ANUNT - Vand urgent apartament 2 camere

Detalii Anunt: Oferta !!! Vand urgent apartament 2 camere in Vatra Dornei, etaj 3/4, la soare, garaj.

Pret: Negociabil

Telefon: 0733 658 565




Bătrână prădată în casă de o falsă angajată E.ON

O bătrână în vârstă de 76 de ani a fost lăsată fără economiile din casă de o femeie care i-a intrat în locuinţă sub pretextul că încasează facturile la energie electrică. Fapta s-a petrecut vineri dimineaţă, în jurul orei 8.30, fiind sesizată poliţiei jumătate de oră mai târziu de nepotul victimei.

Conform anchetei poliţiei, la uşa apartamentului Silviei R., în vârstă de 76 de ani, care locuieşte în Vatra Dornei, pe strada Unirii, a bătut o femeie necunoscută, care i-a spus că a venit pentru a încasa facturile şi i-a cerut bătrânei să o primească în locuinţă, la o masă, pentru a-i scrie chitanţa. Individa necunoscută avea asupra sa o geantă voluminoasă, din care a scos o hârtie, spunându-i că are de plătit suma de 14 lei.

Septuagenara a scos dintr-un portofel două bancnote, una de zece lei şi una de cinci lei, însă când i-a întins banii „angajata E.ON” a refuzat-o. Aceasta i-a spus că vrea o bancnotă mai mare de o sută de lei, la care îi va da rest. Fără să-şi dea seama, victima a intrat în jocul acesteia, ducându-se până la un şifonier din cameră, unde avea un portofel cu un teanc de bancnote. I-a dat escroacei suma de o sută de lei, primind restul.

A fost momentul în care individa intrată în casă a căzut banii şi-a dat seama că poate da lovitura.


Conform anchetei ofiţerilor de la Poliţia municipiului Vatra Dornei, în timp ce se afla în bucătărie cu bătrâna, individa a fugit spre dormitor, a pus mâna pe portofelul din şifonier şi a dispărut în grabă.

În scurt timp, bătrâna de 76 de ani şi-a anunţat disperată familia, femeia care îi intrase în casă dispărând cu suma de 5.940 de lei.


Doi oameni muşcaţi de un câine turbat

Un bărbat şi o femeie din comuna Poiana Stampei au fost muşcaţi de un câine turbat, animalul fiind apoi ucis, după ce şi o a treia persoană a sărit în ajutorul victimelor. S-a întâmplat vineri dimineaţă, câinele reuşind să slăbească lanţul de la gât pe parcursul nopţii şi atacându-i pe cei doi, în momentul în care i-a văzut în curte.

Comportamentul excesiv de agresiv al animalului i-a dus imediat pe veterinari cu gândul la un caz de turbare, probele aduse la laboratorul Direcţiei Sanitar Veterinare Suceava confirmând, vineri după-amiază, existenţa virusului rabiei.

„În exploataţie a fost efectuată o anchetă epidemiologică şi a fost întocmit un program de măsuri pentru combaterea bolii”, a declarat doctorul Petrea Dulgheru, şeful Direcţiei Sanitar Veterinare, subliniind că prioritatea o reprezintă vaccinarea şi tratarea celor două persoane muşcate.


El a mai arătat că acesta este al optulea caz de turbare din acest an. De asemenea, în cazul comunei Poiana Stampei, este deja al doilea focar de rabie din acest an.

Reamintim că în 2011 s-au mai înregistrat trei cazuri în care o vulpe, respectiv doi dihori turbaţi au atacat oameni.


„Tun”, de peste 610.000 de lei, dat de silvicultorii de la OS Iacobeni

Doi pădurari ai Direcţiei Silvice Suceava au rămas fără loc de muncă, alţi 4 au fost suspendaţi din funcţie, iar altor 54 li s-a pus poprire pe salariu în urma unui control în fondul forestier efectuat în primăvară, ale cărui rezultate au fost recent contabilizate de conducerea instituţiei. În cazul a 11 angajaţi vinovaţi de nereguli, aflăm dintr-o informare ce ne-a fost pusă la dispoziţie de DS Suceava, încă se fac cercetări administrative, alte 12 cazuri sunt în dezbatere la Comisia de Disciplină şi deocamdată nu se ştie ce măsuri se vor lua împotriva celor implicaţi, iar pentru încă 12 persoane Direcţia Silvică a înaintat deja plângeri penale.

Lemn de aproape 810.000 de lei a ieşit “fantomă” din pădurile judeţului

Verificările făcute prin Biroul de pază al DS Suceava au cuprins 438 de cantoane silvice ale celor 24 de ocoale silvice sucevene, fiind parcurse nu mai puţin de 345.346 ha de fond forestier, păduri din proprietatea statului, dar şi ale unităţilor administrativ-teritoriale, ale persoanelor juridice sau fizice cu care Direcţia Silvică a încheiat contracte de administrare.

Verificările au scos la iveală o cantitate de 7.538 mc de masă lemnoasă tăiată ilegal din păduri, din care 4.131 mc nu au putut fi justificaţi nicicum de personalul silvic. Nu existau pentru această cantitate procese-verbale de contravenţii sau infracţiuni silvice şi ca urmare va fi imputat silvicultorilor.

Lemnul ieşit “fantomă” din pădurile judeţului valorează aproape 810.000 de lei; pe o parte din sumă, silvicultorii responsabili de dispariţia lui au semnat angajamente de plată şi, lună de lună, mult timp de acum înainte, îl vor plăti din leafă. Cei care au refuzat să semneze aceste angajamente vor fi acţionaţi pe cale civilă, în instanţă, de Direcţia Silvică.

Prejudiciu de peste 610.000 lei în două cantoane de la OS Iacobeni

Cele mai mari prejudicii au fost constatate la cantoanele silvice 2 Ciotina şi 3 Tisa, din cadrul Ocolului Silvic Iacobeni.

De la Ciotina a dispărut nejustificat lemn în valoare de peste 481.000 de lei din pădurile statului şi de aproape 68.000 de lei din pădurile luate de DS în administrare, pe bază de contracte.

De pe raza cantonului 3 Tisa s-a volatilizat masă lemnoasă din fondul forestier de stat în valoare de circa 35.000 de lei şi din cel privat luat în administrare, în valoare de peste 67.600 lei. Aproximativ 60% din sumă a fost recuperată în timpul controlului, restul prejudiciului, de circa 41.000 de lei, urmând a fi recuperat în instanţă de Direcţia Silvică, de la silvicultorii vinovaţi.

Gaura de peste 610.000 de lei în cele două cantoane silvice a fost provocată în doar 4 luni, respectiv din decembrie 2010 – martie 2011, cauza declarată de conducerea Direcţiei Silvice Suceava fiind “punerea în valoare în mod defectuos ori abuziv de către personalul silvic, precum şi din nereguli constatate în exploatări, unde 3 societăţi comerciale au profitat de abuzurile şi neglijenţa personalului silvic”.

Şeful de ocol şi-a dat demisia, iar alţi 7 angajaţi sunt ameninţaţi de concediere şi proces penal

Imediat după control, Dan Tiperciuc, şeful OS Iacobeni şi-a dat demisia.

Dosarul în care a fost documentat prejudiciul subunităţilor silvice „prezice” şi soarta a 7 angajaţi ai Ocolului Silvic Iacobeni, acesta fiind deja înaintat Consiliului de Disciplină al Direcţiei Silvice Suceava, cu propunerea de desfacere a contractului de muncă pentru toate aceste persoane. Pentru că cele constatate în urma controlului din luna martie a.c. sunt fapte penale, DS Suceava s-a adresat procurorilor cu plângeri penale împotriva celor 7 angajaţi.


După aşa un “tun”, conducerea DS Suceava a decis efectuarea unui nou control de urgenţă la OS Iacobeni, care să cuprindă întreaga activitate a subunităţii.

SURSA: CraiNou.ro

ANUNT - Vand Teren Mestecanis

Detalii Anunt: Vand teren la Mestecanis langa DN17 pentru pensiune cu temelie turnata, autorizatie, intabulat, iaz, electicitate.

Pret: 3500 Euro

Nume: Carnu Catalina

Telefon: 0740 212 692

E-mail: mihai740@yahoo.com


VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei