Alegeri Parlamentare 2012 - Care este deputatul si senatorul tau preferat ? Completeaza Sondajul VatraDorneiLive.ro !

VatraDorneiLive.ro va cere din nou parerea in legatura cu un subiect de actualitate si anume Alegerile Parlamentare 2012. Dupa cum se stie, astazi 09 Decembrie 2012, romanii sunt chemati la urne pentru a alege componenta viitorului Parlament, respectiv candidatii preferati pentru posturile de deputati si senatori.

In cadrul alegerilor din judetul Suceava, exista 10 colegii pentru Camera Deputatilor si patru colegii pentru Senat. Vatra Dornei face parte din Colegiul 9 pentru Camera Deputatilor si Colegiul 1 pentru Senat.


In sondajul de mai jos avem rugamintea sa ne precizati candidatul dvs. preferat pentru postul de deputat, respectiv senator, in colegiul din care Vatra Dornei face parte. Mai exact, ar trebui sa alegeti candidatul cu cu care ati votat sau urmeaza sa votati. La prima intrebare este necesar sa indicati clasa de varsta in care va incadrati, urmand ca ulterior sa puteti continua sondajul. Din moment ce nu cerem nici un fel de date personale va garantam ca raspunsurile pe care le furnizati sunt stiute doar de dumneavoastra si atat.


Rezultatele inregistrate le vom face cunoscute la ora 21, dupa ce se vor inchide si sectiile de votare. Practic prin acest sondaj dorim sa facem un mic exit-poll online, urmand a vedea ulterior, dupa aflarea rezultatelor oficiale, ce relevanta a avut.

Bazandu-ne pe corectitudinea si sinceritatea dumneavoastra, va rugam sa completati chestionarul si va multumim anticipat pentru acest lucru !






Neculai Bereanu: USL doreşte să continue schimbarea în bine a României

Candidatul USL pentru funcţia de senator în Colegiul nr. 1 Vatra Dornei – Câmpulung Moldovenesc – Gura Humorului, Neculai Bereanu, a declarat că după data de 9 decembrie 2012, USL va continua schimbarea în bine a României. Neculai Bereanu a spus că pe perioada acestei campanii electorale a înţeles cât de mult contează să știi să asculți problemele oamenilor şi să fii alături de ei pentru a le rezolva problemele.


„Au trecut peste 20 de ani de la primul imbold al democrației, iar astăzi ne lovim de o problemă a înțelegerii acesteia,şi mai mult de atât am uitat să fim oameni şi să fim uniţi. Totul s-a redus la probleme, la teama de a pierde locul de muncă, furia lipsei unui trai decent şi sigur. Ce a apărut în schimb în rândul nostru? Lipsa de încredere în politicieni, în clasa politică, un adevărat hotar dureros pentru fiecare dintre noi, oamenii”, a precizat Neculai Bereanu.

Candidatul USL în Colegiul nr. 1 de Senat consideră că acum este momentul în care politicienii trebuie să fie responsabili. Neculai Bereanu a arătat că în România nu mai trebuie să existe percepţii de tipul „lasă că merge aşa” sau “oricum nu le pasă de noi”.

„Trebuie să ne implicăm. Dezamăgirile, problemele, necazurile trebuie să înceapă a fi şterse prin soluţii, prin colaborarea clasei politice şi mai mult de atât prin comunicarea şi implicarea directă în dezvoltarea locală. Vorbim despre legi greşite, vorbim despre alegerea celor care să ne reprezinte, dar vă mărturisesc că toate acestea se pot realiza prin implicare directă, prin asumarea comună a responsabilităţii faţă de cetăţeni, iar eu mă voi ţine de cuvânt şi voi încerca cu sprijinul dumneavoastră să reuşesc să pot aduce la bun sfârşit tot ceea ce mi-am propus”, a declarat Neculai Bereanu.

El a subliniat că în calitate de viitor parlamentar îşi propune să susţină legi mai bune şi să sprijine comunităţile locale în dezvoltarea şi implementarea proiectelor începute deja sau care vor fi promovate în perioada următoare.

Candidatul USL pentru funcţia de senator în colegiul din zona de munte a judeţului a ţinut să le ureze „La mulţi ani!” tuturor celor care îşi sărbătoresc numele de Sfântul Nicolae. „Şi eu port acest nume şi nu ştiu cât de mult mă pot bucura, pentru că nu mai văd bucurie în jurul meu. Vin sărbătorile şi dorinţa fiecărui român, după cum ne este tradiţia, este de a avea ce pune pe masă. Însă acum despre ce vorbim ? Teama zilei de mâine şi familii care îşi trimit copiii să câștige o pâine pe alte meleaguri. Am mulţi prieteni, vecini, am cunoscut familii care spun: "Nu pot veni nici de sărbătorile acestea acasă!", iar toate acestea pentru ce ? Chiar nu se mai poate face nimic în această ţară ? Chiar nu suntem în stare să spunem stop la greşeli şi decizii greşite şi să nu rămânem indiferenţi la tot ceea ce se întâmplă în această ţară şi la noi acasă ?”, a mai precizat Neculai Bereanu.


El a ţinut să le mulţumească tuturor celor care l-au sprijinit şi îl sprijină pentru a fi ales senator în Colegiul nr. 1 Vatra Dornei – Câmpulung Moldovenesc – Gura Humorului. Neculai Bereanu a arătat că USL îşi doreşte schimbarea „chiar dacă merge mai greu şi pare ca nu se mai termină acest tăvălug al problemelor. Duminica vă aştept la vot, pentru că ştiu că responsabilitatea ne aparţine nouă, tuturor cetăţenilor”.



Energie cu panouri fotovoltaice pentru casele izolate din Poiana Stampei

Peste zece familii din comuna Poiana Stampei nu au şi nu au avut niciodată energie electrică pentru că locuiesc în zone izolate. Aceşti locuitori nu mai găsesc să-şi cumpere gaz lampant şi sticle pentru lămpi, motiv pentru care stau la lumina lumânării.


Autorităţile locale sunt interesate de sursele de energie alternativă, pentru locuinţe neelectrificate. Experimental, cu sprijinul Primăriei comunei Poiana Stampei, au fost montate trei sisteme electrice independente cu panouri fotovoltaice pentru asigurarea energiei electrice în trei gospodării.

Sistemul asigură alimentarea 24 de ore din 24 a consumatorilor casnici pentru un televizor, un fier de călcat, încărcarea unui telefon mobil sau necesarul de energie pentru două-trei becuri economice.

Primarul din Poiana Stampei, Viluţ Mezdrea, ne-a declarat: „În urmă cu patru-cinci ani erau aproape 40 de locuinţe neelectrificate în comuna noastră. Unde s-a putut, cu eforturi considerabile, am extins reţeaua electrică, iar la trei locuinţe am montat panouri fotovoltaice. Mai sunt peste zece locuinţe izolate, la mare distanţă de un punct de transformare a energiei electrice sau de reţeaua electrică, care nu pot fi racordate deocamdată la reţeaua electrică. Cu un ajutor din partea Primăriei comunei Poiana Stampei s-au montat panouri fotovoltaice care produc energie electrică, energie verde. În momentul de faţă este o mare realizare pentru locuitorii acestor case izolate, pentru că pentru a încărca telefonul mobil sau a viziona o emisiune la televizor trebuiau să meargă la vecinii care se aflau la distanţe destul de mari. În primul rând au energie electrică, apoi nu plătesc această energie produsă de panourile solare. Experimental, anul acesta am montat aceste panouri pe trei locuinţe, vedem cum se vor comporta până în primăvară, şi dacă rezultatul este bun, vom extinde acest sistem de asigurare a energiei electrice.”

Viluţ Mezdrea spune că iniţiativa a venit din partea primărie, dar cel mai mare sprijin l-a primit de la cetăţeni pentru că au fost de acord să monteze aceste panouri solare pe acoperişul locuinţelor.


Din cele trei locuinţe cu panouri fotovoltaice, două sunt amplasate în cătunul Poancea din satul Alexeni şi una în Turbărie. Primarul Viluţ Mezdrea a precizat că sistemul de panouri pentru o locuinţă a costat în jur de 3.000 de lei, iar o parte din aceste cheltuieli au fost subvenţionate de primărie.



Oraşul părăsit din Munţii Călimani

O fostă exploatare minieră aflată în „conservare” îi sperie pe drumeţii care ajung întâmplător în zonă. Puţini excursionişti se aventurează în „oraşul-fantomă”, ascuns între munţii Parcului Naţional Călimani.


Zeci de cămine, depozite, hale şi cantine părăsite de ani de zile se degradează sub cerul liber, în Munţii Călimani. Vântul şuieră sinistru printre geamurile sparte, iar vegetaţia a năpădit peste tot.Oamenii din zonă îşi amintesc cu nostalgie cum au trăit şi muncit în „oraşul-fantomă”, până au ajuns şomeri.

Pe vremuri, acolo se lucra la extragerea sulfului într-un ritm îndrăcit, de trei schimburi pe zi. „În fiecare zi, la ora 14.30, se puşca şi când se punea multă dinamită se ridica un nor de praf care se vedea de la 15-16 km. Era un nor ca o ciupercă, iar în afară de dinamită se mai folosea motorină şi azotat”, şi-a amintit Traian Dăscăliţa, fost lucrător la mina de sulf.

Mina părăsită, O bombă ecologică

Închiderea exploatării, în 1997, a venit ca o lovitură pentru cei care munciseră acolo timp de 30 de ani. La fel de grav, mina de sulf a lăsat în urmă un dezastru pentru mediul înconjurător.

Mirosul înţepător de sulf persistă în aer şi chiar şi localnicii care duc dorul minei recunosc că zona este poluată. „Când lucram acolo, apa râului Neagra avea miros de ouă clocite şi nu putea fi folosită în niciun fel. Totuşi, nu a fost o poluare prea mare. Dacă erau aşa probleme, credeţi că mai creştea pinul cembras, o specie foarte pretenţioasă?”, s-a întrebat Traian Dăscăliţa.

Buldozerele vor intra în oraş

În acest an, Ministerul Mediului a investit 10 milioane de euro pentru ecologizarea a 150 de hectare, în jurul fostei mine. Firma Fa Wittfeld Ro din Bucureşti, care a câştigat licitaţia pentru ecologizare, trebuie să stabilizeze haldele de steril, să ridice 45 de km de gărduleţe şi stăvilare şi să planteze 140.000 de puieţi de pomi.

De asemenea, vor fi rase la pământ cele 38 de clădiri de la gura minei, ceea ce va înseamna practic sfârşitul „oraşului fantomă”. Până şi molozul rezultat în urma demolării va fi evacuat din rezervaţie.

Lucrările vor dura patru ani, dar unele răni nu se vor închide niciodată. Mirosul de sulf va persista multă vreme. „Cariera de unde s-a extras sulful, adâncă de câteva sute de metri, rămâne deocamdată la fel, cu precizarea că vom realiza un dig pentru a opri scurgerea apelor”, a explicat Sorin Proboteanu, directorul firmei Fa Wittfeld Ro.





Femeia din Carlibaba care si-a omorat copilul nou-nascut a fost extradata din Italia

Simona Elena Precop, din comuna Carlibaba, era data in urmarire de aproape un an si jumatate. Ea a fost depistata de politistii Italieni, in provincia Calabria, unde lucra ca menajera. Femeia a ajuns sa fie cautata de oamenii legii dupa ce pe data de 26 aprilie 2011 si-a omorat copilul nou nascut pe care l-a asfixiat cu niste carpe.


Ieri, a fost incarcerata in arestul IPJ Suceava, Simona Elena Precop, de 29 ani, din comuna Carlibaba impotriva careia Tribunalul Suceava a emis in lipsa mandatul de arestare preventiva din 29 iulie 2011, inculpata fiind cercetata pentru omor calificat.

In fapt, la data de 26 aprilie 2011, in baia unui liceu de pe raza comunei Carlibaba, a nascut un copil de sex feminin, caruia i-a suprimat viata prin asfixie, cu niste carpe.

Inculpata a fost pusa in urmarire din data de 31 iulie 2011. Astfel, in data de 14 noiembrie a.c., in urma colaborarii cu autoritatile judiciare italiene, cea in cauza a fost depistata si arestata pe teritoriul Italiei in provincia Calabria, unde lucra ca menajera la o familie de italieni.

Simona Elena Precop a fost extradata din Italia miercuri, 28 noiembrie a.c., orele 18.45, fiind preluata de politisti din cadrul Serviciului Investigatii Criminale, escortata si prezentata Tribunalului Suceava care a confirmat mandatul de arestare preventiva.





VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei