Minor ameninţat cu cuţitul şi obligat să fure bijuterii din casa părinților săi

Un minor în vârstă de 14 ani a fost ameninţat cu cuţitul şi obligat să fure bijuterii din casa părinţilor săi, informează Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Suceava.

Agresorul ar fi un tânăr de 20 de ani, din municipiul Vatra Dornei, suspect şi în alte infracţiuni. Respectivul, Robertino Paul Sbîrcea, susţin poliţiştii, a furat mai multe telefoane mobile de la diferite persoane din oraşul staţiune, sub pretextul că vrea să sune pe cineva.

De asemenea, luna trecută, a provocat scandal la un bar, ameninţând cu moartea mai multe persoane.

Luni, poliţiştii l-au încătuşat şi l-au reţinut pentru 24 de ore, iar ieri a fost dus în faţa procurorilor cu propunere de arestare preventivă.

Îl punea pe minor să stea în faţa camerelor video de supraveghere

Conform comunicatului IPJ Suceava, în cursul lunii trecute, Robertino Paul Sbîrcea l-a acostat pe strada Luceafărului, din Vatra Dornei, pe minorul de 14 ani, Andrei T., şi i-a cerut acestuia să meargă cu el pe o alee lăturalnică, unde l-a ameninţat cu un cuţit şi i-a cerut să fure bijuterii din casa părinţilor adolescentului, bijuterii pe care mai apoi să i le înmâneze.

În cursul aceleiaşi zile, minorul a sustras din locuinţa părinţilor o pereche de cercei din aur care aparţineau mamei sale, cercei pe care i-a dat apoi lui Sbîrcea. „Învinuitul l-a condus pe minor la o casă de amanet din municipiul Vatra Dornei, au intrat împreună în incinta societăţii şi a amanetat unul dintre cercei folosind actul său de identitate, după care i-a cerut adolescentului să se aşeze în faţa camerelor video din casa de amanet, pentru a da impresia că este de acord cu amanetarea cerceilor sustraşi din locuinţa părinţilor săi”, se arată în comunicatul IPJ Suceava, precizându-se că învinuitul a încasat pe cercel 99 de lei şi l-a obligat pe minor să primească şi el 20 de lei, explicându-i că astfel nu va avea posibilitatea să îl denunţe la poliţie.

Al doilea cercel l-a vândut la o altă casă de amanet, Sbîrcea folosind datele de identificare ale unui amic de-al său. „Şi de această dată părţii vătămate i s-a cerut să se posteze în zona de acţiune a sistemului de supraveghere video, pentru a da impresia că este de acord cu tranzacţia efectuată”, explică poliţiştii.

Furturi şi ameninţări cu moartea

Problemele cu legea ale lui Robertino Paul Sbîrcea nu se opresc la acest caz. Potrivit judiciariştilor dorneni, tânărul de 20 de ani este acuzat că, în perioada mai-octombrie a.c., ar fi furat mai multe telefoane mobile, de la diferite persoane, cerându-le pur şi simplu telefoanele pentru a suna pe cineva.

Telefoanele le vindea apoi la case de amanet din Vatra Dornei, pe câteva zeci de lei.
Acelaşi tânăr este acuzat şi că, în seara zilei de 14 octombrie a.c., a făcut scandal într-un bar de pe strada Republicii din Vatra Dornei.

„Purtând asupra sa un cuţit, a provocat scandal, aducând atingere bunelor moravuri, producând indignarea consumatorilor, a amenințat cu moartea şi cu săvârşirea de infracțiuni cu violenţă pe un agent de pază şi pe barmaniţa de serviciu”, se mai arată în comunicatul IPJ Suceava.

Încătuşat de poliţişti, Robertino Paul Sbîrcea a fost pus sub acuzare pentru infracţiunile de furt calificat în formă continuată, şantaj, ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, port fără drept al cuţitului şi ameninţare.

Deşi poliţiştii au cerut arestarea preventivă a tânărului, procurorii dorneni au decis să-l cerceteze în libertate, interzicându-i doar să părăsească localitatea de domiciliu în perioada următoare.





Tragedie pe şosea, din cauza unei căruţe nesemnalizate

Un mort şi un rănit, acesta este bilanţul unui accident petrecut luni seară la Vatra Dornei, după ce un şofer de tir a izbit o căruţă nesemnalizată care circula în faţa sa. Accidentul vine la ceva mai mult de o săptămână de la o altă tragedie provocată tot de o căruţă nesemnalizată pe timp de noapte, atunci victimă fiind şoferul care s-a izbit în atelajul hipo.


Conform anchetei poliţiei, luni seară, în jurul orei 18.00, pe strada Roşu din municipiul Vatra Dornei, un tir care tracta o remorcă, condus de Ivan T., a lovit din spate o căruţă nesemnalizată încărcată cu fân, condusă de Vasile M., în vârstă de 61 de ani, localnic din Vatra Dornei, alături de care se mai afla şi Gheorghe G., în vârstă de 75 de ani, tot din Vatra Dornei.

Transportat la Spitalul Judeţean Suceava, căruţaşul a decedat în jurul
orei 22.00, urmare a unor leziuni interne. Pasagerul din căruţă a scăpat cu viaţă, fiind diagnosticat cu leziuni uşoare.

Acum ceva mai mult de o săptămână, duminică, 11 noiembrie, un alt groaznic accident s-a petrecut pe DN 2E, la Vicovu de Sus. În jurul orei 2.00 din noapte, un bărbat în vârstă de 42 de ani, din Suceava, aflat la volanul unui Mercedes, s-a zdrobit de o căruţă încărcată cu lemn, nesemnalizată corespunzător, pe care a observat-o prea târziu în faţa sa. Urmare a impactului, şoferul a decedat pe loc, iar căruţaşul şi o pasageră din maşină au fost răniţi uşor.





Arhiepiscopia Sucevei vrea să salveze Cazinoul din Vatra Dornei

Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor vrea să refacă clădirea Cazinoului din Vatra Dornei începând cu acoperişul, deşi zidurile stau să se prăbuşească. Proprietarul cazinoului amplasat în centrul staţiunii consideră că această metodă este eficientă pentru a stopa degradarea edificiului vechi de un secol.


Primarul de Vatra Dornei, Ilie Boncheş, declară că însuşi Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, IPS Pimen a urcat în podul clădirii pentru a se convinge de starea deplorabilă a acesteia.

Edilul dornean precizează că arhiepiscopul a solicitat deja autorizaţii pentru demararea lucrărilor, adăugând că nu cunoaşte suma pe care intenţionează să o investească Biserica Ortodoxă: „Grinzile sunt putrede, trebuie înlocuite totul, şi atunci
nu are cum începe de jos, trebuie obligatoriu să fie totul protejat mai întâi. O să încercăm să vedem cu ce putem contribui, poate o să ne rugăm şi de fiecare cetăţean să dea câte un leu pentru Cazino. La ora actuală ÎPS nu mai vrea să-l dea decât cu o anumită sumă, sau dacă îl dă, nu îl dă deocamdată primăriei. Am încercat să-i propun o igienizare în jurul Cazinoului cu oamenii de la primărie, şi nu mi-a permis, să nu mă apuc să mişc nimic”.

În perioada comunistă, cazinoul din Vatra Dornei a fost naţionalizat şi transformat în club muncitoresc, iar de 9 ani a intrat în proprietatea Arhiepiscopiei, în calitate de administrator juridic al Fondului Bisericesc Ortodox din Bucovina.





Parcul din Vatra Dornei a fost reabilitat

Lucrările de reabilitare a parcului din Vatra Dornei s-au încheiat, cheltuielile ajungând la nu mai puţin de 10 milioane de euro.


Recepţia finală a inclus şi modernizarea pârtiei de schi, a străzii Negreşti şi plantarea aşa-zişilor pomi ornamentali, după cum îi numeşte chiar primarul Ilie Boncheş.

El nu s-a arătat prea încântat de soiul arborilor respectivi şi nici de costul mare al lucrărilor: „Pentru zona noastră geroasă, de 6 luni de iarnă pe an, nu ştiu câţi vor rezista. În mare parte sunt bine venite dar preţurile au fost cam prea ridicate, se mai putea negocia. La lucrări de 10 milioane de euro, trebuia să arate ca o bijuterie oraşul, nu numai zona parcului. Au fost cred că nişte negocieri, după părerea mea politice, nu gospodăreşti-administrative”.





In timp ce era la munca s-a trezit cu cioata unui copac în spate

Poliţiştii dorneni au fost anunţaţi prin apel al 112 că, în pădure în comuna Iacobeni, în zona „Ciotina” aflată în administrarea Ocolului Silvic Iacobeni a avut loc un accident de muncă.


Locul producerii accidentului se află la aproximativ 2 km spre nord faţă de drumul forestier Ciotina, în amonte pe pârâu într-o parcelă unde poliţiştii au găsit resturi de material lemnos provenite din exploatare, respectiv arbori doborâţi şi legaţi la un TAF.

Pe malul drept al pârâului Surduc, în dreptul TAF-ului şi la o distanţă de aproximativ 7 - 10 metri faţă de acesta, pe versant, a fost găsit Vasile S. de 34 ani, din comuna Iacobeni, conştient, acuzând dureri puternice la spate şi piciorul stâng. La locul accidentului a sosit şi un echipaj de ambulanţă care l-a transportat la Spitalul Municipal Vatra Dornei.

În timpul acordării primului ajutor victima a declarat verbal că a fost surprinsă de rădăcina unei cioate care s-a rostogolit spre pârâu în timp ce împingea un arbore secţionat din apropierea acelei cioate. Din declaraţiile verbale ale lui Dumitru G., administratorul societăţii rezultă faptul că Vasile S. este angajat al societăţii ca muncitor forestier şi efectua lucrări de exploatare a lemnului împreună cu tafistul Ilie M. şi muncitorul Mirel S.,
toţi din comuna Iacobeni” ne-a spus inspectorul principal Ionuţ Epureanu, din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ).

Bărbatului i s-a stabilit diagnosticul „suspect fractură de bazin” şi a fost transferat la Spitalul Judeţean Suceava.

Potrivit IPJ, cercetările sunt efectuate sub aspectul săvârşirii unui accident de muncă şi în funcţie de numărul zilelor de îngrijiri medicale şi evoluţia stării de sănătate a victimei se va dispune procedural.





VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei