Apă cu clor peste limita admisă, la robinetele locuitorilor din Vatra Dornei

La robinetele locuitorilor din oraşul Vatra Dornei va curge în perioada următoare apă cu clor peste limita admisă. Şi asta, după ce sucursala din municipiul Vatra Dornei a SC ACET SA Suceava a solicitat Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) o derogare pentru a creşte cantitatea de clor adăugată în apa potabilă, la ieşirea din staţia de tratare Roşu.

ACET a cerut acceptul DSP de a creşte cantitatea de clor folosită pentru dezinfectare, de la 0,5 mg/l la 0,7 mg/l, pentru a putea implementa “Master Planul fonduri de coeziune, care prevede reabilitarea şi optimizarea sistemelor de alimentare cu apă, respectiv reabilitarea staţiei de tratare Roşu, extinderea şi reabilitarea reţelelor de distribuţie, contorizare utilizatori”.

Specialiştii Direcţiei de Sănătate Publică şi-au dat acordul pentru suplimentarea cantităţii de dezinfectant, precizând că apa nu îşi va modifica gustul din acest motiv.

„Luând în considerare valoarea solicitată, lucrările în curs de execuţie, cât şi cele programate, rolul de dezinfectant al clorului, rolul de sistem tampon pe conducte al clorului, cât şi eventualul efect asupra sănătăţii populaţiei, suntem de acord cu acordarea derogării şi vom solicita Ministerului Sănătăţii să o aprobe”, se arată într-un comunicat de presă remis de DSP.



Vatra Dornei este pentru a patra oară gazda Campionatului Naţional de Alergare Montana

Municipiul Vatra Dornei este pentru a patra oară consecutiv gazda Campionatului Naţional de Alergare Montană, competiţie rezervată atât juniorilor, cât şi seniorilor, la masculin şi feminin.

Reprezentanţii Federaţiei Române de Atletism au ales din nou municipiul Vatra Dornei în primul rând pentru traseele pitoreşti din zonă, pentru buna organizare de la ediţiile trecute, dar şi pentru a promova această zonă turistică.

Naţionalele din acest an vor avea la start 140 de concurenţi de la majoritatea cluburilor şcolare, municipale sau universitare din ţară, acest concurs fiind şi criteriu de selecţie pentru Campionatul Mondial de Alergare Montană ce va avea loc în Italia pe 1 şi 2 septembrie.

Starul acestui campionat naţional se va da din satul Rusca şi va avea punctul final pe vârful Giumalău, distanţa fiind diferită pentru cele patru categorii. Junioarele vor alerga 4 kilometri, juniorii şi senioarele vor avea 8 kilometri, în timp ce seniorii vor parcurge 12 kilometri. Atleţii vor pleca de la o altitudine de 760 de metri şi vor termina cursa la 1.800 de metri, diferenţa de nivel fiind de aproape 900 de metri.

Din judeţul Suceava vor participa cinci sportivi, cele mai mari şanse la o medalie avându-le sportivul clubului organizator CSM Dorna Vatra Dornei, pregătit de Cristian Prâsneac, Andrei Leancă, atlet ce este specialist în această probă şi a reprezentat România la balcaniada şi europenele de juniori.

În acelaşi concurs va mai lua startul un sportiv de la CSŞ Gura Humorului, dar şi o echipă de junioare de la CSM Suceava. La finalul concursului, reprezentanţii federaţiei vor alege sportivii ce vor reprezenta România la mondiale, atât la individual unde va pleca primul clasat la fiecare categorie, dar şi la echipe unde la junioare vor fi în total 3 sportive, la juniori şi senioare câte patru, iar la seniori echipa va fi formată din şase atleţi.

Ediţia din acest an a Campionatului Naţional de Alergare Montană va fi organizată de Primăria Vatra Dornei, Clubul Sportiv Municipal Dorna Vatra Dornei şi Federaţia Română de Atletism.




Accident cu patru răniţi, din cauza vitezei, într-o curbă deosebit de periculoasă

Un şofer în vârstă de 19 ani, care nu a adaptat viteza într-o curbă deosebit de periculoasă, a provocat un accident în lanţ, în care au fost implicate trei maşini şi în urma căruia au fost rănite patru persoane. Accidentul rutier s-a petrecut loc luni, în jurul orei 17.30, pe DN 17, între Iacobeni şi Vatra Dornei.

Conform anchetei poliţiei, Ovidiu G., şoferul în vârstă de 19 ani, din judeţul Iaşi, conducea autoturismul pe direcţia Vatra Dornei - Suceava şi, ajungând într-o curbă deosebit de periculoasă la dreapta, a pierdut controlul asupra volanului, intrând pe sensul opus de mers, unde a intrat în coliziune laterală cu maşina condusă regulamentar de Vasilică R., în vârstă de 26 de ani, din municipiul Bucureşti. Din impact, maşina lovită a fost proiectată într-un alt autoturism, condus de Pavel C., în vârstă de 26 de ani, din comuna Cârlibaba.


În urma impactului au fost răniţi cei doi şoferi care se deplasau regulamentar şi încă doi pasageri din maşinile acestora. Din fericire, cele patru victime nu au fost diagnosticate cu leziuni grave.



Anchetat de politisti pentru o semnatura pe o adeverinta falsa

Un bărbat în vârstă de 55 de ani din comuna suceveană Dorna Candreni este cercetat pentru înşelăciune, falsa material în înscrisuri oficiale şi uz de fals, pentru că a indus în eroare o unitate bancară din Suceava în obţinând un credit, pe care nu l-a achitat, folosind o adeverinţă de salariat falsă.

Potrivit IJP Suceava, Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava a confirmat începerea urmăririi penale faţă de bărbatul din Dorna Candreni pentru înşelăciune, fals material în înscrisuri oficiale şi uz de fals, şi faţă de un bărbat în vârstă de 67 ani, din comuna Poiana Stampei, pentru complicitate la înşelăciune şi fals în înscrisuri sub semnătură privată.

Conform cercetărilor, bărbatul din Dorna Candreni, a indus în eroare o unitate bancară din Suceava când în data de 31 ianuarie 2008 a contractat un credit, prezentând o adeverinţă de salariu emisă de o societate comercială şi a unui contract individual de muncă din 2007, ştiind că aceste două documente conţin date nereale şi a creat, prin neachitarea ratelor, un prejudiciu în sumă de 45.792,39 lei.

De asemenea, menţiunea „conform cu originalul” şi semnătura din dreptul menţiunii „conform cu originalul” de pe contractul individual de muncă au fost realizate de bărbat fără ca acest document să fie înregistrat la ITM Suceava.

Celălalt bărbat este acuzat că a semnat la rubrica “Reprezentant legal - administrator “ adeverinţa de salariu ştiind că acest document conţine date nereale.



Festivalul Naţional al Păstrăvului se desfasoara zilele acestea la Ciocanesti

În perioada 15 – 19 august a.c., la Ciocăneşti se desfăşoară zilele comunei şi cea de-a IX-a ediţie a Festivalului Naţional al Păstrăvului.

Miercuri, 15 august, după oficierea la bisericile şi la mănăstirile din comună a Sfintei Liturghii prilejuite de sărbătoarea ortodoxă Adormirea Maicii Domnului, pe platoul pensiunii „Melios” din Ciocăneşti va avea loc primirea hrămarilor, urmată de o masă de la care aflăm că nu va lipsi borşul de păstrăv. Turiştii şi localnicii sunt invitaţi şi la un spectacol folcloric în cadrul căruia vor evolua artişti cunoscuţi din Suceava, Botoşani, Maramureş, Cluj şi Iaşi.

Joi, 16 august, vor avea loc ecologizarea şi popularea cu puiet de păstrăv a Pârâului Recele, refacerea marcajelor spre obiectivele turistice de pe Muntele Suhard, vizitarea unor mănăstiri de pe acest munte şi a două popasuri de la două stâne pentru a degusta produsele lactate. De la ora 15 va avea loc seminarul „Plutele pe Bistriţa Aurie, ocupaţie străveche a ciocăneştenilor”, şedinţa tehnică a concursului local de pescuit păstrăv, urmată de manşa I, cea a calificărilor pentru faza naţională 2012. Seara se va încheia în jurul focului de tabără cu un spectacol folcloric.

Ziua de vineri, 17 august, include în program concursul local de pescuit păstrăv, popularea cu puiet de păstrăv a Pârâului Humor, construirea unei plute pe Bistriţa Aurie – demonstraţie practică la „Podul Negru” – Botoş şi un concurs de găurire a buştenilor pentru plută. Începând cu ora 12, amatorii de aventură pot plutări pe Bistriţa Aurie, pot face river rafting de la Oiţa la Ciocăneşti sau pot efectua traversări cu tiroliana. După-amiază se va da startul Concursului de pescuit păstrăv – faza naţională 2012. Seara se va încheia în jurul focului de tabără, cu spectacolul de muzică corală a membrilor corului „Lacrimoza” din Chişinău şi cu un recital extraordinar al lui Vasile Şeicaru.

Sâmbătă, va continua concursul de pescuit păstrăv, va fi populat cu puiet de păstrăv Pârâul Botoşel, vor avea loc o expoziţia şi concursul gastronomic cu preparate din păstrăv realizate după reţete tradiţionale şi se va putea merge cu pluta pe Bistriţa Aurie. După-amiază vor avea loc festivitatea de premiere a concursului naţional de pescuit păstrăv, cea a concursului gastronomic cu preparate din păstrăv şi a concursului pentru cea mai frumoasă şi performantă păstrăvărie din comună. Seara vor avea loc un recital extraordinar Andreea Bălan şi un foc de artificii.

Duminică, după oficierea Sfintei Liturghii în bisericile şi mănăstirile din Ciocăneşti şi din Botoş, ciocăneştenii şi turiştii sunt invitaţi să participe la popularea cu puiet de păstrăv a râului Bistriţa Aurie, după care va avea loc concursul „Originea frumosului din valea Bistriţei Aurii”, în care tineri şi vârstnici se vor întrece în prezentarea celui mai frumos şi mai autentic costum popular tradiţional.

După cinstirea plutaşilor care vor sosi cu plutele aproape de centrul comunei, va avea loc un spectacol folcloric în care vor evolua solişti şi ansambluri folclorice din judeţul Suceava şi din judeţele vecine. În pauze vor avea loc premierea celor mai frumoase costume populare tradiţionale, premierea sârguincioşilor din cea mai frumoasă gospodărie tradiţională, a gospodăriilor cu cea mai frumoasă grădină cu flori şi a celor mai primitoare pensiuni. Seara, plăieşii cu făclii vor coborî pe „Drumul Tătarilor” pentru a aprinde un foc de tabără.

Pe parcursul desfăşurării festivalului, va fi amenajat un amplasament în vederea iniţierii în tehnicile de supravieţuire în natură, prezentate de clubul condus de prof. Ion Ţurcanu din Chişinău.


Organizatori sunt Primăria şi Consiliul Local Ciocăneşti şi Filiala Suceava a ANTREC România, cu sprijinul sponsorilor şi al partenerilor.


SURSA: CraiNou.ro

VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei