Poliţia vrea să limiteze tăierea pădurii prin „acţiuni de sensibilizare” în fiecare sat

Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Suceava a demarat în aceste zile, prin Compartimentul de Analiză şi Prevenire, o campanie ce îşi propune să limiteze tăierile ilegale de lemn prin „acţiuni de sensibilizare”. Concret, în fiecare sat, poliţiştii vor organiza întâlniri cu sătenii şi le vor explica, pe de o parte, cât de multe daune produc naturii şi implicit oamenilor defrişând pădurea, iar pe de altă parte şi ce pedepse riscă dacă sunt prinşi comiţând infracţiuni silvice.

După cum a precizat inspectorul Ionuţ Epureanu, coordonatorul Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii din cadrul IPJ Suceava, publicul ţintă al campaniei ce se desfăşoară din martie şi până în iunie este reprezentat de cel puţin trei categorii de persoane: cei predispuşi la tăiere ilegală şi furt de arbori, în general oameni săraci, din zona rurală de munte, dar şi proprietarii de fond forestier, care uneori îşi defrişează propriile păduri, sau persoanele însărcinate cu administrarea şi exploatarea fondului silvic, mai exact directori şi administratori de ocoale silvice şi angajaţi ai acestora.

Cum încearcă poliţiştii să-i facă pe oameni să nu mai defrişeze pădurea

Poliţiştii vor încerca să le arate oamenilor efectele devastatoare ale inundaţiilor, mult amplificate de tăierile de păduri.
„În 2008 şi 2010 natura a arătat care este cea mai mare pedeapsă pe care o putem primi noi toţi pentru trauma la care supunem fondul silvic. Trebuie să conştientizăm că fiecare gest necugetat al nostru este perceput de către ecosistem şi se constituie într-un bumerang cu efect catastrofal”, aşa vor încerca poliţiştii să prevină viitoarele tăieri ilegale de lemn, acţiunea de sensibilizare urmând a se face prin clipuri video cu imagini de la inundaţiile din judeţ, imagini ce vor ajunge la oamenii din sate în special prin intermediul canalelor proprii pe care societăţile de cablu le folosesc în mediul rural pentru anunţuri.

În Suceava, fondul forestier ocupă 49,4% din suprafaţa judeţului, reprezentând circa 7% din întregul potenţial silvic al României, Suceava ocupând din acest punct de vedere locul I pe ţară.

25 de dosare penale pentru infracţiuni silvice, în două luni de zile

Dacă succesul unei acţiuni de acest gen este greu de intuit, poliţiştii anunţă că vor continua şi acţiunile de control în fondul forestier, în vederea identificării celor care comit infracţiuni silvice. Această activitate este coordonată de oamenii legii specializaţi de la Biroul de Combatere a Delictelor Silvice, în ultima perioadă fiind anunţate controale şi dosare penale întocmite inclusiv pe numele unor angajaţi de la ocoale silvice.

Poliţia a anunţat recent că în lunile ianuarie şi februarie au fost întocmite 25 de dosare penale şi aplicate 87 de amenzi la legislaţia în domeniul silvic.



Festivalul „Nichita în luna lui Marte” la Vatra Dornei

Primăria municipiului Vatra Dornei, prin Casa de Cultură „Platon Pardău”, cu sprijinul Consiliului Judeţean Suceava, prin Centrul Cultural “Bucovina”, Centrul pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale, organizează ediţia a V-a a Festivalului Judeţean de poezie „Nichita în luna lui Marte”, în ziua de 31 martie 2011, la Vatra Dornei.

Concursul îşi propune să aducă în atenţia elevilor noţiuni despre viaţa şi opera poetului Nichita Stănescu şi, totodată, să descopere, să sprijine şi să promoveze noi şi autentice talente în rândul tinerilor din învăţământul gimnazial şi liceal. Aşa cum am aflat de la directorul Casei de Cultură Vatra Dornei, Violeta Codorean, sunt acceptate în concurs lucrări nepublicate şi nepremiate la alte concursuri literare, redactate cu diacritice, corect din punct de vedere gramatical, al ortografiei şi al punctuaţiei.

La concurs pot participa elevi din clasele V-VIII şi IX-XII, din judeţul Suceava, care nu au debutat editorial şi nu au câştigat Marele premiu la ediţiile anterioare ale festivalului. Lucrările, însoţite de un Curriculum Vitae, care va conţine numele şi prenumele autorului, locul şi data naşterii, clasa, instituţia de învăţământ, activitate literară (dacă este cazul), adresa completă, numărul de telefon şi, eventual, adresa electronică, pot fi trimise până la data de 22 martie 2011, pe adresa: nichita.festival@yahoo.com Fiecare participant are dreptul de a se înscrie în concurs cu minimum cinci şi maximum zece poezii.

Juriu de prestigiu şi premii din parte mai multor asociaţii

Juriul concursului va fi alcătuit din poeţi, membri ai Uniunii Scriitorilor din România, iar pentru cele mai valoroase lucrări prezentate în concurs, juriul va acorda pe lângă Marele premiu„Nichita în luna lui Marte” următoarele premii: Premiul I, Premiul II, Premiul III diferenţiat la clasele V-VIII şi XIX-XII,Premiul Asociaţiei Culturale Pro Basarabia şi Bucovina, filiala Arboroasa, Vatra Dornei, Premiul Asociaţiei „Părinţi, adolescenţi şi prieteni la Vatra Dornei” şi premii ale unor reviste literare.

Laureaţii vor fi anunţaţi până la data de 29 martie 2011, pentru a fi prezenţi la festivitatea de premiere, care va avea loc la Sala Oglinzilor de la Primăria Vatra Dornei, în data de 31 martie 2011, la ora 14.00.



Demisii la Ocolul Silvic Vatra Dornei, în urma unor controale ale poliţiei şi ITRSV

O inspecţie pornită de la Bucureşti, de la Corpul de Control al Primului-ministru, împreună cu reprezentanţi ai poliţiei şi angajaţi ai ITRSV, pe raza Ocolului Silvic Vatra Dornei, a stârnit agitaţie în rândul personalului silvic din zonă. Inspecţia, care vizează tăierile ilegale de pădure dar şi eventuale nereguli la gestionarea partizilor de exploatare forestieră, a început ieri dimineaţă, inspectorii de la Bucureşti fiind veniţi de duminică seară.

Curios este faptul că, în paralel cu controlul pornit de la Bucureşti, în urma unor sesizări din zona Vatra Dornei, doi dintre angajaţii Ocolului Silvic Vatra Dornei, Gheorghe Pintescu şi Daniel Constantin Florescu, şi-au dat demisia. Cei doi ingineri silvici, care nu deţineau funcţii de conducere în cadrul Ocolului Silvic Vatra Dornei, nu şi-au motivat în nici un fel decizia bruscă de a renunţa la locul de muncă. Totuşi, se pare că în spatele deciziei lor ar sta o posibilă implicare a acestora în afacerile cu lemn derulate prin rude de-ale lor, care participau la licitaţiile organizate de Direcţia Silvică Suceava şi exploatau masă lemnoasă de pe terenurile pe care cei doi le aveau în administrare, prin natura meseriei lor.

O altă variantă vehiculată ca posibil temei al deciziei de a renunţa la posturile deţinute în cadrul Ocolului Silvic Vatra Dornei este cea conform căreia cei doi silvicultori demisionari sunt la rândul lor proprietari de pădure, ceea ce nu este interzis, deşi ar putea reprezenta un posibil conflict de interese, în cazul în care aceştia vor să scoată bani din exploatarea pădurii.

Conducerea Direcţiei Silvice Suceava, care a şi aprobat demisiile celor doi, a păstrat o atitudine rezervată în privinţa celor întâmplate.
“Demisiile nu trebuie motivate, ele sunt opţiunea fiecăruia. Dacă aşa au considerat de cuviinţă, să demisioneze, le-am aprobat. Mă feresc să fac o paralelă între controlul demarat în zona Vatra Dornei şi demisia lor. Prefer să văd mai întâi rezultatele controlului şi apoi să tragem o concluzie”, a declarat şeful Direcţiei Silvice Suceava, Mihai Miheţiu.



Curatenie de primavara la Ocolul Silvic Vatra Dornei

Curăţenie de primăvară şi în Direcţia Silvică Suceava. După ce s-au ocupat de corupţia din vămi, organele de anchetă ale statului şi-au întors privirea către silvicultori. Primii vizaţi sunt cei de la Ocolul Silvic Vatra Dornei, acolo unde a început un control de amploare.

Controlul vine în urma unei reclamaţii făcute de către un om de afaceri din zonă, care de mai multe ori s-a lovit de „familia” formată la Ocolul Silvic Vatra Dornei. După ce în toamnă la faţa locului a fost mai mulţi inspectori de la corpul de control al ministrului Borbely, fără să se întâmple mare lucru, ancheta a fost preluată de „cei de mai sus”, care au început să ţintească în încrengăturile familiale de la OS Vatra Dornei, precum şi în conflictele de interese ce îi privesc pe lucrătorii silvici ce au şi pădurile proprii.

Această ultimă pistă pe care merg organele de anchetă au tulburat suficient apele, astfel încât două nume sonore (Florescu şi Pintescu) de la Ocolul Silvic Vatra Dornei au demisionat şi se pare că nici şeful ocolului nu este departe de acest lucru.

Demisiile au fost confirmate şi la centru, fără însă ca oficial să se facă o legătură între anchetă şi motivele din spatele plecărilor.

De asemenea se pare că se mai cercetează cum este posibil ca anumite parti de pădure să fie exploatate, înainte ca licitaţiile să se efectueze.



S-a urcat băut la volan şi a intrat cu maşina într-un gard

Şoferul un tânăr în vârstă de 18 ani a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,74 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Un tânăr în vârstă de 18 ani a pierdut controlul maşinii în noaptea de sâmbătă spre duminică pe strada Calea Transilvaniei din municipiul Vatra Dornei şi a intrat într-un gard. Pentru că mirosea a alcool poliţiştii l-au testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,74 mg/l alcool pur în aerul expirat. Băiatului i s-au recoltat şi probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

„În cauză s-a întocmit dosar penal ce va fi soluţionat procedural”, a precizat Gabriel Panţiru, purtător de cuvânt al I.P.J Suceava.



VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei