Oraşul părăsit din Munţii Călimani

O fostă exploatare minieră aflată în „conservare” îi sperie pe drumeţii care ajung întâmplător în zonă. Puţini excursionişti se aventurează în „oraşul-fantomă”, ascuns între munţii Parcului Naţional Călimani.


Zeci de cămine, depozite, hale şi cantine părăsite de ani de zile se degradează sub cerul liber, în Munţii Călimani. Vântul şuieră sinistru printre geamurile sparte, iar vegetaţia a năpădit peste tot.Oamenii din zonă îşi amintesc cu nostalgie cum au trăit şi muncit în „oraşul-fantomă”, până au ajuns şomeri.

Pe vremuri, acolo se lucra la extragerea sulfului într-un ritm îndrăcit, de trei schimburi pe zi. „În fiecare zi, la ora 14.30, se puşca şi când se punea multă dinamită se ridica un nor de praf care se vedea de la 15-16 km. Era un nor ca o ciupercă, iar în afară de dinamită se mai folosea motorină şi azotat”, şi-a amintit Traian Dăscăliţa, fost lucrător la mina de sulf.

Mina părăsită, O bombă ecologică

Închiderea exploatării, în 1997, a venit ca o lovitură pentru cei care munciseră acolo timp de 30 de ani. La fel de grav, mina de sulf a lăsat în urmă un dezastru pentru mediul înconjurător.

Mirosul înţepător de sulf persistă în aer şi chiar şi localnicii care duc dorul minei recunosc că zona este poluată. „Când lucram acolo, apa râului Neagra avea miros de ouă clocite şi nu putea fi folosită în niciun fel. Totuşi, nu a fost o poluare prea mare. Dacă erau aşa probleme, credeţi că mai creştea pinul cembras, o specie foarte pretenţioasă?”, s-a întrebat Traian Dăscăliţa.

Buldozerele vor intra în oraş

În acest an, Ministerul Mediului a investit 10 milioane de euro pentru ecologizarea a 150 de hectare, în jurul fostei mine. Firma Fa Wittfeld Ro din Bucureşti, care a câştigat licitaţia pentru ecologizare, trebuie să stabilizeze haldele de steril, să ridice 45 de km de gărduleţe şi stăvilare şi să planteze 140.000 de puieţi de pomi.

De asemenea, vor fi rase la pământ cele 38 de clădiri de la gura minei, ceea ce va înseamna practic sfârşitul „oraşului fantomă”. Până şi molozul rezultat în urma demolării va fi evacuat din rezervaţie.

Lucrările vor dura patru ani, dar unele răni nu se vor închide niciodată. Mirosul de sulf va persista multă vreme. „Cariera de unde s-a extras sulful, adâncă de câteva sute de metri, rămâne deocamdată la fel, cu precizarea că vom realiza un dig pentru a opri scurgerea apelor”, a explicat Sorin Proboteanu, directorul firmei Fa Wittfeld Ro.





Femeia din Carlibaba care si-a omorat copilul nou-nascut a fost extradata din Italia

Simona Elena Precop, din comuna Carlibaba, era data in urmarire de aproape un an si jumatate. Ea a fost depistata de politistii Italieni, in provincia Calabria, unde lucra ca menajera. Femeia a ajuns sa fie cautata de oamenii legii dupa ce pe data de 26 aprilie 2011 si-a omorat copilul nou nascut pe care l-a asfixiat cu niste carpe.


Ieri, a fost incarcerata in arestul IPJ Suceava, Simona Elena Precop, de 29 ani, din comuna Carlibaba impotriva careia Tribunalul Suceava a emis in lipsa mandatul de arestare preventiva din 29 iulie 2011, inculpata fiind cercetata pentru omor calificat.

In fapt, la data de 26 aprilie 2011, in baia unui liceu de pe raza comunei Carlibaba, a nascut un copil de sex feminin, caruia i-a suprimat viata prin asfixie, cu niste carpe.

Inculpata a fost pusa in urmarire din data de 31 iulie 2011. Astfel, in data de 14 noiembrie a.c., in urma colaborarii cu autoritatile judiciare italiene, cea in cauza a fost depistata si arestata pe teritoriul Italiei in provincia Calabria, unde lucra ca menajera la o familie de italieni.

Simona Elena Precop a fost extradata din Italia miercuri, 28 noiembrie a.c., orele 18.45, fiind preluata de politisti din cadrul Serviciului Investigatii Criminale, escortata si prezentata Tribunalului Suceava care a confirmat mandatul de arestare preventiva.





Barbat din Saru Dornei, mort dupa ce a fost batut cu ciocanul de un consatean

Un barbat din Saru Dornei a murit dupa ce afost lovit cu salbaticie de un consatean. Barbatul a fot lovit cu un ciocan in cap si a suferit leziuni foarte grave.


Postul de Politie Saru Dornei, a fost sesizat prin SNUAU 112, cu privire la faptul ca S. Ilie, de 56 ani, a fost batut in locuinta lui T. Dumitru, de 51 ani, ambii din localitate. Cu ocazia verificarilor a rezultat ca, in seara zilei de 25.11.2012, S. Ilie s-a deplasat la locuinta lui T. Dumitru, unde cei doi au consumat bauturi alcoolice. La un moment dat petrecaretii s-au luat la cearta, cearta a degenerat iar T. Dumitru l-a lovit pe S. Ilie in interiorul locuintei si curtii cu ciocan, cauzandu-i multiple leziuni corporale.

Agresatul a fost transportat la Spitalul Municipal Vatra-Dornei, ulterior fiind transportat la Spitalul Judetean Suceava, unde in jurul orei 02.00, a decedat din cauza leziunilor cranio – cerebrale grave.


Cauza a fost preluata de un procuror criminalist, urmand ca in functie de rezultatul necropsiei sa se dispuna procedural.



Incendiu la un gater din Dorna Arini

Pompierii Suceveni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu la un gater din localitatea Dorna Arini.


Evenimentul a avut loc azi dimineață, în jurul orei 6:30. Au ars materiale pe o suprafață de aproximativ 10 metri pătrați.

Se pare că materialul lemnos s-a autoaprins datorită ventilației necorespunzătoare a depozitului.



SURSA: Newsme.ro

ANUNT AUTO - Vand motoscuter

Vand motoscuter Yamaha 125 CC in stare perfecta la pret avantajos.

Relatii la telefon: 0743 926 112



VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei