Ciocăneşti, Poiana Stampei şi Cârlibaba vor participa la Ziua Satului Românesc

Localităţile Ciocăneşti, Poiana Stampei şi Cârlibaba vor participa, la sfârşitul acestei săptămâni, la prima ediţie a „Zilei Satului Românesc”. Cele trei localităţi au obţinut la sfârşitul anului trecut titulatura de „Cel mai frumos sat din România”, acordat de asociaţia cu acelaşi nume.

Preşedintele Asociaţiei „Cele mai frumoase sate din România”, Nicolae Marghiol, a precizat că „Ziua Satului Românesc” va avea loc la Muzeul Satului „Dimitrie Gusti” din Bucureşti, pentru a marca 75 de ani de la înfiinţarea acestui muzeu.

„Ziua satului românesc este o zi de sărbătoare a satului, o invitaţie adresată locuitorilor capitalei şi marilor oraşe din România de a redescoperi satul românesc, de a participa la evenimentele de tradiţie din sate, de a cumpăra produse agricole şi tradiţionale româneşti, de a-şi petrece timpul liber şi vacanţele în cele mai frumoase sate din România”, a spus Nicolae Marghiol.

El a adăugat că, în cadrul acestui eveniment, membrii asociaţiei vor propune Guvernului României iniţierea unui program pilot de dezvoltare a satului românesc. Programul ar urma să se intituleze „Cele mai frumoase sate din România – dezvoltare prin moştenirea culturală - Modele de dezvoltare rurală”, fiind inspirat din iniţiative similare implementate în alte ţări europene.


„Obiectivul acestui program este ca fiecare dintre satele membre ale asociaţiei să se dezvolte pe baza moştenirii materiale şi culturale, fie că vorbim de dezvoltarea şi valorificarea produselor agricole şi tradiţionale, de tradiţii şi obiceiuri unice, de natură şi peisaje deosebite sau de agroturism”, a mai spus preşedintele asociaţiei.


Cu roţile în sus, după ce s-a urcat băut la volan

Un şofer care s-a urcat băut la volan şi-a scăpat maşina de sub control şi s-a răsturnat la marginea şoselei, accidentul petrecându-se acum două zile. Din fericire, inconştienţa acestuia nu a avut repercusiuni foarte grave.

Accidentul s-a petrecut duminică dimineaţă, în jurul orei 5.30, pe drumul comunal Rusca din Dorna Arini. Un apel la 112 a anunţat producerea unui accident în zonă, poliţiştii ajunşi la faţa locului găsind o maşină răsturnată, iar în apropiere pe şoferul acesteia, Marian L., în vârstă de 45 de ani, din municipiul Vatra Dornei.

În urma verificării acestuia cu etilotestul a rezultat o concentraţie de 0,67 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. Şoferul a fost condus la spital, unde i s-au recoltat probe biologice de sânge, totodată fiindu-i întocmit dosar penal.



Prefectura verifică modul de administrare a păşunilor comunale din toate localităţile judeţului

Prefectura Suceava va verifica modul de administrare a păşunilor comunale din toate localităţile judeţului. Decizia a fost luată de prefectul Sorin Popescu, după ce, în urma unui control efectuat în şase localităţi ale judeţului, au fost constatate mai multe nereguli în ceea ce priveşte administrarea păşunilor.

Sorin Popescu a spus că verificările au fost făcute în localităţile Crucea, Dorna Candrenilor, Iacobeni, Panaci, Poiana Stampei şi Stulpicani. Verificările au vizat mai multe aspecte, printre care existenţa şi actualizarea inventarului domeniului public şi privat, existenţa hotărârilor de Consiliu Local pentru stabilirea modului de administrare, organizarea şi desfăşurarea procedurii de atribuire a suprafeţelor de păşune, încasarea drepturilor băneşti de către primării pentru darea în folosinţă a păşunilor, precum şi dacă au fost efectuate lucrările de întreţinere a păşunii de către beneficiarul dreptului de folosinţă şi verificarea acestora de către autoritatea locală.

Sorin Popescu a spus că, în urma controalelor, în Dorna Candrenilor şi Stulpicani nu există actualizarea inventarierii bunurilor ce aparţin comunelor, care se realizează anual, iar primarii nu au prezentat Consiliilor Locale modul de utilizare a acestor bunuri, pentru anul precedent. De asemenea, echipele de control au constatat că în comunele respective nu există un program de păşunat raţional, iar Consiliile Locale nu au stabilit în mod concret modul de administrare a păşunilor, în sensul că aspectele privind administrarea păşunilor au fost discutate şi menţionate în procesul verbal al şedinţelor, dar nu s-au pronunţat prin hotărâri în acest sens.

„Până la sfârşitul lunii iunie 2011, primarii trebuie să actualizeze bunurile ce aparţin domeniului public şi privat al unităţii administrativ teritoriale, să prezinte un raport în şedinţa Consiliului Local cu privire la modul de administrare a acestora şi să dispună întocmirea planurilor de amenajament pastoral, întocmite pentru păşunile aflate în administrare, pentru care nu au fost încheiate contracte, urmând să depună cereri de plată la APIA Suceava”, a declarat Sorin Popescu.


El a arătat că în urma verificărilor din cele şase comune a decis să extindă controalele la toate unităţile administrativ teritoriale din judeţ, urmând ca la sfârşitul lunii mai 2011 să fie prezentate rezultatele.


Ani grei de temniţă, în dosarul puşcăriaşilor trimişi să fure din magazine în Italia (Marius Simion, alias „Simi”, Valentin Tarta, ... )

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dat în urmă cu două zile verdictul final în dosarul în care au fost trimişi în judecată zece indivizi, majoritatea din judeţul Suceava, acuzaţi că au făcut parte dintr-o grupare infracţională care a obligat mai mulţi tineri să fure din magazine în Italia.

Considerat a fi capul grupării, Marius Simion (38 de ani), alias „Simi”, din municipiul Vatra Dornei, a primit şi cea mai grea pedeapsă, şapte ani şi jumătate în spatele gratiilor. La cinci ani de închisoare a fost condamnat şi unul dintre „locotenenţii” lui Simion, Dan Laurenţiu Iacob, de 37 de ani, din municipiul Suceava.

Magistraţii Înaltei Curţi au decis, în acelaşi dosar, să-i condamne la câte trei ani de închisoare şi pe Vasile Burlacu (44 de ani), Valentin Tarţa (28 de ani) şi Dănuţ Nichituş (36 de ani), toţi din municipiul Vatra Dornei.
Alţi trei inculpaţi, Marius Bogdan (29 de ani), din Bucureşti, Ionel Lucian Stuparu, de 31 de ani, şi Radu Vârşovan, de 30 de ani, ambii din Cluj-Napoca, şi un anume Dan Sabău, au primit câte trei ani cu suspendare.
Judecătorii au decis să înceteze procesul penal împotriva celui de-al zecelea inculpat din acest dosar, Costel Lazăr (38 de ani), care, din informaţiile noastre, ar fi decedat între timp.

Ieşeau din puşcărie cu datorii de 4.000-5.000 de euro

Marius Simion şi complicii săi au fost trimişi în judecată în august 2007, fiind acuzaţi că au obligat mai mulţi tineri, pe care i-au ajutat cu ţigări şi pachete în vremea în care aceştia erau în spatele gratiilor, să fure pentru el în Italia.

„Le cerea (n.r. - Simion) sume considerabil mai mari decât cele cheltuite, 4.000-5.000 de euro, pe care aceştia nu aveau de unde să le plătească. Atunci, Simion le propunea să meargă în Italia să fure pentru el din magazine, urmând în acest mod să-şi achite datoriile faţă de el”, mărturisea la vremea respectivă unul dintre anchetatori.

Împreună cu Costel Lazăr şi Dan Laurenţiu Iacob, susţineau procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) Suceava, Simion se ocupa de transportul, cazarea şi coordonarea şuţilor. Aceştia din urmă erau ameninţaţi cu acte de violenţă în cazul în care refuzau să fure sau ascundeau bunurile provenite din infracţiuni şi nu le predau membrilor bandei lui Simion.

Toate bunurile furate erau trimise în ţară prin intermediul unor transportatori ocazionali, fie prin intermediul unor firme de curierat. De altfel, pe lista inculpaţilor trimişi în boxa acuzaţilor din Tribunalul Suceava se numără şi alţi doi indivizi din municipiul Vatra Dornei (Burlacu şi Tarţa), care aveau rolul de a vinde bunurile furate de şuţii lui Simion la diverse persoane fizice din localitate, dar şi de pe raza municipiului Cluj-Napoca.

„Excursii” prin Europa, pentru a clona carduri


Deşi câştigurile bandei nu erau deloc mici, Marius Simion, reiese din actele de sesizare a instanţei de judecată, voia să treacă la ilegalităţi mult mai bănoase. La sfârşitul anului trecut, susţin anchetatorii, „Simi” a luat legătura cu un alt individ din Vatra Dornei, Dănuţ Nichituş, despre care aflase că s-ar pricepe la comiterea fraudelor cu cărţi de credit. Cei doi s-au înţeles să facă rost de echipamentele necesare în vederea golirii bancomatelor, prin clonarea cardurilor bancare.

La începutul lui 2007, Simion l-a sunat pe Ionel-Lucian Stupar şi i-a cerut acestuia să-i procure dispozitive electronice capabile să citească banda magnetică de pe cardurile bancare. Stupar, prin intermediul altui individ trimis în judecată în acest dosar (Marius Bogdan), i-a vândut lui Simion două astfel de dispozitive, contra sumei de 2.000 de euro.


Ulterior, „Simi” şi noul său partener de fărădelegi, Nichituş, s-au deplasat iniţial în Spania, după care în alte ţări ale UE, unde au montat dispozitivele pe mai multe bancomate, încercând să citească datele de pe cardurile folosite de diferite persoane fizice. Cei doi dorneni s-au întors în ţară cu „buza umflată”, nereuşind să afle datele necesare pentru a putea clona cardurile respective, motiv pentru care au cerut banii înapoi.

Totuşi, aveau să stabilească ulterior anchetatorii, cele două dispozitive erau în stare de funcţionare şi, cu ajutorul lor, puteau fi citite datele de pe carduri bancare, însă, din fericire, dornenii nu au ştiut cum să procedeze. Până să se specializeze în domeniul fraudelor bancare, Nichituş a fost arestat, iar Simion a fost nevoit să dispară din ţară, fiind dat în urmărire internaţională.


Şofer strivit în propria maşină, după un impact teribil cu o cisternă - FOTO SI ALTE DETALII

Moarte cumplită pentru un şofer în vârstă de 36 de ani, care a murit strivit în autoturismul pe care îl conducea, după ce s-a izbit într-o cisternă care venea din sens opus. Accidentul s-a produs miercuri noapte, în jurul orei 23.30, pe DN 17, imediat după ieşirea din Argestru spre Vatra Dornei.

Bărbatul care a decedat, Ionel Moroşan, în vârstă de 36 de ani, din municipiul Vatra Dornei, conducea un autoturism Audi A6, mergând spre localitatea de domiciliu. Şoferul gonea cu viteză excesivă, iar ce a urmat este înfiorător. Aparent inexplicabil, acesta a pătruns brusc pe sensul opus de mers, lovind cisterna condusă regulamentar de un bărbat din Pojorâta. Forţa impactului a fost atât de mare încât cisterna a fost grav avariată şi s-a răsturnat în şanţul din partea stângă a drumului. Cât despre maşina Audi, aceasta a trecut pur şi simplu pe sub colosul de care s-a izbit, oprindu-se în şanţ, în spatele cisternei.

Echipajul de „Descarcerare” al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Suceava ajuns la faţa locului a găsit autoturismul Audi ca scos din compresor. În aceste condiţii, şoferul în vârstă de 36 de ani nu a avut nici o şansă de supravieţuire.

 

Cât despre şoferul autocisternei, acesta a scăpat fără leziuni, poliţiştii verificându-l cu etilotestul, care a indicat că nu era băut.

Poliţia avertizează că DN 17 a devenit şoseaua cea mai periculoasă din judeţ. Pe acest drum se petrec periodic tragedii, cele mai multe pe porţiunea din zona Vatra Dornei, până la limita judeţului cu Bistriţa-Năsăud. Problemele apar pentru că drumul este foarte bun, circulaţia este destul de redusă, iar şoferii sunt tentaţi să apese mult pedala de acceleraţie.



VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei