La Ciocanesti s-a desfasurat cea de-a XI-a editie a Festivalului National al Oualor Încondeiate

Consiliul Judeţean Suceava, Centrul Cultural „Bucovina“, Centrul pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale, Primăria Ciocăneşti, Consiliul Local Ciocăneşti şi Şcoala Gimnazială Ciocăneşti au organizat, în zilele de 1-2 martie 2014, Festivalul Naţional al Ouălor Încondeiate. Ajuns la cea de-a XI-a ediţie, festivalul a adunat sute de participanţi din toată ţara.

În perioada 1-2 martie 2014, în comuna-muzeu Ciocăneşti s-a desfăşurat cea de-a XI-a ediţie a Festivalului Naţional al Ouălor Încondeiate. Deschiderea oficială a manifestărilor a avut loc în apropierea Casei de Cultură „Florin Gheucă“ din Ciocăneşti.

Părintele Aurel Goraş, protopop al Protopopiatului Câmpulung Moldovenesc, a oficiat mai întâi o slujbă de Te Deum. În cadrul acesteia, au fost rostite ectenii speciale pentru participanţii şi organizatorii evenimentului, care an de an caută să aducă în faţa publicului tradiţiile populare româneşti.


Momentul de rugăciune a fost urmat de discursurile autorităţilor locale, judeţene şi centrale, precum şi de cele ale etnografilor prezenţi la eveniment. A urmat slujba de sfinţire a noii locaţii a Muzeului Naţional al Ouălor Încondeiate din Ciocăneşti.

În cadrul expoziţiei naţionale de ouă încondeiate de la Ciocăneşti, peste 100 de încondeietori au expus rodul muncii lor. În cele două zile de festival a avut loc la Muzeul Etnografic din Ciocăneşti Simpozionul „Mărţişorul - origine şi semnificaţie“ şi s-au lansat cărţile: „Ouăle încondeiate - simbol şi tradiţie“, autor Viorica Carciga, „Ouă încondeiate din zonele etnografice Botoşani şi Câmpulung Moldovenesc“, autor Angela Paveliuc Olariu, „Arhitectura populară bucovineană“, autor muzeograful Mihai Camilar, dar şi alte volume care fac referire la tradiţia oului încondeiat.

De asemenea, la Şcoala Gimnazială Ciocăneşti a fost organizată cea de-a doua ediţie a concursului interjudeţean „Tradiţie - valoare sacră“, care a adunat peste 100 de copii din întreaga ţară, pasionaţi de încondeiatul ouălor şi de tradiţiile populare româneşti. Competiţia a avut trei secţiuni: Ouă încondeiate, Cusături tradiţionale şi Obiceiuri pascale.


Festivalul a mai cuprins punerea în scenă a unei nunţi în Bucovina, precum şi concursurile „Cele mai frumoase coşuri pascale“ şi „Lăsata secului“. La concursul „Cele mai frumoase coşuri pascale“ au participat în jur de 100 de gospodine din Ciocăneşti şi din alte localităţi. Duminică, 2 martie 2014, după săvârşirea Sfintei Liturghii, s-a vizitat expoziţia naţională de ouă încondeiate şi expoziţia de lăzi de zestre, iar la orele amiezii a avut loc un spectacol de muzică populară.



Municipiul Vatra Dornei va beneficia de gaz metan din 2015

Preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Ioan Cătălin Nechifor, a declarat, vineri, că municipiul staţiune Vatra Dornei va putea beneficia de gaz metan din 2015, după ce, din această primăvară, vor fi reluate lucrările din cadrul programului "Suceava - Utilităţi şi mediu la standarde europene".


Nechifor a spus că, marţi, reprezentanţi ai companiei Transgaz se vor afla la Pojorâta, acolo unde lucrările s-au blocat de mai mulţi ani, din cauză că în zonă ţevile trebuiau montate pe un teren al Direcţiei Silvice şi pe două drumuri modernizate cu fonduri europene, pe care nu se poate interveni o perioadă de cinci ani. El a precizat că problema terenului s-a rezolvat, iar în privinţa drumurilor modernizate se caută încă soluţii, dar se are în vedere şi realizarea unei subtraversări.

Potrivit lui Nechifor, pentru acest an Transgaz are toţi banii necesari pentru construcţia magistralei de gaz metan pe tronsonul Pojorâta - Vatra Dornei, în lungime de peste 20 de kilometri. El a arătat că, în cazul finalizării investiţiei, începând din sezonul rece viitor, centrala termică din Vatra Dornei va funcţiona pe gaz metan.

În februarie 2010, compania Transgaz a preluat gratuit de la CJ Suceava conductele de gaz construite prin proiectul "Suceava - Utilităţi şi mediu la standarde europene". Este vorba despre tronsoanele Frasin - Pojorâta şi Păltinoasa - Rădăuţi, precum şi cele din zona Fălticeni, în lungime totală de peste 100 de kilometri. Tot atunci, Transgaz s-a angajat să continue investiţia în construcţia magistralei de gaz metan până la Vatra Dornei.


"Am discutat consistent pe zona de munte şi pe 4 martie, la Pojorâta, va fi o comisie de la Transgaz pentru a depăşi ultimele obstacole pentru magistrala de gaz metan. Proiectul e blocat de foarte mulţi ani şi avem deja o soluţie finală. Transgaz are banii prevăzuţi în buget şi sper ca de la anul să putem asigura agent termic la Vatra Dornei şi gaz metan", a spus Nechifor.



Băgat în spital de prietenul pe care l-a lovit fără motiv

Un bărbat în vârstă de 41 de ani a fost băgat în spital de un prieten pe care iniţial victima l-a lovit fără nici un motiv. Poliția municipiului Vatra Dornei a fost sesizată vineri, la ora 18.00, de spitalul din localitate, despre faptul că la unitatea medicală a fost adus un bărbat de 41 ani, din comuna Dorna Arini, victimă a unei agresiuni.


Din cercetări, polițiștii au stabilit faptul că joi noapte, în jurul orei 23.30, victima s-a deplasat împreună cu un tânăr de 28 ani din comuna Dorna Arini şi alte persoane la o pensiune din comuna Dorna Arini, unde au băut alcool, iar în jurul orei 00.30, în momentul când s-au despărțit, fără nici un motiv, victima s-a apropiat de prietenul său și l-a lovit cu pumnul în zona feței, iar acesta l-a prins și i-a aplicat mai multe lovituri cu pumnul în zona capului.

După agresiune, victima s-a deplasat la domiciliu și întrucât vineri, în jurul orei 17.45, acuza dureri și amețeli, a solicitat ambulanța.

„În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe”, se precizează în comunicatul poliţiei.




Vatra Dornei va găzdui Campionatul Mondial de Sanie pe pistă naturală - seniori din 2017

Abia s-au încheiat Cupa Mondială pentru seniori şi Campionatele Mondiale pentru juniori- ambele pe pârtie naturală, găzduite de staţiunea montană Vatra Dornei, că deja se fac planuri pentru Campionatul Mondial de Sanie pe pistă naturală din 2017.


Potrivit lui Sorin Buta, preşedintele Federaţiei Române de Bob şi Sanie, acest sport va fi sprijint în continuare atât logistic, cât şi în privinţa condiţiilor de pregătire de instituţia pe care o conduce: „Vreau să vă asigur că de la an la an ne vom apropia de acest podium şi asigur Federaţia Internaţională că vom fi un concurent foarte puternic. În 2017 se va desfăşura la Vatra Dornei, Campionatul Mondial de Sanie pe pistă naturală, competiţie rezervată seniorilor, a cărei organizare s-a votat la Congresul de anul trecut al Federaţiei Internaţionale, România câştigând în faţa Italiei cu 24 de voturi la 7”.

De la Octavian Pungovschi, directorul Clubului Sporturilor de Iarnă din Vatra Dornei şi şeful comitetului de organizare am aflat că deja s-au făcut studii pentru realizarea unei pârtii de paralel, rămânând a se găsi sursele de finanţare pentru realizarea proiectului tehnic şi a investiţiei.

„În pofida condiţiilor meteo total nefavorabile, am putut să ducem până la capăt cele două competiţii foarte importante, Cupa Mondială pentru seniori şi Campionatele Mondiale pentru juniori. În calendarul Cupei Mondiale o etapă a fost anulată şi asta a constituit o problemă pentru noi. Deşi a fost foarte cald, suntem mulţumiţi că la Vatra Dornei condiţiile de desfăşurare a concursurilor au fost conform regulamentului pentru astfel de competiţii şi au oferit şanse egale pentru toţi concurenţii”, a declarat Harald Steyrer, vicepreşedintele Federaţiei Internaţionale de Sanie.
Irina Bucşinescu


„E foarte simplu să dai vina pe vreme, austriecii au renunţat la temperaturi mai scăzute ca la noi, dar noi am făcut tot posibilul ca acest lucru să nu se întâmple, aici având sportivi din 17 ţări şi jumătate din stafful Federaţiei Internaţionale” - prof. Octavian Pungovschi



Dorneanul Andrei Leancă a devenit campion național de juniori I la 3.000 metri

Clubul Sportiv Dorna Vatra Dornei a reușit o nouă performanță la nivel național, de această dată la finalele Campionatului Național de Atletism în sală rezervat juniorilor I. În cursa de 3.000 de metri, atletul Andrei Leancă, pregătit la clubul dornean de antrenorul Cristian Prâsneac, a avut o evoluție foarte bună și s-a impus cu timpul de 8 minute, 53 de secunde și 13 sutimi, devenind campion național de sală al României.

Deși este încă în primul an de juniori II și a concurat împotriva unor adversari cu doi sau trei ani mai mari decât el, atletul Andrei Rusu, pregătit la CSȘ Rădăuți de antrenorul Bogdan Roșcăneanu a a făcut la rândul său o cursă foarte bună la 3.000 de metri, devenind în final vicecampion național al României, după ce a trecut linia de sosire la două secunde în urma dorneanului Andrei Leancă.

Antrenorul Bogdan Roșcăneanu speră ca la finalul acestei săptămâni, sportivul său să facă o figură frumoasă și la naționalele de juniori II, acolo unde poate câștiga medalii la 1.500 și 3.000 de metri, și să-și îmbunătățească recordurile personale.


La aceleași finale naționale de sală pentru juniori I, o comportare foarte bună a avut-o și atletul Clubului Sportiv Școlar Gura Humorului, Mihai Sebastian Ursachi ce a câștigat argintul în proba de 400 de metri și devenit vicecampion național al României, după 50 de secunde și 20 de sutimi, la doar 28 de sutimi de locul I.

„Sunt foarte încântat de acest titlu de campion național obținut de Andrei Leancă, mai ales pentru că vine după antrenamente de volum, deoarece noi urmărim vârful de formă în perioada verii. Mă bucur că a reușit să învingă componenții lotului național, atleți ce stau în cantonament din luna decembrie și s-au pregătit special pentru acest concurs”, a declarat antrenorul dornean Cristian Prâsneac.




VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei