Tineri belgieni şi români, în tabăra de vară de la Crucea

Mai mulţi tineri belgieni şi români participă, în perioada 16 – 29 iulie, la tabăra de vară de la Crucea, ediţia I, intitulată „Learn to play” .

De organizarea taberei s-au ocupat 13 tineri din Belgia (Zoersel) şi 13 tineri din localitatea Crucea. Scopul taberei, după cum ne-a spus Crina Bumbu, reprezentanta Asociaţiei de prietenie Crucea – Zoersel, a fost acela de a „bucura aproape o sută de copii din Crucea, timp de două săptămâni, antrenându-i în diverse activităţi creative, educaţionale, distractive, în vedere formării şi integrării lor în societate”.

„Copiii din Crucea au fost împărţiţi în trei grupe, pe vârste, până la 8 ani, 8 - 12 ani şi 12 - 14 ani. Împreună cu tinerii belgieni, copiii au participat la diverse activităţi sportive şi de agrement, cum ar fi: concurs de biciclete, concurs de orientare turistică, seară de magie, teatru de păpuşi, jocuri distractive, seri de dans, excursii la Vatra Dornei, Munţii Rarău şi Lacul Roşu, prin Cheile Bicazului”, ne-a povestit Crina Bumbu.


Tabăra se va încheia joi seară, în jurul unui foc... de tabără, când copiii şi tinerii din Crucea vor prezenta, special pentru oaspeţii din Belgia, un program artistic. „Tinerii belgieni, având experienţa lor în a conlucra cu copiii pe teme distractive, de joacă, au spus că întâlnirea cu copiii de la Crucea a fost foarte interesantă”, a completat reprezentanta Asociaţiei de prietenie Crucea – Zoersel. Proiectul acestei tabere este susţinut şi finanţat de Uniunea Europeană.


Miting aviatic la Aerodromul Floreni - 30-31 Iulie 2011

Aerodromul FLORENI se pregateste de aniversarea unui an de la deschiderea oficiala. Celor ce ne-au calcat pragul pistei sau a turnului de control (dar nu numai lor...) le propunem sa fie alaturi de noi, in conditiile urmatoare :

PROGRAMUL:
- Sambata 30 iulie (evolutii de zbor cu publicul)
- Duminica 31 iulie (aniversarea in cadru oficial, urmata de zbor demonstrativ si cu publicul)
- Participare libera, cu aeronava sau fara
- Evolutii de zbor individual, fara program, respectand procedurile de aerodrom
- Sambata seara, foc de tabara cu spectacol
GRATUITATI :
- Cazare in spatiile proprii (numai pentru personalul aeronavigant)
a. TWR Floreni : 2 camere x 5 paturi single, cu baie comuna............ 10
b. Cabana : 2 camere cu pat dublu , baie proprie...................​.... 4
2 camere cu pat dublu , baie comuna....................​. 4
1 apartament cu 2 paturi duble, baie proprie........... 4
- Spatiu de campare pe aerodrom, cu acces la bucatarie, baie si dusuri
- Transport auto aerodrom-Vf.Ousor pentru parapantisti
- Parcare pentru aeronave (asiguram 4 locuri cu ancore betonate, 3 cu ancore mobile)
- Mic dejun sambata si duminica , masa de pranz si cina sambata (numai pentru
personalul aeronavigant)
- Combustibil pentru zbor (benzina auto PETROM) pentru toate aeronavele
- Spatiu pentru standuri (daca aveti de oferit produse sau servicii de interes aeronautic)

CONTRA-COST :
- cazare la pensiunile din zona (recomandate de noi, cu site pentru rezervari) :
a. Bella Vista.....................​..... www.labellavista.ro​
b. Poiana....................​........... www.pensiuneapoiana​.ro
c. Vila Class.....................​...... www.vilaclass.ro
d. Poiana Izvoarelor.................... www.pensiuneapoiana​izvoarelor.ro
- Serviciu de catering pe aerodrom

Deoarece ne asteptam la participare numeroasa si sezonul atrage multi turisti in zona, va recomandam sa efectuati rezervarile din timp !


  


VA ASTEPTAM CU DRAG !



Telefon: 0740 580 793

E-mail: aerodromfloreni@yahoo.com

A parat-o la politie pentru ca nu s-au inteles la bani

După ce a fost chiar el vinovat de producerea unui incident rutier, un mopedist de 27 de ani din comuna Dorna Arini s-a dus glonţ la poliţie şi s-a prezentat drept victimă pentru a scoate ceva bani de la o şoferiţă de 24 de ani.

Totul s-a întâmplat pe parcursul după-amiezii de duminică, pe strada Unirii din municipiul Vatra Dornei când, conform datelor puse la dispoziţie de Biroul de presă al IPJ Suceava, conducătorul mopedului a efectuat o manevră de întoarcere fără să se asigure şi a frânat brusc pentru a evita impactul cu un autoturism care se deplasa din sens invers, moment în care s-a dezechilibrat şi a căzut pe carosabil.

După incident, între conducătorul mopedului şi cel al autoturismului a existat în prealabil o înţelegere, dar, după ce conducătorul auto a plecat, mopedistul s-a prezentat la poliţie pentru a sesiza accidentul, întrucât ar fi dorit să fie despăgubit.

În urma investigaţiilor efectuate, pe raza municipiului Câmpulung Moldovenesc a fost identificat şi conducătorul auto fiind vorba despre o tânără de 24 ani, din oraşul Lugoj, judeţul Timiş, care s-a prezentat la sediul Poliţiei municipiului Vatra Dornei, unde a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.


Conform IPJ Suceava, cercetările sunt continuate pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs accidentul şi a vinovăţiei celor implicaţi.


Un proiect european de două milioane de euro a fost finalizat la Dorna Candrenilor - VIDEO

Primul proiect european realizat în judeţul Suceava prin Programul Naţional de Dezvoltare Rurală, măsura modernizare a satelor româneşti, a fost finalizat în comuna Dorna Candrenilor. Proiectul, cu o valoare de două milioane de euro, a presupus modernizarea a trei drumuri comunale pe o distanţă de 3,05 kilometri şi construcţia unei staţii de epurare şi a unei reţele de canalizare.

În cursul zilei de ieri a avut loc inaugurarea ultimei investiţii din cadrul proiectului, staţia de epurare, eveniment la care au participat preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, primarul din Dorna Candrenilor, Mafteiu Candrea, deputatul Dumitru Pardău, primarul Sucevei, Ion Lungu, precum şi şefii unor instituţii deconcentrate. Pamblica inaugurală a fost tăiată de şeful administraţiei judeţene, de primarul din Dorna Candrenilor, Mafteiu Candrea, şi de directorul SC Calcarul SA, Nicolae Troaşe.

„Obiectivul pe care îl inaugurăm acum este extrem de important pentru comuna Dorna Candrenilor, având în vedere că aproximativ 120 de locuinţe se pot branşa la noul sistem de canalizare”, a spus primarul din Dorna Candrenilor. El a arătat că primăria a asigurat din fonduri proprii branşamentele şi căminele de racordare pentru fiecare locuinţă care se racordează la conducta de canalizare. Mafteiu Candrea a precizat că în cursul anului viitor vor fi alocate fonduri de la bugetul local pentru construcţia unei alte conducte de canalizare, care ar urma să deservească 100 de locuinţe.

Prezent la inaugurarea staţiei de epurare, preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, a declarat că această investiţie reprezintă finalizarea celei de-a doua etape de modernizare a comunei Dorna Candrenilor.

„Comuna Dorna Candrenilor are acum drumuri modernizate pe fonduri europene, atât pe SAPARD, cât şi prin programul de modernizare a satului românesc, are canalizare şi staţie de epurare şi cred că este un exemplu pentru multe localităţi ale judeţului Suceava. Cred că este prima comună care şi-a finalizat un proiect pe bani europeni după intrarea României în UE. Avem şi alte localităţi pe care le aşteptăm acum să finalizeze proiectele. Eu vreau să-i felicit, să felicit şi constructorii pentru că s-au ţinut de cuvânt, şi este important ca locuitorii să beneficieze de aceste investiţii”, a spus Flutur. El a adăugat că odată cu realizarea acestor investiţii, Dorna Candrenilor poate deveni o comună turistică de grad zero.

Flutur: La finalul primului meu mandat, mai mult de jumătate dintre localităţile judeţului vor beneficia de fonduri importante

Pe de altă parte, Flutur a subliniat că Suceava este unul dintre judeţele care beneficiază de cele mai multe proiecte de modernizare a satelor, precizând că peste 40 de comune sucevene beneficiază de proiecte cu o valoare de 2 – 2,5 milioane de euro.

Gheorghe Flutur a precizat că în perioada următoare, alte 20 de comune vor beneficia de fonduri europene pentru refacerea infrastructurii care a fost afectată de inundaţiile din anul 2010. El a mai spus că în scurt timp vor începe şi investiţiile de modernizare a unor drumuri judeţene prin Programul Naţional de Dezvoltare a Infrastructurii.


„Vreau să precizez că multe comune au şi alte tipuri de proiecte guvernamentale. În acest fel, eu cred că la sfârşitul primul meu mandat mai mult de jumătate dintre localităţile judeţului Suceava vor beneficia de fonduri europene şi guvernamentale consistente. Şi vreau să precizez că nu am ţinut seama nici de culoarea politică a primarilor, pentru că sunt multe comune care au primari din partidele aflate în opoziţie”, a declarat Gheorghe Flutur.




DN 17, din nou cu gropi, după coşmarul de ani de zile al modernizării

Inclus într-un program de modernizare ce s-a întins pe o perioadă de zece ani, din care şase ani de muncă efectivă, cu investiţii enorme, de 203 milioane de euro, DN 17, şoseaua care leagă Suceava de Ardeal, dă deja semne vizibile de degradare, confirmând informaţiile de acum doi-trei ani, legate de calitatea proastă a lucrărilor. Gropi vizibile şi deranjante au apărut pe mai multe porţiuni ale şoselei, iar scepticii sunt convinşi că acesta este doar începutul degradării şoselei.


Începute din 2004, lucrările de modernizare ale DN 17 (E 576) au fost împărţite pe trei sectoare, fiind efectuate de mai multe firme. În total s-au reabilitat 139 de kilometri de şosea, în majoritate lucrările fiind finalizate în 2009 şi în 2010.

După ce timp de aproape şase ani şoferii au trăit coşmarul parcurgerii unui drum plin de semafoare şi zone în care se lucra, după iarna lui 2010-2011 aceştia au observat cu stupoare cum calitatea drumului se deteriorează. Deocamdată pe porţiuni mici, însă suficient cât să producă îngrijorare, având în vedere că vorbim de o şosea care abia a fost supusă, cel puţin pe hârtie, unui amplu proces de modernizare.

Unde se găsesc gropi pe DN 17 şi cine trebuie să le refacă

Cea mai delicată situaţie în momentul de faţă pare a fi în Iacobeni, acolo unde şoseaua este degradată pe mai multe porţiuni, iar gropile cuprind câte un întreg sens de mers. De asemenea, gropi au apărut şi pe porţiuni ale DN 17 din Pojorâta şi Argestru, precum şi la intrarea în Roşu, după Vatra Dornei.

Situaţia este cunoscută şi de autorităţi. Florin Anechiti, şeful Secţiei Drumuri Naţionale Câmpulung Moldovenesc, ne-a explicat că în cazul porţiunii DN 17 Câmpulung Moldovenesc – Iacobeni, grecii de la Mochlos SA, care au lucrat la modernizarea drumului, nu au făcut încă recepţia finală a lucrărilor, aceasta fiind programată la finele anului. Pentru a putea face recepţia, aceştia ar trebui să remedieze toate sectoarele afectate acum de gropi. Când, însă, şi dacă o vor face, rămâne de văzut.

În privinţa porţiunilor afectate de după Iacobeni, până la limita judeţului cu Bistriţa-Năsăud, aici grecii de la Aktor au terminat lucrările la finele lui 2008, astfel că garanţia de doi ani a lucrării a expirat.


Şeful Secţiei de Drumuri Naţionale Câmpulung Moldovenesc a dat asigurări că pe aceste porţiuni ieşite din garanţie se va interveni în cel mai scurt timp pentru refacerea zonelor cu gropi.

ARTICOL COMPLET: MonitorulSV.ro

VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei