Termen prelungit pentru solicitarea subvenţiilor pe cap de bovină

Agenţia de Plăţi şi Intervenţie în Agricultură (APIA) Suceava anunţă că termenul în care se pot depune cereri pentru subvenţiile pe cap de bovină aferente crescătorilor de vaci din zonele defavorizate de munte a fost prelungit până pe 20 septembrie. Termenul iniţial era finele lunii august, însă, deoarece numărul cererilor depuse la nivel naţional este mic, Guvernul a decis prelungirea perioadei cu 20 de zile.



În judeţul Suceava sunt 37 de localităţi incluse în categoria celor defavorizate, toţi crescătorii de vaci care îşi au domiciliul pe raza acestora putând solicita subvenţie pe cap de animal.

Cele 37 de localităţi sunt următoarele: Breaza, Brodina, Broşteni, Câmpulung Moldovenesc, Capu Câmpului, Cârlibaba, Ciocăneşti, Coşna, Crucea, Dorna Candrenilor, Dorna Arini, Frasin, Frumosu, Fundu Moldovei, Gura Humorului, Iacobeni, Izvoarele Sucevei, Mălini, Mănăstirea Humorului, Moldova - Suliţa, Moldoviţa, Ostra, Panaci, Poiana Stampei, Pojorâta, Putna, Râşca, Sadova, Slatina, Straja, Stulpicani, Suceviţa, Şaru Dornei, Ulma, Vama, Vatra Dornei şi Vatra Moldoviţei.



Pentru a încasa subvenţia, crescătorii trebuie să aibă între două şi 15 vaci de lapte, să aibă efectivele înscrise în Registrul Naţional al Exploataţiilor, să figureze în sistemul de administrare al cotelor de lapte şi să-şi menţină numărul de animale până la efectuarea efectivă a plăţii.



Dorna X Fest 2011 la Vatra Dornei



În perioada 2-4 septembrie 2011, la Vatra Dornei se va desfăşura Dorna X Fest.

Dorna X Fest este un festival de sport extrem unde are loc o competiţie naţională de mountain bike (Downhill), cunoscută în anii trecuţi sub numele de DornaXtrem.

În cadrul acestui aventura parc se vor desfăşura activităţi: panou de căţărat, Slackline, Tir cu arcul, Paintball, Echitaţie, Jocuri pe corzi, Mountain bike, Tubing şi Zbor cu parapanta.


În seara de vineri vor întreţine atmosfera Ţapinarii, în deschidere vor concerta Aproape Unplugged, iar sâmbătă vor concerta Partizan, în deschidere, Sappa.


“Artiştii luminii”, la Vatra Dornei

Municipiul Vatra Dornei poate consema în palmaresul activităţilor culturale organizate, susţinute şi găzduite în acest an o premieră naţională.

Tabăra de creaţie cu genericul “Munţii Dornei - Giumalău, o perspectivă inedită”, organizată de Asociaţia de Artă “Nicolae Tonitza” Suceava în parteneriat cu Primăria Vatra Dornei, tabără care s-a desfăşurat în intervalul 20 - 25 august a.c., având ca locaţie cabana de creastă “Giumalău”,
a reunit în premieră naţională artişti care au pictat şi au expus la nivel de grup lucrări în compoziţia cărora au utilizat pigmenţi luminiscenţi care oferă privitorului trei imagini diferite în acelaşi tablou (la lumină naturală sau artificială, pe întuneric - când străluceşte lumina acumulată de un fotopolimer şi la expunerea la raze ultraviolete).

Startonight Industries le-a oferit artiştilor posibilitatea de a picta cu “lumină lichidă”

Asociaţia de Artă “Nicolae Tonitza” (TAG - Tonitza Art Group), care s-a constituit cu câţiva ani în urmă având ca nucleu Cenaclul de Artă din cadrul Universităţii “Ştefan cel Mare” Suceava, nu se află la prima colaborare cu Primăria din Vatra Dornei. Membrii TAG au mai participat la trei tabere de creaţie organizate cu sprijinul administraţiei locale dornene (în anii 2007, 2008 şi 2009), tabere care s-au finalizat cu expoziţii care s-au bucurat de succes.

Proiectul din acest an, la care au participat 12 membri TAG cărora li s-au alăturat doi copii, a marcat însă implicarea companiei Startonight Industries, care realizează şi comercializează o gamă largă de produse cu proprietăţi luminiscente, implicare care le-a oferit artiştilor posibilitatea de a picta cu “lumină lichidă”.

Lumina - cuvântul de ordine al acestei tabere

Faptul că tabăra s-a desfăşurat pa Muntele Giumalău, având ca locaţie o cabană de creastă, poate avea o explicaţie motivată. Artiştii au vrut să fie mai aproape de cer, mai aproape de stele pentru ca lucrările lor să fie încărcate deopotrivă cu energia şi strălucirea Căii Lactee, dar şi cu lumina pe care o puteau aplica singuri, cu trăsături de penel.

A fost o tabără în care, aşa cum au mărturisit la final mulţi dintre ei, au privit cerul mai atent, mai profund şi au călătorit cu gândul prin Univers străbătând galaxii situate la distanţe de mii de ani lumină. Pentru că lumina a fost cuvântul de ordine al acestei tabere.

O “tehnică revoluţionară”, care “reformulează criteriile estetice”

Coordonatoarea taberei, artista plastică Cristina Lauric, este cea care a marcat la rândul ei o premieră în artele vizuale utilizând “lumina lichidă” produsă de compania Startonight Industries pe suprafaţa unor lucrări de colaj digital (digital collage), lucrări realizate cu ajutorul computerului şi imprimate pe pânză, prezentate sub genericul “Geometria luminii” în expoziţia vernisată în primăvara acestui an, în ziua de sărbătoare a Bunei Vestiri, la City Gallery, în incinta Shopping City Suceava.


“Lucrările-licurici” ale Cristinei Lauric, privite atunci ca o curiozitate în domeniul artei digitate, lucrări cu corporalitatea unor tablouri obişnuite, dar pe suprafaţa cărora, la întuneric, sclipeşte lumina emanată de fotopolimerul Startonight, impuneau o “tehnică revoluţionară”, care, aşa cum remarca atunci criticul de artă Valentin Ciucă, “reformulează criteriile estetice”.

Raul Neret, “artistul luminii” care realizează cel mai mare tablou din lume

Alături de Cristina Lauric, în tabăra de la Vatra Dotnei a fost prezent un alt “artist al luminii”, pictorul hunedorean Raul Neret, care încearcă să înregistreze un nou record mondial pentru cea mai mare lucrare de pictură realizată de un singur artist. Lucrarea, care reprezintă o călătorie prin Univers inspirată de imaginile captate de telescopul Hubble, va avea o suprafaţă de cca. 200 mp şi este în curs de realizare, fiind executată cu culori acrylice (care se usucă rapid, sunt flexibile şi permit rularea suportului) pe pânză.

Cel mai mare tablou din lume, la care Raul Neret lucrează în tehnica “luminii lichide”, care oferă privitorilor imagine 3 vision (la lumină naturală sau artificială, pe întuneric - când străluceşte lumina acumulată de fotopolimer şi la expunerea la radiaţii ultraviolete), va fi expus în premieră în Spania, nu în scopul vânzării, ci în scop caritabil pentru strângerea de fonduri menite întrajutorării copiilor bolnavi de cancer.

“Artiştii luminii”

Cele 40 de lucrări realizate de artiştii participanţi au fost prezentate în cadrul unei expoziţii organizate în Salonul Alb al Casei de Cultură “Platon Pardău” din municipiul Vatra Dornei.

Lucrările etalate de “Artiştii Luminii” (diurne şi nocturne, cu imagini decupate din peisajul terestru montan, sau prezentând secţiuni spaţiale din Univers) aparţin membrilor TAG Loredana Ceică, Oana Chinchişan, Cristina Chiriac, David Croitor, Cristina Iacob, Cristina Lauric, Liviana Pînzaru, Gabriela Popoveniuc, George Şpaiuc şi Maria Teişanu, artiştilor invitaţi care au fost trainerii workshop-ului privind utilizarea în pictură a “luminii lichide” - Raul Neret şi Eugen Ioan Neagu, şi copiilor Philip Badragan (6 ani) şi Alexandru Abrudan (12 ani).

“La Vatra Dornei s-a împlinit un vis, cel de a picta cu lumină lichidă”

Aşa cum a subliniat la vernisaj reprezentantul companiei Startonight Industries, Eugen Ioan Neagu (cercetător ştiinţific, chimist care a făcut parte din colectivul de cercetare care a descoperit fotopolimerul ce stă la baza produselor Startonight), care pictează din copilărie, “la Vatra Dornei s-a împlinit un vis, cel de a picta cu lumină lichidă”.

Entuziastul cercetător (care a venit special din Italia - unde lucrează în cercetarea medicală - pentru a participa la această tabără), care a trăit cu bucurie momentul în care „lumina lichidă” a dăruit viaţă tablourilor producând pe întuneric un veritabil spectacol vizual, a făcut totodată precizarea că fotopolimerul revoluţionar nu este pe bază de fosfor, iar toată gama de produse luminiscente ale firmei Startonight sunt ecologice.

La vernisajul expoziţiei cu tablouri pictate cu „lumină lichidă”, Cristina Lauric a subliniat faptul că la Vatra Dornei „s-au rupt toate barierele trasate până acum în pictură prin faptul că fiecare dintre lucrările prezentate pe simeze oferă privitorilor trei imagini artistice diferite”.

„Se pot realiza lucruri minunate, al căror efect îţi taie respiraţia!”

Startonight Industries, firmă care, aşa cum a spus Eugen Ioan Neagu, „s-a născut dintr-un vis” cu trei ani în urmă, are acum reprezentanţe în 24 de ţări, iar gama derivatelor care au la bază polimerul luminiscent s-a lărgit la cca. 5000 de produse. Polimerul, care are proprietatea de a se încărca de la lumina naturală şi artificială cu energie luminoasă, pe care o eliberează apoi la întuneric, are aplicaţii multiple, iar utilizarea în domeniul artistic oferă oportunităţi deosebite. Experimentul colectiv de la Vatra Dornei confirmă acest lucru. „Se pot realiza - accentuează Eugen Ioan Neagu - lucruri minunate al căror efect pur şi simplu îţi taie respiraţia!”

„Fără dăruire şi fără pasiune nu se poate face nimic”

Eugen Ioan Neagu, care a realizat în Italia câteva „tavane înstelate luminiscente” (în locuinţe, cluburi şi discoteci) are o propunere pentru administraţia judeţeană, şi anume cea de a realiza marcaje montane vizibile pe întuneric, precum şi iluminarea nocturnă a crucii de pe vârful Giumalău (ridicată cu un secol în urmă de Fondul Bisericesc Ortodox Român din Bucovina cu sprijinul localnicilor din Pojorâta) cu produse care conţin fotopolimerul Startonight, iluminare care nu presupune consum de energie. Totul vine ca un dar (un dar care poate salva vieţi în cazul marcajelor montane vizibile pe întuneric). De fapt, aşa cum a spus el, a dărui este cel mai frumos gest şi „fără dăruire şi fără pasiune nu se poate face nimic”.


Proiect de 14,5 miliarde de lei vechi pentru modernizarea şcolii din Iacobeni

Preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, a participat, în cursul zilei de ieri, la semnarea contractului de finanţare pentru proiectul de modernizare a Şcolii cu clasele I – VIII din comuna Iacobeni, valoarea investiţiei ridicându-se la 14,5 miliarde de lei vechi. Proiectul este finanţat prin Agenţia Naţională pentru Dezvoltarea Durabilă a Zonelor Industriale şi face parte din noul pachet de proiecte finanţate prin această instituţie la nivel naţional.
Potrivit spuselor şefului administraţiei judeţene, promovarea acestui proiect s-a făcut în urma consultării locuitorilor comunei Iacobeni, aceştia stabilind ca prioritate modernizarea şcolii. Astfel, proiectul presupune reabilitarea în totalitate a Şcolii cu clasele I- VIII din Iacobeni, precum şi amenajarea unor spaţii noi pentru centrala termică şi pentru grupurile sanitare.

Proiectul din Iacobeni este primul proiect finanţat prin Agenţia pentru Dezvoltarea Zonelor Industriale pentru reabilitarea unei şcoli, în condiţiile în care alte comunităţi locale au solicitat fonduri în special pentru drumuri.

„Mă bucur că Agenţia Naţională pentru Dezvoltarea Durabilă a Zonelor Industriale vine în judeţul Suceava cu proiecte concrete. Şi vreau să precizez că noi avem 52 de proiecte, majoritatea finalizate, finanţate prin această agenţie în fostele zone miniere din judeţ. Şi amintesc aici de localităţi precum Broşteni, Crucea, Iacobeni, Fundu Moldovei, Ostra, Gura Humorului sau Cacica. Zone unde industria minieră fie este închisă, fie nu mai funcţionează la capacitate, motiv pentru care Executivul vrea să încurajeze prin această agenţie promovarea unor proiecte pe infrastructură. Iar acum s-a semnat un proiect de aproape 14,5 miliarde de lei vechi pentru modernizarea şcolii generale din Iacobeni, investiţie de care vor beneficia peste 200 de copii”, a declarat Gheorghe Flutur.

Prezent la semnarea contractului de finanţare, şeful Agenţiei Naţionale pentru Dezvoltarea Durabilă a Zonelor Industriale, Marcel Hoară, a subliniat faptul că proiectul care se va realiza în Iacobeni beneficiază de cea mai mare finanţare acordată prin instituţia pe care o conduce în judeţul Suceava.

„Investiţia presupune reabilitarea a aproape 1.000 de metri pătraţi de construcţie şi de aducerea clădirii în care funcţionează şcoala la standardele europene din punct de vedere al infrastructurii. Şi vreau să precizez că în judeţul Suceava sunt 52 de proiecte pe care le-am finanţat în ultima perioadă. Iar aici, în Iacobeni, avem un primar extraordinar care a insistat extrem de mult pentru realizarea acestui proiect”, a declarat Marcel Hoară.

În Iacobeni a fost finalizat un proiect de reabilitare a grădiniţei din comună

După semnarea contractului, primarul din Iacobei, Angelica Fădor, a subliniat faptul că promovarea proiectului s-a făcut după consultarea populaţiei comunei, fiind pentru prima dată când la Agenţia Naţională pentru Dezvoltarea Durabilă a Zonelor Industriale a fost promovat un proiect pentru reabilitarea unei şcoli. Angelica Fădor a amintit că recent a mai fost finalizat proiectul prin care s-a reabilitat grădiniţa din centrul comunei Iacobeni, urmând ca în scurt timp să fie terminate lucrările la terenul de sport din imediata vecinătate a şcolii generale şi a bibliotecii.

Prezent la semnarea contractului de finanţare a proiectului, deputatul PD-L Dumitru Pardău a subliniat faptul că fondurile alocate de Agenţia Naţională pentru Dezvoltarea Durabilă a Zonelor Industriale pentru cele 52 de proiecte aprobate în judeţul Suceava au ajutat autorităţile locale din fostele zone miniere pentru rezolvarea unor probleme ale comunităţilor.


Făcând referire la proiectul semnat ieri la Iacobeni, Dumitru Pardău a precizat că „acesta este rezultatul muncii şi al insistenţelor doamnei primar. Locuitorii comunei Iacobeni şi-au dorit reabilitarea acestei şcoli, iar dacă acest lucru a fost uitat ani de zile, odată cu venirea doamnei primar la conducerea acestei localităţi, această dorinţă prinde contur. Este prima localitate care a cerut o şcoală, nu un alt tip de investiţii, nu drumuri sau alte obiective. Este un lucru extrem de important, pentru că era nevoie de această reabilitare. E un moment deosebit pentru mine şi pentru că cei care conduc astăzi Primăria Iacobeni, pentru că lucrurile nu sunt lăsate la voia întâmplării”.


Eveniment national, sambata, la Vatra Dornei



Sambata 27.08.2011, in organizarea Primariei municipiului Vatra Dornei, a Clubului Sportiv Municipal Dorna Vatra Dornei si a Federatiei Romane de Atletism, in municipiul Vatra Dornei va fi organizata cea de-a IV-a editie a Campionatului National de Alergare Montana, a III-a organizata in cel mai vestic oras al judetului nostru.

Organizatorul principal si sufletul acestei competitii, atletul sucevean Cristian Prasneac, multiplu medaliat la concursurile de alergare montana, atata in tara cat si in strainatate, ne-a declarat ca s-au inscris peste 150 participanti din toata tara, la 4 categorii de varsta: juniori, junioare, seniori si senioare. Din pacate din judetul Suceava nu va participa decat un singur atlet, Marius Hascioschi, sportiv legitimate la CSS Gura Humorului.

La aceasta competitie nationala vor participa multe nume sonore, precum Ancuta Bobocel, participanta la Jocurile Olimpice, Campionate Mondiale si Europene,si campionul en-titre la seniori Constantin Ifrim, legitimate la clubul Stinta Bacau. Si in probele juniorilor vor participa sportivi si sportive ce s-au afirmat in competitiile nationale si internationale. Astfel, la categoria junioare, va lua startul si dubla campioana Europeana, Denisa Dragomir.

Startul va fi dat la orele 10.00 din fata Primariei Vatra Dornei, urmand ca traseul sa se desfasoare mai apoi pe dealul Runc din localitate, sosirea fiind programata tot in fata Primariei.


“Multumesc pt ajutor colegilor din Primaria Vatra Dornei si sponsorilor. Sper ca va fi din nou un concurs reusit si ca vremea va tine cu participantii. La sfarsitul competitiei, selectionerul federal, profesorul Liviu Rosca, a anuntat selectarea primilor clasati pentru Campionatul Mondial din Albania, 11.09.2011 - Tirana.” ne-a declarat Cristian Prasneac, aflat in febra pregatirilor, cu doua zile inaintea unuia dintre cele mai mari evenimente sportive gazduite de judetul Suceava, Campionatul National de Alergare Montana.


ANUNT - Inchiriem spatii pentru activitati comerciale si birouri

Detalii Anunt: SC DORNACOM SA, VATRA Dornei, inchiriaza diferite spatii pentru activitati comerciale sau birouri in municipiul Vatra Dornei.
Relatii la telefon, e-mail sau la sediul societatii: VATRA DORNEI, str. M.Eminescu, nr. 28 (intrarea prin parcarea din spatele Policlinicii)

Pret: Orientativ dupa locatie 20 - 25 RON/mp

Nume: SC DORNACOM SA

Telefon: 0230 371 052




Geamuri din sediul poliţiei Vatra Dornei, sparte de un fost poliţist

Un fost poliţist, trecut în rezervă în urmă cu aproape un an, a provocat scandal şi a spart mai multe geamuri în sediul Poliţiei municipiului Vatra Dornei.

Incidentul s-a petrecut marţi dimineaţă, în jurul orei 7:00, în timp ce judiciariştii dorneni audiau o tânără care reclamase că a fost victima unei tentative de viol, comisă de un individ care s-a oferit să o aducă acasă cu maşina de la un club din comuna Şaru Dornei.

La sediul Poliţiei Vatra Dornei a fost adus dintr-un bar de pe raza oraşului staţiune şi suspectul, pentru a fi audiat.

La scurt timp, însă, în clădirea poliţiei a intrat Adrian Moisiuc, în vârstă de 24 de ani, un fost poliţist dornean, din structura de Ordine Publică. Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Suceava, remis abia ieri după-amiază, Adrian M. fusese şi el în grupul de petrecăreţi din clubul de la Şaru Dornei şi se afla sub influenţa băuturilor alcoolice.

Când i s-a solicitat să părăsească incinta, a început să facă scandal şi a spart geamul de la o uşă de acces pe hol. În momentul în care poliţiştii au încercat să-l oprească, a mai distrus prin lovire cu pumnul geamul de la uşa principală de acces în sediul poliţiei.

Valoarea pagubelor a fost estimată la circa 650 de lei.

„În cauză a fost începută urmărirea penală sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de ultraj contra bunelor moravuri şi distrugere, iar învinuitul a fost internat sub tratament medical de specialitate la Spitalul de Psihiatrie Câmpulung Moldovenesc, fiind în evidenţă de mai mult timp cu afecţiuni psihice. Totodată, s-a dispus prin ordonanţă internarea acestuia la Spitalul de Psihiatrie Socola Iaşi pentru efectuarea expertizei neuro-psihiatrice, urmând ca în cursul zilei de astăzi (n.r-ieri) să fie transferat cu escortă la această unitate spitalicească”, se arată în comunicatul Biroului de Presă al IPJ Suceava, comunicat trimis după aproape o zi şi jumătate de la producerea scandalului.


Deşi în comunicatul IPJ Suceava nu se precizează că e vorba de un fost angajat al instituţiei, am reuşit să aflăm că Adrian M. a fost dat afară din poliţie pentru abateri disciplinare.

Fostul agent de poliţie a fost implicat în numeroase scandaluri şi agresiuni, fiind la un moment dat acuzat şi de o tentativă de viol.


VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei