Poiana Stampei, deszăpezită … după zeci de ani

Cu patru utilaje pentru îndepărtarea zăpezii, la Poiana Stampei s-a reuşit pentru prima oară în ultimii zeci de ani să se asigure o deszăpezire corespunzătoare a localităţii. Comandamentul de deszăpezire din cadrul Primăriei Poiana Stampei s-a reunit sâmbătă, odată cu prima ninsoare. Pe străzile principale din cele 7 sate s-a intervenit imediat cu utilaje şi material antiderapant, după care s-a acţionat pe drumurile mai puţin circulate şi spre locuinţele izolate.


„Considerăm că suntem cu mult mai bine pregătiţi pentru a interveni cu promptitudine şi eficienţă maximă pentru atenuarea efectelor negative create de zăpadă. Primăria Poiana Stampei a achiziţionat utilaje performante, noi, dotate cu toată tehnologia necesară pentru a menţine drumurile comunale circulabile. Maşina dotată cu lamă pentru deszăpezire şi sărăriţă pentru împrăştiat material antiderapant a fost achiziţionată din fonduri europene. Pentru situaţii deosebite şi pentru intervenţia pe drumurile forestiere avem pregătit autogrederul, un utilaj nou, performant, achiziţionat tot printr-un proiect european” ne-a declarat primarul Viluţ Mezdrea.

Comuna Poiana Stampei este situată într-o zonă de munte cu multe case răsfirate, la care accesul se face mai greu, motiv pentru care autorităţile au montat sisteme pentru deszăpezire pe alte două utilaje. Este vorba de tractorul din dotarea Primăriei şi tractorul Asociaţiei Crescătorilor de Animale „Măgura Mare”, achiziţionat din subvenţia primită prin A.P.I.A. de la UE, pentru suprafaţa de teren pe care localnicii o au în proprietate la Muntele Măgura Mare.

Tot pentru a ajunge pe timp de iarnă în locurile izolate, dar şi pentru diferite lucrări necesare a fi executate în comună în restul anotimpurilor, administraţia locală a scos la licitaţie achiziţia unui buldoexcavator nou care va servi nevoilor cetăţenilor comunei.

„Consider că pentru această iarna suntem «înarmaţi până în dinţi» şi suntem gata să facem faţă cu succes iernii, pentru a lăsa loc frumuseţilor, bucuriilor şi atmosferei sărbătorilor să pătrundă în sufletele noastre. Sărbătorile de iarnă, atât de mult aşteptate atât de cei mari, cât şi de cei mici, sunt cu mult mai frumoase atunci când zăpada transformă mica noastră comunitate într-un ţinut de basm, rupt parcă din poveştile de demult, iar oamenii pot să circule pe drumurile din comună” a spus primarul Viluţ Mezdrea.



SURSA: CraiNou.ro

Povestea Staţiei Feroviare Vatra Dornei - Băi

La începutul anului 1901, mai exact pe 2 februarie, şeful Grupului de Şantiere Construcţii Căii Ferate Austriece, ce construia tronsonul feroviar Capu Satului – Vatra Dornei şi tunelul de la Mestecăniş (Mestecăneşti), ing. Emanuel Alois Ziffer, se îmbolnăveşte de pleurită acută şi se internează în Spitalul districtual din Vatra Dornei. Timp de 45 de zile, cât a durat tratamentul, este vizitat în mod regulat de primarul dornean Vasile Deac.


În una din discuţiile amicale referitoare la mersul lucrărilor de pe şantier, inginerul îi destăinuie că lucrările la acest important edificiu se limitează material şi financiar la gara mare, fiindcă aşa era finanţarea, numai pentru 41 km.

Primarul Deac, ca un bun gospodar, îşi dorea ca trenul să aibă punct terminus stabilimentul băilor, ca în felul acesta să vină în ajutorul celor suferinzi.

Ing. E. A. Ziffer spune că nu are bani pentru suplimentarea cheltuielilor cu organizarea de şantier, cu acoperirea costurilor pentru încă 1 km de linie ferată şi nici aprobare de la forurile superioare. Şi îi sugerează că singura soluţie ar fi o intervenţie scrisă la Compania de Construcţii de Căii Ferate şi Consorţiul Financiar ,,Lovis Ortlieb et. Co.” de la Viena.

Primarul Deac, fiind cunoscut ca un om cu foarte mare influenţă printre deputaţii Dietei – deoarece în anul 1886, în urma unor merite incontestabile de consolidare şi gospodărire a Ţinutului Dornelor fusese decorat, personal, de împărat, cu marele ordin ,,Crucea de Argint cu Coroană pentru Merite” – convoacă în regim de urgenţă o şedinţă de consiliu districtual, la care invită arhitecţi şi pe reprezentanţii Stabilimentului Băilor. Astfel, el pune în discuţie necesitatea prelungirii cu un kilometru a liniei ferate şi a construcţiei unei staţii de cale ferată de tip castel, care să întrunească toate elementele arhitecturale bucovinene, împletite cu stilul baroc austriac. Un edificiu care să rivalizeze cu cel construit pe moşia Burdujenilor din Suceava!

Pe parcursul a şase luni, aveau să fie respinse patru proiecte…

În final, licitaţia a fost câştigată de proiectul marelui arhitect al vremii Paul T. Brang. Înarmat cu toate documentele, primarul se deplasează la Viena, însoţit de medicul-şef al băilor, dr. Lobel Arthur. Împăratul rămâne impresionat de calitatea acestui proiect şi, pe baza documentelor pe care le avea de la Marele Stat Major al Armatei Imperiale privind situaţia militară din Galiţia şi având proaspete în memorie imaginile din vizita făcută în ţinutul dornelor, cu ocazia inaugurării tunelului de cale ferată Maestecăneşti, aprobă pe loc aceste solicitări şi, în plus, construcţia tronsonului de cale ferată Vatra Dornei – Dornişoara, considerat la vremea respectivă un important obiectiv strategic.


În încheierea audienţei, împăratul îl felicită pe primar şi îi promite solemn că va vizita noua gară. Dar nici împăratul, din cauza conjucturilor militare, şi nici primarul, care decedează subit, nu au reuşit să admire această operă arhitecturală.

Gara Vatra Dornei-Scaldă, cum se numea atunci, a fost inaugurată la 31 august 1910.


SURSA: CraiNou.ro

Dramaturgul Ion Luca, omagiat la Vatra Dornei

La 7 decembrie s-au împlinit 118 ani de la naşterea celui care avea să devină „un caz” în literatura română (după Radu Stanca, 1945), dramaturgul Ion Luca. S-a născut la Roman, judeţul Bacău, în 1894, dar împrejurările vieţii l-au adus la Vatra Dornei unde a trăit ultimii 25 de ani din viaţă şi unde, după propria mărturisire, a compus cele mai multe dintre lucrările sale dramatice.


Considerat de specialiştii care s-au ocupat de creaţia sa – în primul rând, istoricul literar Nicolae Cârlan – ca fiind unul dintre marii noştri dramaturgi, Ion Luca este încă puţin cunoscut. Autorii de istorii ale literaturii nu i-au acordat locul cuvenit, iar teatrele l-au jucat destul de puţin. Dornenii, care şi-l revendică „nu fără mândrie şi orgolii ca exponent al spiritualităţii locului” (N. Cârlan) au reuşit, după o lungă aşteptare, să-şi salveze conştiinţa înălţându-i două busturi, unul amplasat în faţa liceului care-i poartă numele şi unul în parcul staţiunii balneare.

Pe 6 decembrie, în faţa Liceului Teoretic „Ion Luca”, s-a dezvelit bustul realizat şi donat de sculptorul dornean Gheorghe Jijian. Manifestarea, moderată de directoare adjunctă a liceului, prof. Jenica Romanică, a debutat cu o slujbă de pomenire oficiată de pr. Constantin Vârlan şi a fost onorată de prezenţa primarului municipiului, Ilie Boncheş, care a rostit o alocuţiune. Participanţii – elevi, profesori şi oameni de cultură – au urmărit un film realizat în 1992, când s-a fixat o placă de marmură pe casa în care a locuit Ion Luca, prilej cu care la Vatra Dornei s-a aflat şi Î.P.S. Bartolomeu Anania (scriitorul Valeriu Anania), un mare prieten al dramaturgului.

Cei care l-au cunoscut – prof. Aspazia Lungulescu, prof. Taţiana Vlad Guga, scriitorul Gheorghe Patza, prof. Paraschiva Abutnăriţei, sculptorul Gheorghe Jijian – au evocat momente ale întâlnirii cu marele dramaturg, povestiri din care s-a conturat un portret al omului şi scriitorului Ion Luca.

În ziua următoare, pe 7 decembrie, slujba de pomenire a fost oficiată în Catedrala „Sfânta Treime” de un sobor de preoţi, în frunte cu pr. paroh prof. dr. Mihai Valică.

Primarul municipiului, Ilie Boncheş, a menţionat că, deşi târziu, comunitatea dorneană a demonstrat că ştie să-şi cinstească valorile şi că dramaturgul Ion Luca merită pe deplin această recunoaştere.

Prof. Paraschiva Abutnăriţei a evocat întâlnirea cu dramaturgul şi a motivat iniţierea hotărârii Consiliului Local prin care s-a stabilit ridicarea bustului din parcul municipal ca pe o datorie de conştiinţă. În continuare, dna Abutnăriţei l-a prezentat pe sculptorul Marcel Mănăstireanu, un artist cunoscut care a realizat peste 100 de lucrări de sculptură reprezentând mari personalităţi ale culturii şi istoriei noastre, amplasate în ţară dar şi în Cernăuţi sau Odesa, R. Moldova, Italia, Germania, Olanda. Marcel Mănăstireanu este, de asemenea, autor a peste 400 de desene şi peste 200 de lucrări de grafică. Prezent la Vatra Dornei, sculptorul a mulţumit administraţiei locale pentru prilejul de a se apropia de dramaturg prin această lucrare.

Manifestarea s-a bucurat şi de prezenţa istoricul literar Nicolae Cârlan, care s-a preocupat de readucerea în opinia publică a personalităţii şi operei lui Ion Luca, prin nenumărate articole şi studii şi prin publicarea unor piese de teatru. Nicolae Cârlan consideră că Ion Luca a fost ostracizat, că este necesar ca o editură să-şi asume realizarea unei ediţii critice a operei acestuia, ca teatrele să-i joace piesele, multe dintre ele de excepţie, realizându-se astfel o recuperare în beneficiul literaturii române. În opinia sa, Ion Luca se situează printre primii dramaturgi din literatura noastră, excelând în dramă, mai ales pe teme istorice şi religioase, opinie împărtăşită şi de pr. paroh Mihai Valică. Personalitatea dramaturgului a fost evocată şi de scriitorul Gheorghe Patza, preşedintele Asociaţiei Scriitorilor şi Artiştilor din Ţara Dornelor, şi de poeta Taţiana Vlad Guga, care i-a dedicat un poem.


Manifestările de la Vatra Dornei au demonstrat că o comunitate trebuie şi poate să-şi cinstească valorile.


SURSA: CraiNou.ro

Rezultate finale Jud. Suceava: USL a câștigat detașat față de ARD

Biroul Electoral Judeţean a prezentat Luni rezultatele oficiale şi finale ale alegerilor pentru Camera Deputaţilor şi Senat din judeţul Suceava, transmite coresondentul AMOS News.

USL Suceava a câştigat detaşat alegerile atât la Senat, cât şi la Camera Deputaţilor, obţinând

cu 50%+1 din voturile valabil exprimate trei mandate de senator şi nouă mandate de deputat. Potrivit rezultatelor prezentate de BEJ Suceava, la Senat clasamentul este următorul: USL – 58,79%, ARD – 26,52%, PP-DD – 11,49%, PRM – 1,88%, Partidul Popular – 0,56%, Partidul Ecologist – 0,40%, UDMR – 0,24% şi Partidul Alianţa Socialistă – 0,08%.

USL a obţinut un procent mai mare la alegerile pentru Camera Deputaţilor, în timp ce ARD a scăzut cu peste 3% la alegerile pentru deputaţi. Clasamentul oficial la alegerile pentru Camera Deputaţilor din judeţul Suceava este următorul: USL – 59,4%, ARD – 23,13%, PP-DD – 11,82%.

Cum USL Suceava a obţinut din prima nouă mandate de deputate şi trei de senator, şi-a ocupat toate locurile de parlamentar care i s-ar cuvenit în urma rezultatelor alegerilor din judeţ.

De asemenea, ARD Sucaeva are dreptul la un mandat de senator şi două de deputat, în timp ce PP-DD Suceava va avea un deputat.

Deşi a ocupat locul al doilea în colegiul de Senat nr. 2 Suceava, liderul PDL Suceava, Gheorghe Flutur a obţinut mandatul de senator. Cum contracandidatul său nu a obţinut jumătate plus unu din voturile valabil exprimate, ci doar 48,91%, Gheorghe Flutur şi-a adjudecat mandatul de senator cu 42,67%.

Singurul candidat ARD care a câştigat colegiul a fost actualul deputat PDL Ioan Balan. Acesta a obţinut 43,93% din voturi, fiind urmat de candidatul USL Paul Rusu, 42,25%. Ioan Bălan obţine astfel cel de-al doilea mandat de deputat în colegiul nr. 2 Suceava – Botoşani.

Având în vedere că ARD are dreptul la doi deputaţi în judeţul Suceava, cel de-al doilea mandat îl va obţine Sanda-Maria Ardeleanu, actualul deputat în colegiul nr. 1 Suceava. Sanda-Maria Ardeleanu a ocupat locul al doilea în acest colegiu, însă având în vedere că are cel mai mare număr de voturi dintre candidaţii ARD din celelalte colegii, obţine un mandat de deputat. Astfel se face că în colegiul nr. 1 Suceava vor fi două mandate de deputat.

Tot două mandate pentru Camera Deputaţilor vor fi şi în colegiul nr. 9 Vatra Dornei. Acest colegiu a fost adjudecat cu peste jumătate plus unu din voturile exprimate de către candidatul USL Dumitru Pardău, care obţine astfel al treilea mandat de deputat.

Cum PP-DD Suceava a obţinut voturile necesare pentru un mandat de deputat, acesta va fi atribuit candidatului acestui partid care are cel mai mare număr de voturi. În acest caz este vorba despre candidatul PP-DD din colegiul nr. 9 Vatra Dornei, Cezar Cioată.

Judeţul Suceava va mai avea încă doi deputaţi, din partea minorităţilor naţionale. Este vorba despre Ghervazen Longher – Uniunea Polonezilor din România şi Mircea Grosaru – Asociaţia Italienilor din România RO.AS.IT.




Cezar Cioata obține un mandat de deputat pe colegiul 9 Vatra Dornei

Candidatul PPDD Cezar Cioată are foarte mari şanse să obţină un post de deputat prin dublarea mandatului în colegiul nr. 9 Vatra Dornei.


Conform primelor calcule, PPDD va depăşi coeficientul pentru un mandat de deputat iar acesta va fi obținut prin duplicarea mandatului din colegiul în care PPDD a obţinut cel mai mare număr de voturi.

Din rezultatele neoficiale, cele mai mari şanse le are Cezar Cioată care a obţinut aproximativ 3.700 de voturi, reprezentând circa 19% din totalul voturilor valabil exprimate în colegiu.

În colegiul 9 Vatra Dornei, candidatul USL Dumitru Pardău a circa 61% din voturi iar candidatul ARD Ovidiu Milici a scos 13,5% din voturile valabil exprimate.




VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei