Petrica Ariciuc, șeful Salvamont Vatra Dornei, premiat la nivel naţional

Petrică Ariciuc, şeful Serviciului Salvamont Vatra Dornei, a fost premiat în weekend la nivel naţional. Decernarea premiilor oferite de Asociaţia Scriitorilor şi Jurnaliştilor de Turism din Româna a avut loc în localitatea vâlceană Horezu. Deşi a fost invitat să participe la acest eveniment, Ariciuc nu a putut ajunge, şi asta pentru că la Vatra Dornei a nins şi a fost nevoit să pregătească pârtiile pentru turişti.

Premiul obţinut este cu atât mai meritoriu cu cât din totalul distincţiilor doar două au ajuns în zona Moldovei. Un premiu a fost acordat unui complex turistic din localitatea Panciu, iar cel de-al doilea, intitulat „Salvatorii”, a ajuns la Vatra Dornei.

Juriul a considerat că munca depusă de Petrică Ariciuc, constând în promovarea turismului în zona Moldovei, relaţiile cu reprezentanţii hotelurilor şi pensiunilor, acţiunile de marcare a traseelor turistice, dar şi organizarea unor competiţii şi manifestări în Vatra Dornei şi împrejurimi, întruneşte condiţiile necesare pentru a fi premiată.

Contactat telefonic, şeful Serviciului Salvamont Vatra Dornei a declarat că nu se aştepta să-i fie acordat acest premiu: „A fost o surpriză totală pentru mine. Premiul ne obligă, pe mine şi pe colegii mei, să ţinem ştacheta cât mai sus, aşa cum i-am obişnuit pe toţi cei cu care am colaborat. Vreau să le mulţumesc în mod deosebit celor 15 colegi ai mei, fără de care acest premiu nu putea fi obţinut. Au făcut o muncă extraordinară şi s-au implicat de fiecare dată când a fost nevoie de ei. Am fost mereu o echipă, iar acest premiu îl împart cu ei”.





Sportivii dorneni au obtinut locul VIII la Olimpiada de iarna din Austria

Cosmin Atodiresei si Ştefan Musei (foto), sportivi legitimaţi la CSS-CSI Vatra Dornei, au terminat pe locul VIII la dublu sanie. Sucevenii au facut parte din lotul Romaniei deplasat la Olimpiada de iarna pentru Tineret desfasurata la Innsbruck, in Austria.

Dupa cele doua incercari, in care au avut o viteza medie de peste 104 km/h, Ştefan si Cosmin au terminat cursa cu o intarziere de 1,908 secunde fata de Florian Gruber si Simon Kainzwaldner, care au reprezentat Italia.






Dentişti „de contrabandă“ prin satele din zona Vatra Dornei

Stomatologii din Suceava spun că încearcă în zadar să-i oprească din acţiune pe ucrainenii care trec graniţa şi fac extracţii ilegale, în condiţii neigienice, în zonele montane ale judeţului.

Înaintea Sărbătorilor de iarnă, Şapte astfel de „medici" au fost prinşi în zona Vatra Dornei. Dentiştii din Vatra Dornei au sesizat acest lucru la poliţie, însă nu s-a luat nicio măsură.

„Am primit o adresă de la Colegiul Medicilor Dentişti Suceava, însă doar în legătură cu trei astfel de ucraineni, însă din cauză că nu au fost plângeri din partea oamenilor nu s-a putut face nimic", ne-a spus Ionuţ Epureanu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Suceava.


Astfel de plângeri au ajuns pe la începutul anului trecut şi pe la Direcţia de Sănătate Publică Suceava.




MITINGURI în ţară: Jos Băsescu ! Jos Guvernul !

Sute de oameni din marile oraşe ies duminică în stradă pentru a protesta contra preşedintelui Traian Băsescu şi a Guvernului Emil Boc, exprimându-şi sporadic şi susţinerea pentru medicul Raed Arafat. Alba-Iulia, Iaşi sau Cluj-Napoca sunt câteva din oraşele de pe harta protestelor. La Bucureşti, jandarmii sunt pregătiţi în zona Pieţii Universităţii de noi demonstraţii. 30-40 de oameni sunt deja în Piaţă.

Aproximativ 200 de persoane participă, duminică, la un marş de protest pe străzile municipiului Alba Iulia, faţă de situaţia socială şi economică din România şi cer demisia preşedintelui Traian Băsescu şi a Guvernului condus de Emil Boc, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Aproximativ 150 de protestatari s-au adunat, în jurul orei 12.00, la marginea Parcului Cetăţii din Alba Iulia, în urma unor mesaje transmise, în ultimele zile, pe reţelele de socializare. Oamenii au steaguri şi eşarfe tricolore, dar şi pancarte cu mesaje precum "Jos mafia Băsescu-Boc", "Jos diktatorul, criminal incult, mitocan".

Un grup de tineri poartă un banner alb cu mesajul "Deşteaptă-te române/Cântă toată România/ Că e altă zi sub soare/Să împărţim sărăcia".

Ulterior, protestatarii au pornit într-un marş spre Catedrala Reîntregirii pentru a se ruga pentru viitorul României.
Pe drum, oamenii au scandat lozinci precum "Nu vă fie frică şi Băsescu pică", "Arafat, Arafat, Alba e cu tine", "Hoţii, hoţii", "Piticu şi cu chioru au umilit poporul".

Unul dintre protestatari a declarat că prin această acţiune vor să ia atitudine faţă de "dictatura actualei puteri" şi să îşi exprime nemulţumirea faţă de situaţia economică şi socială din România, dar şi faţă de faptul că reprezentanţii puterii "au început să lovească într-un sistem care funcţiona foarte bine în România: SMURD".

Protest organizat la Iaşi de TNL

Aproximativ patru sute de persoane s-au adunat, duminică, la Iaşi, pentru a participa la mitingul de solidaritate cu doctorul Raed Arafat, iniţiat de organizaţia ieşeană de tineret a PNL, în Piaţa Unirii, din municipiu, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Protestatarii s-au adunat atât în Piaţa Unirii, cât şi în Piaţa Palatului Culturii, manifestanţii din locaţia din urmă venind în marş până în Piaţa Unirii, unde are loc mitingul de protest, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Pe pancartele manifestanţilor, care au asupra lor trompete şi steaguri tricolore, se poate citi, printre altele, "Băsescu nu mai are nevoie de SMURD, noi avem", Vrem anticipate" şi "Salvaţi Roşia Montană". Participanţii la miting scandează "Jos Băsescu", "Jos piratul", şi "Arafat, român adevărat!".

La un moment dat, pe deasupra locului unde are loc manifestarea a fost văzut zburând un elicopter, moment în care manifestanţii au izbucnit în urale şi au strigat: "A fugit Băsescu!". La protest sunt prezenţi membri ai organizaţiei de tineret a PNL Iaşi, membri ai PSD, revoluţionari şi lideri ai Sanitas Iaşi.

Pensionari şi revoluţionari la Galaţi

Aproximativ 50 de galăţeni, majoritatea pensionari şi foşti revoluţionari, s-au strâns, duminică, pe esplanada Casei de Cultura a Sindicatelor din municipiu, unde scandează lozinci antiguvernamentale şi antiprezidenţiale, transmite corespondentul NewsIn.

"Un guvern de mafioţi ne-a furat banii la toţi", "Jos Băsescu", "Nu vrem comasate, vrem anticipate", sunt câteva dintre lozincile pe care le scandează aceştia.

Oamenii flutură drapele tricolore decupate la mijloc.

Protest la Cluj

Peste 50 de persoane protestează, duminică, în Piaţa Unirii din municipiul Cluj-Napoca, strigând lozinici împotriva preşedintelui Traian Băsescu şi împotriva Guvernului, transmite corespondentul MEDIAFAX. Protestatarii, printre care se află şi membri ai PSD şi PNL, s-au adunat în jurul orei 12.00 în Piaţa Unirii din Cluj-Napoca, având steaguri tricolore.


Totodată, protestatarii au pancarte pe care scrie: "Te ştim chior, dar nu şi surd când strigăm salvează SMURD", "Băsescu şi ai lui, criminalii statului", "Ruşine jandarmii bucureşteni". Persoanele adunate în piaţă strigă "Jos Băsescu", "Jos Guvernul", "Clujule, trezeşte-te", "Nu vă fie frică că Băsescu pică", "Demisia", "Afară, afară, javrele din ţară". Protestul nu este autorizat, iar în piaţă se află jandarmi care supraveghează manifestarea pentru a nu apărea incidente.




LOC DE MUNCA - Angajam fete pentru bar Vatra Dornei

Detalii Anunt: Angajam fete pentru bar Vatra Dornei.

Telefon: 0757 827 844

E-mail: gatej_simona2000@yahoo.com



ANUNT AUTO - Vand Toyota Hilux GX 2.4 TD

Detalii Anunt: Vand Toyota Hilux GX 2.4 TD recent adusa din Anglia, volan DREAPTA, stare foarte buna, din 2001.

Pret: 5500 Euro Negociabil

Telefon: 0743 884 216




Ellie White, lovită de moda accidentelor la schi ... s-a accidentat la Vatra Dornei sau e doar publicitate ieftina ?

Dupa ce a declarat ca artista a fost izbita de un copac și are dureri de cap, impresarul s-a razgândit și spune ca Elena Baltagan doar a alunecat și acuza dureri la genunchi. Celelalte vedete care mai vor sa se "accidenteze”, sunt rugate sa o faca într-o statiune unde se schiaza sau macar sa-și rupa mâna prin Alpi, așa cum a facut Anna Lesko.

Accidentele la schi au devenit o moda printre vedetele autohtone. Nu da bine sa treaca iarna fara sa apari prin presa ca te-ai lovit cu creierii capului de copacii de pe marginea pârtiei sau ca un turist neatent s-a izbit de tine atât de tare încât te-a învârtit în aer ca pe o clatita. Daca nu faci treburile astea nu exiști pe piața. Degeaba primești discul de platina sau câștigi un Grammy daca nu te-ai accidentat la schi.

Ultima vedeta care a intrat în clubul select al celor care se accidenteaza este Elena Baltagan, cunoscuta acum pe piața sub numele de Ellie White. Potrivit impresarului sau, Doru Tinca, artista s-ar fi accidentat marți la Vatra Dornei. "Ellie schiaza destul de bine, însa un turist a acroșat-o și a cazut, lovindu-se de un copac. A stat câteva minute jos, timp în care am verificat daca are ceva rupt, pentru ca impactul a fost destul de puternic. Cel mai tare o durea capul și piciorul în zona genunchiului. Mai departe, urmeaza sa facem investigații mai amanunțite, mai ales ca a început sa acuze dureri severe de cap”, a fost declarația managerului.

Televiziunile au început sa zbârnâie. Antena 1 a prezentat știrea ca și cum viața femeii ar fi acum pe muchie de cuțit, iar Pro TV a facut chiar un "live” de la Brașov, unde artista "tocmai a fost mutata de la Tg. Mureș, la o clinica privata de sub Tâmpa”. Mai lipsea doar ca Realitatea TV sa transmita din elicopter. Ne cerem scuze colegilor din celelalte televiziuni care au difuzat știrea fara ca noi sa-i vedem.

Toata țara s-a cutremurat la auzul veștii, mai puțin Vatra Dornei, acolo unde s-ar fi petrecut accidentul. Stațiunea suceveana duce lipsa de zapada în acest moment, astfel ca se poate schia doar pe pârtia deservita de baby-ski, unde nu exista copaci. În plus, saptamâna aceasta, Serviciul Public Salvamont, SMURD sau Ambulanța nu au fost solicitate deloc pentru a acorda primul ajutor pe pârtiile din Vatra Dornei. Rugați sa dea explicații, oamenii din staful artistei au început sa se întreaca în explicații caraghioase.

Oamenii din agenția de PR susțin ca Ellie White a fost vazuta de catre un medic din Vatra Dornei, însa n-au putut preciza numele acestuia. În plus, incidentul s-ar fi petrecut undeva lânga stațiune, în vreme ce Doru Tinca s-a blocat în momentul în care i s-a spus ca la Vatra Dornei, pe singura pârtie pe care s-ar fi putut accidenta cineva, nu exista copaci. A încercat sa dreaga busuiocul: "Ellie a alunecat și o doare genunchiul. Nu s-a lovit de nici un copac. Nu are dureri la cap, ci la genunchi”.

Pe pagina sa oficiala de Facebook, artista a scris în seara zilei în care ar fi avut loc accidentul de schi: "Hello tuturor, cred ca ați auzit știrile de astazi. Ma simt puțin mai bine, însa ma doare foarte tare capul, spatele si a început sa ma deranjeze genunchiul. Mâine o sa aflu mai multe dupa ce fac analizele ... Mulțumesc pentru mesaje și pentru ca sunteți alaturi de mine. Va pup!”

Deși este o fata care atrage întotdeauna priviri, Elena Baltagan nu a fost vazuta de nimeni în aceasta saptamâna pe pârtiile de la Vatra Dornei. Artista a avut un concert tocmai între Craciun și Revelion în stațiunea suceveana, acolo unde a ajuns cu mare întârziere din cauza faptului ca a greșit drumul. Instructorii de schi susțin ca a doua zi dupa concert, artista a fost la pârtia Parc, a închiriat o pereche de schiuri de la Liviu Cepoi, a schiat 100 de metri, dupa care a restituit imediat echipamentul. Fostul sportiv nu a putut fi contactat pentru a confirma acest lucru.


Pe Facebook, locuitorii din Vatra Dornei s-au întrecut în glume la adresa artistei. Adrian Florin spune: "Unde a schiat zapacita asta? Pe pârtii nici nu exista zapada... De copaci, ce sa zic? Are ea ceva crengi la cap...”, în vreme ce Petre Ariciuc, șeful salvamontiștilor, are un mic regret: "La noi este un singur regret: toți salvamontiștii ar fi dorit sa-i acorde primul ajutor. CE RATARE...”




VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei