa de zece kilometri, în timp ce elevul său va avea de parcurs dintanţa de şapte kilometri.

Cei doi sportivi ai Clubului Sportiv Municipal Dorna Vatra Dornei vor concura alături de atleţi din nu mai puţin de 30 de ţări, printre care se va afla şi kenianul Leonard Komon, campionul olimpic şi mondial în probele de 10.000 şi 15.000 de metri, cel ce deţine şi recordul mondial la 10 kilometri, dar şi alte nume sonore ale atletismului mondial precum kenianul, Bett Josphat, marocanul El Qady Najim şi etiopienii Zewdie Miliyon Yehwalaeshet şi Regasa Zelalem Bacha.

“Sunt foarte onorat că voi lua parte la acest eveniment major, acolo unde nu foarte multi atleţi din judeţul Suceava au ajuns la un asemenea grand prix, considerat pe bună dreptate un mini campionat mondial. Sper că voi reuşi să fac o impresie bună, întrucât toţi atleţii de elită vor fi recompensaţi cu prime de start pe măsură şi de aceea sper să nu-l dezamăgesc pe impresarul meu, polonezul Hery Pascal” a declarat înainte de plecarea în Austria, atletul Cristian Prâsneac.

Sportivul clubului CSM Dorna Vatra Dornei, finanţat de Primăria Vatra Dornei a început pregătirea pentru sezonul competiţional din anul 2012 pe data de 20 noiembrie, bazându-se în primă fază pe antrenamente cu mult volum, dar fără intensitate.





SUPER OFERTA - Petreceti Revelionul 2012 la restaurantul Pensiunii KARMINA, Saru Dornei

Va invitam sa petreceti noaptea dintre ani la restaurantul pensiunii Karmina din Saru Dornei, jud. Suceava in conditii deosebite si la un pret special.




Va asteptam cu:

- Mancaruri alese (3 feluri + Desert)

- Bauturi diverse (Whisky, Vodka, Vin, Bauturi racoritoare, ...)

- Muzica Live

- Programe de Traditii si Obiceiuri de Anul Nou

- Focuri de Artificii

Totul la pretul de numai 180 Lei / Persoana !!!

Locurile sunt limitate ! Pentru rezervari sau orice informatii suplimentare folositi datele noastre de contact !

Pensiunea KARMINA,
Saru Dornei, Judetul Suceava,

Tel: 0742 314 355




VatraDorneiLive.ro va ureaza CRACIUN FERICIT !!!

Tânărul care a comis două fapte de ultraj împotriva poliţiştilor, arestat 29 de zile

Tânărul în vârstă de 23 de ani din comuna Cârlibaba care a comis două fapte de ultraj împotriva poliţiştilor a fost arestat preventiv, joi noapte, pentru 29 de zile, decizia fiind una aşteptată, în condiţiile în care individul fusese eliberat după prima faptă de agresare a unui om al legii, însă a recidivat.

Petru Damian Tironiac, din satul Cârlibaba Nouă, comuna Cârlibaba, este, la doar 23 de ani, un client fidel al poliţiei.
Pe 17 martie 2011, Tironiac a fost condamnat de Judecătoria Vatra Dornei la trei luni de închisoare cu suspendare, după ce a fost prins la volanul unei maşini ce nu era înmatriculată în ţară şi a refuzat atât verificarea cu etilotestul, cât şi recoltarea de probe biologice.

Pe 23 iunie a.c. a fost prins pe raza comunei Ciocăneşti la volanul unei maşini neînmatriculate, cu plăcuţe false, aparţinând unei alte maşini. De asemenea, el avea permisul de conducere anulat şi era probabil şi băut, fugind şi abandonându-şi maşina după ce agentul de poliţie l-a tras pe dreapta. Tot pe 23 iunie, „supărat” pe poliţistul care l-a tras pe dreapta, Petru Damian Tironiac avea să comită prima sa infracţiune de ultraj.

Conform anchetei poliţiei, aflat în stare avansată de ebrietate, tânărul din Cârlibaba a pus mâna pe un cuţit şi a plecat în căutarea agentului. Agresorul l-a căutat pe omul legii mai întâi acasă, apoi la postul de poliţie, unde a distrus o uşă, găsindu-l în cele din urmă într-o benzinărie, unde l-a ameninţat, l-a înjurat şi a sărit cu picioarele pe maşina poliţiei.

Arestat preventiv şi eliberat în toamna lui 2011, Tironiac a recidivat acum trei zile. Surprins de o patrulă de poliţie în timp ce încerca să sustragă material lemnos, tânărul de 23 de ani s-a îndreptat spre unul dintre agenţii din patrulă şi l-a lovit cu ambele mâini în zona pieptului, rupându-i uniforma. A încercat să-l lovească şi pe al doilea poliţist, după care a dispărut în pădure, fiind găsit două ore mai târziu.

Arestat preventiv pentru ultrajul de acum trei zile, Damian Tironiac este trimis în judecată în cazul primei infracţiuni de ultraj, procesul având deja mai multe termene.





Pericol de avalanșă în Călimani

Serviciul Public Salvamont al județului Suceava ne-a comunicat că turiștii care doresc să petreacă sărbătorile de iarnă în munții din județ se pot bucura de zăpadă din abundență, cel puțin pentru perioada Crăciunului. În prezent stratul de zăpadă montan măsoară în medie 20 cm în masivele Rarău, Giumalău și Suhard și 50 cm în Călimani.

Salvamontiștii atrag atenția însă că există în munți și locuri unde, ca urmare a viscolului, zăpada are grosime de 150 cm iar în perioada următoare ninsorile vor continua. ”În astfel de condiții turiștii ar trebui să țină cont că timpul de parcurgere a unui traseu se dublează. Totodată, pentru masivul Călimani atragem atenția că sunt necesare schiuri de tură sau rachete de zăpadă, care ușurează deplasarea”, a explicat șeful salvamontiștilor suceveni, Voicu Raia.

Sursa menționată a mai precizat că nu sunt recomandate traseele de creastă în condiții de vizibilitate redusă și vânt, pentru că marcajele pot fi acoperite de zăpadă, iar în cazul grupurilor de începători în ale drumeției este necesar ca măcar un membru al grupului să fi parcurs anterior traseul ales, pentru a se putea orienta ușor. Salvamontiștii recomandă ținuta de iarnă, cu colțari și piolet pentru Călimani și să abordați traseele cât mai matinal. Turiștii se pot informa despre starea vremii și a traseelor fie de la salvamontiști, telefonic, la numerele 0SALVAMONT sau 0745313052, fie de la cabanele spre care se îndreaptă, acolo unde acestea există. Totodată, salvamontiștii suceveni recomandă insistent evitarea consumului de alcool pe trasee și deplasarea montană în stare de ebrietate.

Turiștii care doresc să abordeze masivul Rarău pot folosi mijloace auto cu tracțiune integrală, echipate de iarnă, inclusiv dotate cu lanțuri în rezervă. Accesul auto este posibil integral pe ruta Izvorul Alb – Rarău, unde este necesară atenție pentru porțiunile cu poduri de gheață. Drumul recent reparat Pojorâta – Rarău este abordabil pentru mașini cu cauciucuri de iarnă iar pe ultimii 7 km pot fi necesare lanțurile, pentru că drumul este acoperit cu gheață. Drumul Chiril – Rarău este deschis până la mănăstire, restul poate fi parcurs eventual pietonal, pentru că zăpada, gheața și pericolul accentuat de derapaj din cauza înclinării drumului fac deplasarea auto extrem de dificilă. Pentru masivul Giumalău deplasarea cu mijloace auto este posibilă doar pe primii 4-5 km, iar restul drumului poate fi parcurs pietonal în cca 3 ore. Salvamontiștii avertizează că în această zonă sunt declarate închise trei trasee. Este vorba despre traseele Valea Seacă – Poiana Sihăstriei ( marcaj triunghi galben), Rusca – cab. Giumalău – Valea Putnei (marcaj bandă galbenă) și Vatra Dornei – Obcina Mică ( marcaj bandă albastră).

Pentru doritorii de a ajunge de sărbători în Călimani, salvamontiștii suceveni au precizat că există pericol de avalanșă, motiv pentru care este declarat închis Drumul Maria Tereza, între șaua Negoiu și Poiana Izvoarele. Accesul auto în Călimani este posibil până la șantier. Salvamontiștii au mai atenționat că în acest masiv marcajele turistice sunt deteriorate pe unele porțiuni iar potecile sunt închise de jnepeniș în perimetrele Neagra Şarului – Călimaniul Cerbului ( marcaj cerc roşu), Călimaniul Cerbului – Păltiniş (marcaj bandă roşie) șiGura – Haitei – Călimaniul Cerbului ( marcaj cerc albastru). ”Pentru traseul Gura Haitei – 12 Apostoli, recomandăm traseul tematic, care are punctul de plecare la 1 km amonte de vechiul traseu, unde este și punctul de plecare al traseului marcat cu cruce albastră, Gura Haitei – Pietrele Roșii.

Porțiunea finală a traseului tematic coincide cu cea a vechiului traseu, marcat cu punct albastru. Recomandam acest traseu pentru a se putea evita cariera care periclitează sigurnața turiștilor pe vechiul traseu.
Marcajul cu punctul albastru, de la 12 Apostoli spre Poiana Negri, a fost modificat, vechiul traseu fiind închis, iar noul marcaj se duce în paralel cu marcajul cerc roşu, până la schitul 12 Apostoli, după care coboară spre Poiana Negri, pe drumul de acces spre schit. Traseele turistice din Călimani sunt recomandate celor care au mai facut drumeţii pe acest masiv şi numai în condiţii de vreme bună. Nu sînt cabane şi şi refugii, excepţie face doar zona Răţitiş cu staţia meteo. Deplasarea pe acest masiv impuneechipament de bivuac pentru sezon de iarnă”, a precizat suplimentar Voicu Raia.

Masivul Suhard, potrivit recomandărilor salvamontiștilor suceveni, este și acesta o destinație valabilă fără riscuri majore numai pentru turiștii care au mai făcut drumeții anterior în zonă și numai în condiții de vreme bună. Nici în Suhard nu sunt cabane și se impune folosirea echipamentului de bivuac. Probleme pot apărea în deplasare de la Vârful Omu pe o distanță de 2 km spre vârful Fărăoane, pentru că poteca este închisă parțial de vegetație și marcajele sunt deteriorate și mai greu de observat.






VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei