O conductă de apă avariată a inundat câteva gospodării din Poiana Stampei

Intervenţia pompierilor a fost solicitată în urma unor inundaţii produse de o avarie tehnologică la o conductă de apă.

Detaşamentul de pompieri Vatra Dornei şi Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Poiana Stampei au intervenit ieri noapte, în jurul orei 23.00, cu trei autospeciale şi cinci motopompe pentru evacuarea apei din gospodăriile unor cetăţeni din satul Dornişoara. Intervenţia pompierilor a fost solicitată în urma unor inundaţii produse de o avarie tehnologică la o conductă de apă.

Pompierii au evacuat apa dintr-o locuinţă în care-şi aveau domiciliul cinci familii şi din trei curţi, pe o suprafaţă totală de 430 mp.

Misiunea militarilor s-a încheiat, fără incidente, la ora 04.30.



Beat turtă la volan, s-a oprit într-un stâlp de la marginea drumului

Un şofer în vârstă de 52 de ani, care conducea în stare avansată de ebrietate, s-a oprit din cursă după ce a ieşit în afara drumului şi a izbit violent un stâlp.

Evenimentul rutier s-a petrecut vineri noapte, în jurul orei 23.00, pe strada Podu Verde din municipiul Vatra Dornei. Echipajul de poliţie rutieră ajuns la faţa locului a găsit un conducător auto aflat în vizibilă stare de ebrietate.

Dumitru H., în vârstă de 52 de ani, localnic din Vatra Dornei, a suflat în etilotest, rezultând concentraţia de 1,58 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat, ceea ce înseamnă aproximativ 3 grame la mie în sânge.

Din fericire, accidentul nu s-a soldat cu victime omeneşti, ci doar cu pagube materiale.
Şoferului pericol public i-a fost întocmit dosar penal, totodată la spital fiindu-i recoltate probe biologice de sânge, care îi vor stabili concentraţia exactă de alcool în sânge.



Dorneanul Cristian Prâsneac a prins Campionatul Balcanic şi cel European

Atletul Clubului Sportiv Municipal Dorna Vatra Dornei, Cristian Prâsneac a reuşit să prindă un loc în lotul României de alergare montană, ceea ce îi permite să participe la Campionatul Balcanic şi cel European.

Atletul dornean a participat ieri la un Grand Prix de alergare montană, ce a avut loc la Muntele Mic şi a adunat cei mai buni sportivi din ţară. După un concurs destul de dificil, ce a avut ca principal scop formarea loturilor naţionale de juniori şi seniori, Cristian Prâsneac a terminat cursa pe locul patru, ultimul care asigură participarea la europene şi balcaniadă.

„Am fost puţin obosit după semimaratonul din Croaţia şi acest lucru s-a simţit în evoluţia mea din această cursă. Traseul a fost unul foarte dificil, cu o diferenţă de altitudine de 1.100 de metri, cu plecare de la 760 de metri şi sosire la 1.800 de metri în care pe parcursul celor 12 kilometri am avut doar urcare. Important este că am prins campionatul balcanic şi european, acolo unde sper să fac o figură frumoasă”, a declarat atletul Cristian Prâsneac.


Dorneanul va alerga pe data de 10 iunie, în Serbia, la Campionatul Balcanic şi pe 4 iulie, în Turcia, la Campionatul European de Alergare Montană. Până atunci, Prâsneac va participa sâmbătă şi duminică la finalele Campionatului Naţional Universitar de Atletism, acolo unde va alerga atât în proba de 5.000 de metri, cât şi cea de 10.000 de metri.


S-a răsturnat cu maşina şi i-a fost fatal

Lipsit de experienţă în şofat, un tânăr a sfârşit într-un canal de aducţiune după ce s-a răsturnat cu maşina.

Nefericitul accident s-a petrecut duminică, 1 mai, pe drumul judeţean DJ 174D, în interiorul comunei Şaru Dornei. Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava, Ţ. Mihai, în vârstă de 21 ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism, într-o curbă la stânga, din cauza vitezei neadaptate şi pe fondul lipsei de experienţă în conducere, a pierdut controlul asupra direcţiei de deplasare.

Maşina s-a răsturnat în partea stângă a sensului de mers, în canalul de aducţiune a micro-hidrocentralei Neagra Şarului 1.

În urma accidentului, a survenit decesul conducătorului auto, care a fost găsit la o distanţă de aproximativ 371 metri de locul incidentului, în bazinul micro-hidrocentralei Neagra Şarului 1, fiind dus în aval de curenţii de apă.



Angajată la primărie, acuzată că a născut într-un WC public şi şi-a omorât bebeluşul

Scenariu incredibil în comuna Cârlibaba, acolo unde, zilele trecute, o tânără în vârstă de 28 de ani, angajată a primăriei din localitate, mamă a unei fetiţe în vârstă de 7 ani, este acuzată că a născut într-un WC public şi şi-a omorât bebeluşul, pe care l-ar fi băgat într-o pungă de plastic şi l-ar fi ascuns într-un dulap, în casă.


În cursul zilei de ieri, ofiţeri din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale, sub coordonarea unui procuror criminalist, s-au deplasat la Cârlibaba, pentru a stabili împrejurările acestei fapte terifiante, cu atât mai mult cu cât tânăra în cauză, Elena Simona Precop, este absolventă de studii superioare.

A născut o fetiţă de 3,2 kilograme

Din informaţiile pe care am reuşit să le obţinem, Elena Simona Precop, referent agricol la Primăria Cârlibaba, ar fi născut, în cursul zilei de marţi, 26 aprilie a.c., într-un WC public din spatele căminului cultural, la câţiva metri de sediul instituţiei a cărei angajată este.
Această informaţie a ajuns la urechile poliţiştilor din localitate, care au demarat imediat cercetările.

Luată la întrebări de poliţişti, Elena Simona Precop, susţin surse judiciare, a negat iniţial că a născut, însă în toaleta în care ar fi adus pe lume cel de-al doilea copil a fost găsită placenta. În locuinţa angajatei de la primărie a fost găsit spre seară, într-o pungă de plastic, şi trupul neînsufleţit al micuţului pe care îl născuse cu câteva ore înainte. În aceste condiţii, tânăra, divorţată de fostul ei soţ, ar fi declarat că a fost vorba de un avort spontan.

Adusă la spital la Vatra Dornei, Elena Simona Precop a fost examinată de medici specialişti, care au stabilit că nu a fost nicidecum vorba de un avort, ci de o naştere.
De altfel, în urma necropsiei trupului neînsufleţit al bebeluşului, medicii legişti au stabilit că e vorba de o fetiţă de 3,2 kilograme, născută vie şi la termen.

Internată în spital la Vatra Dornei

Tânăra din Cârlibaba a fost la un pas de moarte, susţin doctorii care au consultat-o, explicând că pacienta mai are un copil (n.r. - o fetiţă în vârstă de 7 ani) născut prin operaţie cezariană, iar o naştere normală nu era recomandată decât după o evaluare atentă a cicatricei uterine şi sub strictă supraveghere medicală.

„Exista un mare risc de ruptură uterină, care ar fi putut conduce rapid la deces”, ne-au explicat surse medicale.

În prezent, Elena Simona Precop este internată în secţia de Ginecologie a spitalului din Vatra Dornei, din cauza unei anemii severe, cauzată de pierderea de sânge la naştere, dar viaţa sa este în afara oricărui pericol.
„Pacienta a suferit o hemoragie, însă nu este nimic grav. Din fericire, nu s-a produs o ruptură uterină, care putea să-i fie fatală”, ne-au mărturisit cadre medicale de la spitalul dornean.

„Nu ştiam nici măcar că e însărcinată”

Vestea că Elena Simona Precop ar fi născut cel de-al doilea copil şi l-ar fi omorât i-a şocat pe toţi cei care o cunosc pe tânăra în vârstă de 28 de ani. „Nici eu şi nici colegii ei nu ştiam nici măcar că e însărcinată”, ne-a mărturisit, ieri după-amiază, primarul comunei Cârlibaba, Gabriel Danciuc. Potrivit acestuia, tânăra este angajată a primăriei din decembrie 2009 şi este cunoscută drept o persoană sociabilă, liniştită, care nu a făcut niciodată probleme.

Pruncucidere sau omor calificat

Elena Simona Precop urmează să fie supusă unei expertize psihiatrice, pentru a se stabili dacă uciderea copilului nou-născut a fost săvârşită pe fondul unei stări de tulburare patologică în urma naşterii. În funcţie de concluziile specialiştilor, urmează să fie făcută şi încadrarea juridică a faptei, pruncucidere, dacă se consideră că tânăra mamă a avut o cădere psihică după naştere, ori omor calificat, dacă se dovedeşte că a fost perfect lucidă când şi-a ucis nou-născutul.


VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei