Arhiepiscopia Sucevei vrea să salveze Cazinoul din Vatra Dornei

Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor vrea să refacă clădirea Cazinoului din Vatra Dornei începând cu acoperişul, deşi zidurile stau să se prăbuşească. Proprietarul cazinoului amplasat în centrul staţiunii consideră că această metodă este eficientă pentru a stopa degradarea edificiului vechi de un secol.


Primarul de Vatra Dornei, Ilie Boncheş, declară că însuşi Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, IPS Pimen a urcat în podul clădirii pentru a se convinge de starea deplorabilă a acesteia.

Edilul dornean precizează că arhiepiscopul a solicitat deja autorizaţii pentru demararea lucrărilor, adăugând că nu cunoaşte suma pe care intenţionează să o investească Biserica Ortodoxă: „Grinzile sunt putrede, trebuie înlocuite totul, şi atunci
nu are cum începe de jos, trebuie obligatoriu să fie totul protejat mai întâi. O să încercăm să vedem cu ce putem contribui, poate o să ne rugăm şi de fiecare cetăţean să dea câte un leu pentru Cazino. La ora actuală ÎPS nu mai vrea să-l dea decât cu o anumită sumă, sau dacă îl dă, nu îl dă deocamdată primăriei. Am încercat să-i propun o igienizare în jurul Cazinoului cu oamenii de la primărie, şi nu mi-a permis, să nu mă apuc să mişc nimic”.

În perioada comunistă, cazinoul din Vatra Dornei a fost naţionalizat şi transformat în club muncitoresc, iar de 9 ani a intrat în proprietatea Arhiepiscopiei, în calitate de administrator juridic al Fondului Bisericesc Ortodox din Bucovina.





Parcul din Vatra Dornei a fost reabilitat

Lucrările de reabilitare a parcului din Vatra Dornei s-au încheiat, cheltuielile ajungând la nu mai puţin de 10 milioane de euro.


Recepţia finală a inclus şi modernizarea pârtiei de schi, a străzii Negreşti şi plantarea aşa-zişilor pomi ornamentali, după cum îi numeşte chiar primarul Ilie Boncheş.

El nu s-a arătat prea încântat de soiul arborilor respectivi şi nici de costul mare al lucrărilor: „Pentru zona noastră geroasă, de 6 luni de iarnă pe an, nu ştiu câţi vor rezista. În mare parte sunt bine venite dar preţurile au fost cam prea ridicate, se mai putea negocia. La lucrări de 10 milioane de euro, trebuia să arate ca o bijuterie oraşul, nu numai zona parcului. Au fost cred că nişte negocieri, după părerea mea politice, nu gospodăreşti-administrative”.





In timp ce era la munca s-a trezit cu cioata unui copac în spate

Poliţiştii dorneni au fost anunţaţi prin apel al 112 că, în pădure în comuna Iacobeni, în zona „Ciotina” aflată în administrarea Ocolului Silvic Iacobeni a avut loc un accident de muncă.


Locul producerii accidentului se află la aproximativ 2 km spre nord faţă de drumul forestier Ciotina, în amonte pe pârâu într-o parcelă unde poliţiştii au găsit resturi de material lemnos provenite din exploatare, respectiv arbori doborâţi şi legaţi la un TAF.

Pe malul drept al pârâului Surduc, în dreptul TAF-ului şi la o distanţă de aproximativ 7 - 10 metri faţă de acesta, pe versant, a fost găsit Vasile S. de 34 ani, din comuna Iacobeni, conştient, acuzând dureri puternice la spate şi piciorul stâng. La locul accidentului a sosit şi un echipaj de ambulanţă care l-a transportat la Spitalul Municipal Vatra Dornei.

În timpul acordării primului ajutor victima a declarat verbal că a fost surprinsă de rădăcina unei cioate care s-a rostogolit spre pârâu în timp ce împingea un arbore secţionat din apropierea acelei cioate. Din declaraţiile verbale ale lui Dumitru G., administratorul societăţii rezultă faptul că Vasile S. este angajat al societăţii ca muncitor forestier şi efectua lucrări de exploatare a lemnului împreună cu tafistul Ilie M. şi muncitorul Mirel S.,
toţi din comuna Iacobeni” ne-a spus inspectorul principal Ionuţ Epureanu, din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ).

Bărbatului i s-a stabilit diagnosticul „suspect fractură de bazin” şi a fost transferat la Spitalul Judeţean Suceava.

Potrivit IPJ, cercetările sunt efectuate sub aspectul săvârşirii unui accident de muncă şi în funcţie de numărul zilelor de îngrijiri medicale şi evoluţia stării de sănătate a victimei se va dispune procedural.





În lipsa finanţărilor, aqualand -ul de la Vatra Dornei va rămane numai pe hîrtie

Încă un proiect nerealist moare înainte de a se naşte - este vorba despre Lunca Dornei, o investiţie de agrement în valoare iniţială de 8 milioane de euro. Dornenii şi turiştii statiunii trebuie să-şi ia gîndul de la aqualand –ul care includea mai multe piscine acoperite şi în aer liber, saune, ştranduri şi jacuzzi.


Primarul municipiului Vatra Dornei, Ilie Boncheş, spune că la sărăcia în care se zbate oraşul, proiectul era “de-a dreptul megaloman” avînd în vedere că administraţia locală trebuia să contribuie cu 5 milioane de euro. El nu exclude, totuşi, varianta unui parteneriat public – privat pentru o bază de agrement de dimensiuni mai reduse.

„Era imposibil să-l continuăm. Am fost obligaţi prin Hotarâre de CL să-l oprim. Ne-am lămurit şi trebuie să găsim un alt proiect pentru Vatra Dornei, mai modest şi mai real pentru cheltuielile pe care ni le putem permite. O să acceptăm şi un parteneriat şi obligatoriu trebuie ceva făcut. Noi nu avem bani şi nici nu văd surse rapide de finanţare. Dacă nu-l retrăgeam de la ADR N-E eram eliminaţi de la proiecte pentru următorii 5 ani. Proiectul o să reapară intr-o formă mai mică şi cu o proporţie normală pentru punga noastră”, a delcarat primarul municipiului Vatra Dornei, Ilie Boncheş.





Virgil Pohoaţă, reprezentantul minorităţii rome, şi-a dat demisia din Consiliul Judeţean.

Alesul judeţean, Virgil Pohoaţă, liderul Partidei Romilor din judeţul Suceava, şi-a dat, ieri, demisia din Consiliul Judeţean. Pohoaţă a ajuns consilier judeţean pe listele PDL, graţie unei înţelegeri electorale semnate înainte de alegerile locale din iunie 2012, de acest din urmă partid şi Partida Romilor.


Demisia a fost anunţată în plenul şedinţei extraordinare a deliberativului judeţean, Virgil Pohoaţă motivându-şi gestul prin aceea că, din fotoliul pe care l-a ocupat, nu a putut să facă ceva pentru minoritatea romă.

„Am luat mai demult hotărârea de a mă retrage din Consiliul Judeţean, fără a avea de reproşat ceva, cuiva, din acest consiliu. Dar sunt obligat măcar să-mi fac datoria. Faptul că reprezint o minoritate în Consiliul Judeţean, prin parteneriatul politic pe care l-am avut cu PDL, şi nu am reuşit să fac ceva pentru această minoritate, mă obligă să îmi dau demisia din funcţie”, a spus Virgil Pohoaţă în faţa consilierilor judeţeni, mulţumind colegilor şi reprezentanţilor executivului că l-au „suportat” şi cerându-şi iertare dacă „a greşit”.

Preşedintele Consiliului Judeţean, Cătălin Nechifor a declarat că nu va comenta demisia, aceasta fiind un act unilateral de voinţă. „Respect decizia domnului Pohoaţă şi îl asigur de dorinţa noastră de a colabora în continuare, deoarece minoritatea romă este la fel importantă ca şi celelalte minorităţi din judeţul Suceava”, a reliefat şeful administraţiei judeţene sucevene, Cătălin Nechifor.

Locul lui Pohoaţă în deliberativul judeţean va fi luat de următorul plasat pe lista de supleanţi ai PDL la alegerile din iunie 2012, Doru Slevoacă.





VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei