Bărbat găsit mort într-o drezină CFR

Un bărbat a fost găsit mort într-o drezină CFR, macabra descoperire fiind făcută în noaptea de miercuri spre joi, la jumătate de oră după miezul nopţii, în zona gării din Vatra Dornei.

Ieri dimineaţă, ofiţerii anchetatori de la Serviciul Judeţean al Poliţiei Transporturi Suceava au reuşit să stabilească identitatea victimei, fiind vorba de un localnic, Ion Cârneală, în vârstă de 49 de ani, cadavrul fiind identificat de un nepot al acestuia.

Deşi la o primă vedere poliţiştii au avut suspiciuni privind acest deces, bărbatul fiind parţial dezbrăcat şi găsit într-o poziţie nefirească, pe cadavru nu s-au descoperit urme vizibile de violenţă.


Din declaraţiile adunate de poliţie rezultă că bărbatul obişnuia să consume alcool şi să hoinărească pe străzile din localitate. Totuşi, pentru o concluzie certă privind decesul, se aşteaptă rezultatele necropsiei cadavrului.


Alcool etilic, transportat în PET-uri cu etichete de alcool tehnic şi soluţie antimucegai

Un transport cu sute de PET-uri a câte cinci litri în care, potrivit etichetelor, se află alcool tehnic şi soluţie antimucegai, a fost tras pe dreapta de poliţie, oamenii legii având bănuiala că au interceptat de fapt un transport ilegal de alcool etilic.

Autoutilitara în care se aflau cele 537 de PET-uri a fost oprită în trafic, miercuri, în jurul orei 18:15, pe DN 17, pe raza municipiului Vatra Dornei.

La volan se afla un anume Gabriel H., în vârstă de 33 de ani, din judeţul Maramureş, care este angajat al unei societăţi comerciale din Baia Mare. Acesta a prezentat o factură potrivit căreia marfa a fost cumpărată de o firmă din judeţul Bacău.


„În cauză s-a solicitat sprijinul Direcţiei Judeţene a Vămilor Suceava, pentru prelevarea de probe în vederea stabilirii conţinutului, întrucât există suspiciunea că acesta nu corespunde cu produsul înscris prin etichetare, care a trimis un reprezentant și a ridicat probe din substanțele depistate”, se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava, precizându-se că în cauză s-a întocmit dosar penal pentru săvârșirea de infracţiuni asimilate celor de contrabandă.


Ministerul Finanţelor a cerut blocarea conturilor primariei Vatra Dornei

Patru primării de oraşe din judeţul Suceava vor avea conturile blocate începând de astăzi, la cererea Ministerului Finanţelor Publice. Este vorba despre primăriile din Gura Humorului, Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei şi Siret, care nu şi-au plătit ratele şi dobânzile aferente creditului contractat pentru implementarea proiectului „Suceava – Utilităţi şi mediu la standarde europene”.

Blocarea conturilor s-a făcut după ce Direcţia Generală de Trezorerie a trimis Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Suceava înscrisuri care au calitatea de titluri executorii pentru primăriile din cele patru oraşe, care nu şi-au plătit ratele la credit scadente în luna martie a acestui an.

În baza acestor înscrisuri, Finanţele sucevene au demarat procedura de executare silită pentru recuperarea sumelor datorate de cele patru primării, respectiv înfiinţarea de popriri asupra disponibilităţilor băneşti din conturile deschise la Trezorerie.

Cea mai mare datorie o înregistrează primăria din Gura Humorului, care nu a plătit o sumă de 2,414 milioane de lei (24,14 miliarde de lei vechi), reprezentând rate restante şi dobânzi şi penalităţi. De asemenea, primăria din Vatra Dornei va fi executată silit pentru o datorie de 1,972 de milioane de lei, în timp ce primăria din Câmpulung Moldovenesc are de plătit o sumă de 1,96 de milioane de lei. Cea mai mică datorie o are primăria din Siret, cu o sumă de aproape 485.000 de lei.

Guvernul a alocat fonduri pentru acoperirea datoriilor pe care le au cele patru primării

Primăriile din Gura Humorului, Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei şi Siret au totuşi o şansă să plătească aceste datorii fără a li se diminua sumele pe care le au în momentul de faţă în bugetele locale. Asta după ce Guvernul României a aprobat o ordonanţă de urgenţă prin care alocă o sumă totală de 20,4 milioane de lei, pentru şase primării din judeţ, printre care şi cele patru executate silit, suma fiind destinată pentru achitarea restanţelor şi rambursarea ratelor scadente la împrumutul extern contractat pentru realizarea proiectului „Suceava – utilităţi şi mediu la standarde europene”.


Astfel, din suma alocată de Guvern, Gura Humorului primeşte 4,93 milioane de lei, Suceava – 2,49 milioane de lei, Rădăuţi – 3,3 milioane de lei, Câmpulung Moldovenesc – 4,65 milioane de lei, Vatra Dornei – 4,03 milioane de lei şi Siret – 990.000 de lei. Sumele acoperă atât restanţele pe care le au primăriile din Gura Humorului, Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei şi Siret, dar şi plata ratelor pe care toate cele şase primării le au de achitat în luna septembrie a acestui an.


DN 17, capcană pentru şoferi, în Poiana Stampei

DN 17, în Poiana Stampei, la limita cu judeţul Bistriţa-Năsăud, este un adevărat punct negru pe harta accidentelor rutiere care se produc în judeţul Suceava. De la începutul anului, pe cei câţiva kilometri de drum care străbat această comună s-au petrecut şapte accidente cu victime, trei dintre ele chiar în această săptămână.

Cifrele statistice şi comparaţiile cu anul precedent arată în mod clar că pe acest sector de drum numărul accidentelor este în creştere. Dacă în acest an la Poiana Stampei s-au petrecut deja şapte accidente, în 2010, în aceeaşi perioadă, au fost doar trei evenimente rutiere. De asemenea, în acest an s-au înregistrat cinci răniţi grav, faţă de doar unul anul trecut şi 12 răniţi uşor, cu zece în plus faţă de aceeaşi perioadă din 2010. Aşadar accidente în număr mult mai mare, un aspect pozitiv fiind însă că nici unul nu a fost mortal.

Trei accidente cu cinci răniţi, în două zile

Capcanele acestui drum în cazul şoferilor care nu sunt prudenţi au ajuns în actualitate mai mult ca niciodată după ce în două zile, marţi şi miercuri, la Poiana Stampei s-au produs trei accidente rutiere.

Marţi, pe 9 august, Poliţia Rutieră a înregistrat două evenimente rutiere.

Mai întâi în jurul orei 15.00, un şofer din Vatra Dornei a intrat în derapaj şi a lovit frontal o maşină care venea din sens opus, autovehicul condus de un bărbat cu domiciliul în SUA.

În urma impactului, bărbatul care conducea regulamentar şi femeia care îl însoţea au fost răniţi. În privinţa cauzei accidentului, Poliţia Rutieră precizează că şoferul care a intrat pe sens opus nu a adaptat viteza la condiţiile de drum.

Al doilea accident din ziua de marţi s-a produs la 23.30. Un localnic din Poiana Stampei, beat la volan (0,99 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat) şi-a scăpat maşina de sub control pe un sector cu succesiune de curbe, lovind un autoturism din sens opus, condus de o femeie. Din nou, victimă a căzut şoferiţa care se deplasa regulamentar.

Un al treilea accident la Poiana Stampei, cu doi răniţi, s-a produs în dimineaţa zilei de miercuri, aproape de ora 5.00. Un şofer din Republica Moldova care, precizează poliţia, era obosit la volan şi circula cu viteză, şi-a scăpat maşina de sub control şi a intrat în gardul unei gospodării de la marginea şoselei. Urmare a impactului, doi pasageri din maşină au fost răniţi.

De ce este periculos DN 17, la Poiana Stampei

În ultimii doi ani, după ce a fost reabilitat, DN 17 (E 576), care face legătura între Suceava şi Ardeal, a devenit un drum pe care numărul de accidente grave a crescut treptat, depăşind chiar numărul de accidente petrecute pe DN 2 (E 85), şoseaua care intră în judeţ dinspre Iaşi şi îl străbate până la Siret.

Zona cu un grad de periculozitate ridicat este considerată cea de după Vatra Dornei, până la limita cu Bistriţa, adică în zonele Dorna Candrenilor şi Poiana Stampei, unde sunt multe sectoare de drum întinse, în aliniament, astfel că viteza de rulare creşte, iar şoferii nu mai sunt atât de prudenţi ca pe Mestecăniş, de exemplu.

„La Poiana Stampei avem un drum proaspăt reabilitat pe care suprafaţă de rulare a fost lărgită şi îmbunătăţită şi care alternează cu zonele de relief muntos caracterizate de succesiuni de curbe, dintre care multe deosebit de periculoase, de altfel semnalizate corespunzător”, a declarat inspectorul Mihai Gabinat, şeful Biroului Drumuri Naţionale din cadrul Serviciului de Poliţiei Rutieră Suceava.


El le-a recomandat şoferilor ca pe acest sector de drum să circule prudent şi cu viteză adaptată curbelor periculoase, avertizând totodată că, fiind o zonă muntoasă, carosabilul este de multe ori umed.

În 2010, în a doua parte a anului, pe DN 17, în Poiana Stampei s-au petrecut mai multe accidente mortale, cel mai grav, produs în septembrie, soldându-se cu trei morţi.


Festivalul Naţional al Păstrăvului, ediţia a VIII-a, la Ciocăneşti

În perioada 13 – 15 august, la Ciocăneşti va avea loc cea de-a VIII-a ediţie a Festivalului Naţional al Păstrăvului, manifestare inclusă în cadrul Proiectului Pelerin în Bucovina.

Festivalul este organizat de Primăria comunei Ciocăneşti, Consiliul Local, împreună cu ANTREC România – Filiala Suceava.

Sâmbătă, 13 august, în prima zi a festivalului, la ora 12:00, vor fi primiţi invitaţii, turiştii şi pescarii care se înscriu la Concursul de pescuit păstrăv pe apele Bistriţei Aurii – faza naţională. Grupurile de turişti vor fi îndrumate să viziteze comuna muzeu Ciocăneşti, Muzeul Naţional al Ouălor Încondeiate, bisericile de lemn din comună, Muzeul etnografic de la biserica satului Botoş.

La ora 17:00, organizatorii au pregătit un simpozion tematic, care se va desfăşura în odaia meşterilor populari din incinta Muzeului Naţional al Ouălor Încondeiate. Temele propuse pentru simpozion sunt „Bistriţa Aurie – izvor de apă curată, izvor de aur, casă a păstrăvului, lostriţei şi lipanului, aşternut alunecos pentru călătoria cu plutele tradiţionale, dar mai ales în economia turismului”; „Păstrăvul – pasiune, ştiinţă, afacere, gastronomie, tradiţia la ea acasă, nisipurile aurifere, istoria festivalurilor din Ciocăneşti, turismul, o şansă reală, odă străbunilor”; Concurs de pescuit păstrăv - manşa I. Tot în prima zi, turiştii pot participa la slujbele de Vecernii la mănăstirile Sfânta Cruce - Suhard, Sfântul Ştefan cel Mare - Ciocăneşti, Sfinţii Apostoli Pentru şi Pavel - Botoş.

Parada portului popular, concurs de gastronomie

Duminică, 14 august, între orele 7:30 – 10:30, este programat concursul de pescuit păstrăv – manşa a doua. Oaspeţii pot să participe la Sfânta Liturghie oficiată la bisericile şi mănăstirile din Ciocăneşti şi Botoş, dar pot vizita şi muzeele din comună, care vor fi deschise toată ziua.

La ora 11:30, va începe concursul cu plutele pe Bistriţa Aurie, etapa a II-a, de la Orata la Oiţa, urmat de river rafting – Clubul Eco Dorna. La ora 12:00, va începe parada portului popular (mascota festivalului, căruţa cu păstrăv – de la Muzeul Naţional al Ouălor Încondeiate, la Stadionul Ciocăneşti).

Oficialităţile locale vor da startul oficial al celei de-a VIII-a ediţii a Festivalului Naţional al Păstrăvului, după care va fi lansat puiet de păstrăv în apele Bistriţei Aurii – zona centrală a localităţii, în prezenţa dr. Petrea Dulgheru, şeful Direcţiei Sanitar Veterinare Suceava.

Pe parcursul zilei de duminică, în localitate va putea fi admirată expoziţia-concurs de gastronomie cu produse vegetariene bucovinene. De asemenea, turiştii vor putea asculta, dar şi un recital al preotului Marius Cristian Pop, alături de alţi artişti care vor interpreta muzică patriotică.

Tot duminică, vor fi desemnaţi câştigătorii concursului de pescuit şi gastronomie vegetariană. Seara, după slujba Prohodului Maicii Domnului oficiată la bisericile şi mănăstirile din Ciocăneşti şi Botoş, turiştii vor participa la un moment inedit al serii “Primirea lui Bogdan Vodă – plăieşii cu făclii”.

Invitaţi: Irina Loghin, Ansamblul “Brăduleţul”, Ansamblul “Bistriţa Aurie”

În cea de-a treia zi de festival, luni, 15 august, toată suflarea, turişti şi săteni, este chemată cu doba la Sărbătoarea Sfânta Maria Mare, când se sărbătoreşte hramul la Ciocăneşti.

În jurul amiezii, pe Stadionul Ciocăneşti vor avea loc concursurile “Cel mai mare păstrăv” şi “Cea mai mare mămăligă”, pe locul în care va fi amenajată o stână tradiţională. Cei mai vârstnici gospodari din Ciocăneşti, cu peste 50 de ani de căsnicie, vor fi sărbătoriţi şi onoraţi de oficialităţi, după care vor fi invitaţi să deguste bunătăţi preparate din păstrăv, după reţete tradiţionale. Va continua concursul “Plutele pe Bistriţa Aurie” – manşa a III-a, de la Oiţa, la Ciocăneşti.

Plutaşii vor fi cinstiţi direct din butoiul cu bere, după care toţi invitaţii şi localnicii sunt aşteptaţi la un spectacol extraordinar cu Irina Loghin, Ansamblul “Brăduleţul” Botoş şi Ansamblul “Bistriţa Aurie” Ciocăneşti.

“Ca în fiecare an, va fi aleasă şi premiată cea mai frumoasă gospodărie tradiţională din Ciocăneşti, cea mai frumoasă grădină de flori, cea mai frumoasă păstrăvărie, cel mai frumos costum popular. Seara se va încheia cu balul festivalului, tombola Păstrăvul de aur, se va alege regina balului, totul culminând cu un impresionant foc de artificii”, a spus primarul Gheorghe Tomoiagă. În zilele de 14 şi 15 august, se organizează şi Târgul Meşterilor Populari la Ciocăneşti. Festivalul va fi prezentat de Gheorghe Şoană, de la Radio Iaşi. Întreaga manifestare de la Ciocăneşti este susţinută de Consiliul Judeţean Suceava, Consiliul Local Ciocăneşti, ANTREC România, Ape Minerale Poiana Negri, Bergenbier – bere Noroc, crescătorii de păstrăv din Ciocăneşti, Romsilva, Păstrăvăria “Păstrăvul Auriu”.




VatraDorneiLive.ro © Toate Drepturile Rezervate
We Vatra Dornei