Apel disperat pentru reabilitarea DN 18 Moisei-Iacobeni: Avem localităţi în pragul falimentului din cauza drumului

Reabilitarea DN18 Moisei-Iacobeni a început în urmă cu mai bine de două săptămâni, banii au fost alocaţi, dar nu a fost încă găsită sursa de finanţare, astfel că parlamentarii din zonă fac apeluri disperate pentru a face rost de bani. Deputatul Nuţu Fonta face un apel pentru a se găsi o soluţie pentru această problemă, şi reclamă că starea proastă a drumului distruge turismul şi economia localităţilor din zonă.

„Vreau să anunţ public locuitorii localităţilor Moisei, Cârlibaba şi Ciocăneşti, din judeţele Maramureş şi Suceava, că nu voi abandona bătălia începută pentru sensibilizarea tuturor autorităţilor abilitate în vederea alocării sumelor necesare pentru reabilitarea Drumului Naţional 18 Moisei-Iacobeni. Revin astăzi la acest subiect, după ce recent m-am adresat domnului Victor Ponta, Premierul Guvernului României, domnilor viceprim-miniştri Gabriel Oprea şi Liviu Dragnea, precum şi domnului Dan-Coman Şova, Ministrul Transporturilor. Consider, de asemenea, că cei 14 parlamentari ai judeţului Maramureş, senatori şi deputaţi, ca,re au semnat memoriul trimis luna trecută către conducerea Guvernului, nu pot fi ignoraţi la infinit”, declară deputatul Nuţu Fonta.



„În numele celor aproape 50.000 de locuitori din Borşa, Moisei, Cârlibaba şi Ciocăneşti, reafirm şi aduc la cunoştinţa conducerii Guvernului României faptul că orice întârziere a rezolvării problemei DN 18 poate fi dezastruoasă pentru zona respectivă şi oamenii săi. Cele patru localităţi, de o frumuseţe aparte, recunoscute pe plan intern şi mai ales internaţional, cu un potenţial turistic fantastic, şi cu faimă mondială în ceea ce priveşte păstrarea şi perpetuarea obiceiurilor tradiţionale româneşti străvechi, au ajuns acum în pragul falimentului din punct de vedere economic, social şi al dezvoltării, dintr-un singur motiv: starea deplorabilă a DN 18. În acest an nu s-a mai mişcat nimic la repararea drumului, iar conducătorii auto care s-au încumetat să traverseze porţiunea Moisei-Iacobeni cu siguranţă au făcut primul şi ultimul drum prin zonă”, mai adaugă parlamentarul.

Acesta susţine că starea dezastruoasă a arterei a ajuns şi la urechile potenţialilor turişti din ţară şi străinătate, care nu îşi permit să mai viziteze Maramureşul şi Bucovina din acelaşi motiv. Să nu mai vorbim de siguranţa circulaţiei, afectată serios de „craterele” din carosabil, deoarece pe marea majoritate a porţiunilor drumul arată mult mai rău decât înainte de a fi începută reabilitarea lui. În plus, oamenii care locuiesc în zonă au ajuns la limita răbdării, şi, în cazul în care nu se vor lua rapid măsuri, ameninţă cu gesturi disperate, care pot fi acţiuni mult mai dure decât blocarea DN 18.

Mai mult decât atât, deputatul spune că cetăţenii din Borşa, Moisei, Cârlibaba şi Ciocăneşti sunt decişi să recurgă la manifestări excepţionale, cum ar fi să solicite pur şi simplu ca localităţile respective să fie alipite Ucrainei vecine, pentru a scăpa de calvarul românesc şi de promisiunile repetate ce li s-au făcut fără acoperire în fapte.

„În orice ţară civilizată, oamenii ar trebui să fie pe primul loc în ceea ce priveşte priorităţile unei conduceri, a unui guvern. Eu personal am adus la cunoştinţa Executivului situaţia actuală a zonei şi a oamenilor săi, cu menţiunea că s-a ajuns într-un punct extrem de sensibil, iar de acum încolo orice este posibil. Ca locuitor al oraşului Borşa, nu am cum să nu le dau dreptate oamenilor. Nu pentru că sunt unul dintre ei, ci pentru că au dreptate”, spune Nuţu Fonta.

Politicianul mai reclamă că starea impracticabilă a DN 18 a paralizat aproape toate activităţile economice şi sociale din zonă, atât turismul şi prelucrarea lemnului, cât şi cele conexe-comerţ, transport, construcţii, servicii. Afacerile le mor una câte una, locurile de muncă dispar cu nemiluita, investitorii şi turiştii ocolesc zona, iar atunci nu le mai rămân prea multe variante.

„Eu spun să ne ferească Dumnezeu de furia oamenilor, deşi ar fi de dorit să nu se ajungă la întâmplări regretabile. Din păcate, oamenilor le-a ajuns cuţitul la os şi situaţia a devenit extrem de greu de gestionat”, precizează deputatul.

Acesta spune că i-a informat pe premier şi pe ceilalţi miniştri că zona Borşa-Moisei-Cârlibaba-Ciocăneşti este efectiv izolată de restul ţării, fiind condamnată practic la subdezvoltare. „Dacă va fi nevoie, voi face săptămânal acest demers, zilnic chiar, până când autorităţile responsabile vor decide deblocarea banilor în vederea reabilitării Drumului Naţional 18 Moisei-Iacobeni”, concluzionează Nuţu Fonta.






Aproape 3000 de lei s-au adunat pentru incubatorul care va fi donat Spitalului Vatra Dornei

Evenimentul caritabil desfăşurat de „Salvaţi Copiii”, pe 4 aprilie, în cadrul campaniei „Bun venit pe lume” s-a bucurat de succes, încă aproape 3000 de lei adăugându-se banilor strânşi până acum pentru dotarea cu un incubator de transport pentru Spitalul din Vatra Dornei.

Potrivit informaţiilor primite de la preşedintele filialei sucevene, Camelia Iordache, până în prezent, în cadrul campaniei de anul acesta, s-au strâns 35.770 lei, în total fiind necesari aproximativ 54.050 lei (echivalentul a 11.780 euro). Campania continuă, iar cei ce doresc să o sprijine pot direcţiona 2% din impozitul pe venit către „Salvaţi Copiii” filiala Suceava – CIF 7690340, IBAN RO64RNCB0234023048700001, BCR Sucursala Suceava.



Camelia Iordache a precizat că evenimentul de vinerea trecută a beneficiat de sprijinul artiştilor Mihai Pînzaru PIM, care a donat 5 picturi din colecţia personală, Camelia Rusu Sadovei, Cristian Balan, Adrian Mihai Frîncu şi al copiilor şi elevilor de la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava, Şcoala Gimnazială Vatra Moldoviţei, Asociaţia Proiect Pro Europa – Vatra Moldoviţei, Clubul Copiilor Fălticeni, Clubul Copiilor Vatra Dornei.

„La eveniment au fost prezenţi şi au subliniat importanţa demersului nostru dl Cătălin Nechifor – preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, dr. Dan Dumitrache – medic ginecolog, dr. Tiberiu Brădăţan – director medical la Spitalul Judeţean „Sf. Ioan cel Nou” Suceava, dna Dana Armanu – asistent şef la Secţia de Neonatologie a Spitalului Judeţean «Sf. Ioan cel Nou» Suceava, dna Ela Cadar – reprezentant al Spitalului Vatra Dornei, şi dl Roman Boca – Consilier Local Vatra Dornei”, a mai declarat Camelia Iordache, care mulţumeşte tuturor susţinătorilor.




Până acum, prin programul „Fiecare Copil Contează”, Organizaţia „Salvaţi Copiii” a donat echipamente medicale pentru 18 maternităţi din ţară. Fondurile obţinute în continuare prin această campanie vor fi folosite de către „Salvaţi Copiii” pentru dotarea cu incubatoare a 25 din ţară, printre care şi Vatra Dornei. În cadrul campaniei de anul trecut, a fost dotată cu un incubator Secţia de Neonatologie de la Spitalul Judeţean Suceava.


SURSA: CraiNou.ro

Prins cu vin de contrabandă în trafic

Un bărbat din Vatra Dornei a fost oprit sâmbătă în trafic, pe raza oraşului Beclean, pentru un control de rutină. Poliţiştii au descoperit în autoutilitara pe care suceveanul o conducea 1467 de litri de alcool pentru care bărbatul nu avea acte de provenienţă. Omul s-a ales cu un dosar penal.

"La data de 5 aprilie a.c., în timpul desfăşurării unei aţiuni privind controlul traficului rutier, poliţiştii au depistat pe DN 17, pe raza oraşului Beclean un bărbat, în vârstă de 52 ani, din Vatra Dornei, judeţul Suceava, care transporta cu o autoutilitară 1467,5 l de băutură alcoolică intermediară, cu miros specific de vin, fără a putea prezenta documente de provenienţă", se arată într-un comunicat remis presei de către Inspectoratul de Poliţie Judeţean Bistriţa-Năsăud.

Poliţiştii au confiscat recipientele în care se afla băutura alcoolică, iar pe numele bărbatului de 52 de ani a fost deschis un dosar de cercetare penală.



El va răspunde în faţa legii pentru săvârşirea infracţiunii de deţinere de produse intermediare din alcool peste cantitatea de 300 de litri. În acest caz se va da o soluţie legală prin Parchet.






Copil de un an de zile, mort dupa ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon pe cand era singur in casa

Tragedie la Vatra Dornei, vineri dupa amiaza. Un copil de numai un an si 9 luni a murit, cel mai probabil intoxicat cu monoxid de carbon, pe cand era singur in casa. Mama micutului l-a lasat pe acesta singur in casa si a plecat la gradinita pentru a-l aduce acasa pe fratiorul lui.

A iesit doar cateva minute, gradinita fiind aproape de casa, numai ca la intoarcere l-a gasit pe micut inconstient, fara suflare. La fata locului au ajuns cadre de la Serviciul de Ambulanta din Vatra Dornei, care au transportat copilul la spitalul din localitate.



Medicii de aici au facut manevre de resuscitare insa totul a fost zadarnic, ei declarand in final decesul. Politistii de la IPJ Suceava au intrat pe fir si au deschis o ancheta in acest caz, mama fiind cercetata pentru ucidere din culpa.

Oamenii legii asteapta rezultatele necropsiei insa din primele cercetari se pare ca micutul a murit intoxicat cu monoxid de carbon.Din cercetarile efectuate de politisti a rezultat ca micutul s-a jucat cu o cutie de chibrituri lasata la indemana sa si i-a dat foc. Salteaua patutului a luat foc iar copilul s-a intoxicat cu monodixul emanat.






Un şofer s-a dat în spectacol după ce a fost prins beat de poliţiştii dorneni

Azi-noapte, în jurul orei 02:05, un echipaj de poliţie din cadrul Poliţiei municipiului Vatra Dornei, a oprit în trafic pe strada Mihai Eminescu din localitate, autoturismul condus de un bărbat de 44 ani, din comuna Arbore, care se afla în stare de ebrietate.

Cel în cauză a refuzat atât testarea cu aparatul etilotest, cât şi recoltarea de probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei, fapt pentru care s-a întocmit dosar penal ce va fi soluţionat procedural.

Autoturismul a fost indisponibilizat la sediul de poliție.







VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei