Vatra Dornei va găzdui, în premieră pentru România, o etapă de Cupă Mondială la sanie

După Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), atenţia iubitorilor sporturilor de iarnă se va muta la Vatra Dornei, localitate care va găzdui trei evenimente internaţionale.

În perioada 22-24 februarie va avea loc etapa a V-a a Cupei Mondiale de sanie pe piste naturale, iar după o scurtă pauză de o zi, între 26 şi 28 februarie, pe pârtia de sanie din oraşul staţiune va avea loc ultima etapă a Cupei Mondiale, care va închide sezonul 2012-2013. Şi în perioada 1 şi 3 martie Vatra Dornei va continua să fie capitala saniei, prin organizarea ultimei etape din circuitul Cupei Europei.

Sportivi din 12 ţări se vor întrece într-o competiţie de grad zero

Prof. Octavian Pungovschi, directorul Clubului Sporturilor de Iarnă Vatra Dornei, a declarat: “Etapa dublă de cupă mondială la sanie pe pistă naturală este un eveniment de importanţă deosebită, o competiţie de grad zero. S-a muncit foarte mult pentru a obţine organizarea acestei competiţii şi trebuie să mulţumim, pentru încrederea acordată, Federaţiei Internaţionale de Sanie. Pe de altă parte, este o mare răspundere să găzduieşti un asemenea concurs, având experienţă foarte puţină, ca să nu spun deloc. Sperăm că vom ajunge până la urmă la un succes din punct de vedere organizatoric. Aşteptăm prezenţa a cel puţin 12 naţiuni, dintre care şapte au sosit. Deja sunt pe pârtie la antrenamente doi din cei cinci campioni mondiali care vor concura la Vatra Dornei. Concursul este dedicat seniorilor, nu este o joacă, este un sport destul de dificil, aproape extrem, şi sperăm să avem cât mai multă lume care să asiste la un spectacol sportiv pe care nu l-au văzut niciodată”.

Pista de la Vatra Dornei, conform regulamentului competiţiei

Pista naturală de sanie de la Vatra Dornei se încadrează în regulamentul competiţiei stabilit de Federaţia Internaţională de Sanie, este puţin mai lungă decât media pârtiilor pe care se desfăşoară Campionatele Mondiale de sanie, având 1.012 metri, dificultatea este puţin peste medie, cu 11 viraje şi o diferenţă de nivel de 125,5 metri. Organizatorii s-au pregătit şi pentru o eventuală încălzire a vremii, grosimea gheţii fiind cuprinsă între 20 şi 22 de centimetri.

Antrenorul Octavian Pungovschi a oferit detalii: „Au fost temperaturi ridicate la sfârşitul săptămânii trecute, însă gheaţa a rezistat fără probleme, am fost felicitaţi de oficialii Federaţiei Internaţionale de Sanie. Marţi au ajuns la Vatra Dornei toţi oficialii Federaţiei Internaţionale de Sanie, iar la festivitatea de premiere de la ultima etapă vom avea un oaspete deosebit, preşedintele Federaţiei Internaţionale de Sanie, Josef Fendt. Îl aşteptăm şi pe Nicolae Bănicioiu, ministrul Tineretului şi Sportului, dumnealui a transmis deja un cuvânt de deschidere pe care l-am publicat în revista de prezentare a evenimentului şi sperăm ca eforturile foarte mari care s-au făcut să se transforme într-un succes atât anul acesta, cât şi în perspectivă, să transformăm Vatra Dornei în una dintre locaţiile obişnuite din Circuitul Cupei Mondiale”.

România participă cu şase sportivi, dintre care patru sunt din Vatra Dornei


Octavian Pungovschi a spus că, în acest an, lotul Românei nu are pregătirea necesară să se bată pentru medalii, dar „nici cei din urmă nu suntem”.

La noi această disciplină sportivă se practică „mai serios” de patru ani, s-au organizat trei campionate naţionale până acum, toate în zona Vatra Dornei, „dar a urca pe podium, alături de cinci campioni mondiali care şi-au anunţat participarea în concurs, este foarte greu”, a precizat Octavian Pungovschi.

Alexandru Comşa, antrenorul lotului naţional de sanie pe piste naturale, a spus că echipa României este una tânără, care participă pentru prima oară la Cupa Mondială.

“Sperăm să avem rezultate bune la această competiţie, dar speranţe mari avem pentru Campionatul Mondial de Juniori, care va avea loc anul viitor, tot la Vatra Dornei. După mulţi ani se ţine o competiţie internaţională în România, motiv pentru care trebuie menţionat sprijinul foarte important al directorului Clubului Sporturilor de Iarnă Vatra Dornei, care a fost trup şi suflet în acest proiect, şi al Federaţiei Române de Bob – Sanie prin preşedintele Sorin Gheorghe Buta şi secretarul general Florian Ticu, cel care a pus accent pe această competiţie. Sper să vină publicul, să vadă o competiţie importantă, sunt sportivi de mare valoare care participă, cum ar fi cei din Rusia, Italia sau Austria. Este o mare onoare să avem aici, în România, finala Cupei Mondiale. La această finală se vor disputa medaliile după cinci etape de competiţie”, a declarat Alexandru Comşa.

În Vatra Dornei există o foarte veche tradiţie a sporturilor de iarnă

De la primarul Ilie Boncheş am aflat că în Vatra Dornei există o foarte veche tradiţie a sporturilor de iarnă. Încă din 1934 existau pârtii de schi alpin, o pârtie de bob şi o trambulină de sărituri cu schiurile, iar în urmă cu 40 de ani s-a construit o pârtie de sanie care a lansat sportivii dorneni până la nivelul Jocurilor Olimpice.


“Suntem încântaţi să reînnodăm tradiţia, de această dată cu o disciplină mai nouă pentru noi, sania pe pistă naturală. Este o onoare pentru Vatra Dornei să găzduiască competiţii de un nivel atât de ridicat cum sunt Cupa Mondială şi Cupa Europei. Deşi pârtia este construită recent, prin entuziasm şi dăruire sperăm să ne ridicăm la nivelul de pretenţii aşteptat. Urăm un călduros bun venit pe meleagurile noastre atât campionilor mondiali şi europeni care ne onorează cu prezenţa, cât şi celor care au experienţă mai mică şi vise mai mari”, ne-a declarat primarul Ilie Boncheş.



Primăria Vatra Dornei mai poate asigura agentul termic în oraş doar maxim cinci zile

Locuitorii municipiului Vatra Dornei ar putea să rămână fără apă caldă şi căldură în situaţia în care primăria nu va reuşi să achiziţioneze rumeguşul necesar funcţionării centralei termice. Anunţul a fost făcut de primarul din Vatra Dornei, Ilie Boncheş, care a spus că stocul de rumeguş existent în momentul de faţă mai asigură funcţionarea centralei termice pentru maxim patru– cinci zile.


Prezent la o întâlnire pe care preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Cătălin Nechifor, a avut-o ieri cu primarii suceveni, Ilie Boncheş a spus că situaţia este cât se poate de critică, în condiţiile în care furnizorii vând rumeguşul către alte firme care oferă un preţ mai bun. „Spre finalul iernii, la Vatra Dornei a mai apărut încă o problemă deosebită. Toate s-au desfăşurat normal, am reuşit să ne aprovizionăm cu rumeguş până în prezent, dar stocurile actuale mai ajung pentru patru-cinci zile. Cred că o să încercăm să rugăm celelalte firme mari care vin să ia din rumeguşul de la furnizorii pe care îi avem şi noi să ne lase măcar să ieşim din iarnă, pentru a nu ne îneca la mal”, a declarat primarul din Vatra Dornei.

Pentru a rezolva problema furnizării rumeguşului necesar asigurării agentului termic, Ilie Boncheş a solicitat sprijinul preşedintelui CJ Suceava, Cătălin Nechifor, şi al prefectului Florin Sinescu.


Primarul din Vatra Dornei a spus că pentru a asigura căldura şi apa caldă până la sfârşitul acestui sezon rece ar mai fi nevoie de o cantitate de 10.000 de metri cubi de rumeguş. „Vom renunţa la alte plăţi şi ne vom concentra pe achiziţionarea rumeguşului necesar funcţionării centralei termice”, a spus Boncheş. El a mai adăugat că centrala termică pe rumeguş din Vatra Dornei asigură agent termic pentru 80% din populaţia municipiului.



A XXX-a ediţie a Serbărilor Zăpezii de la Vatra Dornei, la final

Cele două weekenduri ale Serbărilor Zăpezii, ediţia 2013, manifestare cultural-sportivă organizată de Primăria şi Consiliul Local Vatra Dornei, cu sprijinul sponsorilor, s-au încheiat duminică seara cu spectacolul susţinut de Angelica Flutur, Ansamblul Folcloric „Ciprian Porumbescu” şi Tinu Vereşezan.


Pârtiile de schi, pista de tubing, patinoarul din parcul staţiunii, derdeluşul pentru săniuţe, dar şi spectacolele în aer liber au fost principalele puncte de atracţie pentru turiştii care au ajuns în număr foarte mare la Vatra Dornei începând de vineri după-amiază. Spaţiile de cazare din pensiuni şi hoteluri s-au ocupat aproape în totalitate, peste 3.000 de turişti preferând structurile omologate, iar alţi turişti din judeţ şi din ţară au petrecut weekendul la prietenii şi rudele din Vatra Dornei sau din bazinul Dornelor.

Michael Star şi Nord,Nord-Est “au sunat adunarea”

DJ-ul dornean Michael Star a fost primul care a urcat pe scenă sâmbătă, pentru a “suna adunarea şi a face încălzirea”, şi a fost urmat de trupa pop-rock Nord, Nord-Est a Clubului Copiilor Vatra Dornei. Instrumentiştii şi solistele formaţiei pregătite de prof. Marian Proboteanu au interpretat într-un spectacol live câteva piese proprii, dar şi melodii cunoscute din repertoriul naţional şi internaţional, pop, rock şi dance, atrăgând spectatorii la scenă.

Mayari Project, un show total

Cele două fete de la Mayari Project, pe lângă faptul că au voce şi cântă bine, au ştiut să atragă publicul de partea lor atât prin ţinută, cât şi prin dans.

Alături de dansatori, Rynna (Sorina) şi Wajiha (Alexandra) au găsit la Vatra Dornei “reţeta” ideală pentru un show total. După „Hayati” şi “Love me”, fetele au interpretat spre deliciul spectatorilor câteva piese foarte cunoscute din repertoriul internaţional.

La sfârşitul concertului, Rynna şi Wajiha au declarat: “Am avut un public foarte numeros şi extraordinar, pus pe show, se vede că oamenii sunt foarte primitori şi deschişi, şi asta este important pentru un artist, să vadă că îi este apreciată munca. Fără public noi nu existăm. Deşi ne vom inspira din repertoriul internaţional, întotdeauna vom încerca să dăm pieselor un stil aparte”.

Rynna şi Wajiha vor să ia cu asalt topurile muzicale, propunându-şi “să fie pe val în 2013”, să scoată piesă după piesă şi să crească profesional. Cele două fete s-au despărţit cu greu de Vatra Dornei, prima parte a zilei de duminică fiind petrecută pe pârtie.

Spectacol de excepţie cu melodii de dragoste

După ce au vizionat începutul emisiunii “Te cunoscu de undeva”, în care au fost protagonişti, cei doi interpreţi ai trupei Alb Negru, Andrei şi Kamara, împreună cu DJ-ul formaţiei, au reuşit să facă un spectacol de excepţie cu melodii alerte, melodii de dragoste, dar şi cântece cu influenţe din muzica R&B sau reggae.

“Mi-e sete de tine” a fost melodia cu care au deschis showul, după care cei doi solişti au interpretat aproape toate hiturile formaţiei din 2004 până în prezent. Atmosfera creată de cele două dansatoare, Iulia şi Laura, care au oferit un show exotic şi erotic, i-a determinat pe cei peste 8.000 de spectatori să danseze şi să cânte alături de Kamara Ghedi şi Andrei Ştefănescu melodii ca: „Fără sens”, „Fierbinte” sau “Noi doi”, o piesă dedicată tuturor celor care au venit la Vatra Dornei singuri şi vor să plece însoţiţi.

“Suntem după doi ani la Vatra Dornei, atmosfera este mai frumoasă faţă de anii trecuţi, este mai multă lume şi mă bucur că m-am întors aici cu Kamara, la acest public minunat. Lucrăm în acest moment la o nouă piesă, pe care sperăm să o lansăm în jurul datei de 1 martie. Dedicăm muzica noastră celor care se iubesc”, ne-a declarat Andrei Ştefănescu.

Peste 8.000 de spectatori la spectacolul lui Connect-R

Zăpada, muzica, vinul fiert şi ceaiul fierbinte i-au ţinut pe amatorii de petreceri în aer liber şi la concertul lui Ştefan Mihalache, cunoscut tuturor cu numele de scenă Connect-R. Deşi a fost ultimul care a urcat pe scenă sâmbătă, Connect-R le-a demonstrat spectatorilor că nici iarna nu doarme, ba mai mult, ştie să facă spectacole live 100% şi are unul dintre cele mai bune band-uri.

Pentru ca “cel mai tare concert pe care Vatra Dornei l-a văzut vreodată” – cum a numit Doru Bighiu, prezentatorul serbărilor, evoluţia scenică a lui Connect-R – să se desfăşoare în condiţii optime, a fost necesară o mică pauză pentru probele de sunet, timp în care toţi cei prezenţi în jurul scenei au strigat “Connect-R”.

Spectacolul a început cu o odă adusă doamnelor şi domnişoarelor, după care artistul a interpretat “Fata de la ţară” acompaniat doar de ţambal.

Hit-ul “Vara nu dorm” a fost lăsat pentru finalul spectacolului, pentru că artistul a avut şi câteva surprize, cum ar fi un foc de artificii pe scenă, un preambul la grandiosul foc de artificii pregătit de organizatori la finalul spectacolului.

Ajuns pentru a doua oară în ultimii trei ani la Vatra Dornei, Connect-R a precizat că “nu numai vara nu doarme, dar nici iarna nu doarme, pentru că munceşte cu drag şi spor pentru a promova muzica bună. Şi asta se vede pentru că, în ciuda frigului de afară, publicul a fost extraordinar, au fost geniali şi foarte zgomotoşi”.

Legat de faptul că mii de spectatori i-au cântat piesa “Vara nu dorm” fără ca trupa de acompaniament să înceapă primele acorduri, Connect-R a precizat: ”Aceste manifestări ale publicului sunt cele mai importante pentru un artist. Sunt momente când ajungem obosiţi după drumuri lungi şi de fiecare dată publicul este bateria care ne încarcă. Noi nu avem o reţetă, facem ceea ce ne place”.

Întrebat dacă va ajunge pe pârtiile din oraşul staţiune, Connect-R a spus că nu îi plac sporturile de iarnă. După terminarea concertului, cei mici l-au asaltat pe Connect-R pentru o sesiune rapidă de poze şi autografe.

Serbările Zăpezii 2013, o reuşită

Primarul municipiului Vatra Dornei, Ilie Boncheş, a declarat: “A fost un timp extraordinar, pentru care îi mulţumesc lui Dumnezeu, pârtiile au fost minunate, astăzi am ajuns şi eu în mijlocul schiorilor, am avut o competiţie cu membrii clubului Rotary şi toţi participanţii au apreciat starea pârtiilor. Toţi iubitorii de schi care au venit în acest an la Vatra Dornei au avut posibilitatea să practice acest sport până la ore târzii, nocturna pe pârtia Veveriţa s-a stins când au plecat ultimii schiori”.

Edilul a spus că a făcut şi unele modificări privind locaţiile de desfăşurare a Serbărilor Zăpezii. Sporturile de iarnă au rămas pe pârtii, parcul de distracţie nu a mai fost amplasat lângă structurile de cazare pentru a nu-i mai deranja cu zgomotul produs pe cei veniţi la odihnă, iar pentru spectacole a fost găsită locaţia de lângă izvorul Sentinela.

“Prin toate activităţile desfăşurate în acest sezon, Vatra Dornei a revenit la statutul de staţiune. Pentru că avem zăpadă şi pârtiile sunt în stare foarte bună aşteptăm în continuare iubitorii sporturilor de iarnă să vină la Vatra Dornei”, a mai spus primarul Boncheş.

Duminică, zi dedicată folclorului


Ieri, începând cu ora 15.00, pe scenă au urcat Ansamblul „Cetina Călimaniului” din Şaru Dornei, Pamfil Roată, Ansamblu Folcloric “Oberig” din Zaftavna - Regiunea Cernăuţi, Călin Brăteanu, Margareta Clipa, Ansamblul „Junii Mureşului”, Angelica Flutur, Ansamblul Folcloric „Ciprian Porumbescu” şi Tinu Vereşezan.



Scandal pe holul spitalului din Vatra Dornei

Patru bărbaţi au provocat un scandal pe holul spitalului din Vatra Dornei, în noaptea de sâmbătă spre duminică. Totul a început într-un club din localitate, când unul dintre cei patru, P. Constantin, de 26 de ani, din oraşul Siret, a avut o altercaţie cu un bărbat din Vatra Dornei, O. Adrian.

În urma conflictului, P. Constantin a sunat la 112.

În urma apelului la fața locului s-a deplasat echipajul de poliție, care a aplanat scandalul, iar apelantul a fost transportat cu ambulanța la spital.

La ora 04.15 o asistentă de la unitatea medicală din localitate a solicitat sprijinul poliției întrucât mai mulți tineri provocau scandal pe holul secției tulburând liniștea pacienților. Echipajul de poliție deplasat la fața locului a constatat că cele sesizate se confirmă, identificând pe tinerii implicați, toţi aflându-se sub influența băuturilor alcoolice.

Poliţiştii, i-a condus pe toți la parterul clădirii, unde tinerii din Vatra Dornei au părăsit spitalul, însă P. Constantin și U. Bogdan, au revenit la secția chirurgie unde au provocat din nou scandal, fapt ce a dus la indignarea personalului medical și a pacienților.

În cauză s-a întocmit dosar de cercetare penală împotriva lui P. Constantin, U.Bogdan, P. Andrei, P. Cosmin și P. Valentin, pentru săvârșirea infracțiunii de ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice, iar în cazul în care vor fi depuse plângeri prealabile se vor efectua cercetări și sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe, urmând să se dispună procedural.




Un muncitor forestier a murit după ce un arbore a căzut peste el

Un bărbat în vârstă de 42 de ani, muncitor forestier, a sfârşit tragic după ce un arbore pe care îl dobora a căzut peste el. Tragedia s-a petrecut joi, pe raza comunei Dorna Arini, iar bărbatul a mai trăit câteva ore după accident, decedând la Spitalul Judeţean Suceava.


Joi, în jurul orei 13.00, Ionel A., din comuna Dorna Arini, a sunat la 112 şi a anunţat că în locul numit „Sunători – Paltinul”, pe un teren forestier, a avut loc un accident de muncă, iar Ionel Paţa, în vârstă de 42 de ani, este rănit după ce un arbore a căzut peste el.

Din ancheta derulată de poliţie rezultă că bărbatul, alături de doi colegi, angajaţi ai unei societăţi din Crucea, s-a deplasat în zona amintită, unde aveau de exploatat masă lemnoasă. Pe timpul lucrărilor, rezultă din anchetă, bărbatul a doborât un arbore care s-a răsucit și a căzut pe el, fiind prins sub acesta. Colegii i-au acordat primul ajutor, după care a fost chemată ambulanţa. Cum accesul spre zona unde s-a produs accidentul este foarte anevoioasă, ambulanţa nu a putut înainta.

Conform unui comunicat al Poliţiei „la faţa locului s-a deplasat un echipaj din cadrul Serviciului Salvamont Vatra Dornei, împreună cu poliţiştii de la Postul de Poliție Dorna Arini, care au reușit să-l transporte pe bărbat până la drumul forestier Sunători, de unde a fost preluat de către o ambulanță și transportat la Spitalul Municipal Vatra Dornei, după care a fost transferat la Spitalul Județean Suceava”.

Din cauza gravelor leziuni interne, bărbatul a decedat joi, în jurul orei 21.00. Poliţia a deschis un dosar penal pentru „ucidere din culpă”.

Cazul a fost semnalat Inspectoratului Teritorial de Muncă Suceava, care va demara propria anchetă, sub coordonarea unui procuror. Se va verifica în primul rând dacă s-au luat măsurile legale de securitate şi sănătate în muncă.




VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei