Grindina şi ploile torenţiale au produs pagube de două milioane de lei în Iacobeni şi Ciocăneşti

Grindina şi ploile torenţiale care au căzut în comunele Iacobeni şi Ciocăneşti în după amiaza zilei de duminică, 29 mai a.c., au provocat pagube de peste două milioane de lei (20 de miliarde de lei vechi). Pagubele au fost evaluate de către două comisii constituite printr-un ordin al prefectului judeţului Suceava, Sorin Popescu.

Acesta a declarat că în comuna Iacobeni au fost inundate 30 de curţii şi grădini, în care s-au depus aluviuni. Tot în Iacobeni, ploile au inundat terenul de sport şi curtea şcolii cu clasele I-VIII, precum şi sediul unei societăţi comerciale. Sorin Popescu a mai spus că un drum comunal şi lucrările de protecţie a acestuia au fost afectate pe o porţiune de patru kilometri. Comisiile de evaluare au stabilit că pagubele produse în comuna Iacobeni se ridică la o sumă de aproape 1,8 milioane de lei (18 miliarde de lei vechi).

Potrivit prefectului, în comuna Ciocăneşti, ploile torenţiale şi grindina au afectat zece gospodării, apa intrând şi în patru locuinţe. De asemenea, au fost afectate Muzeul Ouălor Încondeiate, sediile a două firme şi circa un kilometru de drum comunal. Valoarea pagubelor înregistrate în comuna Ciocăneşti au fost evaluate la aproape 400.000 de lei.


„Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bucovina şi comitetele locale pentru situaţii de urgenţă din localităţile afectate au intervenit imediat pentru îndepărtarea aluviunilor şi reluarea tuturor activităţilor în condiţii de siguranţă”, a mai spus Sorin Popescu.


Vulpe turbată, împuşcată în curtea unei familii din Dorna Arini

O vulpe turbată a fost împuşcată de un vânător autorizat în curtea unei gospodării din comuna Dorna Arini, sanitar-veterinarii apelând la această variantă după ce s-a constatat că animalul are un comportament specific unui animal cu rabie.

După cum informează Direcţia Sanitar Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Suceava, în ultima săptămâna vulpea a dat zilnic târcoale gospodăriei lui Ioan Olaru, atacând găinile în ciuda faptului că în preajmă se afla proprietarul sau soţia acestuia.

„Atunci când un animal sălbatic are un astfel de comportament, apropiindu-se de gospodării şi de oameni în plină zi, este aproape cert că are rabie. La prima vedere par nepericuloase, însă animalele turbate pot ataca în orice moment şi muşca inclusiv oameni”, a avertizat Petrea Dulgheru, şeful DSVSA Suceava.


El a arătat că imediat ce a fost sesizat de această situaţie a contactat un paznic de vânătoare, ieri dimineaţă acesta împuşcând vulpea, în spatele casei familiei Olaru. Cadavrul a fost adus la laboratorul Direcţiei Sanitar Veterinare, în câteva ore venind şi confirmarea că vulpea era turbată.


Copii de 10 şi 11 ani, prinşi la furat cabluri de semnalizare CFR

Doi copii în vârstă de 10 şi 11 ani, fraţi, au fost prinşi de poliţie la scurt timp după ce tăiaseră mai multe cabluri de semnalizare CFR, la Vatra Dornei. Furtul s-a petrecut la începutul săptămânii trecute, pe 23 mai.

Atunci, oamenii legii de la Postul de Poliţie Transporturi Vatra Dornei au primit o sesizare cu privire la faptul că două persoane sustrag cabluri CFR, autorii fiind depistaţi în scurt timp.

Nu mică le-a fost mirarea poliţiştilor când s-a descoperit cine sunt autorii. Adi Gabriel M., în vârstă de 11 ani, şi fratele său cu un an mai mic, Gabriel Alexandru, tăiaseră patru cabluri de aproximativ 1,5 metri fiecare, ţinta lor fiind cuprul din interiorul acestora, pe care vroiau să îl vândă la un centru de colectare a fierului vechi. Prin acţiunea lor, minorii au întrerupt o instalaţie de semnalizare CFR, din fericire fără a perturba traficul feroviar.


Cei doi fraţi provin dintr-o familie de romi din Vatra Dornei, părinţii acestora trăind şi ei din banii obţinuţi pe materialele pe care le duc la centrele de colectare a fierului vechi. Anchetatorii bănuiesc că minorii au fost îndemnaţi să meargă la furat chiar de către părinţi.


Festivalul „Ciprian Porumbescu”, în 10 localităţi, printre care si Vatra Dornei

În perioada 3-9 iunie, în 10 localităţi sucevene se vor desfăşura o serie de acţiuni cuprinse în programul primei ediţii a Festivalului European al Artelor „Ciprian Porumbescu”. Manifestările vor avea loc la Stupca, Rădăuţi, Corlata, Gura Humorului, Dorna Candrenilor, Vatra Dornei, Cîmpulung Moldovenesc, Breaza, Vama şi Suceava.

În cadrul festivalului sînt programate următoarele evenimente: concursul internaţional de interpretare instrumentală „Lira de Aur”, Concursul European „Naţiunea poeţilor” şi Salonul de primăvară-vară al Societăţii Artiştilor şi Amicilor Artelor Plastice din Bucovina. Festivalul European al Artelor „Ciprian Porumbescu” va debuta mîine, 3 iunie, la ora 10.00, la Sala „Dom Polski” din Suceava, cu „Lira de Aur”.

Printre organizatorii manifestărilor se află Consiliul Judeţean, prin Centrul Cultural Bucovina şi Centrul Creaţiei Populare, Primăria Suceava, Muzeul Bucovinei, Asociaţia Culturală „Lira de Aur”, Inspectoratul Şcolar şi Uniunea Polonezilor din România.



Sclavii şefilor, pe banii statului - Butoiul cu pulbere pe care stă Crucea e pe cale să explodeze

O amplă anchetă privind neregulile de la Sucursala Crucea a Companiei Naţionale a Uraniului (CNU) a fost demarată de poliţiştii de la Serviciul de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului (IPJ) Suceava.

Cercetările vizează mai multe probleme, unele dintre ele cu aspect de sclavie modernă. Oamenii legii vor să afle cum au fost pontaţi zeci de muncitori care au lucrat la construcţia caselor şefilor în timpul programului, cum s-au folosit utilajele societăţii, cu tot cu motorină, de către directori, sau cum au ajuns la fier vechi bunuri ale societăţii.

Mesajul şefilor către muncitori: „Nu recunoaşteţi nimic”

Butoiul cu pulbere pe care stă Crucea e pe cale să explodeze. Aroganţele şefilor au ajuns de nesuportat pentru muncitorii supuşi umilinţelor, iar până când buboiul va crăpa nu mai este decât un mic pas. Asta chiar dacă mai marii Sucursalei Crucea a CNU nu s-au abţinut nici de la ameninţări făţişe. Muncitorii care au lucrat pe la casele particulare din zona Vatra Dornei ale şefilor au avut surpriza acum câteva săptămâni să fie chemaţi la Suceava, la audieri. Speriaţi, oamenii nu ştiau cum să reacţioneze, mai ales că se aflau între ciocan şi nicovală.

Pe de o parte, înainte de a merge la audieri, directorii i-au adunat şi le-au transmis sec: „Cine vrea să mai vadă pensia de la mină trebuie să nege tot. Nu recunoaşteţi nimic”.

La Suceava, în faţa poliţiştilor care anchetează neregulile de la Crucea, muncitorii s-au trezit cu o altă dilemă. Anchetatorii i-au anunţat că deţin fotografii cu ei în timp ce lucrează la casele şefilor, deşi în mod normal trebuiau să lucreze pentru societate.

Salariaţii de la Crucea se tem de represalii

Pentru a afla cum i-au folosit directorii de la Crucea pe subalterni trebuie dusă o muncă de lămurire serioasă. Oamenilor le e frică să nu se audă că au discutat cu presa, deoarece se aşteaptă să fie concediaţi pe diferite motive. „Eu mai am câţiva ani până la pensie. Dacă mă dă afară ce fac?”, s-a întrebat unul dintre minerii „sclavi” la „curtea regilor” de la Crucea.

Cu mare greutate, oamenii acceptă să povestească despre zilele de muncă petrecute departe de unitate, dar în care au fost pontaţi.
„Munca începea dimineaţa, iar până la amiază nu primeam decât rachiu. Se muncea mai ceva ca pe şantier, cu utilajele de la societate, în care se punea motorină tot de la mină”, a povestit unul dintre muncitorii care au participat anul trecut la construcţia casei unuia dintre directorii societăţii.

„Tomiţă”

Unul dintre şefii care a profitat din plin de pepiniera de „sclavi” a societăţii este Florea Toma, sau „Tomiţă”, cum îi spun apropiaţii directorului tehnic al Sucursalei Crucea a CNU. Vila acestuia de la Poiana Negri a înghiţit sute sau chiar mii de ore de muncă pontate şi plătite din bani publici, având în vedere că CNU este o companie de stat. Ce nu au înţeles muncitorii care şi-au rupt spatele la Poiana Negri este de ce „Tomiţă” a insistat să-şi ridice casa pe un loc mlăştinos, ceea ce a impus realizarea unei fundaţii de aproape doi metri adâncime.

Străin de ceea ce s-a petrecut cu utilajele şi muncitorii societăţii nu este nici directorul Anton Filipiuc, care fie a închis ochii cu bună ştiinţă la toate aceste potlogării, fie a fost prins şi el în morişca afacerilor necurate.

Afacerea fierul vechi

Sume importante de bani s-au scurs de la Crucea şi prin comercializarea fierului vechi. Gurile rele spun că o parte din piesele şi utilajele casate şi apoi vândute pe bani frumoşi nici măcar nu erau decontaminate corespunzător. Afacerea cu fier vechi a devenit înfloritoare la scurt timp după numirea ca şef de coloană a lui Ilie Beleca. Probabil că ar fi continuat şi astăzi, dacă în cursul anului trecut acesta nu făcea o mică prostie. Mai exact, a vândut la fier vechi cisterna cu care societatea se aproviziona cu carburant, iar scandalul care a urmat s-a muşamalizat elegant ulterior, Ilie Beleca fiind trecut în linişte la un alt compartiment.

Utilaje închiriate la negru

Robinetul cu bani are şi alte surse. Una ar fi închirierea la negru a utilajelor societăţii. Pentru că în obiectul de activitate al CNU nu apare închirierea de utilaje, şefii de la Crucea au găsit o metodă originală de „detaşare”. Cumpărat anul trecut, un buldozer de 150.000 de euro a ajuns o adevărată mină de aur pentru şefi. Închiriat mai multor firme agreate de directori, buldozerul producea şi câte 1.000 de lei la zi. Cum în contabilitatea CNU nu puteau intra bani din închirieri, este interesant de aflat unde au ajuns aceste sume.

Exemplele de acest gen sunt numeroase, printre cei care au „închiriat” utilaje aparţinând CNU numărându-se firme din zona Vatra Dornei şi Stulpicani, care activează atât în domeniul forestier, cât şi în alte domenii.


Zeci de pensionari mulg statul de bani la Crucea

Dacă în abataj munca de miner este plătită cu sume derizorii faţă de riscuri, la suprafaţă, la birouri, este boierie. Zeci de persoane cumulează pensia cu salariul, iar cei care aveau pensia peste limita prevăzută de lege au renunţat la acest venit pentru a încasa salariul. Printre aceştia se află şi directorul tehnic Florea Toma şi alţi şefi mai mici sau mai mari, care ridică lunar câteva mii de lei, unii dintre ei veniţi în societate fără să cunoască prea multă meserie.

De partea cealaltă, minerii trăiesc cu frica în sân că pot fi oricând victimele unor accidente în subteran. De altfel, în ultima perioadă s-au înregistrat câteva evenimente neplăcute, dar, din fericire, nu s-au soldat cu victime umane. Prăbuşirea unor galerii s-a trecut sub tăcere, cuvânt ce pare literă de lege la Crucea. Culmea este că, anual, societatea cumpără aproximativ 4.000 de mc de lemn pentru consolidarea galeriilor, dar salariaţii de aici cred că jumătate ajunge către alte destinaţii.


VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei