Şofer în arestul poliţiei, după ce a fugit de la locul unui accident grav

Poliţiştii de la Circulaţie din Vatra Dornei au reuşit, după aproape o jumătate de zi de căutări, să dea de urma şoferului care a provocat accidentul de duminică dimineaţă de la Coşna, în urma căruia un tânăr de 27 de ani, pieton, a fost internat la spital în stare gravă.

Respectivul conducător auto, un tânăr de 24 de ani, tot din Coşna, a fost reţinut pentru 24 de ore şi şi-a petrecut noaptea în arestul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Suceava, poliţiştii cerând arestarea preventivă a şoferului fugar.

L-au găsit după oglinda retrovizoare rămasă la locul accidentului

Accidentul în cauză s-a petrecut duminică dimineaţă, în jurul orei 2:45, pe DN 17, în satul Podu Coşnei, comuna Coşna. Victima, Ioan Z., de 27 de ani, din comuna Zamostea, se deplasa împreună cu un prieten pe marginea drumului, în momentul în care cei doi au fost luaţi pe sus de un autoturism.

Singurul care a suferit leziuni a fost Ioan Z., care a ajuns la spital cu traumatism cranio-cerebral, traumatism abdominal, fractură femur drept. Şoferul vinovat de producerea accidentului a fugit de la faţa locului, dispărând în noapte.

Poliţiştii de la Rutieră au reuşit să afle marca maşinii implicate în accident, un Volkswagen, după una dintre oglinzile retrovizoare ale autoturismului cu pricina, oglindă care a rămas la faţa locului în urma impactului cu cei doi pietoni.
Oamenii legii au pus cap la cap toate indiciile pe care le-au avut şi au reuşit duminică, în jurul orei 13:00, să dea de urma maşinii şi a şoferului vinovat, acesta din urmă fiind identificat în persoana unui tânăr de 24 de ani, Marcel Rusu, din satul Teşna, comuna Coşna.

A fugit de la accident, dar a rămas cu maşina în drum şi a ascuns-o

Poliţiştii au stabilit că, după ce a comis accidentul, suspectul a mai parcurs aproximativ 500 metri spre Vatra Dornei, apoi s-a întors prin locul în care a comis fapta, fără să oprească, şi s-a îndreptat spre domiciliu în viteză.

În timp ce se deplasa pe DJ 172 Coşna, pe fondul vitezei excesive şi al consumului de alcool, a acroşat scutul motorului de linia ferată la un pasaj CFR. Cum maşina nu mai putea fi pornită, Marcel Rusu, susţin poliţiştii, a ascuns-o în spatele unei firme din apropiere.

Câteva ore mai târziu, ajutat de o rudă, s-a întors în zonă şi a tractat autoturismul, pe care l-a ascuns apoi în garajul din curtea locuinţei sale.
“S-a procedat la testarea cu aparatul etilotest a acestuia, rezultatul fiind de 0,28 mg/l alcool pur în aerul expirat, dar i s-au recoltat şi probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei”, se arată într-un comunicat al IPJ Suceava.

Împotriva lui Marcel Rusu s-a început urmărirea penală pentru vătămare corporală din culpă şi părăsirea locului accidentului, tânărul fiind reţinut pentru 24 de ore. “Urmează să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Vatra Dornei cu propunere de arestare preventivă”, precizează poliţia.



Poiana Stampei îşi doreşte să fie recunoscută drept cea mai frumoasă comună din judeţ

În cadrul concursului „Cel mai frumos sat din comuna Poiana Stampei”, reprezentanţi ai administraţiei locale au fost prin cele 7 sate din componenţa comunei, Poiana Stampei (reşedinţă administrativă), Căsoi, Dornişoara, Pilugani, Tătaru, Teşna şi Prăleni, unde au fotografiat cele mai frumoase gospodării, grădini de flori, legume şi zarzavaturi, aranjamente florale.

Monitorizarea satelor a început din luna mai, când s-au cultivat terenurile, iar înainte de festivalul de la finele săptămânii trecute s-a realizat un film cu imaginile surprinse în sate. Filmul a fost vizionat pentru prima oară sâmbătă, la simpozionul desfăşurat în cadrul Festivalului „Flori de pe Dorna”.

Primari din alte localităţi, reprezentanţi ai mediului de afaceri din Bazinul Dornelor, jurnalişti şi membri ai ANTREC au votat cel mai frumos sat din comună, în urma votului fiind declarat câştigător chiar satul Poiana Stampei. Reprezentantul aşezării, Vlăduţ Popescu, a primit placa indicatoare a celui mai frumos sat, în cadrul spectacolului de a doua zi.

„Acest concurs are ca scop înfrumuseţarea tuturor satelor, pentru ca, în final, să devenim cea mai frumoasă comună din Bazinul Dornelor şi de ce nu, din judeţul Suceava. Intenţionăm să creăm o competiţie între gospodari, între cetăţeni, să-şi îngrijească mai bine gospodăriile, curăţenia să domine în comuna Poiana Stampei. Nu urmărim casele moderne, urmărim cum omul de rând îşi administrează propria gospodărie, curăţenia, florile din grădină. Festivalul "Flori de pe Dorna" urmăreşte înflorirea comunei Poiana Stampei, să fie o comună în care florile să nu lipsească din nici o curte, din nici o grădină. În mandatul trecut am fost viceprimar şi am avut un profesor foarte bun, în persoana d-lui Elisei Todaşcă, fostul primar, actualmente viceprimar, care de fiecare dată a încercat să mă implice în organizarea festivalurilor. Acesta este rezultatul muncii lui. Mulţumim celor care îşi îngrijesc casa şi grădina, pentru ca satul să fie cel mai frumos. Acest premiu va fi oferit în fiecare an. Anul acesta, plăcuţele vor sta la intrările dinspre Bistriţa şi Vatra Dornei ale satului Poiana Stampei. Anul viitor se va arbitra din nou şi vom hotărî dacă plăcuţele rămân în acest sat sau le mutăm în altă localitate. Menţionez că satele Teşna şi Tătaru ţin aproape, fiind la un punct distanţă faţă de primul loc”, a spus primarul Viluţ Mezdrea.

Toate casele intrate în concurs au fost nominalizate, proprietarii lor primind câte o diplomă, felicitări din partea administraţiei locale şi aplauze din partea sătenilor.


SURSA: CraiNou.ro

Dorneanul Andrei Leancă a devenit campion naţional la schi fond (cros)

Multiplu medaliat în competiţiile interne şi internaţionale de alergare montană, pe şosea şi cros, dorneanul Andrei Leancă, pregătit la Clubul Sportiv Municipal Dorna Vatra Dornei de antrenorul Cristian Prâsneac a debutat cu dreptul zilele trecute şi în competiţiile de vară la schi fond (cros).


Andrei a fost legitimat săptămâna trecută şi la Clubul Sporturilor de Iarnă din Vatra Dornei, club pentru care a alergat în weekend la Campionatul Naţional de Schi Fond (cros) ce a avut loc la Fundata, în judeţul Braşov, localitate aflată la cea mai mare altitudine din România.

Pregătit la CSI Vatra Dornei de profesorii Gheorghe Dumitrache şi Vlad Todaşcă, Andrei Leancă a reuşit să obţină ceea ce şi-a propus înainte de a pleca de acasă şi anume câştigarea titlului de campion naţional al României. Dorneanul a făcut o cursă foarte bună pe parcursul celor 10 kilometri cros şi a condus plutonul de la un capăt la altul, terminând la o diferenţă de peste două minute înaintea medaliatului cu argint.


Antrenorul Cristian Prâsneac este de părere că această medalie de aur este una foarte utilă mai ales pentru moralul sportivului său înaintea participării la alte trei competiţii în această lună, mai exact pe 16 septembrie va alerga la un concurs internaţional de alergare pe şosea la Timişoara, pe 23 septembrie la Crosul Petrom de la Bucureşti, iar pe 30 septembrie la Crosul Loteriei Române de la Constanţa.



Accident la parada motocicletelor

Un motociclist care lua parte la un eveniment desfăşurat la Vatra Dornei – parada motocicletelor – s-a rănit, după ce s-a dezechilibrat şi a căzut pe carosabil.
Potrivit poliţiei, accidentul s-a petrecut sâmbătă, în jurul prânzului, pe strada Unirii, din localitate.


Din fericire, accidentul a fost unul uşor, motociclistul cu pricina, Ionuţ Z., de 30 de ani, din comuna Dorneşti, suferind leziuni pentru care are nevoie doar de câteva zile de îngrijiri medicale.

„Acesta purta casca de protecţie, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, după care i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei”, precizează poliţia.




Primăria Vatra Dornei riscă falimentul dacă nu primeşte urgent sprijin financiar

Cea mai importantă staţiune turistică din judeţul Suceava, Vatra Dornei, este la un pas de faliment, putând fi salvată doar prin alocarea urgentă a unor fonduri de la bugetul de stat şiprin recuperarea datoriilor pe care municipalitatea le are de încasat de la populaţie şi de la agenţii economici dorneni.

Datoriile pe care municipalitatea dorneană le are în momentul de faţă la bănci şi diverşi furnizori se ridică la câteva sute de miliarde de lei vechi şi, mai mult, executările silite au început deja „să bată” la uşa Primăriei Vatra Dornei.

Aceasta este moştenirea pe care noua echipă de conducere a primăriei a anunţat că a primit-o de la fostul primar din Vatra Dornei, situaţia fiind însă mult mai dezastruoasă în condiţiile în care municipalitatea nu dispune de fondurile necesare pentru a asigura agentul termic şi iluminatul public în iarna care vine, adică exact când staţiunea ar urma să fie plină de turişti.

Potrivit rezultatelor unui audit financiar realizat la Primăria Vatra Dornei de către SC IMOTAX SRL, la solicitarea şi din fondurile primarului Ilie Boncheş, creditele bancare pe care municipalitatea dorneană le-a contractat până la preluarea de către acesta a mandatului se ridică la 50,9 milioane de lei (509 miliarde de lei vechi). Din această sumă, 31,6 milioane de lei reprezintă creditul pentru proiectul „Suceava – Utilităţi şi mediu la standarde europene”.

Ilie Boncheş ne-a declarat că la aceste sume se mai adaugă datoriile pe care primăria le are la diverşi furnizori, în valoare totală de 13,46 de milioane de lei. El a arătat că din această sumă, 1,8 milioane de lei sunt datoriile pentru energia electrică, 5,4 milioane de lei datorii la lucrările de extindere a reţelei de termoficare şi 1,8 milioane de lei sumele pe care primăria nu le-a plătit pentru rumeguşul folosit pentru asigurarea agentului termic în Vatra Dornei.

Ilie Boncheş a subliniat că aceste date reprezintă situaţia financiară a Primăriei Vatra Dornei la sfârşitul lunii iunie 2012, adică la scurt timp după ce a preluat mandatul de primar al acestui municipiu.

„Situaţia este mai dramatică decât ne aşteptam. Văzând situaţia care există în primărie, am considerat că trebuie să-mi formez o echipă alcătuită din oameni competenţi, împreună cu care să putem găsi soluţiile la toate problemele din Vatra Dornei. Cei care au crezut că pot să ia hotărâri de unul singur s-au înşelat. Şi nu îmi dau seama care ar fi fost soarta municipiului Vatra Dornei dacă se mergea pe aceeaşi linie”, a spus Ilie Boncheş, care a adăugat că echipa cu care va lucra pentru salvarea municipiului este formată din viceprimarul Nicuşor Cojocaru şi administratorul public Mircea Rusu.

Ilie Boncheş a declarat că primăria nu va putea acoperi aceste datorii din bugetul propriu, având în vedere că pentru anul 2012 sunt preconizate venituri de 24 de milioane de lei. Mai mult, el a arătat că veniturile primăriei au scăzut cu 40% din anul 2008 şi până în prezent.

Apel şi avertisment către populaţie şi firme pentru a-şi plăti datoriile către buget

Ilie Boncheş ne-a declarat că pentru a salva municipiul Vatra Dornei de la faliment este nevoie de alocarea urgentă a unei sume de 4 - 5 milioane de lei, fie prin Consiliul Judeţean Suceava, fie de la Guvern, dar şi de recuperarea datoriilor pe care primăria le are de încasat de la populaţie şi de la agenţii economici.

Boncheş a arătat că a constatat faptul că fostul primar nu a dat importanţă colectării veniturilor de la populaţie şi de la agenţii economici, motiv pentru care datoriile pe care aceştia le au în momentul de faţă către primărie se ridică la aproximativ 10 milioane de lei (100 de miliarde de lei vechi). Ilie Boncheş a subliniat că din această sumă s-ar mai putea recupera, în perioada imediat următoare, aproximativ trei milioane de lei.

„Vrem să facem un apel la dorneni, persoane fizice şi agenţi economici, să vină şi să-şi plătească datoriile pe care le au către primărie. În acelaşi timp, îi avertizăm pe cei care nu îşi plătesc datoriile pe care le au către municipalitate că vom face tot ce ne stă în putinţă pentru a recupera sumele pe care trebuie să le încasăm. Oamenii trebuie să înţeleagă faptul că trebuie să-şi plătească aceste datorii, putând astfel contribui şi ei la salvarea oraşului în care trăiesc”, a declarat primarul din Vatra Dornei.

În acelaşi timp, Ilie Boncheş a ţinut să precizeze că fără un ajutor şi din partea Guvernului şi a Consiliului Judeţean, Vatra Dornei „nu are cum să iasă din impas”.
„Vreau să le transmit dornenilor că şi în situaţia în care au fost conştiincioşi şi şi-au plătit prima tranşă a impozitelor şi taxelor, îi rugăm să plătească şi restul sumelor, pentru a putea face aprovizionarea pentru iarnă cu rumeguş, astfel încât să putem asigura agent termic”, a precizat Boncheş, care a mai spus că intenţionează să meargă să discute personal cu cei care au datorii către primărie pentru a-i convinge să-şi achite sumele restante.

El a arătat că numai din chirii, primăria are de încasat 700.000 de lei (şapte miliarde de lei vechi). „Dornenii trebuie să înţeleagă că oraşul nu va trece de această iarnă dacă nu îşi plătesc datoriile”, a mai declarat primarul din Vatra Dornei. El a făcut un apel şi către Consiliul Judeţean şi Guvern pentru găsirea unor soluţii astfel încât Vatra Dornei să nu ajungă în faliment.

Vatra Dornei riscă să rămână fără iluminat public şi energie termică

Primarul din Vatra Dornei spune că datoriile de 1,8 milioane de lei pe care municipalitatea le are de plătit furnizorilor de rumeguş face imposibilă achiziţionarea unor cantităţi noi, astfel încât să poată fi asigurat agentul termic pe perioada iernii.

La rândul său, administratorul public al primăriei, Mircea Rusu, a ţinut să sublinieze faptul că în momentul de faţă există un stoc de 13.000 de metri cubi de rumeguş, însă pentru a putea asigura agent termic în iarna care vine ar fi necesară o cantitate de 40.000 de metri cubi.

„Această datorie de 18 miliarde de lei vechi ne împiedică să ne aprovizionăm cu necesarul de rumeguş pentru iarna care vine, având în vedere că furnizorul şi transportatorii ne cer banii pe care îi mai avem de plătit”, a spus Mircea Rusu.
O altă problemă prezentată, de această dată, de viceprimarul Nicuşor Cojocaru este cea a iluminatului public. Cojocaru a arătat că imediat după ce noua conducere a Primăriei Vatra Dornei şi-a preluat funcţiile, compania E.ON ar fi trebuit să oprească furnizarea curentului electric în primărie. Nicuşor Cojocaru a arătat că datoria faţă de furnizorul de energie electrică reprezintă o altă mare problemă pe care actuala conducere a primăriei trebuie să o rezolve urgent.

Pe de altă parte, viceprimarul din Vatra Dornei a amintit că noua conducere a primăriei a mai primit „o moştenire grea” din partea fostului primar, respectiv datoriile de 5,4 milioane de lei pentru lucrările de extindere a reţelei de termoficare în zona străzii Republicii. Nicuşor Cojocaru a precizat că noile reţele nu pot fi folosite, având în vedere că centrala termică construită prin proiectul „Suceava – Utilităţi şi mediu” nu este pusă în funcţiune, având în vedere că în Vatra Dornei nu a ajuns conducta de distribuţie a gazului metan.

Conturile de dezvoltare sunt blocate

Primarul Ilie Boncheş a ţinut să mai precizeze că imediat după ce a preluat mandatul, la primărie au început să apară titlurile executorii venite din partea firmelor faţă de care municipalitatea are datorii. „Acesta este un alt motiv pentru care avem o nevoie urgentă de sprijin. Datorită blocării conturilor, un număr important de activităţi de investiţii trebuie oprite. Sunt somaţii de plată care, dacă în câteva luni nu sunt rezolvate, ne pot duce în pragul falimentului”, a spus Boncheş.

El a arătat că, după ce a preluat mandatul de primar, a început să verifice şi să renegocieze contractele pe care municipalitatea le are încheiate cu diverşi furnizori, încercând astfel să facă economii de la bugetul local. Primarul din Vatra Dornei a subliniat că cea mai mare parte a acestor contracte erau „precum canelele de la robinet prin care se scurgeau veniturile primăriei”.

Ilie Boncheş a mai arătat că o altă măsură pentru reducerea cheltuielilor va fi şi modificarea organigramei, prin desfiinţarea majorităţii posturilor de director din primărie, precum şi a altor posturi pe care actuala conducere le consideră ineficiente.

La rândul său, administratorul public, Mircea Rusu, a arătat că în momentul de faţă contul de dezvoltare al primăriei este blocat din cauza titlurilor executorii. „Asta înseamnă că din acest moment nu mai putem să facem investiţii, de orice fel ar fi acestea”, a atras atenţia Mircea Rusu, care a mai adăugat însă că primăria a găsit înţelegere la unii furnizori, astfel încât în perioada următoare vor fi realizate totuşi lucrări de plombare a gropilor de pe mai multe străzi. El a mai spus că o altă investiţie care va fi făcută în perioada următoare va fi şi cea de reparaţie capitală a centralei pe rumeguş, menţionând că pentru prima dată de la punerea lor în funcţiune, cele două cazane ale centralei vor fi reşamotate.

Nu în ultimul rând, primarul Ilie Boncheş a ţinut să precizeze că deşi situaţia financiară actuală a primăriei este una dezastruoasă, noua conducere a municipiului Vatra Dornei nu va renunţa la promovarea proiectelor de dezvoltare, însă cu condiţia ca acestea să nu aibă o cotă mare de cofinanţare.

Boncheş a ţinut să precizeze că fostul primar a promovat proiectul „Lunca Dornelor”, pentru care primăria ar fi trebuit să asigure 50% din valoare, adică circa patru milioane de euro. „Este o sumă foarte mare pentru situaţia actuală în care se află primăria. Din acest motiv vom renunţa momentan la acest proiect şi vom căuta să promovăm alte investiţii la care primăria să nu aibă o cotă de finanţare atât de mare”, a spus Boncheş.

Nu în ultimul rând, el a arătat că priorităţile lui şi ale echipei sale vor fi în primul rând salvarea primăriei de la faliment, asigurarea căldurii şi iluminatului public pe timp de iarnă, după care atenţia conducerii primăriei va fi îndreptată către promovarea de proiecte de dezvoltare.



VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei