Vatra Dornei stinge mâine lumina, pentru o oră

Vatra Dornei face parte şi anul acesta dintre cele 50 de oraşe din România care vor stinge luminile pentru o oră. Evenimentul va avea loc mâine, de la 20:30, Vatra Dornei alăturându-se pentru al doilea an consecutiv campaniei „Earth Hour”-„Ora Pământului”, cea mai mare manifestare de mediu din istorie. Pentru acest an, World Wide Fund For Nature, organizaţia care a iniţiat conceptul Earth Hour şi care coordonează campania de cinci ani de zile, estimează că sute de milioane de oameni din peste 5.000 de oraşe din întreaga lume vor stinge luminile în mod simbolic.

În 2009, România a participat pentru prima oară la campania globală în calitate de ţară oficială Earth Hour, pe 28 martie, între 20:30 şi 21:30, două milioane de români stingând luminile in casele lor, conform datelor furnizate de Dispeceratul Energetic Naţional.

În 2010, România s-a angajat mai mult decât oricând în campania globală, dovadă fiind miile de mesaje primite pe www.earth-hour.ro şi prin reţelele sociale, precum şi participarea a 37 de oraşe şi a zeci de companii şi organizarea de evenimente speciale în întreaga ţară.

Anul acesta, Vatra Dornei şi Suceava sunt singurele oraşe din judeţ care s-au alăturat campaniei „Ora Pământului”.



Accident între două microbuze, cu pasageri salvaţi de centurile de siguranţă

Un accident în care au fost implicate două microbuze s-a produs pe DN 17, la Poiana Stampei. Deşi impactul a fost destul de violent, cei patru pasageri aflaţi în cele două vehicule au scăpat ieftin, trei cu leziuni uşoare, iar unul fără nici o zgârietură. Poliţiştii au remarcat că toţi cei patru purtau centuri de siguranţă, iar acesta este cu siguranţă unul dintre motivele care au făcut ca accidentul să nu fie mult mai grav.

Evenimentul rutier s-a petrecut ieri dimineaţă, în jurul orei 5.50, la ieşirea din Poiana Stampei spre Bistriţa, într-o succesiune de curbe. Aflat la volanul unei autoutilitare marca VW Transporter, înmatriculate în Bulgaria, Mihai Zoltan, în vârstă de 26 de ani, din Roman, care circula spre Bistriţa, a tăiat brusc o curbă la stânga, intrând pe sensul opus de mers, de unde venea un alt microbuz, marca Mercedes, condus de cetăţeanul moldovean Veaceslav Rusu.

  

Urmare a impactului, un echipaj specializat de Descarcerare al Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Suceava a intervenit de urgenţă la faţa locului pentru a scoate dintre fiarele contorsionate două dintre victime. Din microbuzul VW intrat pe sens opus, mult mai serios avariat, atât şoferul, cât şi pasagerul care îl însoţea, Vasile Timofte, au fost preluaţi de ambulanţe şi duşi la Spitalul din Vatra Dornei, în timp ce din cealaltă maşină a fost rănit doar pasagerul din dreapta, un francez pe nume Adrian Mateus. Toţi trei au fost diagnosticaţi cu leziuni uşoare, care nu le pun viaţa în pericol, după o primă investigare medicală francezul părăsind spitalul, la cererea sa.

Cel mai probabil, şoferul a adormit la volan

În privinţa şoferului care a provocat accidentul, poliţiştii anchetatori de la Biroul Rutier Vatra Dornei cred că acesta a adormit pentru o fracţiune de secundă la volan, astfel explicându-se faptul că a pătruns brusc pe sensul opus de mers. El a declarat că nu conducea de foarte mult timp, plecând din cursul nopţii de la Roman, însă, aşa cum s-a întâmplat în cazul a numeroase accidente, intervalul orar 5.00-7.00 este critic pentru şoferii obosiţi la volan. Poliţiştii au apreciat că cei patru bărbaţi implicaţi în accident au avut noroc că purtau centuri de siguranţă, de asemenea şansa lor fiind şi că accidentul s-a produs în zona mai multor curbe, astfel că maşinile nu aveau viteză foarte mare.

Poiana Stampei, localitatea în care şoferii gonesc cu 110-120 de kilometri la oră

Trebuie spus că porţiunea DN 17 din comuna Poiana Stampei este una dintre zonele în care radarele Serviciului Rutier înregistrează cele mai mari viteze, adesea fiind depistaţi şoferi care rulează cu 110-120 de kilometri la oră. Cei mai mulţi sunt prinşi în zona din faţa Primăriei Poiana Stampei, unde există o lungă porţiune de drum în aliniament. Şoferii circulă cu viteză în principal datorită calităţii foarte bune a asfaltului, însă poliţia avertizează că riscul de producere a unor accidente rutiere în zonă este ridicat.



Silvicultori impasibili sau implicaţi în afaceri cu lemn, cu dosare penale unul după altul

Acţiunile de control desfăşurate în ultima perioadă pentru combaterea delictelor silvice scot la iveală comiterea de infracţiuni chiar în ograda celor care au menirea de a gestiona şi proteja pădurea. Sunt nereguli pe care mulţi dintre cei care gestionează afaceri legale sau ilegale cu lemn le cunoşteau şi uneori chiar le reclamau dar care, din motive mai greu sau mai uşor de intuit, nu prea ieşeau la iveală.

Inspectoratul de Poliţie Judeţean Suceava a anunţat că în urma unor controale în teren desfăşurate pe parcursul săptămânii trecute au fost constatate şapte infracţiuni silvice. Poliţiştii specializaţi de la Biroul de Combatere a Delictelor Silvice, care au acţionat în echipă cu specialişti de la Inspectoratul Teritorial de Regim Silvic şi Vânătoare şi cu inspectori ai Gărzii Financiare şi ai Inspectoratului Teritorial de Muncă, au întocmit şapte dosare penale pentru infracţiuni silvice. Unul pentru tăiere fără drept de arbori, unul pentru evaziune fiscală, în timp ce restul au vizat infracţiuni comise de personalul silvic.

Este vorba de infracţiunea de abuz în serviciu, într-un caz, de cea de neglijenţă în serviciu, în alte trei, şi de conflict de interese, într-un al cincilea caz. Poliţia nu a oferit încă detalii despre persoanele implicate şi ocoalele de la care provin acestea, însă cu aceste informaţii vom reveni în una din ediţiile următoare ale ziarului nostru.

Problemele de la Ocoalele Silvice Breaza şi Vatra Dornei

Cert este că aceste constatări vin la aproximativ o săptămână după ce aceleaşi echipe mixte de control au mai întocmit dosare penale, pe numele a doi angajaţi ai Ocolului Silvic Breaza. După cum a relatat în exclusivitate Monitorul de Suceava în ediţia de lunea trecută, şeful de ocol Mihai Liţu şi unul dintre subalterni, Aurel Moţcu, sunt cercetaţi penal pentru că ar fi dat gir unor tăieri ilegale, după ce ar fi marcat în fals arbori, trecându-i în categoria celor afectaţi de intemperiile naturii, deşi, s-a constatat în teren, copacii erau în stare perfectă. Şeful de ocol a contestat vehement controlul, reclamând-i pe poliţişti la Parchet, pentru că nu ar fi efectuat verificările corect şi cu respectarea procedurilor.

Tot săptămâna trecută, s-a mai aflat că doi angajaţi ai Ocolului Silvic Vatra Dornei, Gheorghe Pintescu şi Daniel Constantin Florescu, şi-au dat demisiile în mod cât se poate de dubios. Oficial aceştia au demisionat din motive personale, însă în spate se află tot o serie de probleme, ieşite la iveală după câteva controale.

Evaziune fiscală şi tăiere fără drept de arbori

În afara problemelor cu personalul silvic, echipele de control care au acţionat săptămâna trecută în teren au mai întocmit dosar penal pe numele unui patron de gater din Sadova, Ioan Z., care este cercetat pentru infracţiunea de evaziune fiscală după ce s-au constatat diferenţe de 856 de metri cubi între stocul scriptic şi cel faptic.

De asemenea, în alt caz, s-a întocmit dosar penal pe numele unui bărbat din satul Poiana Negri, comuna Dorna Candrenilor, Toader N., care, în cursul lunii martie, ar fi tăiat ilegal 49 de arbori din pădurea proprietate personală. Cum aceştia nu erau marcaţi în vederea tăierii, el va răspunde penal în faţa legii pentru infracţiunea de tăiere fără drept de arbori.



Dobânzile la „Utilităţi şi mediu” împovărează cu zeci de miliarde de lei vechi bugetele locale

Mai multe primării din judeţul Suceava sunt nevoite să plătească anul acesta câteva zeci de miliarde de lei vechi pentru ratele la creditul contractat pentru proiectul „Suceava – Utilităţi şi mediu la standarde europene”. Anunţul a fost făcut de preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, care a precizat că începând de anul acesta se plătesc ratele pentru creditul contractat în vederea realizării proiectului „Utilităţi şi mediu”, primăriile de oraşe fiind cele care au probleme financiare cu asigurarea fondurilor.

Şeful administraţiei judeţene a făcut referire la oraşele în care au fost construite centrale termice pe cogenerare, sumele care urmează să fie plătite anul acesta fiind de 20 – 30 de miliarde de lei vechi pentru fiecare primărie. „Primăriile încep să plătească ratele la credit şi nu au bani. Pentru a avea bani ar trebui să înceapă să producă agent termic, să-l vândă şi să-şi asigure astfel fonduri. Şi ei trebuie să-şi creeze acea entitate la primărie care să vândă căldura, să încaseze bani şi să plătească ratele”, a spus Flutur.

El a menţionat că cele mai mari rate le au Primăriile Câmpulung Moldovenesc, Rădăuţi, Gura Humorului şi Vatra Dornei. Preşedintele CJ Suceava a precizat că până în prezent doar Primăria Suceava a reuşit să-şi plătească ratele aferente acestui credit. Legat de celelalte administraţii locale, Flutur a spus că în Rădăuţi şi Gura Humorului se furnizează agent termic produs de noile centrale pe cogenerare.

„La Câmpulung Moldovenesc nu se vinde încă agent termic produs de noua centrală. Iar cei de acolo ar trebui să se ocupe de această problemă şi să înceapă să vândă pentru a putea rambursa creditul”, a mai precizat Gheorghe Flutur.
El a adăugat că aceleaşi sume trebuie plătite şi de primăria din Vatra Dornei.Şeful administraţiei judeţene a spus că anul acesta vor demara investiţiile în construcţia conductei de gaz de la Câmpulung Moldovenesc, astfel încât centrala din Vatra Dornei să funcţioneze pe gaz metan.

Pentru proiectul „Suceava – utilităţi şi mediul la standarde europene”, administraţia judeţeană a contractat un credit de 86,3 milioane de lei, garantat de Ministerul de Finanţe. Proiectul a presupus, printre altele, reabilitarea sistemelor de termoficare din şase oraşe ale judeţului şi extinderea reţelei de distribuţie a gazului metan în 60 de localităţi.



Cateva cartuse de tigari si niste cutii cu petarde expirate depistate de politistii dorneni in urma a opt perchezitii

Perchezitiile au avut loc la sfarsitul saptamanii trecute, dupa ce un individ din Vatra Dornei a fost prins pe sosea, cu masina încarcata de tigari pe care voia sa le transporte tocmai în Italia.

O ampla actiune desfasurata saptamana trecuta la Vatra Dornei pe linia combaterii contrabandei cu tigari s-a soldat cu rezultate modeste. Joi si vineri, pe raza municipiului Vatra Dornei politistii au organizat o actiune cu efective marite pentru prevenirea si combaterea faptelor ilegale de contrabanda cu produse accizabile, în special produse de tutun, ocazie cu care în cadrul unui filtru constituit pe DN17, a fost depistat în trafic Stefan G., din comuna Fratautii Noi, judetul Suceava, care transporta cu autoturismul proprietate personala, cantitatea de 210 pachete tigari fara timbru.

Tigarile se aflau ascunse sub autoturism si sub capota motorului, cel în cauza fiind dirijat la un service autorizat pentru efectuarea unei perchezitii amanuntite a autoturismului de catre lucratorii de politie. Conducatorul auto a relatat politistilor ca a cumparat tigarile de la o persoana din Radauti si urma sa le duca unor prieteni din Italia. Tigarile au fost confiscate, iar cel în cauza a fost sanctionat cu amenda în valoare de 1500 lei.

Având în vedere datele si documentatia întocmita de politistii compartimentului de investigarea fraudelor Vatra Dornei, la 17.03.2011, s-au ob]inut un numar de opt autorizatii de perchezitie pentru opt învinuiti, cunoscuti ca se ocupa cu vânzarea ilegala de tigari cu timbrul statelor Ucraina, Rusia si Republica Moldova si împotriva carora la 15.03.2011 s-a început urmarirea penala.

Astfel, la 18.03.2011, s-au efectuat cele opt perchezitii, fiind identificate un numar de 14 cartuse de tigari, 122 cutii cu petarde a câte 60 bucati fiecare, toate expirate, precum si alte mijloace materiale de proba. Cercetarile continua pentru stabilirea activitatii infractionale a celor opt învinuiti.



Proiect de 120 de milioane de euro, pentru infrastructura de apă şi canal din judeţ

Consiliul Judeţean Suceava a aprobat în şedinţa de vineri studiul de fezabilitate şi indicatorii tehnico-economici ai proiectului „Extinderea şi reabilitarea infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţul Suceava”. Preşedintele CJ Suceava, Gheorghe Flutur, a spus că proiectul va fi depus spre evaluare şi finanţare de SC ACETSA Suceava, în calitate de operator regional şi beneficiar.

Flutur a arătat că proiectul este promovat prin Programul Operaţional Sectorial Mediu, valoarea finanţării solicitate fiind de 120 de milioane de euro. El a arătat că prin acest proiect se vor realiza investiţii în reţele de apă şi canalizare în cinci aglomerări urbane, respectiv Suceava, Fălticeni, Rădăuţi, Gura Humorului şi Vatra Dornei.

„Este cel mai mare proiect din istoria Consiliului Judeţean. Iar aceste zone fac un pas către civilizaţia europeană. Municipiul Suceava beneficiază de 31 de milioane de euro şi vrem să ajungem la conectarea 100% la reţelele de apă şi canal a localităţii. Pentru că la momentul aceste avem un procent de 87% în ceea ce priveşte conectarea la reţelele de apă şi de 71% la reţelele de canalizare. Şi mergem la 100% conectare la aceste reţele. Este un pas spre civilizaţie”, a spus Flutur.

El a mai precizat că prin acest proiect municipiul Rădăuţi ar beneficia de o finanţare de 22,5 milioane de euro, Fălticeni – 19,8 milioane de euro, Gura Humorului – 19,9 milioane de euro şi Vatra Dornei – 12,4 milioane de euro.



Poliţia vrea să limiteze tăierea pădurii prin „acţiuni de sensibilizare” în fiecare sat

Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Suceava a demarat în aceste zile, prin Compartimentul de Analiză şi Prevenire, o campanie ce îşi propune să limiteze tăierile ilegale de lemn prin „acţiuni de sensibilizare”. Concret, în fiecare sat, poliţiştii vor organiza întâlniri cu sătenii şi le vor explica, pe de o parte, cât de multe daune produc naturii şi implicit oamenilor defrişând pădurea, iar pe de altă parte şi ce pedepse riscă dacă sunt prinşi comiţând infracţiuni silvice.

După cum a precizat inspectorul Ionuţ Epureanu, coordonatorul Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii din cadrul IPJ Suceava, publicul ţintă al campaniei ce se desfăşoară din martie şi până în iunie este reprezentat de cel puţin trei categorii de persoane: cei predispuşi la tăiere ilegală şi furt de arbori, în general oameni săraci, din zona rurală de munte, dar şi proprietarii de fond forestier, care uneori îşi defrişează propriile păduri, sau persoanele însărcinate cu administrarea şi exploatarea fondului silvic, mai exact directori şi administratori de ocoale silvice şi angajaţi ai acestora.

Cum încearcă poliţiştii să-i facă pe oameni să nu mai defrişeze pădurea

Poliţiştii vor încerca să le arate oamenilor efectele devastatoare ale inundaţiilor, mult amplificate de tăierile de păduri.
„În 2008 şi 2010 natura a arătat care este cea mai mare pedeapsă pe care o putem primi noi toţi pentru trauma la care supunem fondul silvic. Trebuie să conştientizăm că fiecare gest necugetat al nostru este perceput de către ecosistem şi se constituie într-un bumerang cu efect catastrofal”, aşa vor încerca poliţiştii să prevină viitoarele tăieri ilegale de lemn, acţiunea de sensibilizare urmând a se face prin clipuri video cu imagini de la inundaţiile din judeţ, imagini ce vor ajunge la oamenii din sate în special prin intermediul canalelor proprii pe care societăţile de cablu le folosesc în mediul rural pentru anunţuri.

În Suceava, fondul forestier ocupă 49,4% din suprafaţa judeţului, reprezentând circa 7% din întregul potenţial silvic al României, Suceava ocupând din acest punct de vedere locul I pe ţară.

25 de dosare penale pentru infracţiuni silvice, în două luni de zile

Dacă succesul unei acţiuni de acest gen este greu de intuit, poliţiştii anunţă că vor continua şi acţiunile de control în fondul forestier, în vederea identificării celor care comit infracţiuni silvice. Această activitate este coordonată de oamenii legii specializaţi de la Biroul de Combatere a Delictelor Silvice, în ultima perioadă fiind anunţate controale şi dosare penale întocmite inclusiv pe numele unor angajaţi de la ocoale silvice.

Poliţia a anunţat recent că în lunile ianuarie şi februarie au fost întocmite 25 de dosare penale şi aplicate 87 de amenzi la legislaţia în domeniul silvic.



VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei