Insipidul Dumitru Pardău Sfătuitorul

Liderul PSD Suceava, deputatul Cătălin Nechifor, i-a întors buzunarele pe dos deputatului PDL de Vatra-Dornei, Dumitru Pardău, unul dintre cei mai insipizi politicieni pe care i-a avut judeţul nostru vreodată. Astfel, din buzunarele domnului Pardău au căzut 15,5 miliarde de lei. Aceasta-i suma pe care firmele deputatului PDL le-au făcut din 2007 încoace, din afaceri cu Ministerul de Finanţe şi Agenţia pentru Plăţi şi Intervenţii în Agricultură, şi din derularea unui program SAPARD.

Dumitru Pardău s-a aplecat după bani, i-a băgat înapoi în buzunar şi a spus că nu a ascuns niciodată banii despre care a vorbit Cătălin Nechifor. Şi a adăugat că dumnealui provine din mediul de afaceri şi că, la fel ca mulţi locuitori ai Bazinului Dornelor, a accesat proiecte cu finanţare europeană. Liderul PSD Suceava a ţinut să sublinieze că nu-l acuză pe deputatul PDL de Vatra-Dornei de inginerii financiare, dar că nu s-a putut abţine să prezinte acest caz de „îmbogăţire politică”. Mai direct spus, domnul Nechifor a dorit să sugereze că, dacă nu ar fi fost parlamentar al unei formaţiuni politice aflate la putere, domnul Pardău nu ar fi făcut atîta bănet. Bun, dar o vorbă românească spune aşa: cine poate, oase roade. Iar politicianul Pardău nu are voie să iasă din vorba înţeleptului popor român, mai ales că acesta face parte dintr-un partid care promovează datinile, tradiţiile şi obiceiurile.

Cei care au înţeles că politicienii fac politică pentru ei şi familiile lor, la fel ca doctorii, profesorii, inginerii şi dulgherii, nu se mai miră că unul ca insipidul Pardău a intrat în politică pentru a se îmbogăţi. Asta e. Însă, domnul Pardău ar trebui ca, din bun simţ, în cazul în care-l mai are, s-o lase mai moale cu plînsul pe umărul celor mulţi şi nevoiaşi. Totodată, domnul Pardău ar trebui să le ofere gratuit consultaţii celor care vor să acceseze fonduri europene. Acum, că el şi-a făcut plinul, i-ar putea ajuta şi pe alţii să cîştige un ban cinstit, aşa cum a făcut-o domnia sa.


Campionatul naţional al monitorilor de schi, la Vatra Dornei

Cea de-a XII-a ediţie a Campionatului Naţional al monitorilor de schi din România va avea loc în acest an la Vatra Dornei, aproximativ 150 de participanţi de la toate staţiunile de schi din ţară fiind aşteptaţi să ia startul la evenimentul care se va desfăşura în perioada 28 februarie - 2 martie.

Organizatorii, Asociaţia Naţională a Şcolilor de Schi din România, Asociaţia Monitorilor de Schi şi Şcoala de schi din Vatra Dornei -„Euroski”, cu sprijinul Primăriei Vatra Dornei, au anunţat că vor fi două probe de concurs, una de slalom uriaş, care va cuprinde un traseu de 18-25 de porţi, şi o probă de sincron/demo schi pentru echipele participante, ambele urmând a se desfăşura pe pârtia Parc.

La proba de slalom uriaş, traseul va fi valabil şi pentru practicanţii de snowboard, iar proba de sincron se va desfăşura în nocturnă.

La concurs vor participa monitori de schi,/snowboard şi sporturi de alunecare pe zăpadă, posesori de licenţă de monitor sau monitori candidaţi (din partea unei şcoli de schi autorizate).

Lista participanţilor nu a fost definitivată, înscrierile având loc până pe data de 20 februarie a.c..

În programul manifestărilor, pe lângă antrenamente, şedinţe tehnice, concursurile propriu-zise, organizatorii au pregătit şi petreceri after-schi, dar şi o cină festivă cu ocazia premierii participanţilor.

„În aceste zile, punem la punct ultimele detalii ale acestui eveniment, pentru a arăta că Vatra Dornei este una dintre cele mai bune staţiuni de schi din România”, a declarat directorul şcolii Euroski, profesor doctor Petru Grigoraş.

Mai multe amănunte despre cea de-a XII ediţie a Campionatului Naţional al monitorilor de schi pe www.euroski.ro.


ANUNT - Vanzare teren si active societate comerciala

Titlu Anunt: VINDEM TEREN ŞI ACTIVE

Detalii Anunt: SOCIETATE COMERCIALĂ, VINDE TEREN ÎN SUPRAFAŢĂ DE 20.000 MP ŞI CLĂDIRI (CASĂ ŞI HALE INDUSTRIALE), POST TRAFO, SITUATE ÎN COMUNA COŞNA, JUDEŢUL SUCEAVA, LA 1 KM DE DN 17 VATRA DORNEI-BISTRIŢA, DRUM ASFALTAT.

Pret: LA VEDERE

Nume: RETEZAT

Telefon: 0742483468

E-mail: ovidiutodasca@yahoo.com

ANUNT - Locuri de munca in Germania 2011

Detalii Anunt: Societate cu acreditare pentru plasarea fortei de munca in strainatate, recruteaza personal pentru angajare in Germania pentru munca in: agricultura, constructii(calificati si necalificati), industria auto, fabrici, domeniul hotelier, amenajari spatii verzi si ingrijit varstnici. Plecarile se fac saptamanal, cu contracte individuale de munca, salarizarea variaza de la 950 euro pana la 1800 euro in functie de domeniu.

Pagina WEB: www.sak.ro

Telefon: 0724 866 299 ; 0752 589 770 ; 0764 094 239


Primăria Vatra Dornei, motiv de dispută între PDL şi PSD

Liderul democrat liberalilor din Vatra Dornei, deputatul Dumitru Pardău, a dezavuat atitudinea social-democraţilor, după ce aceştia au solicitat demisia viceprimarului PDL din municipiul staţiune, Mircea Rusu. Pardău a spus că PDL face eforturi să rezolve problemele locuitorilor din municipiul Vatra Dornei, în condiţiile în care primarul liberal Ioan Moraru nu are o percepţie realistă asupra problemelor localităţii.

Preşedintele PDL Vatra Dornei a reamintit că datorită intervenţiei preşedintelui CJ Suceava Gheorghe Flutur, prin alocarea a 500.000 de lei în vederea aprovizionării cu motorină a centralei termice, locuitorii şi operatorii din turism au avut căldură de Revelion şi beneficiază în continuare de aceste servicii. Potrivit lui Pardău, viceprimarul a fost singurul din Primăria Vatra Dornei care a semnalat încă din toamnă că vor apărea grave probleme privind încălzirea oraşului.

'Gravă mi se pare atitudinea primarului, precum şi a reprezentanţilor PSD Vatra Dornei care, în Consiliul Local, fac echipă, atitudine nepăsătoare, primarul susţinând că problema încălzirii este falsă, că în realitate nu există, cu toate că locuitorii Dornei au resimţit-o din plin prin temperaturi în apartamente de 11 - 18 grade Celsius', a spus Pardău.

Totodată, Pardău a spus că inexistenţa utilităţilor la baza pârtiei demonstrează, de asemenea, că Vatra Dornei nu a fost pregătită pentru a primi turişti în condiţii decente şi că atât primarul, cât şi preşedintele Comisiei de urbanism, funcţie ocupată de preşedintele PSD Vatra Dornei, Cezar Ioja, nu au făcut nimic în acest sens.

'Responsabilitatea gospodăririi oraşului revine, ca în orice altă localitate, primarului în primul rând şi Consiliului Local, în cazul de faţă majoritar PSD, PNL, PRM', a spus Pardău, adăugând că preşedintele PSD Suceava, deputatul Ioan Cătălin Nechifor, nu cunoaşte problemele municipiului Vatra Dornei, deşi are deschis cabinet parlamentar aici. 'Credeam că este cabinet parlamentar, dar s-a demonstrat ca dornenii beneficiază la acest cabinet doar de o poză de dimensiuni mari - normal! - a deputatului PSD', a spus Pardău.

PSD Suceava a cerut, luni, demisia viceprimarului municipiului Vatra Dornei, Mircea Rusu, pe motiv că nu şi-a îndeplinit atribuţiile pe care le-a primit din partea primarului liberal Ioan Moraru pentru pregătirea staţiunii pentru sezonul turistic de iarnă. Secretarul PSD Suceava şi preşedinte al organizaţiei din Vatra Dornei, Cezar Ioja, a spus că situaţia din Vatra Dornei nu este cea aşteptată de locuitorii municipiului şi nici de investitorii locali, dornenii fiind nemulţumiţi de calitatea serviciilor publice oferite de Primărie, în special în privinţa furnizării agentului termic.

Preşedintele PSD Suceava declara cu o zi în urmă că viceprimarul Mircea Rusu a fost ales în această funcţie pentru a conlucra cu conducerea PDL a CJ Suceava, dar că niciunul dintre obiectivele asumate, printre care punerea în funcţiune a centralei de cogenerare sau conducta de gaze naturale nu au fost realizate. Totodată, Nechifor a spus că există posibilitatea ca o majoritate PNL - PSD în Consiliul Local Vatra Dornei să găsească o variantă mai bună pentru funcţia de viceprimar.


De zece ani, Ansamblul „Poieniţa” Poiana Stampei duce tradiţiile în ţară, dar şi în afara graniţelor

Prin activitatea Ansamblului „Poieniţa”, toată ţara a aflat despre Poiana Stampei, pentru că membrii acestui ansamblu transmit tradiţia din nordul Bucovinei. Dansatorii, soliştii, dar şi membrii orchestrei, cu toţii sunt tineri, elevi ai Şcolii cu clasele I-VIII din localitate, iar unii sunt elevi ai Şcolii de Arte din Suceava. Dirijorul, prof. Dănuţ Lăcătuş, un virtuoz al instrumentelor, care s-a remarcat şi în anii studenţiei la Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, a câştigat marele premiu la trompetă (clarinet şi saxofon), în cadrul Festivalului Internaţional „În grădina cu flori multe” de la Cernăuţi (Ucraina), festival la care premiul I a revenit tot unei membre a orchestrei, Raluca Vasiluţ; un motiv în plus pentru directorul Căminului Cultural din Poiana Stampei şi instructorul ansamblului, Petrică Chiforescu, să investească încredere în talentele pe care le formează.

Participări de prestigiu

Făcând un bilanţ al anului 2010, membrii Ansamblului consideră că cea mai importantă este participarea la Festivalul „Curcubeul” din Ucraina, unde au obţinut titlul de laureat, apoi Marele Premiu şi premiul I la Cernăuţi - Ucraina.

În 2011, Ansamblul „Poieniţa” împlineşte zece ani de activitate şi deja Petrică Chiforescu, Dănuţ Lăcătuş şi Neculai Rusu îşi aştern ideile pe hârtie pentru un spectacol aniversar. „Evoluţiile Ansamblului trebuie să fie mai bune ca în 2010 prin creşterea calităţii spectacolelor prezentate, diversificarea repertoriului, continuarea procesului de iniţiere a noi tineri în activitatea artistică ce vor asigura continuitatea şi vigoarea viitoarelor spectacole. Deja ne pregătim pentru un spectacol aniversar deosebit în iulie 2011, la a IV-a ediţie a manifestărilor . Vom avea şi inaugurarea Casei de Cultură din comună, în jurul datei de 8 noiembrie, ocazie cu care va fi şi un schimb de generaţii la Ansamblu. Generaţia din anul 2001, generaţia actuală şi generaţia pe care am pregătit-o în paralel vor evolua împreună”.

Pe scena Căminului Cultural din Poiana Stampei folclorul este prezent aproape zilnic. Alături de Ansamblul “Poieniţa”, se pregătesc Ansamblul “Flori de pe Dorna”, ansamblu coordonat de Dorina Paicu, copiii de la Şcoala Podu Coşnei, coordonaţi de profesor Vasile Chiforescu, şi elevii de la Şcoala Poiana Stampei, îndrumaţi de prof. Petronela Vasiluţ.


Bărbat ucis de tren, la Vatra Dornei

Tragedie, luni seară, la Vatra Dornei, unde un bărbat în vârstă de 53 de ani, din localitate, a murit după ce a fost călcat de un tren. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 18.30, când victima, Pintea C., a fost surprinsă pe calea ferată de acceleratul 1841 Vatra Dornei – Bucureşti Nord.

„A fost vorba de un accident, nu există alte suspiciuni. Trenul avea semnalele acustice puse în funcţiune, iar probabil victima nu le-a auzit”, au explicat responsabilii de la Poliţia Transporturi Feroviare Suceava. Ei au adăugat că bărbatul ucis de tren era muncitor la centrala termică şi cunoştea bine zona, trecând zilnic pe acolo, motiv pentru care nu cred că este vorba despre o sinucidere, ci mai degrabă despre faptul că nu a fost atent şi nu a auzit venirea trenului.

Accidentul de luni seară s-a produs între cele două gări din Vatra Dornei, iar victima nu a avut nici o şansă de supravieţuire. Potrivit echipajului de la bordul autosanitarei SMURD care a ajuns la faţa locului, Pintea C. avea capul zdrobit şi picioarele amputate.


VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei