Expoziţie de artă plastică la Vatra Dornei

Consiliul Judeţean Suceava, Centrul Cultural Bucovina, Primăria Municipiului Vatra Dornei, Cenaclul de Pictură, Sculptură şi Grafică Satirică „Dimitrie Loghin”, Asociaţia Culturală „Pro Basarabia şi Bucovina” - Filiala Vatra Dornei şi Asociaţia Scriitorilor şi Artiştilor din Ţara Dornelor organizează vineri, 25 ianuarie, la ora 13.00, la Muzeul Etnografic Vatra Dornei, o expoziţie de artă plastică pentru a marca împlinirea a trei decenii de colaborare între Cenaclul „Dimitrie Loghin” şi Centrul pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale (CCPCT) Suceava.


Expun artiştii plastici suceveni Valentin Tipa, Doina Vianora Catargiu, Cristina Hreamătă- Macoveiciuc, Grigore Micu şi Iosif Csukat.

Cu acest prilej vor fi lansate câteva cărţi editate de CCPCT Suceava şi lucrări semnate de Mihai Camilar, Constanţa Cristescu şi Ioan Bileţchi Albescu.

Un moment de muzică şi poezie va fi susţinut de Carmen Veronica-Steiciuc.

Moderatori: Călin Brăteanu şi Minodora Dranca.




SERBARILE ZAPEZII VATRA DORNEI 2013 - Vezi programul evenimentului !


SERBARILE ZAPEZII VATRA DORNEI 2014 !
CLICK AICI PENTRU PROGRAM SI ALTE DETALII


Program Serbarile Zapezii 2013 Vatra Dornei


În perioada 9 - 17 februarie, Primăria şi Consiliul Local Vatra Dornei organizează o nouă ediţie a “Serbărilor Zăpezii”, manifestare care se va desfăşura două weekend-uri consecutive, scena urmând să fie amplasată între Cazinou şi Izvorul Sentinela.

Vă prezentăm programul provizoriu stabilit de organizatori:


Sâmbătă, 9 februarie 2013:

19.00 – Michael Star
19.30 – Celia
20.30 – Datina
21.30 – Elena Gheorghe

Duminică, 10 februarie 2013:

15.00 – Ansamblul „Poieniţa” Poiana Stampei
15.30 – Ciprian si Doina Petroaie
Ansamblul "Plaiurile Dornelor"
16.00 – Angela Rusu
16.30 – Ansamblul „Dorna Dorului” Vatra Dornei
17.00 – Văru’ Săndel si Silvia Semeniuc
17.30 – Ansamblul „Balada” Bistriţa – invitaţi speciali: Petre Petruşe, Alina Ceuca, Virginia Bugnar, Anuţa Motofelea
18.00 – Puiu Codreanu

Sâmbătă, 16 februarie 2013:

19.00 – Nord Nord-Est
19.30 – Mayary Project
20.30 – Alb Negru
21.30 – Connect-R
22.15 – Foc de artificii

Duminică, 17 februarie 2013:

15.00 – Ansamblul „Cetina Călimaniului” Şaru Dornei
15. 30 – Pamfil Roată
16.00 – Margareta Clipa
16.30 – Ansamblul „Junii Mureşului” Targu Mures
17.00 – Angelica Flutur
17.30 – Ansamblul "Ciprian Porumbescu" Suceava
18.00 – Tinu Vereşezan




Referenta Primăriei Cârlibaba, care şi-a ucis bebeluşul, va sta zece ani după gratii

Pedeapsă grea pentru referenta Primăriei Cârlibaba, femeia care şi-a ucis copilul nou-născut pe care l-a aruncat într-un WC public, iar apoi a fugit în Italia, sperând că nu va fi prinsă. Elena Simona Precop, în vârstă de 28 de ani, a fost dată în urmărire internaţională, iar recent a fost adusă „pachet” în România. În cursul zilei de ieri, Tribunalul Suceava a luat şi o decizie în ceea ce o priveşte. Fosta angajată a Primăriei Cârlibaba a primit zece ani de închisoare cu executare pentru omor calificat.

Pedeapsa nu este însă definitivă şi poate fi atacată la instanţele superioare.

Tânăra, care este mamă a unei fetiţe de 7 ani, a adus pe lume, la sfârşitul lui aprilie 2012, cel de-al doilea copil al ei: o fetiţă de 3,2 kilograme, născută vie, la termen.

Naşterea a avut loc într-un WC public din spatele căminului cultural, la câţiva metri de sediul primăriei, instituţie a cărei angajată Elena Simona Precop era din iarna lui 2009.

În WC-ul respectiv, unde a fost găsită şi placenta, tânăra, susţin anchetatorii, şi-ar fi ucis nou-născutul, lăsându-l să moară asfixiat într-o pungă, pe care a ascuns-o apoi, cu tot cu cadavrul micuţului, într-un dulap în casă.

Tânăra a susţinut iniţial că a fost vorba de un avort spontan, însă a fost contrazisă de medicii care au consultat-o şi de legiştii care au făcut necropsia trupului neînsufleţit al bebeluşului mort.

La scurt timp după ce toată povestea a ieşit la iveală, Elena Simona Precop a fost internată la Psihiatrie, pentru a fi expertizată psihiatric. Anchetatorii voiau să afle dacă Elena Simona Precop a comis fapta pe fondul unei tulburări psihice provocate de naştere.

Concluziile specialiştilor psihiatri au fost că tânăra a avut discernământ, procurorii încadrând fapta fostului referent agricol de la Cârlibaba la omor calificat.

Anchetatorii nu au aflat încă motivul pentru care tânăra, absolventă de studii superioare, s-a chinuit atât de mult să ascundă această sarcină şi a mers până într-acolo încât şi-a ucis bebeluşul imediat după ce l-a adus pe lume.




Eminescu, omagiat la Vatra Dornei

În ziua de 15 ianuarie, o zi de referinţă pentru literatura română, elevii clasei a II-a, conduşi de înv. Viorica Afloarei, şi un grup de elevi din clasa a VI-a A, îndrumaţi de prof. Ancuţa Voivod, de la Şcoala Gimnazială Nr. 4 din Vatra Dornei, s-au reunit în sala Bibliotecii Municipale „G.T. Kirileanu” pentru a-l omagia pe Mihai Eminescu.


Invitate la activitate au fost doamnele bibliotecare Nicoleta Todaşcă şi Simona Iftimuţ, prof. Victoria Ostaficiuc şi, nu în ultimul rând, înv. Anica Făcînă, membră a Societăţii Scriitorilor Bucovineni, care a scris un număr însemnat de cărţi pentru copii.

În deschiderea activităţii, înv. Viorica Afloarei le-a proiectat copiilor un material intitulat „Pe urmele lui Eminescu” pe un fond muzical de Doina şi Ion Aldea Teodorovici. Apoi, prof. Victoria Ostaficiuc le-a istorisit, cu neîntrecutul său talent de povestitor, cum era copilul Mihai Eminescu. Învăţătoarea Anica Făcînă a captat atenţia copiilor, ca de fiecare dată, arătându-le materiale inedite despre aspecte importante din viaţa „Luceafărului poeziei româneşti”. În continuarea activităţii, elevii clasei a II-a au prezentat un colaj de versuri din lirica eminesciană, eleva Simina Iuga din clasa a VI-a a recitat poezia „De-aş avea”, iar Valentin Dranca a interpretat „Pe lângă plopii fără soţ”.

În încheiere, elevii au vizitat expoziţia de carte amenajată de dna bibliotecar Nicoleta Todaşcă sub genericul „Vreme trece, vreme vine”, precum şi expoziţia cu desenele lor, desene care au avut ca punct de plecare unele din poeziile lui Eminescu.

* * *

Zăpezile lui ianuarie, iluminate simbolic de raza geniului eminescian şi, în ultimii ani, de satisfacţia românilor de a avea o zi specială a culturii naţionale, ne cheamă la visare şi la reflecţie.

Dornenii iubitori de literatură şi de Eminescu s-au reunit pe 15 ianuarie la Salonul Alb al Casei de Cultură „Platon Pardău”, la manifestarea intitulată „Lumina eternei raze”, organizată de Asociaţia Culturală „Pro Basarabia şi Bucovina” – Filiala „Arboroasa”, Casa de Cultură şi Biblioteca municipală „G.T. Kirileanu”. Ca de fiecare dată, organizatorii s-au străduit să aducă în atenţia participanţilor informaţii ce n-au mai fost prezentate în contexte similare. În deschiderea manifestării, coordonatoarea Casei de Cultură, Violeta Codorean, a vorbit despre modul în care prietenii lui Eminescu îl determinau să se lase fotografiat.

Prof. Stela Giosan s-a referit la documentele privitoare la Eminescu şi familia sa, aflate în arhiva de la Botoşani: înregistrarea naşterii poetului, la Botoşani, adeverinţe autentificate de tribunal privitoare la problemele financiare ale familiei, acte de proprietate, acte din perioada de şcolarizare a lui Mihai, acte privind activitatea lui Eminescu din timpul cât a fost bibliotecar, documente legate de bisericuţa eminovicilor şi alte acareturi etc.

Despre modul în care Eminescu este receptat în prezent, reflectat în eminescologia actuală, a vorbit prof. Paraschiva Abutnăriţei, preşedinta filialei „Arboroasa”. Vorbitoarea a prezentat succint şi conţinutul a două volume, semnate Adrian Dinu Rachieru, „un eminescolog lucid şi profund”, şi anume „Eminescu după Eminescu” – în care se exprimă necesitatea relecturării operei eminesciene, capabilă de „rebrenduire”, rămânând „într-o epocă fluidă şi confuză… o identitate profeică, veghetoare”. Răspunsul la întrebarea ce constituie titlul recentului volum fiind, de fapt, imposibila noastră despărţire de Eminescu.

Prof. Margareta Doboş a adus în atenţie, cu exemplificări, relaţia lui Eminescu cu transilvănenii, iar prof. Jenica Romanică, director adj. al Liceului Teoretic „Ion Luca”, s-a referit la publicistica eminesciană. Din vasta activitate de gazetar a lui Eminescu, subsumată căutării adevărului (ca şi restul operei), vorbitoarea a ales să prezinte aspecte legate de activitatea şcolii româneşti a vremii (cunoscută de Eminescu din postura de revizor şcolar), exprimând respectul pentru cei ce iubeau istoria şi şcoala – un simplu învăţător din Dobrovăţ, care a scris o „Istorie a românilor” sau personalităţi precum A.T. Laurian sau Cezar Bolliac. Ing. Tirel Romanică a completat, într-o fericită asociere, că la Dobrovăţ se află ultima mănăstire zidită de Ştefan cel Mare.

Prof. Gruia Ungurian, de la Şcoala Gimnazială Nr. 4, şi-a mărturisit admiraţia pentru poetul evocat printr-un eseu intitulat „Despre timp, spaţiu şi focul creaţiei”, iar elevii pe care-i îndrumă, împreună cu prof. Alina Leonte Dupu, au prezentat un grupaj de versuri, intitulat „La naşterea Poetului”. Elevele Loredana Costea şi Dana Stambert de la Liceul Teoretic „Ion Luca”, prof. Dana Corneschi, au ales să prezinte texte mai puţin cunoscute: poezia „E trist ca nimeni să te ştie” şi un fragment din opiniile lui Mircea Cărtărescu despre Eminescu. Ana Maria Dranca de la Şcoala Nr. 4 a recitat „Şi dacă…”, iar Smaranda Gnaciuc de la Şcoala Gimnazială Nr. 1, îndrumată de înv. Oana Pintescu, a recitat „O, rămâi…”.


Manifestarea s-a încheiat cu vizionarea filmului „Melancolie” realizat la Ipoteşti, care prezintă spaţiul mirific din care s-a alimentat poezia eminesciană, completat cu interpretări celebre de poezie sau proză, aflate în fonoteca Memorialului din satul copilăriei poetului: Mihail Sadoveanu, George Călinescu, Tudor Arghezi, Emil Botta.

Pe 15 ianuarie şi în fiecare zi, pentru dorneni, Eminescu rămâne un spirit viu, mereu iubit şi apreciat.

SURSA: CraiNou.ro

La Poiana Negri, schiorii începători pot ajunge la performanţă

Doi profesori de educaţie fizică şi sport, cu specializarea schi, Gheorghe Dumitrache şi Vladimir Todaşcă, antrenori la Clubul Sporturilor de Iarnă Vatra Dornei, au înfiinţat în anul 2011 un club privat pentru schi de performanţă. După apariţia primelor rezultate, dintre care cele mai de valoare sunt ale Petronelei Ivan, câştigătoare multiplă a titlurilor de campioană naţional atât la probele de biatlon cros organizate în vară, cât şi la cele de schi biatlon din iarnă, cei doi profesori, ajutaţi de Primăria comunei Dorna Candrenilor, vor să amenajeze o pârtie de schi la Poiana Negri.


Sportivii descoperiţi şi antrenaţi la acest club fac performanţă

De la profesorul Vladimir Todaşcă am aflat că Clubul Asociaţiei Şcoala de Schi „Todum” este unul destinat în exclusivitate celor care doresc să participe la competiţii sportive, este o „pepinieră” în care elevii descoperiţi şi testaţi de cei doi profesori se pregătesc, fac schi de performanţă, obţin rezultate în întrecerile la nivel naţional, ocazie cu care sunt remarcaţi de cluburile de prestigiu din ţară şi sunt propulsaţi spre competiţiile internaţionale.

Profesorul Vladimir Todaşcă ne-a spus: „Performanţele obţinute de aceşti copii vor contribui la întoarcerea investiţiei. Suntem aproape de finalul carierei, îndată ne aşteaptă pensia şi trebuie să facem ceva pentru copiii din zona aceasta. Avem deja copii care fac înaltă performanţă. Unul din exemple este Petronela Ivan. Face parte din Lotul Olimpic al Românei, alături de cele mai bune sportive din ţară. A participat la concursuri internaţionale în străinătate, are rezultate foarte bune, situându-se în competiţii între primele trei, primele cinci sau între primele şapte schioare. Este o sportivă crescută la noi, 12 luni din an s-a pregătit la clubul nostru, cu echipamentul nostru, cu tot ce am putut să îi punem noi la dispoziţie. Acum este de nivel internaţional, este multiplă campioană naţională, face parte din lotul Românei şi participă la competiţii internaţionale, la care noi nu mai avem acces. Noi rămânem la faza aceasta, locală, în care descoperim copiii de aici din zonă şi îi promovăm în competiţii naţionale pentru a fi descoperiţi de marile cluburi”.

Pe lângă pregătirea de specialitate, elevii de la Şcoala de Schi „Todum” beneficiază gratuit de echipament sportiv pentru practicarea acestui sport, cazare şi masă.

Cei doi profesori îi învaţă pe copiii din comuna Dorna Candrenilor schiul şi patinajul

Profesorul Vladimir Todaşcă a completat: „În paralel cu activitatea de schi de performanţă desfăşurăm şi activităţi de iniţiere şi pregătire a tuturor copiilor de la şcoala din Poiana Negri în domeniul patinajului. Am făcut un patinoar la baza sportivă construită de Primăria Dorna Candrenilor şi orele de educaţie fizică şi sport se desfăşoară în această iarnă doar pe patine. Copiii fac orele de educaţie fizică, atât cât timpul va permite şi nu se va topi gheaţa, pe patinoar. Aceste lecţii, desfăşurate în cadrul orelor de la şcoală, sunt gratuite”.

Dascălul spune că după un an şi jumătate de când a fost iniţiat acest mod de desfăşurare a orelor de educaţie fizică pe timp de iarnă, toţi copiii din Poiana Negri ştiu să schieze pe schiuri de schi alpin şi pe schiuri de schi fond, dar şi să patineze. Echipamentul a fost achiziţionat de cei doi profesori, pe care l-au pus la dispoziţia şcolii din Poiana Negri şi a Grupului Şcolar Agricol Dorna Candrenilor, iar cu sprijinul primarului Maftei Candrea a fost realizat patinoarul.

Trei titluri naţionale la schi fond şi la biatlon, la cadeţi, şi unul la juniori III

Pe lângă activitatea de antrenor la CS Vatra Dornei şi la Şcoala de Schi „Todum”, profesorul Gheorghe Dumitrache este profesor de educaţie fizică la Grupul Şcolar Agricol Dorna Candrenilor, iar la fel ca şi colegul său, orele de educaţie fizică le petrece împreună cu elevii pe pârtia de schi sau pe patinoar.

El a precizat: „Am făcut schi alpin cu copiii de la şcoala din Poiana Negri, am adus de la centrul meu de închiriere de la Vatra Dornei schiuri, clăpari, şi orele de educaţie fizică le fac pe timp de iarnă pe pârtie. În maxim două săptămâni, elevii dintr-o clasă sunt iniţiaţi în ceea ce înseamnă schiul de agrement. Pentru performanţă trebuie mai multă muncă, multă pregătire şi în primul rând trebuie să ai aptitudinile necesare de a face acest sport. Performanţa o facem la clubul nostru privat, care este înfiinţat din 2011. Deşi este un club tânăr, avem rezultate cu care ne mândrim. După un sezon de schi, iarna 2011-2012, avem trei titluri naţionale la schi fond şi la biatlon, la cadeţi şi unul la juniori III. Cred că suntem printre puţinii care am înfiinţat un club privat, iar la un an de la înfiinţare să avem asemenea rezultate. Asta datorită seriozităţii copiilor în pregătire, muncii noastre, antrenorilor şi banilor investiţi din buzunarul nostru”.

Cu sprijinul Primăriei Dorna Candrenilor, cei doi profesori doresc să iniţieze un proiect mai amplu, un parteneriat public privat, pentru a face o pârtie de schi alpin. Până în prezent s-au realizat măsurătorile terenului care urmează să aibă această destinaţie, a fost făcut proiectul tehnic al pârtiei şi împreună cu administraţia locală se caută soluţia finanţării şi stabilirea atribuţiilor fiecărei părţi implicate în proiect.


Profesorul Gheorghe Dumitrache a concluzionat: „După ce vom avea o pârtie de schi alpin omologată, vom organiza aici şi câteva concursuri. În februarie 2012 am organizat în comuna Dorna Candrenilor primul concurs naţional la biatlon, unde au venit câteva cluburi din zona de nord a ţării. Competiţia a fost o reuşită şi sperăm să organizăm şi în 2013 acest concurs”.



VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei