A XXX-a ediţie a Serbărilor Zăpezii de la Vatra Dornei, la final

Cele două weekenduri ale Serbărilor Zăpezii, ediţia 2013, manifestare cultural-sportivă organizată de Primăria şi Consiliul Local Vatra Dornei, cu sprijinul sponsorilor, s-au încheiat duminică seara cu spectacolul susţinut de Angelica Flutur, Ansamblul Folcloric „Ciprian Porumbescu” şi Tinu Vereşezan.


Pârtiile de schi, pista de tubing, patinoarul din parcul staţiunii, derdeluşul pentru săniuţe, dar şi spectacolele în aer liber au fost principalele puncte de atracţie pentru turiştii care au ajuns în număr foarte mare la Vatra Dornei începând de vineri după-amiază. Spaţiile de cazare din pensiuni şi hoteluri s-au ocupat aproape în totalitate, peste 3.000 de turişti preferând structurile omologate, iar alţi turişti din judeţ şi din ţară au petrecut weekendul la prietenii şi rudele din Vatra Dornei sau din bazinul Dornelor.

Michael Star şi Nord,Nord-Est “au sunat adunarea”

DJ-ul dornean Michael Star a fost primul care a urcat pe scenă sâmbătă, pentru a “suna adunarea şi a face încălzirea”, şi a fost urmat de trupa pop-rock Nord, Nord-Est a Clubului Copiilor Vatra Dornei. Instrumentiştii şi solistele formaţiei pregătite de prof. Marian Proboteanu au interpretat într-un spectacol live câteva piese proprii, dar şi melodii cunoscute din repertoriul naţional şi internaţional, pop, rock şi dance, atrăgând spectatorii la scenă.

Mayari Project, un show total

Cele două fete de la Mayari Project, pe lângă faptul că au voce şi cântă bine, au ştiut să atragă publicul de partea lor atât prin ţinută, cât şi prin dans.

Alături de dansatori, Rynna (Sorina) şi Wajiha (Alexandra) au găsit la Vatra Dornei “reţeta” ideală pentru un show total. După „Hayati” şi “Love me”, fetele au interpretat spre deliciul spectatorilor câteva piese foarte cunoscute din repertoriul internaţional.

La sfârşitul concertului, Rynna şi Wajiha au declarat: “Am avut un public foarte numeros şi extraordinar, pus pe show, se vede că oamenii sunt foarte primitori şi deschişi, şi asta este important pentru un artist, să vadă că îi este apreciată munca. Fără public noi nu existăm. Deşi ne vom inspira din repertoriul internaţional, întotdeauna vom încerca să dăm pieselor un stil aparte”.

Rynna şi Wajiha vor să ia cu asalt topurile muzicale, propunându-şi “să fie pe val în 2013”, să scoată piesă după piesă şi să crească profesional. Cele două fete s-au despărţit cu greu de Vatra Dornei, prima parte a zilei de duminică fiind petrecută pe pârtie.

Spectacol de excepţie cu melodii de dragoste

După ce au vizionat începutul emisiunii “Te cunoscu de undeva”, în care au fost protagonişti, cei doi interpreţi ai trupei Alb Negru, Andrei şi Kamara, împreună cu DJ-ul formaţiei, au reuşit să facă un spectacol de excepţie cu melodii alerte, melodii de dragoste, dar şi cântece cu influenţe din muzica R&B sau reggae.

“Mi-e sete de tine” a fost melodia cu care au deschis showul, după care cei doi solişti au interpretat aproape toate hiturile formaţiei din 2004 până în prezent. Atmosfera creată de cele două dansatoare, Iulia şi Laura, care au oferit un show exotic şi erotic, i-a determinat pe cei peste 8.000 de spectatori să danseze şi să cânte alături de Kamara Ghedi şi Andrei Ştefănescu melodii ca: „Fără sens”, „Fierbinte” sau “Noi doi”, o piesă dedicată tuturor celor care au venit la Vatra Dornei singuri şi vor să plece însoţiţi.

“Suntem după doi ani la Vatra Dornei, atmosfera este mai frumoasă faţă de anii trecuţi, este mai multă lume şi mă bucur că m-am întors aici cu Kamara, la acest public minunat. Lucrăm în acest moment la o nouă piesă, pe care sperăm să o lansăm în jurul datei de 1 martie. Dedicăm muzica noastră celor care se iubesc”, ne-a declarat Andrei Ştefănescu.

Peste 8.000 de spectatori la spectacolul lui Connect-R

Zăpada, muzica, vinul fiert şi ceaiul fierbinte i-au ţinut pe amatorii de petreceri în aer liber şi la concertul lui Ştefan Mihalache, cunoscut tuturor cu numele de scenă Connect-R. Deşi a fost ultimul care a urcat pe scenă sâmbătă, Connect-R le-a demonstrat spectatorilor că nici iarna nu doarme, ba mai mult, ştie să facă spectacole live 100% şi are unul dintre cele mai bune band-uri.

Pentru ca “cel mai tare concert pe care Vatra Dornei l-a văzut vreodată” – cum a numit Doru Bighiu, prezentatorul serbărilor, evoluţia scenică a lui Connect-R – să se desfăşoare în condiţii optime, a fost necesară o mică pauză pentru probele de sunet, timp în care toţi cei prezenţi în jurul scenei au strigat “Connect-R”.

Spectacolul a început cu o odă adusă doamnelor şi domnişoarelor, după care artistul a interpretat “Fata de la ţară” acompaniat doar de ţambal.

Hit-ul “Vara nu dorm” a fost lăsat pentru finalul spectacolului, pentru că artistul a avut şi câteva surprize, cum ar fi un foc de artificii pe scenă, un preambul la grandiosul foc de artificii pregătit de organizatori la finalul spectacolului.

Ajuns pentru a doua oară în ultimii trei ani la Vatra Dornei, Connect-R a precizat că “nu numai vara nu doarme, dar nici iarna nu doarme, pentru că munceşte cu drag şi spor pentru a promova muzica bună. Şi asta se vede pentru că, în ciuda frigului de afară, publicul a fost extraordinar, au fost geniali şi foarte zgomotoşi”.

Legat de faptul că mii de spectatori i-au cântat piesa “Vara nu dorm” fără ca trupa de acompaniament să înceapă primele acorduri, Connect-R a precizat: ”Aceste manifestări ale publicului sunt cele mai importante pentru un artist. Sunt momente când ajungem obosiţi după drumuri lungi şi de fiecare dată publicul este bateria care ne încarcă. Noi nu avem o reţetă, facem ceea ce ne place”.

Întrebat dacă va ajunge pe pârtiile din oraşul staţiune, Connect-R a spus că nu îi plac sporturile de iarnă. După terminarea concertului, cei mici l-au asaltat pe Connect-R pentru o sesiune rapidă de poze şi autografe.

Serbările Zăpezii 2013, o reuşită

Primarul municipiului Vatra Dornei, Ilie Boncheş, a declarat: “A fost un timp extraordinar, pentru care îi mulţumesc lui Dumnezeu, pârtiile au fost minunate, astăzi am ajuns şi eu în mijlocul schiorilor, am avut o competiţie cu membrii clubului Rotary şi toţi participanţii au apreciat starea pârtiilor. Toţi iubitorii de schi care au venit în acest an la Vatra Dornei au avut posibilitatea să practice acest sport până la ore târzii, nocturna pe pârtia Veveriţa s-a stins când au plecat ultimii schiori”.

Edilul a spus că a făcut şi unele modificări privind locaţiile de desfăşurare a Serbărilor Zăpezii. Sporturile de iarnă au rămas pe pârtii, parcul de distracţie nu a mai fost amplasat lângă structurile de cazare pentru a nu-i mai deranja cu zgomotul produs pe cei veniţi la odihnă, iar pentru spectacole a fost găsită locaţia de lângă izvorul Sentinela.

“Prin toate activităţile desfăşurate în acest sezon, Vatra Dornei a revenit la statutul de staţiune. Pentru că avem zăpadă şi pârtiile sunt în stare foarte bună aşteptăm în continuare iubitorii sporturilor de iarnă să vină la Vatra Dornei”, a mai spus primarul Boncheş.

Duminică, zi dedicată folclorului


Ieri, începând cu ora 15.00, pe scenă au urcat Ansamblul „Cetina Călimaniului” din Şaru Dornei, Pamfil Roată, Ansamblu Folcloric “Oberig” din Zaftavna - Regiunea Cernăuţi, Călin Brăteanu, Margareta Clipa, Ansamblul „Junii Mureşului”, Angelica Flutur, Ansamblul Folcloric „Ciprian Porumbescu” şi Tinu Vereşezan.



Scandal pe holul spitalului din Vatra Dornei

Patru bărbaţi au provocat un scandal pe holul spitalului din Vatra Dornei, în noaptea de sâmbătă spre duminică. Totul a început într-un club din localitate, când unul dintre cei patru, P. Constantin, de 26 de ani, din oraşul Siret, a avut o altercaţie cu un bărbat din Vatra Dornei, O. Adrian.

În urma conflictului, P. Constantin a sunat la 112.

În urma apelului la fața locului s-a deplasat echipajul de poliție, care a aplanat scandalul, iar apelantul a fost transportat cu ambulanța la spital.

La ora 04.15 o asistentă de la unitatea medicală din localitate a solicitat sprijinul poliției întrucât mai mulți tineri provocau scandal pe holul secției tulburând liniștea pacienților. Echipajul de poliție deplasat la fața locului a constatat că cele sesizate se confirmă, identificând pe tinerii implicați, toţi aflându-se sub influența băuturilor alcoolice.

Poliţiştii, i-a condus pe toți la parterul clădirii, unde tinerii din Vatra Dornei au părăsit spitalul, însă P. Constantin și U. Bogdan, au revenit la secția chirurgie unde au provocat din nou scandal, fapt ce a dus la indignarea personalului medical și a pacienților.

În cauză s-a întocmit dosar de cercetare penală împotriva lui P. Constantin, U.Bogdan, P. Andrei, P. Cosmin și P. Valentin, pentru săvârșirea infracțiunii de ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice, iar în cazul în care vor fi depuse plângeri prealabile se vor efectua cercetări și sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe, urmând să se dispună procedural.




Un muncitor forestier a murit după ce un arbore a căzut peste el

Un bărbat în vârstă de 42 de ani, muncitor forestier, a sfârşit tragic după ce un arbore pe care îl dobora a căzut peste el. Tragedia s-a petrecut joi, pe raza comunei Dorna Arini, iar bărbatul a mai trăit câteva ore după accident, decedând la Spitalul Judeţean Suceava.


Joi, în jurul orei 13.00, Ionel A., din comuna Dorna Arini, a sunat la 112 şi a anunţat că în locul numit „Sunători – Paltinul”, pe un teren forestier, a avut loc un accident de muncă, iar Ionel Paţa, în vârstă de 42 de ani, este rănit după ce un arbore a căzut peste el.

Din ancheta derulată de poliţie rezultă că bărbatul, alături de doi colegi, angajaţi ai unei societăţi din Crucea, s-a deplasat în zona amintită, unde aveau de exploatat masă lemnoasă. Pe timpul lucrărilor, rezultă din anchetă, bărbatul a doborât un arbore care s-a răsucit și a căzut pe el, fiind prins sub acesta. Colegii i-au acordat primul ajutor, după care a fost chemată ambulanţa. Cum accesul spre zona unde s-a produs accidentul este foarte anevoioasă, ambulanţa nu a putut înainta.

Conform unui comunicat al Poliţiei „la faţa locului s-a deplasat un echipaj din cadrul Serviciului Salvamont Vatra Dornei, împreună cu poliţiştii de la Postul de Poliție Dorna Arini, care au reușit să-l transporte pe bărbat până la drumul forestier Sunători, de unde a fost preluat de către o ambulanță și transportat la Spitalul Municipal Vatra Dornei, după care a fost transferat la Spitalul Județean Suceava”.

Din cauza gravelor leziuni interne, bărbatul a decedat joi, în jurul orei 21.00. Poliţia a deschis un dosar penal pentru „ucidere din culpă”.

Cazul a fost semnalat Inspectoratului Teritorial de Muncă Suceava, care va demara propria anchetă, sub coordonarea unui procuror. Se va verifica în primul rând dacă s-au luat măsurile legale de securitate şi sănătate în muncă.




Fotoreporterul dornean Andrei Pungovschi, premiul de excelenta la Pictures of the Year International

Fotoreporterul Andrei Pungovschi a primit premiul de excelenta la Pictures of the Year International, la sectiunea "Portret", pentru fotografia "Tough Journey", se arata pe site-ul oficial al concursului.

Fotografia premiata face parte din reportajul "Norii sunt prietenii tai", de Oana Sandu, publicat la sfarsitul anului in Decat o Revista. "Norii sunt prietenii tai" spune povestea lui Luca si a mamei sale, Mirela Alexandrescu. Luca, in varsta de 5 ani, sufera de autism si, pentru a merge la sedintele de terapie in Bucuresti, trebuie sa faca naveta in fiecare dimineata, timp de cinci zile pe saptamana. Pentru Mirela Alexandrescu, lupta pentru fiul sau inseamna sa infrunte in fiecare zi verigile lipsa ale sistemului de sanatate romanesc.


Primul loc la categoria "Portret" a fost castigat de fotografia "Padilla", urmata de "Deported" si "The Communism".

"Meritul meu nu e cine stie ce, meritul cel mare este al Oanei Sandu, care a stat cu ei din februarie pana in septembrie. Accesul meu a fost foarte simplu, deoarece Oana m-a girat cumva si a fost si meritul familiei", a declarat Andrei Pungovschi pentru MEDIAFAX. "Este un semn ca ceea ce facem are valoare, in zilele acestea in care presa pare sa fie la pamant", a spus Pungovschi referitor la acest premiu.

"Ma bucur sa aud de premiul asta, pentru ca simt ca nu muncesc degeaba", a adaugat fotoreporterul.

Aceasta nu este prima data cand Andrei Pungovschi ia acest premiu. in 2008, fotoreporterul a luat premiul de excelenta pentru fotografia "Triathletes", realizata in iulie 2007, la un concurs de triatlon din Seward Park, Seattle.

Pictures of the Year International, devenit unul dintre cele mai importante concursuri internationale de fotojurnalism, a fost initiat in 1944, de Missouri School of Journalism, ca o competitie pentru fotoreporterii americani care, in ciuda dificultatilor din vreme de razboi, isi faceau foarte bine meseria. De-a lungul timpului, menirea concursului s-a schimbat. Numarul de imagini inscrise a crescut pana la zeci de mii, iar programul a devenit unul international.

Cea de-a 70-a editie a POYi cuprinde 50 de categorii. Premiile sunt dezvaluite treptat, pe masura ce se incheie jurizarea categoriilor, in perioada 5 - 26 februarie. Imaginile premiate sunt postate pe site-ul www.poy.org.


Andrei Pungovschi este fotograf freelancer, colaborator al publicatiei Decat o Revista si al AFP. A absolvit Facultatea de Jurnalism si stiintele Comunicarii din Bucuresti si a lucrat ca fotoreporter la Mediafax, Ziarul Financiar si Columbia Missourian. A beneficiat de doua burse in Statele Unite ale Americii, la University of Montana si University of Missouri, precum si de un internship de fotojurnalism la Associated Press, Seattle.


UPC ofera internet gratuit şi multe premii la concursurile de schi în al doilea weekend al Serbărilor Zăpezii

UPC România susţine ediţia 2013 a Serbărilor Zăpezii din Vatra Dornei şi aduce experienţa celui mai rapid internet din România, Fiber Power, în centrul oraşului, dar şi pe pârtiile Veveriţa şi Parc. Cele trei hot spot-uri instalate de UPC în Vatra Dornei le permit tuturor să navigheze gratuit pe internet, în perioada 9-17 februarie.


Pe lângă oferirea de Wi-Fi gratuit în perioada Serbărilor Zăpezii, UPC a mai pregătit o surpriză localnicilor şi turiştilor care vin în Vatra Dornei în această perioadă. Pe 17 februarie, UPC organizează pe pârtia Veveriţa un concurs de schi pentru amatori.

Aşa cum am aflat de la Ştefan Stanciu, manager regional comunicare UPC România, soluţia de hotspot implementată de UPC în Vatra Dornei aduce experienţa digitală pentru toţi cei care doresc să testeze internetul Fiber Power pentru a naviga online, cu viteze de până la 100 Mbps. Ei au astfel ocazia să împărtăşească celor dragi imagini din Vatra Dornei, să acceseze online conţinutul dorit şi să corespondeze prin e-mail sau reţele de socializare cu familia şi prietenii. Zonele în care UPC oferă internet gratuit sunt pârtia Parc, pârtia Veveriţa şi Parcul Central din Vatra Dornei, în zona cazinoului. Astfel, în perioada 9-17 februarie, toţi cei care ajung în zonele hot spot-urilor UPC vor putea să se conecteze liber la internet de pe telefon, tabletă sau laptop.

Ştefan Stanciu a declarat: “Iubitorii sporturilor de iarnă care schiază duminică, 17 februarie, pe pârtia Veveriţa, vor avea şansa ca, pe lângă distracţie, să câştige şi premiile puse în joc de UPC. Concursul de schi va fi organizat pe două categorii – fete şi băieţi – fiecare dintre aceste două categorii având două grupe de vârstă (18-35 ani şi peste 35 de ani). Înscrierile se fac la hot spot-ul UPC de la Salvamont, iar concursul va fi organizat duminică, 17 februarie, începând cu ora 11.00. Pe lângă această competiţie de schi, UPC organizează şi alte concursuri, pentru toţi cei care vin să se distreze pe pârtia Veveriţa din Vatra Dornei”.

Participanţii la concursurile organizate de UPC au şansa de a câştiga accesorii pentru schi şi multe alte premii.




VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei