Cutremur cu magnitudinea de 4,5 grade in Bucovina - Nordul Moldovei

Un cutremur crustal de magnitudinea in jur de 4,5 grade s-a produs in dupa-amiaza zilei de vineri, 24 iunie, in regiunea Bucovina - Nordul Moldovei, fiind resimtit usor in zona epicentrala.

Cutremurul a avut loc la ora 13h08h40sec timp universal, respectiv 16h08min40sec timp local (Romania), iar epicentrul sau a fost localizat in judetul Suceava, in perimetrul delimitat de localitatile Gura Humorului si Campulung Moldovenesc.

Conform datelor publicate de Institutul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pamantului, seismul s-a produs la o adancime de 6 km si a avut magnitudinea de 4,5 grade pe scara Richter, epicentrul fiind localizat in apropierea localitatii Ostra din judetul Suceava.

Cutremurul nu a provocat pagube materiale, dar a fost resimtit in mai multe localitati din apropierea epicentrului, dar si in localitati mai indepartate, de la Vatra Dornei pana la Botosani.

Bucovina este o regiune caracterizata printr-o seismicitate mai scazuta. Totusi, de-a lungul timpului, in zona s-au produs cutremure crustale, la adancimi de 5-20 km, in special in arealul Suceava - Radauti. Ultimul cutremur mai important in Bucovina a avut loc la 10 iulie 1970; magnitudinea acestui seism a fost de 4,8 grade pe scara Richter, iar intensitatea in zona epicentrala (Radauti) a fost de VII grade pe scara Mercalli.

Update: Cutremurul de magnitudine 4,5 produs in dupa-amiaza zilei de 24 iunie in regiunea Bucovina, zona GURA HUMORULUI - CAMPULUNG MOLDOVENESC a fost precedat, la ora 13h06min UTC, de un seism de magnitudine 2,0 produs in aceeasi zona, la adancimea de 5 km. De asemenea, un alt cutremur, cu magnitudinea de 2,4 grade, a urmat socului principal, la ora 13h31min UTC. Aceste manifestari seismice sunt tipice pentru modul de desfasurare a secventelor de cutremure crustale, caracterizate prin socuri principale, pre-socuri si post-socuri seismice.




Cu cuţitul în mână, a ameninţat un agent şi a distrus uşa de la poliţie

Un tânăr în vârstă de 22 de ani a ajuns în arest după ce, conform anchetei poliţiei, aflat stare avansată de ebrietate, a pus mâna pe un cuţit şi a plecat în căutarea agentului care, cu câteva ore înainte, îl oprise în trafic şi îi întocmise dosar penal.


Agresorul l-a căutat pe omul legii mai întâi acasă, apoi la postul de poliţie, unde a distrus o uşă, găsindu-l în cele din urmă într-o benzinărie, unde l-a ameninţat, l-a înjurat şi a sărit cu picioarele pe maşina poliţiei.

Incidentul s-a petrecut joi seară, în jurul orei 20.45. Un agent al Postului de Poliţie Ciocăneşti se afla la acea oră pe raza municipiului Vatra Dornei, cu maşina de serviciu. El tocmai oprise la o benzinărie pentru a alimenta, moment în care un individ cu un cuţit în mână a coborât dintr-un taxi şi s-a îndreptat spre el.

De faţă cu mai mulţi martori, tânărul de 22 de ani, domiciliat în satul Cârlibaba Nouă, comuna Cârlibaba, s-a îndreptat ameninţător spre omul în uniformă, cu un cuţit în mâna dreaptă. Conform anchetei poliţiei, tânărul i-a reproşat omului în uniformă că i-a făcut mari probleme pentru că l-a oprit în trafic şi i-a întocmit dosar penal ( n.r. - tânărul mai avea o condamnare şi era în perioada de încercare).

Tânărul l-a ameninţat pe poliţist cu acte de violenţă şi l-a înjurat, după care a lovit maşina poliţiei cu piciorul. Acesta a fost găsit în aceeaşi noapte într-un local din Vatra Dornei, unde a fost imobilizat şi încătuşat.

„Pe parcursul verificărilor, şeful Postului de Poliţie Ciocăneşti a constatat că uşa de acces într-un hol al postului, ce precede grilajul metalic, era scoasă din balamale şi deteriorată. În acest sens a fost efectuată cercetarea la faţa locului, valoarea distrugerilor fiind de aproximativ 200 lei”, a declarat inspectorul principal Gabriel Panţiru, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava.


Tânărului de 22 de ani i s-a întocmit dosar penal pentru infracţiunile de ultraj, port fără drept de armă albă şi distrugere.


A lasat 40 de case fara curent, dupa ce a rupt un stalp cu masina

Nu mai puţin de 40 de locuinţe de pe raza localităţii Dorna Arini, judeţul Suceava au rămas fără curent electric după ce un tânăr inconştient s-a izbit cu maşina într-un stâlp de electricitate, pe care pur şi simplu l-a rupt, după care a fugit.

Incidentul s-a petrecut la miezul nopţii de marţi spre miercuri. Conform cercetărilor efectuate de poliţiştii chemaţi la faţa locului, autoturismul proiectat în stâlp este înmatriculat în Irlanda şi cu volanul pe partea dreaptă, se deplasa pe DN 17B din direcţia Broşteni – Vatra Dornei iar în dreptul bisericii ortodoxe din satul Dorna Arini a intrat frontal într-un stâlp de joasă tensiune, situat pe partea dreaptă a drumului.

În urma impactului, deosebit de puternic, stâlpul a căzut peste partea carosabilă blocând circulaţia iar aproximativ 40 de locuinţe au rămas pe întuneric până joi la prânz fiind remediată situaţia doar la 20 dintre ele.

“Ulterior, în urma cercetărilor şi verificărilor efectuate, s-a stabilit că autovehiculul a fost condus de U. Mugurel, de 21 ani, din comuna Dorna Arini care înaintea accidentului a fost văzut pe raza comunei Dorna Arini consumând băuturi alcoolice la un cafe–bar, după care s-a urcat la volanul autoturismului”, a declarat insp. Bogdana Crăciun din cadrul IPJ Suceava.


Acum poliţiştii încearcă acum să dea de urma şoferului care a dispărut de la domiciliu.


Şofer depistat la volan cu o concentraţie de 1,47 de mg/l de alcool pur în aerul expirat

Un şofer în vârstă de 31 de ani din comuna suceveană Şaru Dornei a fost depistat beat la volan pe raza localităţii.

El a fost oprit pentru control, luni, în jurul orei 17.30, şi pus să sufle în aparatul etilotest. Aparatul a indicat o concentraţie de 1,47 de mg/l de alcool pur în aerul expirat.

Bărbatul a fost condus apoi la spital, unde a refuzat să-i fie recoltate probe pentru stabilirea alcoolemiei. Pe numele său a fost întocmit dosar penal.





Un turist din Vatra Dornei a murit pe litoral

Un turist din Vatra Dornei, care se afla la Sanatoriul Balnear din Techirghiol a murit astăzi la Băile Reci de nămol din localitate.

Bărbatul de 71 de ani, Dumitru Botizatu, a stat mult la soare, după care a vrut să facă o baie în lac. Brusc i s-a făcut rău, s-a prăbuşit în apă şi a murit. Echipajul SMURD sosit la faţa locului a încercat în zadar să-l readucă la viaţă.

Poliţiştii aşteaptă rezultatul necropsiei pentru a afla dacă bărbatul a murit înecat sau din cauze medicale.






VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei