![](https://4.bp.blogspot.com/-JY3Fk__MNBY/V3JzSCrvk9I/AAAAAAAADyc/P2vt4B1kHuoRHeNWAL2jIze9hSEIXta7gCLcB/s600-rw/unpr-panaci2.jpg)
Un astfel de caz s-a petrecut la Panaci, unde Mircea Marius Ţarcă, preşedinte fondator al organizaţiei Panaci a UNPR, ales consilier local în alegerile din 5 iunie a.c., a pierdut mandatul după ce partidul l-a exclus din rândurile sale chiar înainte de validare.
Mircea Marius Ţarcă a declarat pentru Monitorul de Suceava că decizia de excludere a fost luată de Organizaţia Judeţeană a UNPR, fără să-l înştiinţeze şi ”aparent fără motiv”, în condiţiile în care Panaci este singura dintre cele nouă localităţi din Bazinul Dornelor în care acest partid a câştigat în alegeri două mandate de consilier. El consideră excluderea nestatutară şi un abuz din partea preşedintelui OJ UNPR Suceava, senatorul Mihai Neagu.
![](https://3.bp.blogspot.com/-ahZDeR-x404/V3JzSGPZJAI/AAAAAAAADyY/4A1u1Pf__U85bc9oYZwfKKuaop9lgSSOgCKgB/s320-rw/unpr-panaci1.jpg)
Mircea Marius Ţarcă afirmă că nu a fost anunţat oficial despre excludere nici după ce aceasta s-a produs, astfel încât nu a avut posibilitatea să o conteste. Ca urmare, contestaţia a adresa-o direct Judecătoriei Vatra Dornei şi o susţine prin adresa pe care senatorul Neagu a înaintat-o Primăriei Panaci şi în care liderul UNPR informează atât despre excluderi, cât şi despre demisiile candidaţilor de pe poziţiile anterioare ”nepotului-fin”, Anton Iulian. O plângere similară a înaintat Ţarcă şi conducerii centrale a UNPR.
CITEȘTE MAI MULTE PE: MonitorulSV.ro
Spune-ți părerea în legătură cu acest articol, mai jos sau pe facebook !
Niciun comentariu
Trimiteți un comentariu