Spectacol la Vatra Dornei

Instructorii de schi şi snowboard au transformat într-un adevărat show ediţia din acest an a Campionatului Naţional al Monitorilor de Schi din România.

Au trecut mulţi ani de când Vatra Dornei nu a mai avut pârtiile deschise în luna martie. De acest lucru au profitat cei care la începutul acestei săptămâni au luat parte la Campionatul Naţional al Monitorilor de Schi din România. Evenimentul poate fi considerat o adevărată reuşită, mai ales pentru faptul că nici unul dintre concurenţi nu a plecat dezamăgit de ceea ce a găsit în Bucovina. Rolul de gazdă a revenit în 2011 Şcolii de Schi Euroski din Vatra Dornei. Un rol care li s-a potrivit perfect!

Probele de schi alpin şi snowboarding s-au ţinut pe pârtia Parc, acolo unde s-au adunat câteva sute de curioşi. Încântaţi de evoluţia fiecărui instructor de schi, spectatorii au dat “sfoară prin ţară”, astfel că seara, când s-au ţinut schiul sincron şi demonstraţiile, asistenţa a fost una neaşteptat de numeroasă. Vinul fiert şi muzica au creat o atmosferă în care toată lumea s-a simţit ca la o adevărată petrecere pe pârtie. Instructorii din Cavnic - Maramureş au impresionat cu momentul prezentat în nocturnă, atunci când au coborât pârtia spectaculos, având cu ei şi un cărucior pentru bebeluş. Câştigători au fost declaraţi însă dornenii de la Euroski, care au beneficiat şi de un foc de artificii. “Le mulţumim tuturor celor care au venit la Vatra Dornei pentru acest eveniment. Ne bucurăm că nu au fost probleme şi toată lumea a fost mulţumită”, a spus Petru Grigoraş, director Euroski.

Pentru localnici, Campionatul Naţional al Monitorilor de Schi a fost prilej de reîntâlnire cu întrecerile de schi. “N-am mai avut de foarte mulţi ani o competiţie aşa de frumoasă. Zăpada a ţinut cu noi şi acest lucru ne bucură foarte mult. Ne gândim că anul viitor să organizăm o altă competiţie. Vrem să facem un concurs al teleferiştilor, la care să participe angajaţi ai societăţilor care fac transport pe cablu în România”, a declarat Virgil Dranca, administratorul teleschiurilor de pe pârtiile Parc din Vatra Dornei. Instructorii care au urcat pe podium s-au ales cu premii constând în produse electronice, accesorii pentru schi şi snowboard, haine şi cărţi din Colecţia Jurnalul Naţional. Foarte mulţi dintre participanţi au venit la Vatra Dornei mai mult pentru manşa a treia, aşa cum i-au spus petrecerii ce a avut loc în restaurantul hotelului Călimani.

Cel mai bun timp al concursului a fost obţinut de Ana Maria Predeleanu, care a beneficiat de schiuri pregătite de sora sa, Iulia Crăciun, componentă a lotului naţional de schi alpin. La masculin, Bogdan Gligor, din Arieşeni, a fost cel mai bun. În spatele succesului sau nu stau doar ceara şi schiurile pe care le-a folosit, ci şi cele două blonde cu care s-a afişat la Vatra Dornei. “M-am antrenat foarte mult pentru acest concurs. Îmi pare bine că mi-am păstrat titlul. Anul viitor vreau să revin în competiţiile de schi alpin. Sunt foarte hotărât. Vreau ca la vară să merg să mă antrenez în Chile sau Argentina”, mărturiseşte Gligor. Printre cei care au urcat pe podium la Vatra Dornei se numără Doina Narea, şefa instructorilor din ţara noastra, Iulian Crăciun (Predeal), Vali Dobre (Sinaia), Oana Poenar (Cavnic) sau Valentin Huda (Straja). În proporţie de 90%, ediţia de anul viitor a Campionatului Naţional al Monitorilor de Schi din România va avea loc la Straja. O decizie finală nu a fost luată încă, dar hunedorenii şi-au exprimat public intenţia de a organiza acest eveniment.

La sfârşitul acestei săptămâni, autorităţile locale din Vatra Dornei vor inaugura pârtia Veveriţa. Aceasta beneficiază de zăpadă artificială, nocturnă şi teleschi monopost. Preţul unei călătorii este de 4 lei.



Sportivi dorneni, campioni naţionali la sanie

Campionatele naţionale de sanie care au avut loc în Parâng acum câteva zile au confirmat dominaţia sportivilor dorneni în această probă olimpică. Într-o participare numeroasă, cu aproape 100 de sportivi de la zece cluburi de tradiţie din ţară, şcoală dorneană a ieşit din nou în evidenţă. La categoria copii, campion naţional a ieşit Leonard Cepoi, în timp ce locul trei i-a revenit unui alt sportiv din Vatra Dornei, Cosmin Rus. Un rezultat remarcabil a obţinut şi echipajul de dublu juniori, format din Cosmin Atodiresei şi Ştefan Muşei, care a urcat, de asemenea, pe prima treaptă a podiumului de premiere. Probele de simplu juniori, atât la masculin, cât şi la feminin, au adus alte medalii pentru sportivii de la CSS Vatra Dornei. Bronzul a revenit lui Ştefan Muşei, la masculin, în timp ce proba feminină a adus aceeaşi medalie pentru Ionela Sbîrcea.

Rezultate remarcabile şi în concursul cluburilor sportive

Concursul din Parâng a programat şi campionatul naţional al cluburilor sportive şcolare, acolo unde CSS Vatra Dornei a luat caimacul. La categoria copii, campion naţional a ieşit Leonard Cepoi, rezultatul obţinut de el propulsându-l şi pe locul trei la categoria cadeţi. La aceeaşi categorie, dar la fete, Clara Saucă a obţinut medalia de argint, în timp ce Sorina Paţa s-a clasat a doua în concursul cadetelor. În concursul de simplu al junioarelor Ionela Sbîrcea a ieşit campioană naţională, în timp ce proba masculină a adus late două medalii pentru CSS Vatra Dornei, un argint, prin Ştefan Muşei şi un bronz, prin Alexandru Bîia.

Proba de dublu juniori a fost dominată în totalitate de sportivii dorneni, care au ocupat toate cele trei poziţii ale podiumului. Campioni naţionali au ieşit Cosmin Atodiresei şi Ştefan Muşei, pe poziţia a doua au urcat Florin Onofrei şi Mitică Lupu, iar ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Vasile Ursuţ şi Alexandru Lupu.

La categoria sanie echipe, sportivii dorneni Cosmin Atodiresei, Ştefan Muşei, Ionela Sbîrcea şi Alexandru Bîia au ocupat locul doi.

Cele două concursuri au îmbogăţit zestrea CSS Vatra Dornei cu 23 de medalii, o performanţă remarcabilă.

Leonard Cepoi: „Vreau să fiu campion olimpic”

Leonard Cepoi, cel mai mic campion naţional din lotul deplasat de CSS Vatra Dornei, are gânduri măreţe. Chiar dacă a început sportul de performanţă de numai doi ani, Leonard Cepoi spune că a reuşit să se adapteze repede rigorilor acestui sport, chiar dacă a avut şi ceva emoţii la o competiţie de o asemenea anvergură.

„Vreau să fiu sportiv de performanţă, să ajung la Jocurile Olimpice din 2018 şi să devin campion olimpic la sanie, să fiu mai tare decât tata”, a spus noul campion naţional la categoria copii. Trebuie spus că Liviu Cepoi, tatăl lui Leonard Cepoi, a obţinut cea mai bună performanţă pentru un sănier român din toate timpurile, un loc patru la Jocurile Olimpice de la Albertville, din 1992.

Gheorghe Rusu, coordonatorul echipei dornene, a ţinut să remarce calităţile lui Leonard Cepoi, despre care crede că are toate şansele să ajungă un mare sportiv.

CSS Vatra Dornei, fără o bază de antrenament adecvată

Performanţele obţinute de sportivii dorneni sunt cu atât mai remarcabile cu cât condiţiile de pregătire nu sunt strălucite.

„Dezamăgirea mea este că nu avem o pârtie de sanie la Vatra Dornei. Zona oferă toate facilităţile pentru a performa în acest sport olimpic, potenţial uman avem din plin, dar mai lipseşte şi o bază de antrenament. În plus, săniile sunt depăşite, cele folosite pentru antrenamentele pe timp de vară fiind uzate când intrăm în sezonul rece. Am avut parte doar de promisiuni electorale pentru amenajarea unei pârtii de sanie, dar concret nu s-a realizat nimic”, a precizat Gheorghe Rusu, coordonatorul echipei CSS Vatra Dornei, dar şi vicepreşedinte al Federaţiei Române de Sanie din România. Acesta a ţinut să remarce munca sportivilor şi a celorlalţi antrenori din Vatra Dornei pentru obţinerea rezultatelor de la concursul din acest an, dar şi faptul că a beneficiat de sprijin financiar pentru deplasare din partea Inspectoratului Şcolar al Judeţului Suceava.



Aproximativ 150 de participanţi, la Campionatul naţional al monitorilor de schi

Aproximativ 150 de participanţi, reprezentanţi a 16 staţiuni de schi din România, şi-au anunţat prezenţa la cea de-a XII-a ediţia a Campionatului naţional al monitorilor de schi, eveniment care începe astăzi, la Vatra Dornei.

Petrică Grigoraş, directorul şcolii oficiale de schi a staţiunii Vatra Dornei, „Euroski”, ne-a spus că participanţii vor sosi în cursul zilei de astăzi, iar tot astăzi vor avea loc şi antrenamentele oficiale, înscrierile în concurs, precum şi şedinţele tehnice, în care vor fi stabilite toate amănuntele întrecerilor.

Mâine, începând cu ora 10:00, pe pârtia Parc din municipiul Vatra Dornei se va da startul în proba de slalom uriaş, care va cuprinde un traseu de 18-25 de porţi (în funcţie de numărul de concurenţi) şi la care vor putea participa atât schiorii, cât şi practicanţii de snowboard.

Spre seară, în nocturnă, va avea loc a doua probă din concurs, tot pe pârtia Parc, cea sincron/demo schi pentru echipele participante.
Valoarea premiilor oferite de organizatori este de aproximativ 15.000 de lei.

Seara, toţi concurenţii vor avea parte şi de o cină festivă, ocazie cu care se va face şi premierea participanţilor.



Cercetată de poliţie, pentru că promitea cariere în modeling, fără chitanţă

Patroana unei agenţii de modeling este cercetată de poliţie, fiind acuzată că ia bani de la tinerii dornici de cariere în lumea modei, însă uită să înregistreze veniturile în contabilitatea firmei sale sau să ofere chitanţe.

La sfârşitul săptămânii trecute, poliţişti din cadrul structurii de Investigare a Fraudelor s-au sesizat din oficiu despre faptul că Maria D., în vârstă de 23 de ani, din municipiul Craiova, administrator al unei societăţi comerciale, a prestat servicii de promovare modeling (artă fotografică) pe raza municipiului Vatra Dornei, la negru.

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava, tânăra craioveancă ar fi luat câte 60 de lei de la aproximativ 100 de persoane din Vatra Dornei, pentru a le deschide drumul în lumea modei, însă nu a înregistrat veniturile obţinute în evidenţa contabilă.

Tinerii care au plătit taxa de 60 de lei s-au ales cu o fotografie şi promisiunea că au fost incluşi în baza de date a agenţiei şi ar putea fi aleşi ca modele pentru fel de fel de evenimente organizate la nivel local şi chiar naţional.

Din informaţiile pe care le deţinem, preselecţiile se făceau pe stradă, prin diverşi intermediari, iar tinerii care sperau într-un debut în modeling plăteau acea taxă de 60 de lei şi li se făcea o fotografie.

Preselecţii de acest gen au avut loc şi la Suceava, nu numai la Vatra Dornei, şi cu siguranţă şi în alte oraşe din judeţ.

La Suceava, de exemplu, agenţia cu pricina a participat cu prezentări de modă la mai multe baluri ale bobocilor, modelele trimise pe scenă (fete şi băieţi) fiind chiar din rândul tinerilor racolaţi pe stradă.

Deşi li s-au promis în primă fază bani, după ce vor urca pe podium, modelele au rămas, din informaţiile pe care le deţinem, cu buza umflată, trebuind să se mulţumească, după cum li s-a spus de altfel, cu faptul că au apărut pe o scenă şi au câştigat experienţă.

Rămâne de văzut dacă toată această poveste este o mare escrocherie sau chiar agenţia cu pricina se zbate ca sute de tineri din judeţ să încerce cariere în modeling pentru o taxă de 60 de lei, încasată pe stradă.

Cert e că patroana agenţiei de modeling va da cu subsemnatul la poliţie, sub aspectul săvârşirii unor infracţiuni la Legea 241/2005 (pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale).



Luat prin surprindere de jandarmi cand i-au adus portofelul

Un tânăr în vârstă de 19 ani în timp ce sa afla pe Pârtia Parc a fost surprins de jandarmii montani care i-au adus portofelul pe care acesta nici nu ştia că l-a pierdut.

Un echipaj de jandarmerie montană a găsit sâmbătă pe Pârtia Parc din Vatra Dornei un portofel. În acesta se aflau suma de 150 de lei, un permis de conducere, un card de identitate dar şi o carte de identitate. Pe baza fotografiei din cartea de identitate jandarmii au reuşit să-l găsească pe cel care îşi pierduse portofelul, un tânăr în vârstă de 19 ani din comuna Şcheia. Acesta a fost surprins să-i vadă pe jandarmi cu portofelul său având în vederea că nici nu şi-a dat seamă că l-a pierdut în timp ce schia.

Pentru că în ultima perioadă a crescut numărul turiştilor pe pârtii posturile de jandarmerie montană din Vatra Dornei, Câmpulung Moldovenesc, Cîrlibaba, Vatra Moldoviţei, Broşteni şi Gura Humorului au intensificat acţiunile în aceste localităţi, pe traseele turistice, pe pârtiile de schi, fiind pregătite să intervină în situaţii de urgenţă.



VIDEO - Ioan Moraru prezinta investitiile Primariei Vatra Dornei in 2011






I-au furat din apartament 25.000 de euro şi 12.000 de lei

O femeie din municipiul Vatra Dornei a reclamat la poliţie că persoane necunoscute i-au spart locuinţa şi i-au furat nu mai puţin de 25.000 de euro şi 12.000 de lei.

Păgubita, Violeta A., în vârstă de 54 de ani, a sunat la 112, sâmbătă după-amiază, la ora 14:06, spunând că a intrat de un minut în apartamentul ei de pe strada Sondei şi a observat că cineva i-a răscolit prin imobil şi că-i lipseşte o sumă importantă de bani.

Violeta A. le-a mărturisit poliţiştilor sosiţi la faţa locului că a plecat la sora ei, care locuieşte în apropiere, la ora 13.20, iar la 14:05 s-a întors acasă.

Hoţii, au stabilit anchetatorii, au intrat în locuinţă prin forţarea geamului de la bucătărie.

Păgubita le-a spus oamenilor legii că banii fuseseră obţinuţi de soţul ei, în urma unor tranzacţii cu cherestea, acesta având o afacere cu material lemnos.

Anchetatorii sunt convinşi că hoţii au ştiut că intră în casa unei familii care deţine sume mari de bani la domiciliu.



VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei