100 de ani de la zidirea bisericii parohiei Iacobeni, Protopopiatul Câmpulung Moldovenesc

Înalt Preasfinţitul Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit azi Sfânta Liturghie în parohia "Sfântul Gheorghe"-Iacobeni, Protopopiatul Câmpulung Moldovenesc.

Cu acest prilej, Înalt Preasfinţia Sa a sfinţit pridvorul sfântului lăcaş, pictat de pr. Mihail Iustin Argatu, preot slujitor în parohia Iacobeni. Sfânta Liturghie a fost urmată de o slujbă de Te Deum pentru cuplurile din comuna Iacobeni, care împlinesc anul acesta 50 de ani de căsătorie.


După cum ne-a relatat pr. Aurel Goraş, protopop al Protopopiatului Câmpulung Moldovenesc, IPS Pimen a adresat credincioşilor un cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre semnificaţiile Evangheliei din Duminica a IV-a după Paşti. De asemenea, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor a apreciat jertja celor doi slujitori ai sfântului altar din parohia Iacobeni.

Pr. paroh Mihai Argatu a primit din partea ierarhului distincţia de iconom stavrofor. Biserica "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe" a fost ridicată între anii 1907-1913 pe un teren donat de Fondul Bisericesc al Mitropoliei Bucovinei. "Sfântul lăcaş are o arhitectură deosebită, fiind ridicată pe temelie de piatră naturală. Biserica este vărgată de jos până în vârful clopotniţei cu porţiuni de alb şi roşu. Acoperişul este din ţiglă smălţuită. Interiorul a fost pictat între anii 1969-1971 de pictorul Gavriil Pascu. Pictura va fi supusă în perioada următoare unui proces de curăţare. Catapeteasma a fost realizată la Şcoala de Arte şi Meserii din Câmpulung Moldovenesc de un grup de maeştri academici din Fundu Moldovei. Catapeteasma a fost restaurată acum trei ani de zile, încercând să o aducem la frumuseţea ei iniţială", a amintit pr. paroh Mihai Argatu.




Trenuri blocate de copacii cazut pe calea ferata, in zona Cosna-Gradinita

Traficul feroviar a fost blocat sambata dupa-amiaza in zona Cosna-Gradinita, după ce trei copaci au căzut pe calea ferată, din cauza furtunii.

Două trenuri inter-regio pe rutele Timişoara – Iaşi şi Iaşi – Cluj-Napoca au întârzieri de aproximativ o oră, sâmbătă după-amiază, după ce, în urma unei furtuni, trei copaci au căzut pe reţeaua de contact în zona localităţii sucevene Grădiniţa, blocând traficul feroviar.


Prefectul de Suceava, Florin Sinescu, a declarat corespondentului MEDIAFAX că din cauza vântului puternic în zona Coşna-Grădiniţa au căzut trei copaci pe linia de contact.

Linia ferată respectivă face legătura între Moldova şi Transilvania, iar traficul feroviar a fost întrerupt pentru aproximativ o oră.

Prefectul a precizat că angajaţi ai CFR au intervenit în zonă şi au îndepărtat copacii căzuţi pe calea ferată, astfel că la ora transmiterii acestei ştiri circulaţia feroviară fusese reluată.

Conform sursei citate, două trenuri inter-regio, Timişoara – Iaşi şi Iaşi – Cluj-Napoca, au acumulat întârzieri de aproximativ o oră în urma acestui incident.




Captură importantă de ţigări de contrabandă, la Vatra Dornei

O captură importantă de ţigări de contrabandă a fost făcută în cadrul unei acţiuni a Poliţiei municipiului Vatra Dornei, 1.000 de cartuşe de ţigări cu timbru extracomunitar fiind identificate într-o autoutilitară, duminică seară.


Poliţiştii au oprit în trafic, pe strada Podu Verde, un autoturism, condus de Vasile P., de 31 de ani, din comuna Fundu Moldovei iar imediat oamenii legii au identificat şi o autoutilitară care se deplasa în spatele primului autoturism . În autovehiculul al doilea, condus de Gabriel M., de 25 de ani a fost găsită cantitatea de 1.000 de cartuşe de ţigări, cu o valoare de piaţă de 100.000 lei. În urma verificărilor s-a constatat că autoutilitara este proprietatea lui Vasile P., şoferul autoturismului care a fost oprit primul.

Prin urmare ambele maşini au fost implicate în transportul „în siguranţă” a cantităţii foarte mari de ţigări de contrabandă. Ambele autoturisme au fost indisponibilizate iar cei doi conducători auto, Vasile P. şi Gabriel M., au fost reţinuţi pentru 24 de ore. Pe numele acestora va fi înaintată o propunere pentru arestare preventivă pentru 29 de zile sub aspectul comiterii infracţiunii de „contrabandă”.




Contrabandă cu taxiul in Vatra Dornei

O femeie din municipiul Vatra Dornei s-a ales cu dosar penal după ce a fost prinsă transportând ţigări de contrabandă cu un autoturism taxi, informează Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Suceava.

Toată povestea s-a petrecut marţi seară, în jurul orei 23.00, când un echipaj de poliţie a depistat pe strada 22 Decembrie din localitate o femeie care descărca dintr-un taxi două colete voluminoase.


Când au verificat conţinutul coletelor, poliţiştii au găsit nu mai puţin de 1.000 de pachete de ţigări cu timbru de Ucraina, în valoare de aproximativ 10.000 de lei.

Femeia în cauză a fost identificată în persoana unei localnice, Elena P., în vârstă de 38 de ani, iar taxiul era condus de un anume Victor P., de 49 de ani, din aceeași localitate. Acesta din urmă s-a dus pe jos acasă, maşina fiindu-i indisponibilizată la sediul Poliţiei Vatra Dornei, în vederea continuării cercetărilor.

Elena P. va fi cercetată pentru contrabandă, iar faţă de taximetrist se fac verificări pentru a se stabili gradul său de participaţie lacomiterea faptei.




Directorul MinBucovina Vatra Dornei, numit director general al Cupru Min

Numirea lui Gheorghe Iordache, fostul director al SC MinBucovina SA Vatra Dornei, în funcţia de director general al Cupru Min SA Abrud, a provocat nemulţumirea celor aproape 500 de angajaţi ai societăţii. Asociaţia „Salariaţii Cupru Min” SA Abrud şi Sindicatul Andezitul Roşia Poieni Abrud au trimis o scrisoare Ministerului Economiei prin care se declară nemulţumiţi că a fost adus un director din afara unităţii.


Oamenii ameninţă cu proteste în cazul în care în care conducerea societăţii nu va fi asigurată de un angajat al Cupru Min. Până luni, 20 mai, funcţia de director al societăţii a fost deţinută de Lucian Vasilache.

Dorneanul Gheorghe Iordache este cel care a condus destinele MinBucovina în ultimii cinci ani, perioadă marcată de probleme serioase. Iordache a preluat societatea după ce aceasta a intrat în procedură de insolvenţă, iar în perioada mandatului său a fost vândută cariera de cupru Mănăila şi platforma Iacobeni, destinată prelucrării cuprului. Vânzarea s-a făcut pe 11 august 2011, iar noii proprietari sunt chinezii de la SC SINB International Grup SRL București.




VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei