Dornenii au urcat pe podiumul Crosului 15 Noiembrie de la Brașov

Sâmbătă, 14 noiembrie, atleții Clubului Sportiv Municipal Dorna Vatra Dornei au luat startul la cea de-a XXVI ediţie a concursului internaţional Crosul 15 Noiembrie, competiţie sportivă de alergare pe şosea ce a avut loc la Braşov, pe traseul parcurs de participanții la revolta anticomunistă a muncitorilor brașoveni pe 15 noiembrie 1987.

Lungimea traseului a fost de 5 kilometri, cu plecare de la SC Roman SA pe Calea București, Spitalul Județean, SC Hidromecanica SA, Cinema Patria, Teatrul „Sică Alexandrescu”, sosirea fiind în fața Prefecturii Brașov.

Andrei Dorin Rusu a terminat pe poziția a noua în proba open, în fața sa trecând 4 sportivi kenyeni, doi moldoveni, un ucrainean și un senior, Cristian Vorovenchi, de la CSM Bacău. Mai mult, Andrei Dorin Rusu a câștigat medalia de aur atât la juniori I, cât și la juniori II, în timp ce la juniori III, prima poziție a fost câștigată de colegul său de club Claudiu Daniel Mihăescu, iar la junioare 3, de dorneanca Maria Costiuc.

„Sunt foarte bucuros de aceste rezultate, în special ale lui Andrei Dorin Rusu, sportiv ce a făcut o cursă la un tempo foarte ridicat, cu sportivi seniori ce au experiență mare. Sperăm ca pe 22 noiembrie Andrei Dorin Rusu să facă o cursă foarte bună la Campionatul Balcanic de Cros ce va avea loc la Zagreb. Mulțumesc conducerii Primăriei municipiului Vatra Dornei, instituție ce ne-a sprijinit pentru această deplasare”, a declarat antrenorul Cristian Prâsneac.

SURSĂ ARTICOL: MonitorulSV.ro