Vulpe turbată, împuşcată în curtea unei familii din Dorna Arini

O vulpe turbată a fost împuşcată de un vânător autorizat în curtea unei gospodării din comuna Dorna Arini, sanitar-veterinarii apelând la această variantă după ce s-a constatat că animalul are un comportament specific unui animal cu rabie.

După cum informează Direcţia Sanitar Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Suceava, în ultima săptămâna vulpea a dat zilnic târcoale gospodăriei lui Ioan Olaru, atacând găinile în ciuda faptului că în preajmă se afla proprietarul sau soţia acestuia.

„Atunci când un animal sălbatic are un astfel de comportament, apropiindu-se de gospodării şi de oameni în plină zi, este aproape cert că are rabie. La prima vedere par nepericuloase, însă animalele turbate pot ataca în orice moment şi muşca inclusiv oameni”, a avertizat Petrea Dulgheru, şeful DSVSA Suceava.


El a arătat că imediat ce a fost sesizat de această situaţie a contactat un paznic de vânătoare, ieri dimineaţă acesta împuşcând vulpea, în spatele casei familiei Olaru. Cadavrul a fost adus la laboratorul Direcţiei Sanitar Veterinare, în câteva ore venind şi confirmarea că vulpea era turbată.


Copii de 10 şi 11 ani, prinşi la furat cabluri de semnalizare CFR

Doi copii în vârstă de 10 şi 11 ani, fraţi, au fost prinşi de poliţie la scurt timp după ce tăiaseră mai multe cabluri de semnalizare CFR, la Vatra Dornei. Furtul s-a petrecut la începutul săptămânii trecute, pe 23 mai.

Atunci, oamenii legii de la Postul de Poliţie Transporturi Vatra Dornei au primit o sesizare cu privire la faptul că două persoane sustrag cabluri CFR, autorii fiind depistaţi în scurt timp.

Nu mică le-a fost mirarea poliţiştilor când s-a descoperit cine sunt autorii. Adi Gabriel M., în vârstă de 11 ani, şi fratele său cu un an mai mic, Gabriel Alexandru, tăiaseră patru cabluri de aproximativ 1,5 metri fiecare, ţinta lor fiind cuprul din interiorul acestora, pe care vroiau să îl vândă la un centru de colectare a fierului vechi. Prin acţiunea lor, minorii au întrerupt o instalaţie de semnalizare CFR, din fericire fără a perturba traficul feroviar.


Cei doi fraţi provin dintr-o familie de romi din Vatra Dornei, părinţii acestora trăind şi ei din banii obţinuţi pe materialele pe care le duc la centrele de colectare a fierului vechi. Anchetatorii bănuiesc că minorii au fost îndemnaţi să meargă la furat chiar de către părinţi.


Festivalul „Ciprian Porumbescu”, în 10 localităţi, printre care si Vatra Dornei

În perioada 3-9 iunie, în 10 localităţi sucevene se vor desfăşura o serie de acţiuni cuprinse în programul primei ediţii a Festivalului European al Artelor „Ciprian Porumbescu”. Manifestările vor avea loc la Stupca, Rădăuţi, Corlata, Gura Humorului, Dorna Candrenilor, Vatra Dornei, Cîmpulung Moldovenesc, Breaza, Vama şi Suceava.

În cadrul festivalului sînt programate următoarele evenimente: concursul internaţional de interpretare instrumentală „Lira de Aur”, Concursul European „Naţiunea poeţilor” şi Salonul de primăvară-vară al Societăţii Artiştilor şi Amicilor Artelor Plastice din Bucovina. Festivalul European al Artelor „Ciprian Porumbescu” va debuta mîine, 3 iunie, la ora 10.00, la Sala „Dom Polski” din Suceava, cu „Lira de Aur”.

Printre organizatorii manifestărilor se află Consiliul Judeţean, prin Centrul Cultural Bucovina şi Centrul Creaţiei Populare, Primăria Suceava, Muzeul Bucovinei, Asociaţia Culturală „Lira de Aur”, Inspectoratul Şcolar şi Uniunea Polonezilor din România.



Sclavii şefilor, pe banii statului - Butoiul cu pulbere pe care stă Crucea e pe cale să explodeze

O amplă anchetă privind neregulile de la Sucursala Crucea a Companiei Naţionale a Uraniului (CNU) a fost demarată de poliţiştii de la Serviciul de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului (IPJ) Suceava.

Cercetările vizează mai multe probleme, unele dintre ele cu aspect de sclavie modernă. Oamenii legii vor să afle cum au fost pontaţi zeci de muncitori care au lucrat la construcţia caselor şefilor în timpul programului, cum s-au folosit utilajele societăţii, cu tot cu motorină, de către directori, sau cum au ajuns la fier vechi bunuri ale societăţii.

Mesajul şefilor către muncitori: „Nu recunoaşteţi nimic”

Butoiul cu pulbere pe care stă Crucea e pe cale să explodeze. Aroganţele şefilor au ajuns de nesuportat pentru muncitorii supuşi umilinţelor, iar până când buboiul va crăpa nu mai este decât un mic pas. Asta chiar dacă mai marii Sucursalei Crucea a CNU nu s-au abţinut nici de la ameninţări făţişe. Muncitorii care au lucrat pe la casele particulare din zona Vatra Dornei ale şefilor au avut surpriza acum câteva săptămâni să fie chemaţi la Suceava, la audieri. Speriaţi, oamenii nu ştiau cum să reacţioneze, mai ales că se aflau între ciocan şi nicovală.

Pe de o parte, înainte de a merge la audieri, directorii i-au adunat şi le-au transmis sec: „Cine vrea să mai vadă pensia de la mină trebuie să nege tot. Nu recunoaşteţi nimic”.

La Suceava, în faţa poliţiştilor care anchetează neregulile de la Crucea, muncitorii s-au trezit cu o altă dilemă. Anchetatorii i-au anunţat că deţin fotografii cu ei în timp ce lucrează la casele şefilor, deşi în mod normal trebuiau să lucreze pentru societate.

Salariaţii de la Crucea se tem de represalii

Pentru a afla cum i-au folosit directorii de la Crucea pe subalterni trebuie dusă o muncă de lămurire serioasă. Oamenilor le e frică să nu se audă că au discutat cu presa, deoarece se aşteaptă să fie concediaţi pe diferite motive. „Eu mai am câţiva ani până la pensie. Dacă mă dă afară ce fac?”, s-a întrebat unul dintre minerii „sclavi” la „curtea regilor” de la Crucea.

Cu mare greutate, oamenii acceptă să povestească despre zilele de muncă petrecute departe de unitate, dar în care au fost pontaţi.
„Munca începea dimineaţa, iar până la amiază nu primeam decât rachiu. Se muncea mai ceva ca pe şantier, cu utilajele de la societate, în care se punea motorină tot de la mină”, a povestit unul dintre muncitorii care au participat anul trecut la construcţia casei unuia dintre directorii societăţii.

„Tomiţă”

Unul dintre şefii care a profitat din plin de pepiniera de „sclavi” a societăţii este Florea Toma, sau „Tomiţă”, cum îi spun apropiaţii directorului tehnic al Sucursalei Crucea a CNU. Vila acestuia de la Poiana Negri a înghiţit sute sau chiar mii de ore de muncă pontate şi plătite din bani publici, având în vedere că CNU este o companie de stat. Ce nu au înţeles muncitorii care şi-au rupt spatele la Poiana Negri este de ce „Tomiţă” a insistat să-şi ridice casa pe un loc mlăştinos, ceea ce a impus realizarea unei fundaţii de aproape doi metri adâncime.

Străin de ceea ce s-a petrecut cu utilajele şi muncitorii societăţii nu este nici directorul Anton Filipiuc, care fie a închis ochii cu bună ştiinţă la toate aceste potlogării, fie a fost prins şi el în morişca afacerilor necurate.

Afacerea fierul vechi

Sume importante de bani s-au scurs de la Crucea şi prin comercializarea fierului vechi. Gurile rele spun că o parte din piesele şi utilajele casate şi apoi vândute pe bani frumoşi nici măcar nu erau decontaminate corespunzător. Afacerea cu fier vechi a devenit înfloritoare la scurt timp după numirea ca şef de coloană a lui Ilie Beleca. Probabil că ar fi continuat şi astăzi, dacă în cursul anului trecut acesta nu făcea o mică prostie. Mai exact, a vândut la fier vechi cisterna cu care societatea se aproviziona cu carburant, iar scandalul care a urmat s-a muşamalizat elegant ulterior, Ilie Beleca fiind trecut în linişte la un alt compartiment.

Utilaje închiriate la negru

Robinetul cu bani are şi alte surse. Una ar fi închirierea la negru a utilajelor societăţii. Pentru că în obiectul de activitate al CNU nu apare închirierea de utilaje, şefii de la Crucea au găsit o metodă originală de „detaşare”. Cumpărat anul trecut, un buldozer de 150.000 de euro a ajuns o adevărată mină de aur pentru şefi. Închiriat mai multor firme agreate de directori, buldozerul producea şi câte 1.000 de lei la zi. Cum în contabilitatea CNU nu puteau intra bani din închirieri, este interesant de aflat unde au ajuns aceste sume.

Exemplele de acest gen sunt numeroase, printre cei care au „închiriat” utilaje aparţinând CNU numărându-se firme din zona Vatra Dornei şi Stulpicani, care activează atât în domeniul forestier, cât şi în alte domenii.


Zeci de pensionari mulg statul de bani la Crucea

Dacă în abataj munca de miner este plătită cu sume derizorii faţă de riscuri, la suprafaţă, la birouri, este boierie. Zeci de persoane cumulează pensia cu salariul, iar cei care aveau pensia peste limita prevăzută de lege au renunţat la acest venit pentru a încasa salariul. Printre aceştia se află şi directorul tehnic Florea Toma şi alţi şefi mai mici sau mai mari, care ridică lunar câteva mii de lei, unii dintre ei veniţi în societate fără să cunoască prea multă meserie.

De partea cealaltă, minerii trăiesc cu frica în sân că pot fi oricând victimele unor accidente în subteran. De altfel, în ultima perioadă s-au înregistrat câteva evenimente neplăcute, dar, din fericire, nu s-au soldat cu victime umane. Prăbuşirea unor galerii s-a trecut sub tăcere, cuvânt ce pare literă de lege la Crucea. Culmea este că, anual, societatea cumpără aproximativ 4.000 de mc de lemn pentru consolidarea galeriilor, dar salariaţii de aici cred că jumătate ajunge către alte destinaţii.


Turist recuperat din Munţii Calimani de salvamontişti

Salvamontişii din Vatra Dornei au recuperat un turist care se rătăcise în munţii Călimani şi care a sunat la 0SALVAMONT, respectiv 0725826668, pentru a cere ajutor. Acţiunea de salvare a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute după ce bărbatul a pierdut traseul de legătură cu „12 Apostoli” şi nu avea asupra sa nici o hartă pentru a se ghida în teren.

“Timp de 3 ore am ţinut periodic legătura cu turistul pentru a-l îndruma pe traseul pentru 12 Apostoli, anunţând totodată şi 4 membrii salvamont pentru a fi gata de intervenţie în caz de nevoie. În jurul orei 21,30, deoarece turistul nu avea echipament de campare, iar marcajul era greu de urmărit noaptea pe tronsonul 12 Apostoli – Gura Haitii, un echipaj a plecat în întâmpinarea turistului, recuperându-l la mică distanţă de intrarea în satul Gura Haitii şi transportându-l la Vatra Dornei”, a precizat Petrică Ariciuc, şeful Salvamont Vatra Dornei.

Acesta a mai adăugat că acesta a fost un caz fericit şi simplu de rezolvat, pentru că turistul a sunat din timp şi avea cunoştinţe temeinice privind orientarea în zona montană.


Petrică Ariciuc a mai dorit să le transmită turiştilor care pleacă pe munte că Dispeceratul Naţional Salvamont poate fi apelat nu numai pentru intervenţii în zona montană, ci şi pentru a solicita informaţii privind starea unui traseu montan, gradul de periculozitate, sau evoluţia vremii.


Un bărbat din Dorna Candreni aproape de a fi extrădat din Italia, la patru ani după ce a fost condamnat

Un bărbat din comuna Dorna Candrenilor, condamnat încă din 2007 pentru infracţiuni la regimul circulaţiei, ar putea ajunge în scurt timp într-un penitenciar din România, cu „transfer” din Italia, acolo unde este reţinut de autorităţile din Roma.

Bărbatul în cauză, Tomiţă Gheorghiţă Marcel Candrea, în vârstă de 32 de ani, are de ispăşit în ţară o condamnate la nouă luni de închisoare, pentru infracţiuni de conducere fără permis ori sub influenţa alcoolului. Prima decizie de condamnare definitivă a acestuia este emisă tocmai din martie 2007, ulterior adăugându-se încă una, în februarie 2008.

Ulterior, pe 8 august 2008, pe numele lui Candrea avea să fie emis şi un mandat european de arestare, mandat care încă nu a putut fi dus la îndeplinire. Pe 18 mai a.c., Judecătoria Vatra Dornei a înregistrat un dosar de extrădare activă pe numele bărbatului din Dorna Candrenilor, în baza Legii 302/2004, privind cooperarea judiciară internaţională în materie penală, autorităţile din Roma, care îl deţin pe acesta, fiind cele care îl pot extrăda.

Recent, Judecătoria Vatra Dornei a admis traducerea în limba italiană în regim de urgenţă a sentinţei penale din 2007, prin care Candrea a fost condamnat, actele fiind trimise către Direcţia Generală de Justiţie Penală din Roma.


Toate aceste proceduri se realizează pentru ca autorităţile italiene să fie înştiinţate oficial despre infracţiunile comise de bărbat în ţară, pe baza acestor înştiinţări urmând ca inculpatul să poată fi extrădat în România, pentru a-şi ispăşi pedeapsa de nouă luni de închisoare. În ceea ce priveşte problemele cu legea pe care Tomiţă Gheorghiţă Marcel Candrea le are în Italia, magistraţii din Vatra Dornei nu au încă o comunicare oficială în acest sens.

Bărbatul din Dorna Candrenilor se află de ani de zile şi pe lista de urmăriţi general a Inspectoratului General al Poliţiei Române.


Pagube şi circulaţie îngreunată, după o furtună cu grindină - VIDEO

Precipitaţii abundente însoţite de grindină s-au abătut duminică după-amiază asupra comunelor Iacobeni şi Ciocăneşti, în zona de munte a judeţului. Furtuna a lăsat în urmă pagube în Iacobeni şi a îngreunat circulaţia pe DN 17, şoseaua care face legătura dintre Moldova şi Ardeal.

Puţin după ora 15.00, pompierii de la Detaşamentul Vatra Dornei, alături de lucrătorii de la Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din Iacobeni, au intervenit pentru degajarea albiei pârâului Ciotina şi a secţiunilor de scurgere a unor podeţe care erau blocate cu material lemnos. De asemenea, s-a intervenit şi pe DN 17, pe raza comunei Iacobeni, unde aluviuni venite de pe versanţi îngreunaseră circulaţia.

Totodată, din cauza şuvoaielor venite de pe dealuri, curtea şcolii din centrul comunei Iacobeni a fost inundată, de asemenea apa pătrunzând şi în subsolul unui bloc de lângă unitatea de învăţământ.

„Din primele evaluări rezultă că au fost distruse patru podeţe din beton, de acces în gospodării, alte trei podeţe au fost avariate, de asemenea aproximativ 100 de metri de apărări de maluri din beton şi din gabioane şi circa 50 de metri terasament drum comunal fiind distruse”, a declarat locotenent colonelul Cristian Hociung, de la Compartimentul de Informare şi Relaţii Publice al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Suceava.






SURSA VIDEO: Realitatea.net

VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei